İtalya Vizesi

İtalya Vizesi İşlemleri ve Başvuru Süreci 2023

Önemli Duyuru: 12 Eylül 2023 tarihi itibariyle Türkiye’den yapılan İtalya vize işlemleri için ikametgah şartı değiştirilmiştir. Vize başvuru sahiplerinin, konsolosluk bölge ayrımına göre başvuru yapacağı şehirde en az 90 gündür resmi olarak ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Son 3 ay içerisinde şehir değiştirdiyseniz, İtalya vizesi için nereden başvuru yapmanız gerektiği hakkında 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

İtalya vizesi; iş, eğitim, kültürel gibi amaçlar ile İtalya’ya yapılacak kısa ya da uzun süreli seyahatlere izin veren resmi bir seyahat izin belgesidir.

İtalya vizesi için 2022 yılında Türkiye’deki İzmir İtalya Konsolosluğu, İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve Ankara İtalya Büyükelçiliği’ne toplam 87.648 vize başvurusu yapılmış, 81.285 başvuru onaylanmıştır.

İtalya Vize İstiyor Mu?

İtalya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerde umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. İtalya Halk Cumhuriyeti, diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahiplerinden 180 gün içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istememektedir.

İtalya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, gerekli koşulları karşılayan devlet memurları ve aile üyelerine en fazla 5 yıl süre ile verilen pasaport türüdür. Yeşil (hususi) pasaport hamilleri birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. İtalya, en fazla 90 gün süren seyahatler için yeşil (hususi) pasaport hamillerinden vize talep etmemektedir.

İtalya için Vize Şartları Nelerdir?

İtalya için vize şartları aşağıda verilmiştir.

 • Kişinin adli sicil kaydı temiz olmak durumundadır.
 • İtalya seyahatinden sonra kişinin kendi ülkesine geri döneceğine dair yeterli belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önce vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.
 • Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) başvuru sahibine ait kayıt bulunmaması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin İtalya seyahati için yeterli maddi durumu veya geçerli bir sponsoru olması gerekmektedir.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortasının ve pasaportun bulundurulması gerekmektedir.

İtalya için vize şartlarının, vize alabilme sürecinden önce başvuru sahibi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. İtalya vize şartları sağlanamadığı takdirde vize reddi ihtimali bulunmaktadır.

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

İtalya vize türleri, sürelerine göre C ve D; giriş sayılarına göre tek giriş, çift giriş ve multi (çok) giriştir.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu gerekli İtalya vize evraklarının hazırlanmasının ardından akredite acenteler ve İtalya vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net, C tipi ve D tipi İtalya vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veren ve son 4 yılda onay oranı en yüksek olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: 2 boş sayfası bulunan ve vize bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliğini sürdüren pasaport ve fotokopisi gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı: TC kimlik kartının fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru formu: İmzalanmış, eksiksiz tamamlanmış ve tarihi atılmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 40 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat süresi, seyahat başlangıç tarihinin bir gün öncesini ve seyahat bitiş tarihinin bir gün sonrasını kapsamak durumunda olan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Araç ve konaklama belgeleri: Başvuru sahibinin adının ve soyadının bulunduğu, seyahat süresini kapsayan ve otel adresini bulunduran otel rezervasyonu ve seyahat detaylarını içeren uçuş veya tur rezervasyonları ibraz edilmek durumundadır.

İtalya vizesi için gereken standart evraklar yukarıda verilmiştir. İtalya vizesi için gerekli evraklar vize türü, meslek, ulaşım aracı ve konaklama seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir.

Emekliler için İtalya Vize Evrakları Nelerdir?

Emekliler için İtalya vize evrakları hazırlanacak standart evraklara ek olarak aşağıda verilen evraklardan oluşmaktadır.

 • Banka hesap dökümü: Emekli maaşın yattığı bankadan son 3 aya ait hesap dökümünün çıkarılarak sunulması gerekmektedir.
 • Emeklilik belgesi: E- devlet üzerinden SGK hizmet bölümü seçilerek 4A emeklilik kaydının sorgulanması ile emeklilik belgesi çıkarılmaktadır.
 • Emekli kimlik kartı: Bulunuyor ise emekli kimlik kartı ve fotokopisi gerekmektedir.
 • Ek gelir evrakları: Tapu, kira geliri gibi ek gelire ait belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çalışanlar için İtalya Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışanlar için İtalya vize evrakları, standart evraklara ek olarak aşağıda verilen evraklardan oluşmaktadır.

 • İtalya vize izin yazısı: Başvuru sahibinin işe başlama tarihi, pozisyonu, izinli olduğu süre, maaşı ve dönüşte işine devam edeceğine dair şirketin antetli kağıdına yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli işyeri izin mektubunun temin edilmesi gerekmektedir.
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu: SGK’dan ıslak imzalı olması veya e- devletten barkodlu olması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: Sigortalı işe girişi gösteren işe giriş bildirgesinin SGK’dan ıslak imzalı ya da e- devletten barkodlu çıkarılması gerekmektedir.
 • 4A hizmet dökümü: E-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imzalı sigorta bilgilerini içeren hizmet dökümü çıkarılmak durumundadır.
 • Ticaret odası kaydı: Çalışılan işyerine ait güncel ticaret odası kaydı gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi: TOBB sitesi üzerinden temin edilebilmektedir.
 • Vergi levhası fotokopisi: 1 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri fotokopisi: Noter onaylı olması gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi fotokopisi: E-devlet üzerinden şirkete ait faaliyet belgesi alınabilmektedir.

Çalışanlar için İtalya vize evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.

Memurlar ve Diğer Kamu Çalışanları için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Memurlar ve diğer kamu çalışanları için gerekli vize evrakları standart evraklara ek olarak aşağıda verilmiştir.

 • İşyeri çalışma belgesi: İşyerinden antetli kağıt üzerine yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli, çalışılan işe dair açıklama ve seyahat tarihi bilgilerini içeren izin belgesi gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Kaşeli ve imzalı olarak son 3 ayın maaş bordrosu gerekmektedir.

İşverenler ve Şirket Sahipleri için İtalya Vize Evrakları Nelerdir?

İşverenler ve şirket sahipleri için gerekli vize belgeleri standart belgelere ek olarak aşağıda verilmiştir.

 • Şirkete ait faaliyet belgesi: Şirketin kayıtlı bulunduğu odalardan alınan faaliyet belgesinin aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi: Şirkete ve şirket sahibine dair bilgi ve kayıtları içeren ticaret sicil gazetesinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Güncel vergi levhası: 1 yıldan eski olmayan vergi levhasının fotokopisi gerekmektedir.
 • Maddi gelir belgeleri: Başvuru sahibine ait kaşeli ve imzalı hesap dökümü fotokopisi, gelir beyanları, tapular, kira kontratları, emeklilik maaşı ibraz edilmek durumundadır.

İtalya Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu örneği; ad, soyad, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler, seyahat belgesi türü, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, meslek adı, okul adı, seyahat amacı, seyahate ilişkin bilgiler, konaklama bilgileri, davetiye ve sponsor bilgileri cevaplanarak doldurulmaktadır. İtalya vize başvuru formu örneği eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmakta, başvuru sahibine ait fotoğraf yapıştırılmakta ve gerekli görülürse parmak izleri alınarak tamamlanmaktadır.

İtalya Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya vize başvuru dilekçesinin resmi bir dille Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. İtalya vize başvuru dilekçesinde; konaklamaya ilişkin detaylar, ulaşım bilgileri ve kalış süresi belirtilmek durumundadır.

18 yaşından küçükler için İtalya vize başvuru dilekçesi anne ve babaları tarafından yazılmaktadır. İtalya vize başvuru dilekçesi 18 yaşından küçükler için İtalya’da yapılacak masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisini vermek durumundadır.

İtalya Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

İtalya seyahat sağlık sigortası; tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan, seyahat süresi olarak en az 1 ayı kapsayan ve teminat limiti en az 30.000 Euro olan sigorta türüdür.

İtalya seyahat sağlık sigortası; ölüm, hastalık, yaralanma gibi durumlarda oluşan masrafları, kişinin vefatı halinde cenazenin ülkesine naklini veya vefat edilen ülkeye defnini sağlamaktadır. Cenaze töreni ve defin masrafları seyahat sağlık sigortası kapsamına girmemektedir.

İtalya seyahat sağlık sigortası, Vizem.net üzerinden en iyi fiyatlar ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

İtalya vize sponsor dilekçesi, İtalya seyahati için masrafların başka bir kişi ya da kurum tarafından karşılanacağını belirten bir dilekçe türüdür.

İtalya vize sponsor dilekçesi standart dilekçe kurallarına uygun bir dil ile yazılmaktadır. İtalya vizesi için sponsor dilekçesi eksiksiz ve doğru bilgiler içermek durumundadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda kişisel durum ve sponsorun koşullarına göre İtalya vize sponsor dilekçe örneği deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

İtalya Biyometrik Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?

İtalya biyometrik vize fotoğraf ebatlarının 35 mm genişliğinde ve 40 mm yüksekliğinde olması gerekmektedir.

İtalya biyometrik vize fotoğraflarında yüzün net görülmesi, arka fonun açık renkli olması ve kontrastın iyi ayarlanması gerekmektedir. 6 aydan daha eski olmaması gereken İtalya biyometrik vize fotoğrafları, renkli baskı olmak durumundadır.

İtalya Vizesi için İzin Belgesi Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

İtalya vizesi için izin belgesi örneğinin; seyahat planını, harcamaların kim tarafından karşılanacağını, konaklama detaylarını belirtmesi ve İtalyanca veya İngilizce yazılması gerekmektedir.

İtalya Vizesi için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

İtalya vizesi için otel rezervasyonu İtalya’da gerçekten kalınması planlanan otel için yaptırılmak durumundadır. İtalya vizesi için ücretsiz otel rezervasyonları, vize reddine yol açabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda otel voucher’ı İtalya’daki anlaşmalı otellerden temin edilip başvuran adına hazırlanmaktadır.

İtalya Vizesi için Otel Rezervasyonu Şart Mıdır?

İtalya vizesi için otel rezervasyonu kültürel ve turistik ziyaretlerde zorunlu kılınmaktadır.

İtalya vizesi için otel rezervasyonlarının kalış tarihini göstermesi gerekmektedir. İtalya vizesi otel rezervasyonu otel adı ve adresini bildirmek durumundadır.

İtalya Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

İtalya vizesi için adli sicil kaydı e-devlet üzerinden alınmaktadır. Adli sicil kaydı çıkarılmadan önce hangi hangi amaç için çıkarıldığı doğru bir şekilde belirtilmek durumundadır.

İtalya Ulusal Vize için Bloke Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya ulusal vize için 1-5 gün arası seyahatlerde bloke hesapta 269,60 Euro olması gerekmektedir.

İtalya ulusal vizesi için banka hesabı tek kişi üzerinden değerlendirilmektedir. İtalya vizesi için banka hesap hareketleri, başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken evraklardan biridir.

İtalya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya vize başvurusu ikamet edilen şehre göre; iDATA İstanbul başvuru merkezi, VFS Global Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya vize başvuru merkezleri veya Vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

İtalya’ya Nasıl Vize Alınır?

İtalya vizesi için fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, mali durum belgeleri gibi evraklar hazırlanarak yetkili başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online randevu alınmaktadır. Randevu saatinde başvuru merkezine bizzat gidilmektedir ve hazırlanan evraklar sunularak vize başvuru formu doldurulmaktadır. Yetkili başvuru merkezinde pasaport ve parmak izi işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru ücretleri ödenmektedir.

İtalya vizesi için başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, yetkili vize başvuru merkezi gerekli evraklar ile birlikte başvuru formunu İtalya dış temsilciliğine göndermektedir. İtalya vizesi için başvurunun gidişatı ile ilgili takip işlemleri, yetkili başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Çalışmayanlar ve İşsizler için İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar ve işsizler için İtalya vizesi başvuru sahibine ait kira kontratı, tapu gibi sabit gelirleri gösteren maddi gelir belgeleri veya işsiz İtalyan vize için birinci dereceden aile üyeleri tarafından sponsor olan kişiye ait evraklar sunularak alınmaktadır.

Öğrenciler için İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için İtalya vizesi, öğrenciye birinci dereceden aile üyeleri, okuduğu okul veya bir şirket, dernek tarafından İtalya’da gerçekleşecek masraflar için sponsor olunması ile alınabilmektedir.

Bebekler ve Çocuklar için İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Bebekler ve çocuklar için İtalya vizesi; fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve araç bilgileri gibi standart evraklara ek olarak ebeveynler tarafından temin edilmiş noter onaylı muvafakatname aslı ve fotokopisi ile alınmaktadır. İtalya’ya ebeveynleri ile seyahat etmeyecek bebekler ve çocukların refakatçileri için anne baba tarafından imzalanan izin belgesi gerekmektedir. İtalya’ya seyahat edecek reşit olmayan öğrencilerin okuldan öğrenci belgesi ve ebeveynlerine ait mali durum kaynaklarını temin etmeleri gerekmektedir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya vizesi başvuruları için İtalya dış temsilciliği karar vermektedir. İtalya vizeleri dış temsilcilik tarafından onaylandıktan sonra pasaport, başvuru merkezine gönderilmektedir. İtalya vizesi için pasaport teslimi yetkili başvuru merkezinden yapılmaktadır.

İtalya Vizesi Almak için Yetkili Kurum Hangisidir?

İtalya vizesi almak için yetkili kurum ikamet edilen ile göre değişmektedir. İstanbul İtalya Konsolosluğu yetki alanında bulunan bölgeler için yetkili kurum iDATA, diğer şehirler için yetkili kurum VFS Global’dir.

İtalya Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

İtalya vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • İstanbul
 • Ankara
 • Gaziantep
 • Antalya
 • İzmir

İtalya vizesi için yetkili başvuru merkezinden randevu alınmaktadır. İtalya vizesi hangi şehirden başvuru yapılacağı ikamet edilen ile bağlı olmaktadır.

İtalya için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya için vize randevusu ikamet edilen ile bağlı olarak iDATA ve VFS Global aracı kurumlarından online olarak alınabilmektedir.

İtalya için vize randevu alma işlemlerinde Vizem.net danışman hizmeti sunmaktadır.

İtalya Vize Randevu Kaç Günde Verilir?

İtalya vize randevu, şahsi başvurularda başvuru merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 12 gün içerisinde verilmektedir.

Vizem.net’in akreditasyonu bulunduğu için, Vizem.net üzerinden alınan İtalya vize randevuları ortalama 4 iş günü sonrasına alınabilmektedir.

İtalya Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

İtalya vize randevu iptali iDATA başvuru merkezinin web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

İtalya vize randevu iptali için iDATA üzerinden, randevu düzenle bölümünde doğum tarihi ve randevu PNR numarası bilgileri ile randevu iptali yapılabilmektedir. Randevu iptalinin randevu tarihinden en geç 24 saat önce yapılması gerekmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan randevuların iptali için ilgili ülke danışmanına mail ya da telefon yoluyla ulaşmak yeterli olmaktadır.

İtalya Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

İtalya vizesi parmak izi işlemleri iDATA vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen başvurularda vize merkezlerinde tamamlananacak biyometri işlemleri için ilgili ülkenin saha danışmanı başvuru sahibine refakat etmektedir.

İtalya Vize Mülakatı Nedir?

İtalya vize mülakatı, özellikle ulusal vize başvurularında, gerekli görüldüğü veya eksik belge teslim alındığı takdirde Konsolosluk yetkilileri tarafından başvuru sahibi ile yapılan görüşmedir.

İtalya Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

İtalya vize mülakatında sorulan sorular, alınacak vize türü ile başvuru sahibinin seyahat amacının uygun olup olmadığını kontrol etmek için sorulmaktadır.

İtalya vize mülakatında sorulan sorulardan bazıları aşağıda verilmiştir.

 • İtalya’ya neden seyahat etmek istiyorsunuz?
 • İtalya seyahatiniz boyunca nerede konaklayacaksınız?
 • Evlilik tarihiniz nedir? (Aile birleşimi vizeleri için)
 • İtalyanca konuşabiliyor musunuz? (D tipi vizeler için)

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya vizesi, başvuru evrakları iDATA tarafından Konsolosluğa teslim edildikten sonra 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İtalya vizesi için onay ya da ret kararı yalnızca dış temsilciliklere aittir.

İtalya vizesi sonuçlanma süresinin, özellikle Türkiye ve İtalya resmi tatilleri öncesinde yaşanan yoğunluktan ötürü uzayabilmesine bağlı olarak başvuru işlemlerinin erken tarihlerde yapılması tavsiye edilmektedir.

İtalya vizesi için başvurular, Vizem.net üzerinden takip edilebilmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Aylık Çıkar?

İtalya vizesi; pasaport süresi, otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası süresine bağlı olarak 10 gün ile 5 yıl arasında çıkmaktadır.

İtalya vize süresini, daha önce Schengen vizesi veya İtalya vizesi alınıp alınmaması etkileyebilmektedir. İtalya vize süresi, geçmişe ait vize ihlali kaydı bulunup bulunmamasına bağlı olabilmektedir.

İtalya Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

İtalya vize sorgulama işlemleri iDATA web sitesi üzerinden, başvuru sahibine ait pasaport ve barkod numaraları ile yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen vize başvuruları için İtalya vize sorgulama işlemi online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

İtalya Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

İtalya vize reddi sebepleri aşağıda verilmiştir.

 • Sahte seyahat belgesi
 • Gerekçeleri bildirilmemiş seyahat amacı ve şartları
 • Seyahat için yeterli görülmeyen mali durum
 • Başvuru sahibine ait Schengen Bilgi Sistemi’nde (SIS) bulunan giriş yasağı kaydı
 • Başvuru sahibine ait temiz olmayan adli sicil kaydı
 • Belirtilen seyahat amacının yetersizliği
 • Başvuru sahibinin seyahat sonrasında ülkesine geri dönmeyeceğine dair oluşan şüphe
 • Yetersiz veya geçersiz seyahat sağlık sigortası
 • Geçersiz veya eksik başvuru evrakları

İtalya vizesi için gerekli olan tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. İtalya vize reddi halinde başvuru sahibi tarafından itiraz dilekçesi yazılabilmektedir.

İtalya Vize İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya vize itiraz dilekçesi örneği standart dilekçe kuralları ile yazılmaktadır. İtalya vize reddine nasıl itiraz edilir sorusunun cevabı, vize reddine ilişkin belgelerin hazırlanarak itiraz dilekçesi ile birlikte teslim edilmesidir. İtalya vize itiraz dilekçesi, vize reddi gerçekleştikten sonra 1 ay içerisinde İtalya dış temsilciliğine teslim edilmek durumundadır.

İtalya’da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya’da vize uzatma işlemleri için güçlü ve yeterli insani sebeplere ya da mücbir sebeplere sahip olmak gerekmektedir. Vize uzatma başvurusu İtalya Göçmen Bürosu’na yapılmaktadır. İtalya vizesi uzatma başvurusunun kabul olması halinde vize süresi birkaç hafta uzamaktadır.

Vip İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vip İtalya vize başvurusu yetkili başvuru merkezlerine ve akredite acentelere yapılmaktadır. İtalya vizesi için vip hizmetler, başvuru merkezlerinde özel hizmet ve ayrıcalıklar sunmaktadır.

İtalya vip vize başvurusu ücretler, standart başvuru ücretinden hariç tutulmaktadır. İtalya vip vize, vize kararı için sonuçlara etki etmemektedir.

İtalya Vizesi Almak Zor Mudur?

İtalya vizesi almak; pasaport, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası gibi standart belgeler, mali durum belgeleri, konaklama ve araç belgeleri tam ve doğru bir şekilde sunulduğu sürece zor olmamaktadır.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize ücreti 2022 yılı için tüm harç, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti ücreti dahil C tipi vizelerde ortalama 190 Euro tutmaktadır.

İtalya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

İtalya vize danışmanlık ücretleri 40 Euro’dur.

İtalya Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

İtalya vize başvuru sonucu öğrenme işlemi, vize başvurusu yapılan aracı kurumun web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşmektedir. İtalya vize başvurusu sonuçları pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

İtalya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

İtalya vizesi Schengen özellikli olup, diğer Schengen ülkelerine vize geçerlilik süresi boyunca seyahat etmeyi mümkün kılmaktadır.

İtalya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

İtalya’nın vize istediği ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Afganistan
 • Angola
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Butan
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Cezayir
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Cibuti
 • Çad
 • Çin Halk Cumhuriyeti
 • Ermenistan
 • Ekvador
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Endonezya
 • Etiyopya
 • Fas
 • Filistin
 • Fiji
 • Filipinler
 • Fildişi Sahili
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Guyana Haiti
 • Güney Afrika
 • Güney Sudan
 • Hindistan
 • İran
 • Irak
 • Jamaika
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Komorlar
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Kongo Cumhuriyeti
 • Katar
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kuzey Kore
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Küba
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesoto
 • Liberya
 • Libya
 • Mısır
 • Madagaskar
 • Malawi
 • Maldivler
 • Mali
 • Moritanya
 • Moğolistan
 • Mozambik
 • Myanmar (Burma)
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Pakistan
 • Papua Yeni Gine
 • Rusya Federasyonu
 • Ruanda
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Umman
 • Uganda
 • Ürdün
 • Vietnam
 • Yeşil Burun Adaları

İtalya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

İtalya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Almanya
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Aziz Lucia
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belçika
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei
 • Bulgaristan
 • Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Dominika
 • Doğu Timor
 • El Salvador
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gürcistan
 • Grenada
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Hırvatistan
 • Honduras
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İrlanda
 • İsrail
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kuzey Makedonya
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Kıbrıs
 • Kiribati
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Makao
 • Macaristan
 • Malezya
 • Malta
 • Marşal Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Monako
 • Nikaragua
 • Norveç
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Sırbistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Slovak cumhuriyeti
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • Şili
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda
 • Yunanistan

İtalya Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

İtalya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidilebilmektedir.

Avrupa vizesi ile başka Avrupa ülkelerine seyahat edilebilmektedir. İtalya vizesi ile Hollanda’ya giriş mümkündür.

İtalya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İtalya vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Avusturya
 • Almanya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Türkiye İtalya’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye İtalya’dan 180 gün içinde 90 günlük seyahatlerde vize istememektedir.

İtalya E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

İtalya e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

İtalya’ya Gitmek için Pasaport Gerekli Mi?

Evet, İtalya’ya gitmek için pasaport gerekmektedir.

İtalya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

İtalya vize muafiyeti şartları Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden birinin veya İsviçre’nin vatandaşı olmaktadır.

İtalya Vize Kolaylığı Hangi Durumlarda Uygulanır?

İtalya vize kolaylığı anlaşmalı ülkeler arasında uygulanmaktadır. İtalya vize kolaylığı, hızlı vize işlemleri, ücretsiz veya az ücretli başvuru işlemleri, gerekli belgelerin azaltılması gibi kolaylaştırılmış vize işlemlerinin Avrupa Birliği vatandaşları ve ortak ülke vatandaşları için uygulanmasını sağlamaktadır.

İtalya vize kolaylığı anlaşması bulunan ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Bosna- Hersek
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Karadağ
 • Kuzey Makedonya
 • Moldova
 • Rusya
 • Sırbistan
 • Ukrayna
 • Yeşil Burun Adaları

İtalya Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya online vize takip işlemleri, yetkili başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. İtalya vizesi için sonuçlara online olarak erişilememektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurular için vize takip işlemleri, 5 aşamalı otomatik SMS yolu ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: