Fransız Polinezyası Vize İşlemleri: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Fransız Polinezyası, Büyük Okyanus'taki Polinezya ada öbeğinde bulunan ve Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi olan bir bölgedir. 118 ada ve mercandan oluşan Fransız Polinesyası özellikle Tahiti, Moorea Adası ve Bora Bora bölgeleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Denizaşırı topraklardan olması nedeniyle Fransız Polinezyası seyahatlerinde Fransa vize politikası ve prosedürleri geçerlidir. Bordo (umumi) pasaport hamili TC vatandaşları Fransız Polinezyası'na seyahatlerinde vizeye tabidirler. Resmi pasaport hamili Türk vatandaşları ise 3 aya kadar süreli seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır.

Fransız Polinezyası Vize Başvuru Prosedürü

Fransız Polinezyası

Türkiye'de Fransız Polinezyası vize başvurularını değerlendirme ve onaylama yetkisi Fransa dış temsilciliklerine aittir. Aracı kurum VFS Global Fransa vize merkezine teslim edilen başvuru dosyaları, başvuru sahibinin ikamet iline göre Fransa Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna iletilmektedir.  

Fransız Polinezyası vize başvurusuna France-Visas web sitesi üzerinden online olarak başlanmakta, daha sonra Fransa vize merkezinde başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Fransız Polinezyası vizesi için online başvuruda ana varış destinasyonu "French Polynesia" olarak seçilmeli, ayrıca vize dilekçesinde seyahat planı ayrıntılarıyla yazılmalıdır.

Türkiye’den Fransız Polinezyası’na genellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da kapsayan turlar ile seyahat edilmektedir. Bu nedenle seyahat planı birden çok ülkeyi kapsıyorsa ara uçuş bilgileri de dilekçede yer almalı ve ilgili rezervasyonlar sunulmalıdır.

Fransız Polinezyası Vize Evrakları

Fransız Polinezyası vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Fransız Polinezyası için vize prosedürleri ve başvuru evrakları hakkında detaylı bilgiyi Fransa Vizesi sayfamızda bulabilirsiniz.

Fransız Polinezyası Vize Ücreti

2024 yılında Fransız Polinezyası vize başvurusu için harç ücreti 9 EUR'dur. Vize harcı ve VFS hizmet bedeli (25 EUR) vize rendevusunda nakit olarak € cinsinden tahsil edilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: