Ruanda Online Vize Başvurusu: Gerekli Belgeler ve Ücretler 2024

Orta Afrika ülkelerinden olan Ruanda Cumhuriyeti, vize muafiyeti tanıdığı ülkeler dışında, topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarından vize istemektedir. Ruanda Hükümeti, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yabancı ziyaretçiler için varışta vize ve e-vize uygulamalarını yürürlüğe koymuştur. 

Hususi, hizmet ve diplomatik TC pasaportu sahiplerinin, en fazla 90 günlük Ruanda seyahatleri için vize almaları gerekmemektedir. Öte yandan umuma muhsus (bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız Ruanda'ya giriş için vizeye tabidirler.

Turizm, iş seyahati, aile/ arkadaş ziyareti veya transit geçiş amaçlı seyahatler için kısa süreli Ruanda ziyaretçi vizesi almanız gerekmektedir. Kısa süreli vize başvuruları, Ruanda Göçmenlik Genel Müdürlüğü e-başvuru sistemi üzerinden online olarak ya da Kigali Uluslararası Havalimanı'ndaki vize gişelerine yapılabilmektedir. 

Ruanda Vize Başvuru İşlemleri

Ruanda Vize Başvurusu

Kısa süreli Ruanda ziyaretçi vizeleri için izlenmesi gereken online başvuru adımları aşağıda sıralanmıştır. 

  1. E-vize web sitesi irembo.gov.rw adresine giriş yapın, başvuru yapacağınız vize türünü seçin ve kullanıcı hesabı oluşturun. 
  2. Online vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurun. Formda kimlik ve pasaport bilgileriniz, maddi durum ve çalışma bilgileriniz ile seyahat detaylarınız istenmektedir. 
  3. Gerekli evrakları (pasaport, fotoğraf, başvuru dilekçesi) tarayarak başvuru formuna yükleyin.
  4. Son aşamada kredi kartı (Mastercard veya Visa Card) ile vize başvuru ücretini ödeyin.
  5. Başvurunuz 7 iş günü içinde değerlendirilir ve onaylanması halinde mail adresinize Ruanda e-vize belgesi gönderilir. E-vizenin çıktısını pasaportunuzla birlikte Ruanda'ya girişte beyan edin. 

Lütfen Dikkat; Ruanda Göçmenlik Genel Müdürlüğü, sınır kapısında yaşanabilecek gecikmeleri önlemek amacıyla, varışta vize almak yerine seyahatten önce e-vizeye başvurmanızı önermektedir.

Ruanda E-Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ruanda e-vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

Pasaport kimlik bilgileri sayfası ile vize başvuru dilekçesi ve varsa diğer belgeler PDF formatında ve max. 500 KB boyutunda taranarak e-vize başvuru sistemine yüklenmelidir. Vesikalık fotoğraf ise JPEG formatında ve max. 500 KB boyutunda hazırlanmalıdır.

E-vize onay belgesinin çıktısıyla birlikte Ruanda sınır kapısında beyan etmeniz gerekenler şunlardır: sarıhumma aşı kartı, uçak rezervasyonu, konaklama rezervasyonu ve maddi durumu gösteren belgeler. 

2024'te Ruanda Vize Ücretleri

2024 yılında Ruanda 30 günlük tek girişli ziyaretçi vizesi ücreti 50 $, 90 günlük çok girişli vize ücreti ise 90 $'dır. Ruanda e-vize başvurularında vize ücreti kredi kartı ile online olarak ödenmektedir. Kapıda vize ücreti ise Ruanda havalimanında nakit veya kredi kartı ile ödenebilir.

Ruanda Doğu Afrika Turist Vizesi Nedir?

Ruanda Doğu Afrika Turist Vizesi

Ruanda Doğu Afrika turist vizesi, Ruanda'dan giriş yapmak şartıyla 90 gün boyunca Kenya, Uganda ve Ruanda arasında serbest geçiş hakkı tanıyan bir ortak vize uygulamasıdır. 

Doğu Afrika turist vizesi için Ruanda vizesine benzer şekilde e-vize sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir. 2024 yılında Doğu Afrika turist vizesi ücreti 100 $ olarak belirlenmiştir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: