Abhazya Mutfağı

Abhazya Mutfağı ve Ünlü Yemekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abhazya mutfağı bulunduğu bölgenin iklimsel, tarımsal ve ekonomik özelliklerine göre şekillenmiştir. Abhazya halkının çoğu çiftçilik ve sığır yetiştiriciliği yapmaktadır; halkın temel besin kaynağı mısır, darı ve süt ürünleridir. Abhazya mutfağı baharatlı yemeklerden tatlılara, çok çeşitli tatlar barındırmaktadır. Abhazya’da et ve sebzelerden yapılan yemekler ve Karadeniz’den gelen taze balıklar birçok öğünü oluşturmaktadır.

En Meşhur Abaza Yemekleri Hangileridir?

En meşhur Abaza yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Azelila (salata)
 • Abkhazura (köfte)
 • Ajika (meze)
 • Abysta (mısır unu polenta)
 • Achapa (cevizli börülce)
 • Achash (Abaza içli pidesi)
 • Akuteicarsh (fındık soslu tavuk)
 • Fasulyeli koyun eti çorbası
 • Akuakuar (ballı kurabiye)

Abaza Peyniri Nedir?

Abaza peyniri, Abhazya’da ve Abhaz azınlıkların yaşadığı bölgelerde bulunan bir peynirdir. Abaza peyniri, pasta filata peynir ailesine aittir. Abaza peyniri, genellikle inek ve koyun sütü ya da inek ve manda sütü beraber kullanılarak üretilmektedir.

700 yıl önce Sakarya’da yaşayan Abhazlar tarafından üretilen Abaza peyniri, kaşar ve dil peyniri ile benzer özelliklere sahiptir. Sakarya abaza peyniri ile ilgili coğrafi işaret tescili başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2021 yılında onaylanarak tescillenmiştir.

Abaza peynirine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Abaza Peyniri
Abaza Peyniri

Ajika Nedir?

Ajika (acuka), genellikle et ve balık yemeklerinde sos olarak kullanılan sıcak, baharatlı bir Abhaz mezesidir. Ajika yapımında malzeme olarak kırmızı tatlı biber, acı biber, sarımsak, ceviz, çemen, kimyon, kişniş, fesleğen, dereotu kullanılmaktadır.

Kırmızı renkte olan ajika, biberlerin olgunluğuna göre yeşil renkte de olabilmektedir. Ajika yapımı için gerekli malzemelerin ince ince doğranmasının ardından baharatlar ve 1 çay kaşığı su eklenerek tüm malzemeler katı bir macun kıvamına gelene kadar karıştırılmaktadır.

Ajikaya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ajika
Ajika

Azelila Nedir?

Azelila, Abhazya kökenli bir Gürcü salatasıdır. Azelila yapımında malzeme olarak yumurta, öğütülmüş ceviz, tereyağı, dereotu, ajika kullanılmaktadır. Azelila hazırlanırken yumurta sarıları, tereyağı, ceviz, tuz, dereotu ve ajika ile beraber ezilmektedir. Yumurta salatası Azelila, genellikle doğranmış yumurta beyazı ve nar ile süslenmektedir.

Azelilaya ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Azelia
Azelia

Mısır Unu Polenta Nedir?

Mısır unu polenta, ince elenmiş mısır unu ve suyun karıştırılması ile yapılan bir garnitürdür ve genellikle etin yanında tercih edilmektedir. Mısır unu polenta; mısır ununun elenmesi ve sıcak suya konularak, lapa hale gelene kadar karıştırılıp kaynatılması ile hazırlanmaktadır.

Mısır unu polentaya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Mısır Unu Polenta
Mısır Unu Polenta

Abhazya Mutfağında En Çok Hangi Ürünler Kullanılır?

Abhazya mutfağında en çok mısır, darı, süt ürünleri, et ürünleri, baklagiller, kuruyemişler, taze otlar, sebzeler ve bal kullanılmaktadır.

Abhazya Mutfağında Hangi Pişirme Teknikleri Kullanılır?

Abhazya mutfağında en sık kullanılan pişirme teknikleri, et ve kümes hayvanlarının pişirilirken şişe bütün olarak geçirilmesidir. Izgara, haşlama, ateşte kavurma et pişirirken sık tercih edilen yöntemler arasındadır. Abhazya mutfağında et yemekleri pişirilmeden önce meyve, meyve aromaları ve sebzeler ile tatlandırılmaktadır.

Abhazya’nın En Meşhur Tatlıları Hangileridir?

Abhazya’nın en meşhur tatlıları aşağıda listelenmiştir.

 • Ballı kurabiye
 • Baklava
 • Helva
 • Fındıklı üzüm şırası
 • Abaza pastası
 • Güney meyveleri
 • Abhaz balı

Abaza Pastası Nedir?

Abaza pastası, Abhazya usulü çok katlı ev yapımı yaş pastadır. Abaza pastası yapılırken malzeme olarak un, yumurta, şeker, bal, tereyağı, sirke, soda, kakao tozu kullanılmaktadır. Abaza pastasının sosu için krema, toz şeker, yoğunlaştırılmış süt, vanilya, yoğurt, bitter çikolata kullanılmaktadır

Abaza pastası hazırlanırken yumurta beyazı köpük olana kadar çırpılarak şeker ve yumurta sarısı ilave edilmektedir. Bal, yumuşamış tereyağı, sirke, soda, un eklenmektedir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra malzemelere un eklenerek hamur elde edilmektedir. Hamur 6 parçaya ayrılarak ince dikdörtgenler haline getirilmektedir. Her katman önceden ısıtılmış fırında 5- 7 dakika pişirildikten sonra soğutulmaktadır. Sos için gereken malzemeler de bir kapta karıştırıldıktan sonra katların arasına sürülmektedir. Pastanın üstüne dökmek için eritilen çikolata pastanın üzerine ilave edilmektedir.

Abaza pastasına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Abhazya’daki En Ünlü İçecekler Hangileridir?

Abhazya’da geleneksel içecek olan bal bazlı atshadzyua, halk tarafından hastalıklara karşı yaygın olarak tüketilmektedir. Abhazya’da yerel içki olarak kırmızı ve beyaz şarap üretilmektedir. Chacha denilen üzüm votkası Abhazya’da üretilen ünlü ülkelerden birisidir. Hemen hemen her Abhaz çiftliğinde şarap ve chacha üretilmektedir.

Abhazya’daki dolmen mezarlarında bulunan testilerdeki üzüm çekirdeği buluntuları, Abhazya’da şarap üretiminin M.Ö 3000- 2000 yıllarına uzandığını kanıtlamaktadır. Abhazya’nın içki kültürü için önemli olan Abhaz şarapları arasında Bouqet of Abhazia, Psou, Lykhny, Apsny, Anakopia yer almaktadır.

Abhazya Mutfak Kültüründe Kutlama Yemekleri Nasıldır?

Abhazya mutfak kültüründe kutlama yemekleri önemli yere sahiptir. Abhazya kutlama yemeği sofralarında şarap, yeşillikler, soğuk ve sıcak mezeler, soslar, ev yapımı peynirler, turşular, kömürde ve ateşte pişirilmiş et yemekleri gibi pek çok çeşit yiyecek olmaktadır.

Kutlama yemeğinde sofraya öncelikle sıcak atıştırmalıklar, sonra çeşitli et yemekleri gelmektedir. Abhazya’da kutlamaların ana yemeği kokulu otlarla şişte kızartılmış keçi veya kuzu olmaktadır. Abhazya kutlama yemekleri, Abhazya kültürü bünyesinde misafirperverliği ve yemek kültürünü birleştiren gelenektir.

Abhazya’da Yemek Fiyatları Nasıldır?

Abhazya’da kafe ve restoranlardaki yemek ve içecek fiyatları; öğle yemeği için 5.27 $, iki kişilik akşam yemeği için 16.1 $, fast food için 3.23 $, bira için 0.64 $, kahve için 0,64 $, kola için 0.32 $ dır.

Temel gıdalarda Abhazya market fiyatları; 1 litre süt için 0.96 $, 500 gr. ekmek için 0.32 $, 1 kg pirinç için 0.64 $, 12’li yumurta için 1.17 $, 1 kg peynir için 2.58 $, 1 kg tavuk göğsü için 2.23 $, 1 kg biftek için 3.22 $, 1 kg patates için 0.65 $’dır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: