İtalya Vizesi

İtalya Vizesi Başvuru Rehberi: 2024'te İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya veya resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti, Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası üzerinde yer alan ve başkenti Roma olan bir Avrupa ülkesidir.

İtalya'ya seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları resmi bir sınır noktasından ülkeye giriş yapmalı ve geçerli bir pasaport veya eşdeğer bir seyahat belgesi ile milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç olmak üzere seyahat süre ve amaçlarına uygun geçerli bir vizeye sahip olmadırlar.

Pasaport veya diğer geçerli seyahat belgesine etiket formunda yapıştırılan vize, yabancı uyruklu kişilere Schengen ve İtalya Cumhuriyeti topraklarına giriş için verilen bir yetkidir. İtalya Cumhuriyeti'ne vize verme yetkisi, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı (Farnesina) ve onun yetkili diplomatik ağına aittir.

Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2022 yılında ağırladığı 49.8 milyon turist ile dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesi olan İtalya için Türkiye'den vize başvurusunda bulunmadan önce bilmeniz gereken temel bilgiler aşağıda aktarılmıştır.

Vize başvurusu ve danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları İçin İtalya Vize Gerekliliği

İtalya'ya yapacakları seyahatlerinde umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları seyahat uzunluğu fark etmeksizin İtalya vizesine tabi iken hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günden kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

İtalya Vize Türleri

İtalya'nın vize muafiyeti tanımadığı yabancılar seyahatleri öncesinde plan ve amaçlarına uygun vize türüne başvurmalıdır. Vizeler genel olarak süre, amaç ya da hamiline tanıdıkları giriş hakkı sayısı gibi farklı özelliklerine göre kategorize edilmektedir. İtalya için de vizeleri süre, amaç ve hamiline tanıdıkları giriş hakkı sayısına göre sınıflandırabiliriz.

Giriş sayısına göre İtalya vizeleri tek, çift ve çok girişli İtalya vizeleri olmak üzere 3 türe ayrılmaktadır. Sürelerine göre İtalya vizeleri; uluslararası havaalanlarından yapılacak aktarmalar için verilen transit İtalya vizesi, 90 günden kısa süreli seyahatler için verilen kısa süreli İtalya vizeleri ve 90 günden uzun süreli seyahatler için verilen uzun süreli İtalya vizeleri olmak üzere iki ana türe ayrılmaktadır. Hem kısa süreli İtalya vizeleri hem de uzun süreli İtalya vizeleri kendi içlerinde de amaçlarına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) İtalya Vizeleri

Seyahat amacına göre C tipi İtalya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya turist vizesi
 • İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İtalya ticari (iş) vizesi
 • İtalya kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • İtalya şoför vizesi

Uzun Süreli (D Tipi, Ulusal) İtalya Vizeleri

Seyahat amacına göre D tipi İtalya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya tedavi vizesi
 • İtalya öğrenci vizesi
 • İtalya staj vizesi
 • İtalya çalışma vizesi
 • İtalya çalışma ve tatil vizesi
 • İtalya girişimci vizesi
 • İtalya yatırımcı vizesi
 • İtalya aile birleşimi vizesi
 • İtalya dijital göçebe vizesi
 • İtalya geri dönüş vizesi

İtalya Vizesi Başvuru Şartları

İtalya vizesi için başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

 • Kişinin adli sicil kaydı temiz olmak durumundadır.
 • İtalya seyahatinden sonra kişinin kendi ülkesine geri döneceğine dair yeterli belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önce vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.
 • Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) başvuru sahibine ait kayıt bulunmaması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin İtalya seyahati için yeterli maddi durumu veya geçerli bir sponsoru olması gerekmektedir.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortasının ve pasaportun bulundurulması gerekmektedir.

Yukarıda listelenen şartlar, genel vize başvuru şartlarıdır. Başvuru yapılacak vize türüne göre başvuru sahibinden bir takım ek şartları sağlaması talep edilebilmektedir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

2024 yılında İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ya da İtalya İzmir Konsolosluğu veya Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Trabzon, Adana, Gaziantep ve Bodrum'da bulunan iDATA ofislerinden İtalya için vize alınabilir.

Başvurunuzu ikamet ettiğiniz ile göre yetkili dış temsilcilik veya iDATA vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapmalısınız.

Önemli Duyuru: 12 Eylül 2023 tarihi itibariyle Türkiye’den yapılan İtalya vize işlemleri için ikametgah şartı değiştirilmiştir. Vize başvuru sahiplerinin, konsolosluk bölge ayrımına göre başvuru yapacağı şehirde en az 90 gündür resmi olarak ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Son 3 ay içerisinde şehir değiştirdiyseniz, İtalya vizesi için nereden başvuru yapmanız gerektiği hakkında 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

İkamet İline Göre İtalya Vizesi Başvuru Merkezleri (iDATA)

İtalya için vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz ile göre görevli dış temsilcilik veya vize başvuru merkezi aracılığı ile yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle, vize başvurusu yapmadan önce ilk olarak ikamet ettiğiniz ilin hangi dış temsilciliğin görev bölgesi içinde olduğunu belirlemelisiniz.

İkamet ettiğiniz ilin hangi dış temsilciliğin görev bölgesinde olduğunu belirledikten sonra yetkili dış temsilcilik veya o dış temsilciliğin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

İkamet iline göre yetkili iDATA vize başvuru merkezleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dış TemsilcilikYetki BölgesiYetkili Vize Başvuru Merkezi
İtalya Ankara BüyükelçiliğiAnkara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari, VaniDATA Ankara
iDATA Gaziantep 
İtalya İstanbul Başkonsolosluğuİstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat, ZonguldakiDATA İstanbul Altunizade
iDATA İstanbul Gayrettepe
iDATA Trabzon
iDATA Bursa
İtalya İzmir Konsolosluğuİzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, NevşehiriDATA İzmir
iDATA Antalya
iDATA Adana
iDATA Bodrum

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 1. İkamet edilen ile göre yetkili dış temsilcilik veya iDATA ofislerinden randevu oluşturun.
 2. Randevu gününe kadar vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlayın ve vize başvuru formu doldurun.
 3. Randevu günü ilgili dış temsilciliği veya iDATA ofisini şahsen ziyaret edin.
  - Dijital yüz taraması ve parmak izinden oluşan biyometrik bilgilerinizi verin.
  - Pasaport ve başvuru dosyanızı teslim edin.
  - Vize başvuru harcını ve iDATA aracılığı ile başvuru yapmış olmanız durumunda hizmet bedelini ödeyin.

Ödeme yapıldıktan sonra başvuru dosyanız için değerlendirme süreci başlamaktadır. iDATA aracılığı ile başvuru yapmış olmanız durumunda başvurunuz değerlendirilmek üzere yetkili dış temsilciliğe gönderilecek ve süreç tamamlandıktan sonra pasaportunuz başvuru yaptığınız iDATA ofisine iade edilecektir. Vize başvurusu ile ilgili işlemlerin tamamladığı ve pasaportunuzu teslim alabileceğinize dair tarafınıza bilgilendirme yapıldıktan sonra başvuru yaptığınız dış temsilcilik veya iDATA ofisine giderek pasaportunuzu teslim alabilir ve başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu İçin Randevu

Başvurunuzu sunacağınız birime göre randevu oluşturma işlemi farklılık göstermektedir. Aşağıda dış temsilcilikler ve iDATA ofisleri için randevu oluşturma işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Vize başvurunuzu yetkili vize başvuru merkezi iDATA ofislerinden yapacaksanız randevunuzu iDATA internet sitesi üzerinden çevrimiçi oluşturmalısınız.

İtalya Vize Randevusu

Başvurunuzu İtalya Ankara Büyükelçiliği'nden yapacaksanız consolare.ambankara@esteri.it adresine e-posta göndererek veya 0 850 460 8493 numaralı iDATA çağrı merkezinden oluşturabilirsiniz. Başvurunuzu İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yapacaksanız 0 850 460 8493 numaralı iDATA çağrı merkezinden oluşturabilirsiniz. Başvurunuzu İtalya İzmir Konsolosluğu'ndan yapacaksanız visti.izmir@esteri.it üzerinden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevu işlemleri hakkında detaylı bilgi için İtalya vize randevusu ile ilgili yazımızı incelemenizi öneririz.

İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

2024 yılında İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği olan pasaport aslı ve fotokopisi
 • Varsa eski pasaportlara ait fotokopiler
 • Kimlik kartı veya oturum izni fotokopisi
 • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 • 35 x 40 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 • QR kodlu nüfus kayıt belgesi
 • QR kodlu yerleşim yeri belgesi
 • Seyahat, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına ilişkin belgeler
 • Vize başvuru harcının ödendiğine ilişkin makbuz
 • Tüm seyahati ayrıntılı açıklayan vize başvuru dilekçesi

Yukarıda belirtilen evraklar vize türü fark etmeksizin tüm başvurularda ibraz edilmesi gereken standart başvuru evraklarıdır. Bunlara ek olarak başvuru yapılacak vize türü ile başvuru sahibinin yaş ve çalışma durumuna göre bir takım ek belgeler talep edilebilir. Eksiksiz evrak listesi ve açıklamalara İtalya vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Formu

90 günden kısa süreli seyahatler için düzenlenen İtalya C tipi vize taleplerinde Schengen Anlaşması'na taraf tüm ülkeler tarafından kullanılan ortak vize başvuru formu doldurulmalıdır. 90 günden uzun süreli seyahatler için düzenlenen uzun süreli İtalya vizesi taleplerinde ise ulusal vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Vize formu başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Detaylı bilgi için İtalya vize başvuru formu doldurma işlemleri ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Ücreti

İtalya vize başvuru ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. 2024 yılında İtalya vizesi başvuru ücreti; vize başvuru harcı, iDATA hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortası poliçe bedeli ile vize başvurusu için yapılması gerekebilecek diğer masraflar dikkate alındığında danışmanlık hizmeti hariç kısa süreli (C tipi, Schengen) İtalya vizeleri için ortalama 160 euro; uzun süreli (D tipi, ulusal) İtalya vizeleri için ise 180 euro tutmaktadır.

Başvuru masrafları, muafiyetler ve indirimli ücret tarifeleri daha fazlası için için İtalya vize ücreti ile ilgili yazımızı incelemenizi öneririz.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kısa süreli (C tipi, Schengen) İtalya vizeleri için yapılan başvurular 15 gün içinde; uzun süreli (D tipi, ulusal) İtalya vizeleri için yapılan başvurular ise 30 ila 90 gün içinde sonuçlanmaktadır. Yetkili vize başvuru merkezi iDATA'nın Altunizade, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya, Bodrum ve Adana'da bulunan ofislerinden yapılan başvurular için işlem süresi 2 iş günü uzamaktadır.

Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi dış temsilciliklerin yetkisinde olduğundan özellikle iş yoğunluğunun arttığı tatil dönemlerinde vize işlem süreleri uzayabilmektedir.

İtalya Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri

İtalya vize başvurunuzu iDATA internet sitesi üzerinden pasaport numaranız ve başvuru esnasında verilen pasaport teslim fişi üzerinde yer alan barkod numarası ile çevrimiçi sorgulayabilirsiniz.

İtalya Vize Takip ve Sorgulama Sayfası

İtalya Vize Danışmanlık Hizmeti

Türkiye'de İtalya vize başvuruları için danışmanlık hizmeti akredite acenteler üzerinden alınabilir. Mağduriyet yaşamamak için aracı firma seçiminde dikkatli olmalısınız. Danışmanlık hizmeti alacağınız firmanın TÜRSAB'a kayıt olmasına dikkat edilmeli ve vize merkezleri ve dış temsilciliklerin adını kullanarak hizmet satmaya çalışan kişilere ve internet sitelerine itibar edilmemelidir.

TÜRSAB'a kayıtlı bir vize danışmanlık şirketi olan VZM Grup, Türkiye'den yapılacak İtalya vize başvurularında, evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine dek hizmet vermektedir. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerimize müracaat ederek veya 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İtalya'ya seyahat edecek danışanlarımızdan vize işlemleri ve başvuru süreci ile ilgili en sık aldığımız sorular ve vize uzmanlarımız tarafından verilen yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

İtalya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

İtalya vize muafiyeti, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden birinin veya İsviçre’nin vatandaşı olunması halinde geçerlidir. Ayrıca resmi pasaport hamili TC vatandaşları 90 güne kadar sürecek seyahatlerinde İtalya vizesinden muaftırlar.

İtalya Vizesi Kolay Çıkar Mı?

2024 yılı itibariyle İtalya da dahil olmak üzere hemen hemen tüm Schengen ülkeleri diplomatik misyonları tarafından Türk vatandaşlarının vize başvurularına verilen ret kararlarında artış olduğu gözlenmektedir. 

İtalya için vize ret oranları diğer Schengen ülkelerine kıyasla düşük olsa da vize başvurusunda gerekli şartları ve evrakları eksiksiz olarak sağladığınızdan emin olmalısınız. Vize başvuru sürecinizin hızlı ilerlemesi ve başvurunuzun kabul edilmesi vize başvuru şartlarını sağlamanız ve başvuru belgelerinin istenilen kriterlere uygun şekilde hazırlanması ile doğrudan ilişkilidir. Eksik, hatalı veya yanıltıcı bilgiler içeren evraklar ile yapılan başvurularda onay almak zordur.

İtalya Kapıda Vize Verir Mi?

Hayır, sınır kapılarında İtalya vizesi alamazsınız. İtalya'ya seyahat edecekseniz vizenizi mutlaka yolculuğunuzdan önce almış olmalısınız.

İtalya E-Vize Verir Mi?

Hayır, 2023 yılı itibari ile İtalya'nın e-vize uygulaması bulunmamaktadır. İtalya'ya seyahat edecekseniz yetkili dış temsilcilik veya vize başvuru merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir.

İtalya Vizesi İçin Online Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, internet üzerinden İtalya vizesi için başvuru yapamazsınız. Başvurunuzu yetkili dış temsilcilik veya vize başvuru merkezine giderek şahsen yapmanız gerekmektedir.

İtalya Vizesi Posta İle Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, posta ile İtalya vize başvurusu kabul edilmemektedir. Kural olarak başvurunuzu yetkili dış temsilcilik veya vize başvuru merkezine giderek şahsen yapmanız gerekmektedir.

İtalya için vize başvurularının şahsen yapılması kural olmakla birlikte son 59 ay içerisinde İtalya veya başka bir Schengen ülkesinden vize almış olmanız durumunda Vizem.net posta ile başvuru hizmeti sunmaktadır. Son 59 ay içerisinde İtalya veya başka bir Schengen ülkesinden vize almış kişiler vize başvurusu için gerekli evraklarını kargo ile Vizem.net ofisine göndererek başvuru yapabilirler.

VFS Global İtalya Vize Başvurusu Alıyor Mu?

Hayır, VFS Global aracılığı ile İtalya vize başvurusu yapılamaz. Başvurunuzu iDATA ya da dış temsilcilikler aracılığı ile yapmalısınız.

VFS Global her ne kadar geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de bulunan İtalya dış temsilcilikleri tarafından iDATA ile birlikte yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olsa da güncel durumda tek yetkili vize başvuru merkezi iDATA'dır. Artık yetkili olmadığı için VFS Global aracılığı ile başvuru yapamazsınız. 

İtalya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

90 günden kısa seyahatler için yapılacak kısa süreli (C tipi, Schengen) İtalya vizeleri için başvurunuzu seyahat tarihinize göre en erken 180 gün önce ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. Başvurunuzu 15 günden daha kısa bir süre önce yapılması durumunda vizenin zamanında verileceğinin garantisi yoktur.

90 günden uzun seyahatler için yapılacak uzun süreli (D tipi, ulusal) İtalya vizeleri için başvurunuzu seyahat tarihinize göre en erken 90 gün önce ve en geç 30 gün önce yapmalısınız.

Belirtmek gerekir ki özellikle tatil dönemleri süresince ve öncesinde dış temsilciliklerin iş yoğunlukları kayda değer ölçüde arttığı için işlem süreli uzamaktadır; bu nedenle, herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamak için başvurunuzu daha erken yapmanızı öneririz.

Acil Durumlarda İtalya Vizesi En Hızlı Nasıl Alınır?

Acil bir durum nedeni ile İtalya'ya seyahat etmeniz gerekiyor ve bunun için vize başvurunuzun bir an önce sonuçlanmasını istiyorsanız mümkün olan en yakın tarihte randevu oluşturmalı, başvuru dosyanızı eksiksiz hazırlamalı, mümkünse başvurunuzu dış temsilcilikler üzerinden yapmalı veya iDATA tarafından sunulan hızlı transfer hizmetinden yararlanmalısınız.  

İtalya Vize Başvurusunda Mülakat Yapılır Mı?

İlk defa Schengen vizesine başvuran talep sahipleri yetkili dış temsilciliğin gerekli görmesi halinde kısa bir mülakata tabi tutulabilirler. İtalya vize mülakatında en sık sorular sorular aşağıdaki gibidir. 

 • Seyahatinizin amacı nedir, İtalya'ya neden gitmek istiyorsunuz?
 • Ne kadar süre seyahat edeceksiniz?
 • İtalya'da nerede konaklama sağlayacaksınız?
 • Nerede ve hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?
 • Evli misiniz? Ne kadar zamandır evlisiniz?
 • Çocuğunuz var mı? Eğer var ise yaşları nedir? Öğrenciler mi ya da çalışıyorlar mı?
 • Avrupa’da yaşayan arkadaşınız ya da akrabanız var mı? Eğer var ise onları en son ne zaman gördünüz?
 • Seyahatiniz için ne kadar para ödeyeceksiniz? Ödeme planınız nedir?
 • Yıllık geliriniz ne kadar?

İtalya Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

İtalya vize başvuruları genellikle vize şartlarının sağlanmaması, zamanında başvuru yapılmaması veya sahte, hatalı ya da eksik evrakla başvuru yapılması gibi nedenlere bağlı olarak reddedilmektedir.

Son dönemde başvuru sahibinin yeterli maddi kaynağa sahip olmaması, vize süresi sonunda ülkesine dönmeyeceği ve göçmenlik amacı taşımasından şüphe duyulması nedenleriyle verilen ret kararlarında artış olduğu görülmektedir. 2022 yılında Türkiye'den yapılan toplam 87.648 başvurudan 6.259 tanesi reddedilmiştir. İtalya Ankara Büyükelçiliği %11.5, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu %6.9 ve İtalya İzmir Konsolosluğu %5.4 oranında ret kararı vermiştir. 

Vize başvurusu reddedilen kişiler; ret kararına itiraz etme ya da tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir. Ret nedenleri, istatistikleri ve itiraz işlemleri hakkında detaylı bilgi için İtalya vize reddi ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. 

İtalya Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

İtalya vizesi; pasaport süresi, otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası süresine bağlı olarak 10 gün ile 5 yıl arasında çıkmaktadır.

Vize süresini, daha önce Schengen vizesi veya İtalya vizesi alınıp alınmaması, geçmişe ait vize ihlali kaydı bulunup bulunmamasına bağlı değişmektedir.

Türkiye'de Hangi İllerde İtalya Konsolosluğu Bulunur?

İtalya'nın Türkiye'deki dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

KKTC'den İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

KKTC'de ikamet ediyorsanız Lefkoşa'da bulunan İtalya Vize Başvuruları Bilgi Masası’na başvuru yaparak İtalya için vize alabilirsiniz.

2024 yılında KKTC'den İtalya vize başvurusu yapmak için İtalya Vize Başvuruları Bilgi Masası’ndan randevu oluşturulmalı, randevu gününe kadar gerekli evraklarla başvuru formu hazırlanmalı ve randevu günü şahsen gidilerek vize başvuru işlemleri (evrak teslimi, biyometri kaydı ve vize harcı ödemesi) tamamlanmalıdır.

Türkiye'den İtalya'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den uçak, tren, gemi veya kişisel aracınız ile ve hatta Yunanistan'dan aktarma yaparak feribot ile İtalya'ya gidebilirsiniz. İtalya'ya gitmek için en çok tercih edilen ulaşım aracı ise hız ve güvenlik faktörleri nedeni ile uçaktır. Türkiye ve İtalya arası direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmekte olup bilet fiyatları ortalama 1.500 ila 2.000 lira arasındadır. Türkiye'den İtalya'ya tren, otobüs veya kişisel araç ile gitmek isterseniz yolculuğunuz ortalama 3 gün sürecektir. 

Uçak, tren veya kişisel aracınız ile seyahat ediyor olmanız fark etmeksizin Türkiye'den İtalya'ya gitmek için hem Türkiye'den çıkış yaparken hem de İtalya'ya girişte bir takım evrakları ibraz etmeniz gerekecektir. 2024 yılında yurt dışı çıkış pulu; yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş, geçerli ve hasar görmemiş vize etiketinizi içeren bir pasaport ve seyahat sağlık sigortası İtalya'ya gitmek için gerekenler arasındadır.

Türkiye'den İtalya'ya Araba İle Nasıl Gidilir?

Türkiye’den araba ile İtalya’ya gitmek için sırası ile Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya ülkelerinden geçmek gerekmektedir. Türkiye’den çıkış Edirne Kapıkule sınırından yapılmaktadır.

Standart vize evraklarının yanında İtalya'ya araba ile gitmek için uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi, seyahat için kullanılacak araca ait yeşil sigorta, ruhsat ve  aracın sahibinin araçta olmaması halinde yurt dışına araç çıkarma vekaletnamesi ibraz edilmelidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında İtalya'ya araçla seyahat edecek danışanlarımız için yeşil sigorta tarafımızca en uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Sigorta birimimiz isteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmetini de en uygun fiyatlarla sunmakta olup 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İtalya'ya Nasıl Göç Edilir?

İtalya'ya göç etmek için öncelikle uzun süreli vize alınmalı ve daha sonra İtalya'ya giriş yapılarak oturum izni (permesso di soggiorno) için belediyeler (Comuni), sosyal yardım kurumları (Patronati), göçmenlik masası (Sportello Unico per l'Immigrazione), postaneler veya yerel polis karakolundan (questura) başvuru başvuru yapılmalıdır.

İtalya; bir eğitim kurumunda kabul alan ve eğitim için İtalya'ya gitmesi gereken öğrenciler, bir işverenden teklif alan ve çalışmak için İtalya'ya gitmesi gereken işçiler, en az 250.000 euro yatırım yapan yabancı yatırımcılar, girişimciler ve araştırmacılar ile bu kişilerin aile üyelerine uzun süreli vize ve oturum izni vermektedir.

İtalya'ya göç etmek istiyorsanız başvuru şartları, işlemleri, evrakları ve ücreti ile ilgili detaylı bilgiyi İtalya oturum izni sayfasında mevcuttur.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: