Senegal Vize Rehberi: Başvuru Evrakları ve 2024 Ücretleri

Senegal, resmi ismiyle Senegal Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan bir Batı Afrika ülkesidir. Senegal, vize muafiyet anlaşması bulunmayan ülkelerin vatandaşlarından ülke topraklarına giriş için vize istemektedir. 

Senegal Cumhuriyeti'ne seyahat edecek umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu hamili TC vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayan Senegal seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar.

Senegal Vize İşlemleri

Senegal Vize Başvurusu

Türkiye'den Senegal vize başvuruları, Senegal Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimine şahsen giderek veya akredite vize acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Senegal Konsolosluğu vize başvurularını pazartesi- cuma günleri 09.00-12.30 saatleri arasında randevusuz olarak kabul etmektedir. Eksiksiz şekilde yapılan vize başvuruları ortalama 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Önemli Hatırlatma; Senegal vizesi aynı zamanda Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı'na varışta alınabilmektedir. Senegal sınır kapısında gerekli evrakları beyan eden kişiler ücretsiz olarak 30 günlük kapı vizesi alabilirler. Fakat Senegal havalimanında yaşanabilen yoğunluklar ve olası aksiliklere karşın seyahate çıkmadan önce vize alınması tavsiye edilir. 

Senegal Cumhuriyeti'ne seyahat eden tüm yabancı ziyaretçilerin, ülkeye girişte biyometri kaydı (parmak izi ve dijital fotoğraf) vermeleri zorunludur.

Senegal Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Senegal vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir. 

Lütfen Dikkat; Senegal Konsolosluğu tarafından talep edilen vize evrakları, başvuru sahibinin çalışma durumu ve seyahat amacına göre değişiklik gösterir. Yukarıda listelenen belgeler, Senegal turist vizesi için gerekli evraklardır.

Senegal Vize Ücreti

2024 yılında Senegal turistik ve ticari vize başvuruları için ödenmesi gereken harç ücreti 50 EUR'dur. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: