Kamerun İş (Ticari) Vizesi Başvuru İşlemleri

Kamerun'a ticari toplantı, konferans, kongre, fuar veya seminer gibi iş ile alakalı bir organizasyona katılmak için seyahat etmek istiyorsanız iş vizesi almanız gerekmektedir. İş seyahati amaçlı Kamerun vizesi resmi kaynaklarda business başlığı ile belirtilmekte olup Türkçe kaynaklarda iş vizesi, iş seyahati vizesi veya ticari vize olarak da geçmektedir.

Yazının devamında ticari Kamerun vizesi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. 

Kamerun ticari vize danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Kamerun İş Vizesi Başvuru Adımları

Kamerun iş vizesi almak için aşağıdaki başvuru adımlarını izlemelisiniz.

 1. İş vizesi için talep edilen evrakları hazırlamalısınız.
 2. Vize formunu eksiksiz olarak doldurmalı ve imzalamalısınız.
 3. Tüm evrakları Kamerun Ankara Büyükelçiliğine randevu almadan, elden teslim etmeli veya posta ile göndermelisiniz.
 4. Vize harcını ödemeli ve ekspres başvuru istiyorsanız ek ücreti de yatırmalısınız.

Kamerun Ankara Büyükelçiliğine başvuru belgelerinizi, vize kabul zamanı olan pazartesi ile perşembe günleri arasında, 09.30-12.30 saatlerinde teslim ederek Kamerun vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Kamerun Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kamerun ticari vize başvurusu

Kamerun ticari vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli kimlik veya T.C. oturum izni belgesi
 • Geçerli pasaport
 • Biyometrik özellikli güncel fotoğraf
 • Kamerun vize başvuru formu
 • Vize davet mektubu
 • İşveren yazısı
 • Konaklama belgeleri
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Finansal kaynaklara dair kanıt
 • Vize harcı ödeme makbuzu
 • COVID-19 ve sarıhumma hastalıkları için aşı belgesi

Yukarıda listelenen başvuru evrakları eksiksiz ve öngörülen kriterlere uygun şekilde hazırlanmalıdır. İş seyahati amaçlı Kamerun vizesi için gerekli belgeler Büyükelçiliğin vize taleplerini kabul ettiği gün ve saatler içerisinde teslim edilmelidir.

Kamerun Vize Davetiyesi

Kamerun vize davetiyesi, seyahat amacınız olan iş toplantısı, konferans, kongre, fuar veya seminer gibi organizasyonların ev sahipliğini yapan şirket ya da kurum tarafından hazırlanarak Kamerun iş vizesi başvurularınızda sunulmalıdır. 

Vize davet mektubunun içeriğinde Kamerun'da gerçekleşecek etkinliğin kapsamına ve süresine dair bilgi verilmelidir.

Ticari Vize İçin İşveren Mektubu

Ticari vize için işveren mektubu, diğer adıyla görev mektubu, başvuru sahibinin çalıştığı mevcut şirket tarafından hazırlanmalıdır ve kişinin istihdam bilgileri ile Kamerun seyahatinin hangi görev ve amaçlara dayandığına dair bilgileri içermelidir.

Kamerun Business Vize Ücreti

Kamerun business vize için Türkiye'den Vizem.net akredite acentesinden danışmanlık hizmeti alarak yapacağınız başvurularınız için, 2023 yılında 115 euro vize ücreti ile danışmanlık hizmet bedeli dahil ortalama 195 euro ödemeniz gerekecektir.

Kamerun İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun iş vizesi, eksiksiz yaptığınız başvurularınız sonucunda 5 günde çıkmaktadır. Daha hızlı vize alabilmek için ek 10 euro ücreti ödeyerek 24 saat içerisinde başvurunuzun sonuçlanacağı ekspres başvuru işleminden yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kamerun ticari vize işlemleri ile ilgili en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımız tarafından verilen yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Kamerun ticari vize başvuru formunu, çevrimiçi olarak bilgisayarda veya Kamerun Ankara Büyükelçiliği websitesinden pdf olarak indirerek elde doldurabilirsiniz.

Bilgisayarda doldurmak istediğiniz başvuru formuna, Kamerun Ankara Büyükelçiliği online başvuru sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunu tam ve doğru bilgilerle doldurmanız önemlidir; eksik veya yanlış bilgiler verilmesi halinde başvurularınız reddedilmektedir.

Business Vize İle Kamerun'da Ne Kadar Kalabilirim?

Business vize ile Kamerun'da 90 güne kadar kalabilirsiniz. Vizeniz düzenlendikten sonra 3 ay içerisinde vizeyi kullanarak ülkeye giriş yapmanız gereklidir.

İş Seyahati Vizesi İle Kamerun'da Çalışabilir Miyim?

Hayır, iş seyahati vizesi ile Kamerun'da çalışma hakkınız bulunmaz.

Kamerun iş vizesi Kamerun'da iş toplantısı, konferans, kongre, fuar veya seminer gibi bir iş ile alakalı bir organizasyona katılım amacı ile düzenlenmekte olup hamiline Kamerun'da çalışma hakkı tanımamaktadır. Kamerun'da çalışmak için Kamerun çalışma vizesi almalısınız.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: