Kamerun Transit Vize Uygulaması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Başka bir ülkeye yapacağınız seyahatte Kamerun Cumhuriyeti'nin topraklarından geçmeniz gerekecek ise yolculuğunuz öncesinde transit vize almanız gerekmektedir.

Yazının devamında Kamerun aktarmalı yolculuklar için transit vize gerektirmeyen durumlar ve transit Kamerun vize başvurusu hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Kamerun vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Kamerun Aktarmalı Uçuşlar İçin Transit Vize Gerekliliği

Kamerun aktarmalı uçuşlar için, bekleme süresinin 24 saatten kısa ve bekleme süresinde havalimanın çıkılmayacak olması halinde, aynı veya sonraki uçak ile seyahate devam edilecek ise transit vize alınması gerekmez. Yolcuların transit alanı terk etmesi mümkün değildir ve geçerli bir pasaporta sahip olmaları gereklidir. Göçmen olarak geçiş yapacak kişilerin ise transit vize alması istenir.

Kamerun Havalimanı

Belirtmek gerekir ki yalnızca transit geçiş için Kamerun'da bulunan havalimanlarında bulunacak ve ayrılmayacak yolcularda dahil olmak üzere Kamerun'a seyahat edecek tüm yolcuların, Kamerun'a gitmek için gerekenler arasında sayılan uluslarası sarıhumma aşı sertifikası ibraz etmesi gerekmektedir.

Kamerun Transit Vize Başvuru Prosedürü

Kamerun transit vize başvurusunda bulunmak için aşağıda sıralanan adımları takip etmeniz gerekmektedir. 

 1. Kamerun vize formu doğru bilgilerle doldurulur.
 2. Transit vize için gerekli başvuru evrakları eksiksiz olarak hazırlanır.
 3. Tüm vize evrakları Kamerun dış temsilciliğine elden teslim edilir veya postayla gönderilir.
 4. Başvuru harcı ile istenmiş ise ekspres vize ücreti ödenir.

Ankara Kamerun Büyükelçiliği vize başvurularını randevusuz olarak pazartesi-perşembe günlerinde 09.30 ile 12.30 günleri arasında kabul etmektedir.

Kamerun Transit Vize Başvuru Formu Doldurma İşlemi

Kamerun transit vize başvuru formunu, Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin internet sitesinden pdf formatında indirebilir ve bilgisayarda veya el yazısı ile doldurabilirsiniz.

Başvuru formunu indirdikten sonra elde doldurabileceğiniz gibi, online başvuru sistemi üzerinden çevrimiçi olarak da tamamlayabilirsiniz.

Kamerun vize formunun doğru bilgilerle, hiçbir kısmı atlanmaksızın doldurulması gerekir; hatalı veya eksik bilgi verilmesi vize başvurusunun reddine neden olabilir. Vize formuna atılan imzanın, pasaportta bulunan örnek imza ile eşleşmesi gereklidir.

Kamerun Transit Vize Başvurusu İçin Gerekli Diğer Evraklar

Kamerun transit vize için, başvuru formuna ek olarak hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Geçerli bir kimlik kartı veya Türkiye oturma izni
 • Biyometrik vize fotoğrafı
 • Varış ülkesi için alınmış geçerli vize veya farklı bir seyahat izni
 • Ulaşım rezervasyonlarını gösterir belgeler
 • Vize harcı dekontu
 • Sarıhumma ile COVID-19 aşılarının olunduğunu gösterir sertifika

Transit geçiş amaçlı Kamerun vizesi için gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazırlanması gerekmektedir. Eksik veya hatalı evrak sunumu vize başvurunuzun reddine neden olabilmektedir.

Kamerun Transit Vize Başvuru Ücreti

Kamerun transit vizesi için Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak Türkiye'den yapılacak başvurularınızda; 115 euro olan vize başvuru harcı ve ek olarak danışmanlık hizmet bedeli dahil 2023 yılında ortalama 195 euro ödemeniz gerekir.

Kamerun Transit Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kamerun transit vize başvurusu, eksiksiz olarak belgelerin sunulması halinde 5 gün içinde işleme alınır ve sonuçlanır. Ek ücret olan 10 euronun ödenmesi ile alabileceğiniz ekspres vize hizmetinde ise başvurularınız 24 saat içerisinde değerlendirilir.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak transit Kamerun vizesi ile ilgili en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımız tarafından verilen yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun Transit Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Vize başvurunuzu değerlendirme süresini dikkate alarak seyahat tarihinizden en geç 5 gün önce yapmalısınız. Seyahat tarihinize 5 günden daha az bir süre olması durumunda ekspres vize başvurusu yaparak 24 saat içinde transit Kamerun vizesi alabilirsiniz.

Herhangi bir gecikme ve bekleme yaşamamak için zamanında başvurmaya özen gösteriniz.

Kamerun Transit Vize Başvurumu Nereye Yapılmalıyım?

Kamerun transit vize başvurularınızı doğrudan Kamerun Ankara Büyükelçiliğine yapmalısınız.

Kamerun Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularını kabul eden tek yetkili mercidir ve elçiliğin herhangi bir aracı kurum ile anlaşması yoktur.

Transit Vize İle Kamerun'da Ne Kadar Kalabilirim?

Transit vize ile Kamerun'da en fazla 5 güne kadar bulunabilirsiniz.

Seyahatinizin daha uzun süreceğini düşünüyorsanız Kamerun turist vizesi almalısınız.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: