İskoçya Vizesi: Online İşlemler, Gerekli Belgeler ve Ücretler 2024

Büyük Britanya Adası'nın kuzey bölümünde bulunan İskoçya İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden biridir. İskoçya'ya seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için Birleşik Krallık vize ve göçmenlik prosedürleri uygulanmaktadır.

Türkiye'den İskoçya'ya gidecek umumi, hizmet ve hususi pasaport hamili TC  vatandaşlarının seyahat öncesinde başvuru yaparak Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri ise her 180 günlük dönem içerisinde en fazla 90 günlük İskoçya ziyaretleri için vize işlemlerinden muaftırlar.

İskoçya'ya turistik gezi, iş seyahati veya aile/ arkadaş ziyareti gibi kısa süreli amaçlarla seyahat edecek kişilere en fazla 6 ay geçerlilik süreli Birleşik Krallık ziyaretçi vizesi verilmektedir. İskoçya vize başvuruları, Birleşik Krallık dış temsilcilikleri tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. 

İskoçya Vize Başvuru Adımları

İskoçya Vize Başvurusu

İskoçya (Birleşik Krallık) ziyaretçi vizesi başvurusu için izlenmesi gereken adımları aşağıda sıralanmıştır. 

  1. Birleşik Krallık Gov.Uk vize başvuru portalında kullanıcı hesabı oluşturun ve başvuru yapacağınız vize türünü seçin. 
  2. Online vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurun. Formda kişisel bilgileriniz ve seyahat detaylarınız istenmektedir. 
  3. Vize için gerekli evrakları uygun formatta tarayarak Gov.UK başvuru sistemine yükleyin ve kredi kartıyla vize ücretini ödeyin. 
  4. Aracı kurum TLS Contact vize merkezinden online randevu alın. 
  5. Randevu tarihinde vize merkezine şahsen giderek parmak izi kaydı ve fotoğraftan oluşan biyometri işlemlerini tamamlayın. 

İskoçya Vizesi Başvuru Evrakları

İskoçya vize başvurusu için sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda verilenler Birleşik Krallık standart ziyaretçi vizesi için gerekli ortak belgelerdir. İskoçya seyahatinin amacı ve başvuru sahibinin çalışma duruma göre gereken belge listelerine İngiltere vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz. 

İskoçya Vize Başvuru Ücreti

4 Ekim 2023 tarihinde güncellenen İskoçya (Birleşik Krallık) ziyaretçi vizesi başvuru harç ücreti 115 £'dur. Vize başvuru evraklarının online sisteme yüklenmesi için aracı kurum desteği alınması halinde ek olarak 28 £ ödenmesi gerekir. 

Birleşik Krallık vize ücretleri ve aracı kurum TLS Contact hizmet bedelleri, Gov.Uk üzerinden online vize başvurusu esnasında kredi kartı ile ödenmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: