Kamerun Vize Başvuru Rehberi 2024

Kamerun ya da resmi adı ile Kamerun Cumhuriyeti, 27 milyon nüfusa ev sahipliği yapan ve 250'nin üzerinde dilin konuşulduğu Atlas Okyanusu'nun kıyısında yer alan bir Orta Afrika ülkesidir. Yaoundé, Kamerun'un başkenti ve Douala'dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Çita, şempanze, zürafa ve gergedanlar gibi Afrika'da yaşayan pek çok vahşi hayvana ev sahipliği yapan ve bu sayede av ve safari için dikkat çeken bir destinasyon olan Kamerun, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2021 yılında bir milyonun üzerinde turist ağırlamıştır. 

Turizm veya farklı amaçlar ile Kamerun'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları Kamerun'un vize politikası gereği milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar haricinde seyahatleri öncesinde Kamerun Cumhuriyeti'nin dış temsilciliklerine başvurarak giriş izni başka bir ifade ile vize almalıdır. Vize başvuru sahibine ait pasaport veya seyahat belgesine etiket formunda işlenir ve Kamerun Cumhuriyeti'ne giriş esnasında sınır kapısında kontrol edilerek damgalanır.

Kamerun vize başvurusu ve danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Kamerun Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Kamerun'a seyahat edecek Türk vatandaşları için vize gerekliliği seyahat süresine ve pasaport türüne göre farklılık göstermektedir. 

Resmi heyet mensubu olan hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamili Türk vatandaşları, 180 günlük dönem içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Kamerun'a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport ve resmi heyet mensubu olmayan hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları Kamerun'a yapacakları seyahatlerinde seyahat uzunluğu fark etmeksizin vizeye tabidir. 

Yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş vize Kamerun'a gitmek için gerekenler listesinin başında yer almaktadır. Vize muafiyeti olmayan kişilerin Kamerun'a seyahat etmeden önce seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Kamerun Vize Türleri

Kamerun'a geçici bir süre için bir tura veya geziye katılma, tatil ya da balayı gibi turistik amaçla seyahat etmek istiyorsanız turistik Kamerun vizesi almanız gerekmektedir.

Turistik amaçlı seyahatler dışında farklı seyahat amaçları için alınabilecek Kamerun vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Turizm, ziyaret ve iş vizeleri kısa süreli Kamerun vizeleri altında; eğitim, çalışma ve aile birleşimi vizeleri ise uzun süreli Kamerun vizeleri altında gruplanmaktadır.

Kamerun Turist Vizesi Başvuru Süreci

Turistik vize başvuruları Kamerun Ankara Büyükelçiliği tarafından vize talep saatleri içerisinde doğrudan kabul edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Aşağıda listelenen adımları takip ederek turistik Kamerun vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

 • Vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doğru bilgilerle doldurun.
 • Turistik vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın.
 • Başvuru formu ve evraklarını Kamerun Ankara Büyükelçiliğine elden teslim edin ya da posta yolu ile gönderin.
 • Turistik vize başvuru harcını ödeyin.

Başvuru dosyanızın eksiksiz olması durumunda başvurunuz 5 gün içinde Kamerun Ankara Büyükelçiliği tarafından işleme alınarak değerlendirilmektedir.

Kamerun Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kamerun turistik vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 ay geçerli ve hasar görmemiş pasaport
 • Eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş vize başvuru formu
 • Kimlik kartı ya da Türkiye'de yasal olarak ikamet edildiğine dair oturum izni
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Uçak veya diğer ulaşım rezervasyonu
 • Otel veya diğer konaklama rezervasyonu
 • Maddi yeterlilik kanıtı
 • Sarıhumma ve COVID-19 aşı sertifikası
 • Vize harcının ödendiğine dair makbuz

Turizm amaçlı Kamerun vizesi için gerekli evraklar tam ve eksiksiz şekilde hazırlanarak vize talep gün ve saatleri içerisinde doğrudan Kamerun Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmelidir.

Kamerun Turistik Vize Başvuru Formu

Turistik vize de dahil olmak üzere tüm Kamerun vize başvurularında başvuru formu eksiksiz şekilde doğru ve güncel bilgilerle doldurulmalıdır. Eksik veya hatalı bilgi girişi vize başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır. 

Turizm amaçlı Kamerun vizesi için başvuru formunda seyahat amacınıza ilişkin soruda "Tourism" seçeneğini işaretlemelisiniz. 

Kamerun vizesi başvuru formu, "pdf." formatında Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin internet sitesi üzerinden indirilebilmektedir. İndirilen başvuru formu bilgisayarda ya da elde doldurulabilmektedir. 

Kamerun vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Kamerun Vize Başvuru Formu

Başvuru formu indirilerek doldurulabileceği gibi Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin internet sitesi üzerinden online başvuru formu kullanılarak çevrimiçi de doldurulabilmektedir.

Kamerun Online Vize Formu

Kamerun Vizesi Başvuru Ücreti

Kamerun vizesi başvuru ücreti, başvurulacak vize türüne göre değişmektedir.

Kamerun kısa süreli transit, turizm, iş ve aile ziyareti amaçlı vize başvuru harcı 115 euro iken, uzun süreli eğitim, çalışma ve aile birleşimi amaçlı vizeler için başvuru ücreti 230 eurodur.

Türkiye'den Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularınız için 2024 yılında Kamerun vize ücreti olarak; başvuru harcı, danışmanlık ücreti ve seyahat sağlık sigortası dahil kısa süreli vizeler için ortalama 205 euro ve uzun süreli vizeler için ortalama 345 euro ödenmesi gerekmektedir.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun vizesi, başvuru yapılan tarihten sonraki 5 gün içerisinde çıkmaktadır. 10 euro ek ücretin ödenmesi ile yapılan ekspres vize başvuruları ise başvurudan sonra 24 saat içerisinde sonuçlanır.

Kamerun Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Kamerun vize süreleri, vize türüne göre değişmektedir.

Kamerun vize türleri için vize geçerlilik süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüSüre
Kamerun turist vizesi1-30 gün
Kamerun transit vizesi 1-5 gün
Kamerun ziyaret vizesi1-30 gün
Kamerun iş vizesi1-90 gün
Kamerun eğitim vizesi3-6 ay
Kamerun çalışma vizesi3-6 ay
Kamerun aile birleşimi vizesi3-6 ay

Kamerun'a ilk giriş, vizenin verildiği tarihten itibaren 3 aylık bir süre içinde yapılmalıdır.

Kamerun'da kaldığınız süre içinde vizenizin süresi dolarsa, Kamerun Ulusal Güvenlik Genel Delegasyonu yetkili makamlarından, istenen belgeleri ileterek, vize uzatma talebinde bulunabilirsiniz.

Kamerun Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Kamerun vize başvuruları, en temel olarak başvuru esnasında hatalı veya eksik evrakların ibraz edilmesi sebebi ile reddedilmektedir. Seyahat için yeterli düzeyde finansal kaynağa sahip olunmaması veya kişinin vize bitiminde ülkeyi terk etmeyeceğinin düşünülmesi hallerinde de sıklıkla vize reddi kararı verilebilmektedir.

Kamerun Vize Politikası ve Muafiyet Tanınan Ülkeler

Kamerun'un vize politikasına göre Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Gabon, Mali ve Nijerya vatandaşları Kamerun'u 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilmektedir.

Kamerun'un vize muafiyeti sağladığı ülkeler aşağıdaki haritada yeşil renk ile işaretlenmiştir.

Kamerun vize muafiyeti tanınan ülkeler

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak Kamerun'a seyahat edecek danışanlarımızdan vize işlemleri ve başvuru süreci ile ilgili en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımız tarafından verilen yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Kamerun vize takip ve sorgulama işlemleri, Kamerun Ankara Büyükelçiliğine telefon veya mail yolu ile ulaşarak yapılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kamerun vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemleri online olarak yapılabileceği gibi, vize durumu 09:00 - 18:30 saatleri arası telefon ile sorgulanabilir veya 5 aşamalı SMS servisi ile takip edilebilir.

Kamerun Kapıda Vize Veriyor Mu?

Kamerun kapıda vize uygulamasına sahip bir ülke değildir ve Kamerun seyahatleriniz için dış temsilcilikler üzerinden vize başvurusu yapmanız gerekir.

Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri, görev emri ve dönüş biletine sahip olmaları halinde varışta vize alabilir. Çin, İtalya ve Türkiye vatandaşlarına diplomatik veya hizmet pasaportları için tanınan vize muafiyetine dikkat edilmelidir.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının umuma mahsus pasaportlar ile varışta Kamerun vizesi almalarına ilişkin anlaşma Ekim 2019'da imzalanmış olsa da henüz yürürlüğe girmemiştir. Hizmet pasaportuna sahip BAE vatandaşları, varışta en fazla 30 günlük vize alabilir.

Kamerun E-Vize Verir Mi?

Hayır, mevcut uygulamada Kamerun Cumhuriyeti'nin elektronik vize uygulaması bulunmamaktadır. 

Henüz ETA düzenlememek ile birlikte Kamerun Dışişleri Bakanlığı, 2022 yılının Nisan ayında yabancı ziyaretçilerin vizelerini çevrimiçi olarak almalarına olanak sağlamak için yeni bir e-vize sistemi getirmek için çalışmalara başladığını duyurmuştur.

Kamerun Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Kamerun vize başvuruları Kamerun Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmekte ve işleme alınmaktadır.

Kamerun Büyükelçiliği ile herhangi bir aracı kurum arasında anlaşma bulunmamakta olup başvuruların doğrudan Kamerun Ankara Büyükelçiliği vize birimine yapılması gerekmektedir.

Kamerun Vize Başvurumu Posta İle Yapabilir Miyim?

Kamerun vize başvurunuzu, eksiksiz hazırlamış olduğunuz vize evraklarını posta yolu ile Kamerun Ankara Büyükelçiliğine göndererek yapabilirsiniz. Posta ile yapılan başvurular sadeve vize belgelerinizin eksiksiz ve doğru olması halinde kabul edilmektedir.

Posta yoluyla yapılan başvurularda, Büyükelçilik tarafından size gönderilmek üzere, takipli ve ön ödemeli bir iade zarfı da bulunmalıdır. Zarfta Büyükelçiliğin adresi işe başvuru sahibinin tam adı ve adresi yazılı olmalıdır. Bu şartları sağlayan bir zarf eklenmemiş ise posta yoluyla yaptığınız başvurularınız değerlendirmeye alınmayacaktır.

Vizem.net danışmanlığındaki Kamerun vizesi başvurularınız da posta yoluyla yapılabilmektedir. Gerekli evrakları merkez ofisimize iletmeniz halinde Kamerun vize işlemleriniz uzmanlarımızca tamamlanmaktadır. Detaylı bilgiyi çağrı merkezimizin 0850 241 1868 numarasından alabilirsiniz.

Kamerun Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Kamerun vize başvurunuzu, Kamerun Ankara Büyükelçiliği websitesinden online olarak yapabilirsiniz. Kamerun Ankara Büyükelçiliği'nin internet sitesinin online konsolosluk hizmetleri sayfası üzerinden başvuru platformuna ulaşabilirsiniz. 

Kamerun vizesi online başvuru platformunun görseli aşağıdaki gibidir.

Kamerun vizesi online başvuru platformu

Kamerun'da Vize İhlalinin Cezası Nedir?

Kamerun'da hamili olduğu vizenin izin verdiği süreden fazla kalan, yani vize ihlali yapan yabancı uyruklu kişiler, istenmeyen kişi olarak ilan edilir. Bu kişilerin bir süre için Kamerun'a girişleri yasaklanabilir ve bu halde vize başvurusunda bulunmaları ve bir süre Kamerun'a girmeleri mümkün olmaz.

Tüm ziyaretçilerin kalış sürelerinin tamamını kapsayan geçerli bir Kamerun vizesine sahip olmaları zorunludur. Vize ihlalinin para cezası günlük 5.000 CFA frangıdır. Vize ihlali yapmanız halinde hakkınızda yasal işlem de başlatılabilir; bu nedenle önceden vize uzatma işlemlerini yapmanız önemlidir.

Türkiye’den Kamerun'a Giderken Çıkış Vizesi Almam Gerekir Mi?

Türkiye'den Kamerun'a giderken çıkış vizesi almanıza veya sunmanıza gerek yoktur. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre bir ülkeden ayrılmak kişilere tanınmış bir haktır ve buna engel bir çıkış vizesi şartının getirilmesi uluslararası teamül hukukuna aykırı kabul edilmektedir.

Kamerun Vize Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Kamerun vize danışmanlık hizmetini ve vize başvurularınız için uzman desteğini, Türkiye'de faaliyet gösteren TÜRSAB kayıtlı vize acenteleri üzerinden, tüm Kamerun vize türleri için alabilirsiniz.

Vizem.net, Türk vatandaşlarının Kamerun vize başvuruları için evrak hazırlığından pasaportun iade alınmasına dek tüm vize işlemleri için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vizem.net'e çağrı merkezinden ulaşarak veya bizzat İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerini ziyaret ederek Kamerun vize danışmanlık hizmetini alabilirsiniz.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: