San Marino Seyahati İçin Schengen Vize Başvurusu 2024

Avrupa'nın altı mikrodevletinden biri olan San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası'nda yer alır ve topraklarının tamamı İtalya ile çevrilidir. 

Schengen Bölgesine üye olmasa da, San Marino'ya ulaşım sadece İtalya üzerinden sağlanabildiği için ülkeye AB dışından gelen yabancı ziyaretçilere Schengen vize rejimi uygulanmaktadır. 

Umumi (bordo) pasaport hamili TC vatandaşlarının San Marino'ya seyahat edebilmek için geçerli bir Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri İtalya'ya 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmekte olup, San Marino'ya da vizesiz geçiş yapabilirler.

San Marino Schengen Vize Başvurusu

San Marino Vizesi

San Marino seyahati için Türkiye'deki İtalya Büyükelçiliği veya İtalya Başkonsolosluğu'na başvuru yaparak Schengen vizesi alınması gerekmektedir. İzlemeniz gereken başvuru adımları ve gerekli evraklarla ilgili detaylı bilgiye İtalya vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

İtalya veya diğer Schengen ülkelerinden aldığınız kısa süreli vize ile San Marino’da en fazla 30 gün boyunca kalma hakkınız bulunur. Ülkede 30 günden daha uzun süre kalmak isteyen yabancı ziyaretçilerin San Marino Jandarma Yabancılar Dairesi'nden kalış izni almaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: