Suudi Arabistan Vize Başvuru Süreci ve Gerekli Evraklar 2024

Suudi Arabistan Krallığı, yaklaşık 2.150.000 kilometrekarelik yüzölçümü ile Batı Asya ve Orta Doğu'nun en büyük ülkesidir. Suudi Arabistan katı bir vize politikasına sahip olması nedeniyle yalnızca belirli komşu ülkelerinin vizesiz girişine izin verir. 

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve Kuveyt dışında kalan tüm ülkelerin vatandaşları Suudi Arabistan'a gitmek için vizeye tabidirler. Suudi Arabistan, sahip olunan TC pasaport türüne bakılmaksızın tüm vatandaşlarımızdan vize istemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti 17 Ekim 2023 itibariyle Suudi Arabistan’ın elektronik vize uygulamasına dahil edilen ülkeler arasındadır. Suudi Arabistan'ın yeni e-vize uygulamasıyla birlikte TC vatandaşları, online başvuru ya da havalimanlarında bulunan e-vize kabinlerine başvuru yaparak vize alabilirler. 

Suudi Arabistan Online Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan vizesi için online başvurular visa.visitsaudi.com adresi üzerinden yapılmaktadır. Vize başvurusu için e-vize websitesine kayır olduktan sonra, başvuru formunu doldurmanız, gerekli belgeleri yüklemeniz ve vize ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Suudi Arabistan e-vize turistik, ticari, akraba ziyareti ve umre ziyareti amaçlı seyahatler için verilir, ancak Hac ziyaretlerini kapsamamaktadır. E-vize alarak Suudi Arabistan'da tek seferde 90 güne kadar kalma hakkınız bulunur. 

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Suudi Arabistan vizesi için gerekli başvuru belgeleri aşağıda verilmiştir. 

Suudi Arabistan E-Vize Ücreti 

2024 yılı itibariyle Suudi Arabistan e-vize başvuru ücreti 535 Suudi Arabistan riyali, 142 $'dır. E-vize ücreti, online başvuru yapılırken kredi kartı ile ödenmektedir. Suudi Arabistan'a varışta havalimanlarında bulunan e-vize kabinlerine ödeme yapma imkanı da bulunur.

Suudi Arabistan vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: