Kanarya Adaları Vize İşlemleri ve Giriş Prosedürleri 2024

Kanarya Adaları, Fas'ın batısında Atlas Okyanusu'nda yer alan ve idari açıdan İspanya Krallığı'na bağlı özerk takımada topluluğudur. Kanarya Adalarının en fazla turist ağırlayan adası Tenerife'dir. Diğer adalar ise Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro ve La Graciosa adalarıdır.

Resmi olarak Schengen Bölgesi'ne dahil olan Kanarya Adaları'nın tamamı, İspanya anakarasındaki diğer özerk bölgelerle aynı statüye sahiptir. Bu nedenle Kanarya Adaları'na seyahat eden yabancı ülke vatandaşları için Schengen vize rejimi kuralları geçerlidir.

Kanarya Adaları'na  turistik, ticari veya kişisel ziyaret amaçlarıyla gidecek umuma mahsus pasaport hamili TC vatandaşları Schengen vizesi almalıdırlar. Resmi pasaport sahibi vatandaşlarımız için 180 gün içinde 90 gün süreyle Schengen vize muafiyeti bulunmaktadır.

Kanarya Adaları Vize Başvurusu

Kanarya Adaları

Türkiye'den Kanarya Adaları'na gitmek için İspanya Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yaparak Schengen vizesi alınmalıdır. Vize başvuruları, İspanya vizesi için yetkili aracı kurum BLS International tarafından toplanmakta ve İspanya Konsolosluğu'na iletilmektedir.

Kanarya Adaları vize başvurusu hakkında detaylı bilgiye ve gerekli evraklar listesine İspanya vizesi makalemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Kanarya Adaları'na Giriş Prosedürü ve Gerekli Belgeler

Euro bölgesi, EFTA ve Schengen ülkelerinin vatandaşları Kanarya Adaları'na pasaport veya ulusal kimlik kartları ile ek bir kontrole tabi tutulmadan girebilmektedir. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçilerin ise varışta gümrük kontrolünden geçmeleri ve bir takım evrakları beyan etmeleri gerekmektedir. 

Schengen Bölgesi dışından Kanarya Adaları'na seyahat eden kişilerin varışta aşağıdaki belgeleri ibraz ederek sınır kontrolünden geçmeleri gerekir. 

Kanarya Adalarına Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kanarya Adaları’na aktarmalı olarak uçakla veya gemi ile ulaşım mümkündür. Kanarya Adaları'na uçakla seyahat etmek isteyenler Barselona ve Madrid gibi Avrupa kentlerinden veya Marakeş ve Kazablanka’dan aktarma yapabilmektedir. Aynı zamanda mavi yolculuk rotalarının en fazla tercih edilen destinasyonlardan biri olan Kanarya Adaları'na yıl boyunca gemi ile ulaşım da mümkündür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: