Angola Vizesi

Angola Vize Rehberi: 2023'te Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Angola'nın vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç seyahatleri öncesinde seyahat amaçlarına uygun vize türü için başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir.

Angola vizesi pasaporta etiket olark işlenen ve sınır polisi tarafından ülkeye giriş ve çıkışlarda kontrol edilen seyahat belgesidir.

Angola vize danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Angola Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Evet, pasaport türü (resmi, hususi, hizmet ya da umuma mahsus) fark etmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Angola'ya yapacakları seyahatlerinde vizeye tabidir.

Angola Vize Şartları Nelerdir?

Angola vizesi uygunluk kriterleri aşağıdaki gibidir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmalısınız.
 • Geçerli bir Angola vizesine sahip olmalısınız.
 • Reşit olmalı veya reşit değilseniz ebeveynlerinizden, kanuni temsilcinizden ya da yasal vasinizden yazılı muvafakatname almış olmalısınız.
 • Ülkeye girişi yasaklanan kişilerin ulusal listesinde bulunmamalısınız.
 • Angola kamu düzenine veya ulusal güvenliğine tehdit oluşturmuyor olmalısınız.
 • Ülkeye girmek için tıbbi gereklilikleri karşılamalısınız.

Sayılan vize uygunluk kriterleri standart kriterler olup, başvurmak istediğiniz vize türüne bakılmaksızın bu şartların tümünü sağlamanız zorunludur. Bu şartlara ek olarak, başvurmak istediğiniz vize türüne göre farklı kriterleri sağlamanız da gerekebilmektedir.

Angola Vize Türleri

Angola Vize Türleri
Angola Vize Türleri

Angola seyahatiniz öncesinde, seyahat amacınıza ve kalış sürenize uygun Angola vize türü için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Angola vize türleri; transit vize, kısa süreli vize ve uzun süreli vize olarak 3 temel türe ayrılır. Turistik ve ticari vizeler, kısa süreli; çalışma vizesi, yatırımcı vizesi, aile birleşimi vizesi ve oturum vizesi ise uzun süreli Angola vize türleri olarak belirlenmiştir.

Angola’da turistik amaçlarla tatil yapmak, aile veya arkadaşları ziyaret etmek, kültür veya spor etkinliklerine katılmak için seyahat etmek isteyen kişiler turistik Angola vizesi almalıdır. Turistik Angola vizesi hamili, giriş tarihinden itibaren en fazla 2 ay süreyle Angola’da kalabilmektedir.

Yazının devamında turistik Angola vizesi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Angola Vizesi Başvuru İşlemleri Nereden Yapılır?

Angola vize başvurusu, ikamet edilen ülkede bulunan Angola dış temsilciliğine yapılmaktadır. Türkiye’de ikamet eden kişilerin vize başvuruları Angola Ankara Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

Ankara’daki Angola Büyükelçiliğinin herhangi bir aracı kurumla anlaşması yoktur; başvurular doğrudan Angola Büyükelçiliği tarafından mesai saatleri içerisinde pazartesi ve salı günleri randevu alınması ile kabul edilmektedir.

Angola Büyükelçliği Angola dışişleri bakanlığına bağlık olarak görevini sürdürmektedir.

Angola Turist Vizesi İçin Başvuru Adımları

Angola turist vizesi başvuru süreci aşağıda verilmiştir.

 1. Angola vize başvuru formunu doldurun.
 2. Turistik vize için gerekli evrakları hazırlayın.
 3. Angola Ankara Büyükelçiliği'nden vize başvurusu için randevu alın.
 4. Başvuru formu ve vize başvurusu için gerekli evrakları randevuda teslim edin.
 5. Vize başvuru ücretini ödeyin.

Angola vize başvuruları 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Angola Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Angola turistik vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 9 ay daha geçerli olan bir pasaport
 • Eksiksiz olarak ve siyah tükenmez kalem ile doldurulmuş Angola vize başvuru formu
 • Beyaz arka fon önünde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • A4 boyutunda sarıhumma aşısı yaptırıldığını gösterir sertifikanın kopyası
 • Seyahat amacı ve planının detaylı olarak açıklandığı vize başvuru dilekçesi
 • Angola için gidiş ve dönüş ulaşım rezervasyonları
 • Tüm seyahat süresini kapsayan konaklama rezervasyonları
 • Bankadan alınmış onaylı ve ıslak imzalı banka hesap dökümü
 • 70 USD vize ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontu

Yukarıda sıralanan evraklar standart başvuru evraklarıdır ve gerekli görülmesi halinde Büyükelçilik ek evrak talep edebilmektedir. Angola turistik vize ve diğer tüm vize türleri için talep edilen belgelerin tam ve detaylı listesine, Angola vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Angola Turist Vizesi Randevu İşlemi

Angola turist vizesi başvuru işlemleri için randevuyu Angola Ankara Büyükelçiliğine e-posta atarak oluşturabilirsiniz.

Vize randevusu alabilmek için vize başvuru dilekçenizin pdf veya jpeg formatındaki bir örneğini, Angola Ankara Büyükelçiliği e-posta adresi olan angolavize@gmail.com’a göndermeniz gerekmektedir.

Angola Vizesi Geçerlilik ve Kalış Süresi

Angola turist vizesi, ​​veriliş tarihinden itibaren 60 gün içinde kullanılmak üzere, tek veya çok girişli olarak verilir ve Angola'da 30 güne kadar kalmanıza izin verir. Turistik vize, bir defaya mahsus 30 gün daha uzatılabilmektedir.

Angola Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli Angola vizeleri için harç ücreti 2023 yılında 70 USD’dir. Bu ücrete danışmanlık ve gerekli olan durumlar için yeminli tercüme masrafları dahil değildir.

Angola Vize Politikası Nasıldır?

Angola Nambiya dışındaki ülke vatandaşları için vize uygulamaktadır. Angola vizesi ile farklı bir ülkeye henüz girilememektedir.

Kavango-Zambezi Sınır Ötesi Koruma Alanı (KAZA TFCA) kapsamında, KAZA vizesi alan kişilerin Angola, Botswana, Namibya, Zambiya ve Zimbabwe arasında serbestçe seyahat etmelerine izin verecek vize antlaşması henüz imzalanmamıştır.

Sık Sorulan Sorular

Angola vizesi ve başvuru süreci hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Angola Vize Başvurusunu İnternet Üzerinden (Online) Yapabilir Miyim?

Hayır, 2023 yılı Ocak ayında Angola Ankara Büyükelçiliğinden aldığımız bilgiye göre Türk vatandaşlarının Angola vize başvurularını kural olarak seyahatleri öncesinde Ankara'da bulunan Angola Büyükelçiliğine yapmaları gerekmektedir. Farklı kaynaklarda internet üzerinden yapılabileceğine dair verilen bilgiler güncel değildir.

20 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan bir kararname ile turistik Angola vizesi başvurularının internet üzerinden elektronik olarak yapılmasının önü açılmış ise de Angola'nın Türkiye'de dış temsilciliği bulunduğu için Türk vatandaşlarının başvurularını dış temsilcilikten yapmaları gerekmekte olup, elektronik vize başvuruları kabul edilmemektedir. T.C vatandaşları için Angola kapıda vize uygulaması da bulunmamaktadır.

Hangi ülke vatandaşlarının internetten vize başvurusu yapabileceği ve Angola'nın elektronik vize başvuru sistemi hakkında detaylı bilgi Angola e-vize makalesinde verilmiştir.

Angola Vize Başvurumu Şahsen Mi Yapmalıyım?

Evet, turistik Angola vizesi başvurusunu şahsen yapmalısınız. Turistik vize de dahil olmak üzere tüm Angola vize başvurularında parmak izi alınmakta olup şahsen müracaat zorunludur.

Angola Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Angola vize reddi genelde kişinin yeterli finansal kaynağa sahip olmadığı ve tekrardan ülkesine geri dönüş yapmayacağından şüphelenilen durumlarda verilir. Daha önceden vize ihlali yapmış kişiler için de vize reddi ihtimali yüksektir.

Angola’da vize ihlali yapan kişilerin için para cezası ve deport uygulaması bulunmaktadır.

Angola Vize Takip ve Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Angola vize takip ve sorgulama işlemleri için Angola Ankara Büyükelçiliği ile telefon ya da mail yoluyla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Vizeniz sonuçlandığında başvuru esnasında belirttiğiniz iletişim kanallarından biri ile tarafınıza bilgi verilmektedir.

Angola'nın Ekspres Vize Uygulaması Var Mı?

Evet, Angola’nın ekspres vize uygulaması vardır.

Ekspres vize, diğer adıyla kısa süreli vize, acil nedenlerle Angola’ya seyahat etmesi gereken yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir. 72 saat için geçerli olan kısa süreli vize, Angola’da 10 gün kalınmasına izin verilir ve yine 10 gün için bir kere uzatılabilir.

Ekspres vize başvuruları 2 ila 3 gün içerisinde sonuçlanırken; normal kısa süreli vize başvuruları 4 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Angola Vizesi Almak Zor Mu?

Angola vizesi almak, tüm vize evraklarını eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırlamanız ve doğru bir başvuru yapmanız halinde zor değildir. Vize başvurunuzda, seyahat masraflarını karşılayabileceğinizi ve vize süresi sonunda ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanız, kolay vize almak için başlıca gerekliliklerdir.

Angola Vize Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Angola vize danışmanlık hizmetini ve vize başvurularınız için uzman desteğini, Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden alabilirsiniz. Transit, kısa süreli ve uzun süreli tüm Angola vize türleri için danışmanlık hizmeti almak mümkündür. Vize merkezlerinin adıyla size sağlık sigortası veya randevu pazarlamak isteyen kişileri ve web sitelerini dikkate almamanızı öneririz.

Akredite acente Vizem.net, Türk vatandaşlarının tüm Angola vize başvurularında, evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine dek tüm vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak Angola vize danışmanlığı alabilirsiniz.

Vize danışmanlığı hakkında bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: