Etiyopya'da Yatırım İmkanları ve Yatırımcı Vizesi İşlemleri

Yatırımcılar için Etiyopya vizesi, Etiyopya'da yatırım faaliyetlerinde bulunan yabancı ülke vatandaşı yatırımcılar ile potansiyel yatırımcılara verilen vize türüdür. Yatırımcı vizesi almak için öncelikle Etiyopya'da faaliyet gösteren bir firma tarafından vize başvurusu için sponsorluk almanız gerekmektedir.

Etiyopya vize danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Yatırımcılar İçin Etiyopya Vizesi Başvuru Adımları

Yatırımcılar için Etiyopya vizesi başvuru adımları aşağıdaki gibidir.

 • Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'ne ait evisa.gov.et internet sitesine gidin.
 • Açılan sayfada "Apply Now" üzerinden veya üst menüdeki "Visa" kısmında yer alan "Apply Visa" üzerinden başvuru sayfasını açın.
  Etiyopya Yatırımcı Vizesi Başvuru Ekranı
 • Başvuru sayfasında vize türlerinden "Investment Visa" seçeneğini seçin ve seyahat planınıza göre tek ve çok girişli vizeler arasından uygun seçeneği işaretleyin.
  Etiyopya Yatırımcı Vizesi Başvurusu
 • Şirket referans numaranızı belirtin.
 • Seyahat planınız ve kişisel bilgileriniz ile pasaport bilgilerinizin istendiği başvuru formunu doldurun.
 • Başvuru için gerekli belgeleri JPEG, JPG, PNG ya da PDF formatında sisteme yükleyin.
 • Başvuru harcını ödeyip yatırımcı vize başvurunuzu tamamlayın.

Etiyopya yatırımcı vizesi başvurunuzu tamamladıktan sonra mail adresinize başvurunuzun işleme alındığını bildiren bir e-posta alırsınız. Eğer bu e-posta size ulaşmazsa support@evisa.gov.et adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Şirket Referans Numarası

Şirket referans numarası, yatırımcılar için Etiyopya e-vize başvurularında girilmesi gereken ve Etiyopya'daki ev sahibi sponsor şirket tarafından verilen numaradır.

Etiyopya Yatırımcı Vizesi İçin Başvuru Formu

Yatırımcılar için Etiyopya vizesi başvuru formu, Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin vize başvuruları için oluşturduğu Etiyopya'nın resmi e-vize web sitesi üzerinden çevrimiçi doldurulmalıdır.
Yatırımcılar için Etiyopya vize başvuru formunda sizden seyahat planınıza ilişkin bilgiler ile pasaport, kimlik, iletişim bilgileriniz ve çalışma durumunuza dair bilgiler istenmektedir. Hatalı veya yanlış doldurduğunuz Etiyopya vizesi başvuru formu, yatırımcı vize başvurunuz için ret sebebi olacaktır.

Etiyopya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya yatırımcı vizesi için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Zarar görmemiş, güncel ve geçerli pasaport
 • ICAO standartlarına uygun ve güncel biyometrik fotoğraf
 • Etiyopya Ankara Büyükelçiliği ya da Etiyopya İstanbul Konsolosluğu'nun hazırlamış olduğu destek mektubu
 • Etiyopya'da bulunan kuruluş tarafından hazırlanmış başvuru mektubu
 • Etiyopya'da bulunan kuruluşa ait işletme ruhsatı
 • Etiyopya Yatırım Komisyonu'nun düzenlemiş olduğu destek mektubu

Etiyopya'daki yatırım fırsatlarını görmek ve değerlendirmek için ilk kez Etiyopya'ya seyahat edecekseniz yukarıda verilen listede belirtilen evraklar arasından yalnızca pasaport, biyometrik fotoğraf ve dış temsilcilik tarafından düzenlenmiş destek mektubunu ibraz etmeniz yeterlidir. Evraklar için tam ve açıklamalı liste Etiyopya vizesi için gerekli evraklar sayfasında verilmiştir.

Yatırımcı Vizesi İçin Başvuru Dilekçesi

Etiyopya'da bulunan şirket tarafından Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'ne hitaben yazılmış resmi başvuru mektubu ibraz edilmelidir. Yatırımcılara verilen Etiyopya vizesi için başvuru dilekçesi ile Etiyopya'daki şirket, başvuru sahibinin yatırımcı vizesi talebini belirtmelidir.

Yatırımcı Vizesi Destek Mektubu

Yatırımcılar için Etiyopya vizesi başvurularında iki farklı destek mektubu sunulması gerekmektedir. İbraz edilmesi gereken destek mektuplarından biri Türkiye'den yapılan başvurular için Etiyopya Ankara Büyükelçiliği ya da Etiyopya İstanbul Konsolosluğu tarafından; diğeri ise Etiyopya Yatırım Komisyonu tarafından tarafından düzenlenmelidir. 

Yatırımcılara verilen Etiyopya vizesi için destek mektubu başvuru sahibinin yatırım amacı ile seyahat ettiğini teyit eder nitelikte olmalıdır.

Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ücreti

Etiyopya yatırımcı vizesi başvuru harcı, talep edilen vizenin süresi ve giriş sayısına göre farklılık göstermektedir. 2023 yılında başvuru harcı 30 günlük tek girişli Etiyopya yatırımcı vizesi için 62 USD; 90 günlük çok girişli Etiyopya yatırımcı vizesi için 152 USD; 6 aylık çok girişli Etiyopya yatırımcı vizesi için 252 USD ve 1 yıllık çok girişli Etiyopya yatırımcı vizesi için 502 USD'dir.

Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Etiyopya yatırımcı vizesi 3 gün içinde sonuçlanmakta olup başvurunuzu da planlı Etiyopya seyahatinizden en az 3 gün önce yapmanız gerekir.

Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Etiyopya yatırımcı vizesinin kalış süresi başvuru yaptığınız vize uzunluğuna göre belirlenir ve Etiyopya'ya giriş yapacağınız tarihten itibaren vize geçerlilik süresi başlar. 30 günlük tek girişli ya da 90 günlük çok girişli Etiyopya yatırımcı vizeniz için daha sonra uzatma talebinde bulunabilirsiniz.

Etiyopya yatırımcı vizesini uzatmak için vizenin sona erme tarihi 1-15 gün arasında ise başvurunuzu online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımcı vizesinin sona erme tarihi 15 günün üzerinde ise Etiyopya vize uzatma başvurularınız için Addis Ababa'daki Göçmenlik ve Vatandaşlık Merkez Ofisine başvurmalısınız.

Yatırımcı vizesi ile Etiyopya'da 90 günün üzerinde kalmayı planlıyorsanız giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde Etiyopya İçişleri Bakanlığı'na durumu bildirip kayıt yaptırmalısınız.

Gerekli şartları sağlamanız halinde size 1 yıl süre ile geçerli bir geçici Etiyopya oturum izni verilecektir ve daha uzun süre Etiyopya'da kalmak istemeniz halinde bu izin yenisi ile değiştirilecektir.

Etiyopya'da Nasıl Yatırım Yapılır?

Etiyopya'da yatırım yapmak için şahıs işletmesi veya ticari işletme kurabilirsiniz. Etiyopya'da yabancı bir yatırımcı, Yatırım Beyannamesi kapsamında 769/2012 ve 270/2012 Sayılı Yönetmelik uyarınca listelenen tüm sektörlerde yatırım yapabilir. 

Etiyopya Yatırım Beyannamesi kapsamında belirlenen asgari yatırım tutarları aşağıdaki gibidir.

 • Yabancı bir yatırımcının tek bir yatırım projesi için 200.000 USD
 • Yerli bir yatırımcı ile ortak yatırım olması durumunda 150.000 USD
 • Yatırım, tamamen yabancı bir yatırımcıya ait olup mimari veya mühendislik işleri üzerine ise veya teknik danışmanlık hizmetleri ile ilgiliyse 100,000 USD; yerli bir yatırımcı ile ortak yatırım ise 50,000 USD

Yeni bir iş kurmak için, yabancı bir yatırımın kurulmasıyla ilgili lisanslama ve diğer süreçler için kolaylaştırılmış tek noktadan hizmet sağlayan Etiyopya Yatırım Komisyonu (EIC) ile başvuru sürecinizi başlatın. Mevcut bir işletmeyi veya hisseyi satın almanız için Etiyopya Ticaret Bakanlığı onayı gerekir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: