Kamerun Eğitim Vizesi Başvuru Süreci İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kamerun'da bulunan eğitim kurumları tarafından verilen temel eğitim, lise, lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde bir üniversite programına ya da üniversite eğitimi için hazırlık kursuna kabul edilen yabancı uyruklu kişilerin Kamerun'a giriş yapmak için öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Aşağıdaki başlıklarda Kamerun öğrenci vizesi başvuru gereklilikleri ve prosedürü hakkında detaylı bilgi verilmiştir. 

Kamerun eğitim vizesi başvurusu için: 0850 241 1868

Kamerun Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri

Kamerun eğitim vizesi işlemleri

Kamerun öğrenci vizesi başvuruları Kamerun Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmekte ve işleme alınmaktadır. Büyükelçilik ve herhangi bir aracı kurum arasında anlaşma bulunmamakta olup başvuruların doğrudan Kamerun Ankara Büyükelçiliğine yapılması gerekmektedir. Büyükelçilik pazartesi ile perşembe günleri arasında 09.30-12.30 saatleri arasında vize başvurularını randevusuz olarak kabul etmektedir.

Öğrenci vizesi başvuruları için gerekli evrakları hazırlayın ve vize başvuru formunu doldurun. Başvuru formu ve evraklarını Kamerun Ankara Büyükelçiliğine elden teslim edin ya da posta yolu ile gönderin. Vize başvuru harcını ve satın alınması durumunda ekspres başvuru hizmet bedelini ödeyin.

Kamerun Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kamerun öğrenci vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Kamerun vize başvuru formu
  • Yeni çekilmiş biyometrik özellikli vize fotoğrafı
  • Geçerli pasaport
  • Geçerli kimlik belgesi veya Türkiye için oturma izni
  • Vize harcı dekontu
  • Ulaşım rezervasyonlarına dair belge
  • Sarıhumma ve COVID-19 aşı kartı
  • Seyahat sonrası Kamerun'un terk edileceğine dair kanıt
  • Kamerun'daki okul yetkilileri tarafından verilen kabul mektubu veya kayıt sertifikası
  • Türkiye'deki eğitim kurumundan alınmış tasdikname

Vize başvurunuzun işleme alınması ve onaylanması için yukarıda listelenen belgeleri öngörülen kriterlere uygun ve eksiksiz şekilde hazırlamalısınız. Eğitim amaçlı Kamerun vizesi için gerekli belgeler Ankara Büyükelçiliğine teslim edildikten sonra herhangi bir eksiklik olmaması durumunda başvurunuz işleme alınacaktır.

Kamerun Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti

2023 yılında Kamerun öğrenci vizesi başvuru ücreti; 230 euro tutarındaki vize başvuru harcı ile Vizem.net'ten alınan danışmanlık hizmet bedeli olmak üzere toplam ortalama 320 euro tutmaktadır.

Kamerun Eğitim Vizesi İşlem Süresi

Kamerun eğitim vizesi işlem süresi, tüm başvuru belgelerinizin eksiksiz olması durumunda 5 gündür; ek olarak 10 euro ek ücretin ödenmesi ile ekspres başvuru yapılarak işlem süresi 24 saate düşürülebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak Kamerun öğrenci vizesi hakkında en sık aldığımız sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Öğrenci vizesi için başvuru formunu Kamerun Ankara Büyükelçiliği websitesinden pdf formatında indirmelisiniz. Kamerun vize başvuru formları elde ya da bilgisayar üzerinden doldurulabilmektedir.

Öğrenci vizesi başvurularında Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin ambacamturquie.com adresinde bulunan online başvuru formunu da doldurabilirsiniz. 

Vize formunda istenen bilgilerin tam, doğru ve güncel olması gereklidir; hatalı veya eksik bilgi verilmiş ise başvurunuzun reddedilmesi mümkündür.

Kamerun Öğrenci Vizesi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kamerun öğrenci vizesi başvurularınız eksik veya hatalı belgeler sunmanız sebebi ile reddedilebilir.

Kamerun'da eğitim almak için finansal yeterliliği bulunmayan veya eğitim sonrasında ülkesine döneceğine dair şüpheye düşülen kişilerin de başvuruları için sıklıkla Kamerun vize reddi kararı verilmektedir.

Eğitim Vizesi İle Kamerun'da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Vizenizin düzenlendiği tarihten itibaren başlayan 3 aylık süre içersinde Kamerun'a giriş yapmak şartıyla, eğitim vizesi ile 3 ay veya daha uzun süre Kamerun'da kalabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi İle Kamerun'a Giriş Yaptıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Öğrenci vizesi ile Kamerun'a giriş yaptıktan sonra, ülkede 3 aydan daha uzun süre bulunacaksanız bir oturum izni almanız gereklidir.

Kamerun Ulusal Güvenlik Genel Delegasyonu'nundan (DGSN) alınan Kamerun oturum izni için en az 250.000 CFA frangı ödenmesi gereklidir; bu minimum ödeme ile alınan oturum izni 2 yıl geçerli ve yenilenebilirdir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: