Wallis ve Futuna Vize İşlemleri: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Wallis ve Futuna Adaları, Pasifik Okyanusu'nda Fiji Adaları'nın kuzeyinde bulunan ve iki ana ada grubundan oluşan Fransa denizaşırı bölgesidir. Wallis ve Futuna Adaları'nı ziyaret edecek yabancı ülke vatandaşları için Fransa vize politikası ve prosedürleri geçerlidir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Wallis ve Futuna seyahatlerinde vizeye tabidirler. Resmi (yeşil, gri, siyah) pasaport sahibi TC vatandaşları ise 90 günden kısa süreli Wallis ve Futuna seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Türkiye'den Wallis ve Futuna vizesi için tüm başvurular, aracı kurum VFS Global üzerinden Fransa İstanbul Başkonsolosluğu veya Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

Wallis ve Futuna Vizesi Başvuru Süreci

Wallis ve Futuna

Wallis ve Futuna Adaları vize başvurusu öncelikle France-Visas web sitesi üzerinden online olarak yapılmakta, daha sonra ise randevu alarak Fransa vize başvuru merkezinde tamamlanmaktadır. Online başvuru formunda ana destinasyon olarak "Wallis-et-Futuna" seçeneği işaretlenmelidir. Ayrıca vize talep başvuru dilekçesinde Wallis ve Futuna seyahat planına detaylı olarak yer verilmelidir.

Online başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra ikamet iline göre VFS Global Fransa vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu gününde vize merkezine şahsen gidilerek başvuru dosyası teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi kaydı verilmelidir.

Wallis ve Futuna Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Wallis ve Futuna vizesi başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Wallis ve Futuna vize başvuru prosedürü ve çalışma durumuna göre hazırlanması gereken evraklar hakkında detaylı bilgi için Fransa Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Wallis ve Futuna Vize Ücreti 

2024 yılında Wallis ve Futuna vizesi için başvuru ücreti; 9 € vize harcı ve 25 € VFS hizmet bedelinden oluşmaktadır. Tüm vize ücretleri vize randevusunda EUR cinsinden ve nakit olarak tahsil edilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: