Abhazya'nın Başkenti Sohum

Abhazya'nın Başkenti Sohum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Abhazya’nın başkenti olan Sohum, Abhazya’nın en büyük şehridir. Sohum, Karadeniz’in doğu kıyısında yer almaktadır ve Abhazca ismi Aqva’dır. 1992-93 Abhazya Savaşı’ndan beri Abhazya’nın hakimiyeti altında olan Sohum, uluslararası alanda halen Gürcistan’ın bir bölgesi olarak kabul edilmektedir.

Sohum Nerededir?

Sohum, Abhazya bölgesinin merkezinde yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan bir kenttir. Sohum, kuzeybatı yönünde Yeni Afon kenti ile, güneydoğu yönünde ise Gulripsh kenti ile komşudur. Sohum, kuzeybatı yönünde Rusya sınırına 110 km ve güneydoğu yönünde Gürcistan’a 85 km uzaklıktadır.

Sohum’un konumunu gösteren Abhazya haritası aşağıdaki görselde verilmiştir.

Abhazya Haritası Görseli
Abhazya Haritası Görseli

Sohum’un Tarihi Nasıldır?

Sohum, M.Ö. 6. yüzyılda Milet’li bir Yunan kolonisi olarak Dioskurias adıyla kurulmuştur. Sohum, Abhazya Krallığı döneminde Tskhumi adıyla yeniden inşa edilmiştir. 1864 yılında Rus hakimiyeti altına giren Sohum, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Osmanlı güçleri ile Abhaz ve Adige savaşçıları tarafından ele geçirilmiştir. Sohum, 4 Mart 1921’de Kızıl Ordu tarafından ele geçirilerek Sovyetler Birliği egemenliği altına girmiştir.

Sohum, 1921-1931 yılları arasında Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmıştır. Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılmasıyla Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlı olarak Abhazya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmıştır. Gürcistan-Abhazya çatışmalarında büyük bir yıkıma sahne olan Sohum, günümüzde de savaşın izlerini taşımaktadır.

Sohum’da İklim Nasıldır?

Sohum’da iklim genel olarak ılıman subtropikal olarak nitelendirilmektedir. Sohum, yaz mevsiminde neredeyse okyanus iklimi olacak kadar serin ve nemli bir subtropikal iklime sahiptir. Deniz seviyesinden 5 ile 140 metre yükseklikte bulunan Sohum’da kış mevsimi ise ılık geçmektedir. Sohum’da en sıcak geçen ay Ağustos ve en soğuk geçen ay ise Ocak ayıdır. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları, Sohum’a gitmek için iklimin en uygun olduğu aylardır.

Sohum’un Nüfusu Kaçtır?

Sohum’un nüfusu, 2011 yılında yapılan son nüfus sayımına göre 62.914’tür. Sohum nüfusunun %67’sini Abhazlar oluşturmaktayken, Ruslar ve Ermeniler sırasıyla %14,8 ve %9,8’lik dağılımları ile Sohum’da yaşayan en büyük etnik gruplardır.

2011 nüfus sayımı verilerine göre toplam 240.705 olan Abhazya nüfusu, çoğunlukla Sohum’da ve diğer kıyı illerinde yoğunlaşmıştır.

Sohum’da Hangi Diller Konuşulur?

Sohum’da konuşulan diller Abhazca ve Rusça’dır.

Sohum’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Sohum’da yaşam masrafları dünya ortalamasına göre düşüktür. Sohum’da ortalama kira ücretleri, şehir merkezinde 80 metrekare büyüklüğünde ve üç odalı bir ev için yaklaşık 220 $’dır. Sohum’da market alışverişi Amerikan doları bazında çok uygundur, ancak tekstil ürünlerinde fiyatlar dünya ortalamasının üzerindedir. Sohum’da bir kişinin aylık ulaşım masrafları ise yaklaşık 11 $’dır.

Bir kişinin kira dahil aylık yaşam masrafı ortalama 500 $ olduğu için, Abhazya’da yaşam masraflarının düşük olduğu söylenebilmektedir.

Sohum’da Eğitim Olanakları Nasıldır?

Sohum’da eğitim, Abhazya geneline paralel olarak gelişmiştir. Abhazyalı öğrenciler eğitimlerini, 19. yüzyıla kadar çoğunlukla, medreseler veya ruhban okulları gibi, dini okullarda almışlardır. Abhazya’da ilk modern eğitim kurumları 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında kurulmuş ve 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar hızla büyümüştür. Abhazya’da modern eğitim kurumlarının kurulmasıyla lise öğrencilerinin sayısı 1920’lerde birkaç düzineden 1980’lerde birkaç bine yükselmiştir.

Sohum’da başta Abhazya Devlet Üniversitesi olmak üzere, çeşitli temel ve mesleki eğitim kurumları bulunmaktadır. Sohum’un en önemli eğitim kurumları arasında Abhazya Çoklu Endüstri Koleji, Sohum Devlet Koleji, Sohum Sanat Koleji ve Sohum Tıp Koleji bulunmaktadır.

Sohum’da Hangi Üniversiteler Vardır?

Sohum’da bulunan tek üniversite Abhazya Devlet Üniversitesi’dir.

Abhazya Devlet Üniversitesi Nasıldır?

Abhazya Devlet Üniversitesi
Abhazya Devlet Üniversitesi

Abhazya Devlet Üniversitesi, 1979 yılında Sohum Pedagoji Enstitüsü’nün yeniden yapılandırılmasıyla kurulmuştur ve Abhazya’daki tek üniversitedir.

Bünyesinde 8 fakülte ve 42 bölüm bulunmakta olan Abhazya Üniversitesi 2019 itibariyle yaklaşık 3300 öğrenciye eğitim vermektedir.

Sohum’un Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Sohum’da ulaşım sistemi, yerel toplu taşıma ve ticari taksiler den oluşmaktadır. Sohum’da yerel toplu taşıma biletleri tek binişlik 0,19 $ ve aylık 10,5 $ seviyesindedir. Sohum’da taksi ücretleri 8 km/5 mil mesafe için 2,18 $’dır. Özel aracı olan kişiler için Sohum’da 1 litre benzinin fiyatı 0,84 $’dır.

Sohum’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sohum’da gezilecek yerler arasında Sohum Botanik Bahçesi, Abhazya Devlet Müzesi, Sohum Griffin Çeşmesi, Mokko Plajı ve Sohum Maymun Bakımevi bulunmaktadır.

Sohum Botanik Bahçesi Nerededir?

Sohum Botanik Bahçesi
Sohum Botanik Bahçesi

Sohum Botanik Bahçesi, 1840 yılında askeri bir botanik bahçesi olarak kurulmuştur ve Kafkasya bölgesinin en eski botanik bahçelerinden biridir. 1889 yılında sivil idareye teslim edilen Sohum Botanik Bahçesi, Sohum’un doğusunda Abhazya Devlet Müzesi ve Sohum Maymun Bakımevi’nin yanında yer almaktadır.

Abhazya Devlet Müzesi Nerededir?

Abhazya Devlet Müzesi
Abhazya Devlet Müzesi

Abhazya Devlet Müzesi’nin temelleri 1860’lı yıllarının başlarında, bölgenin tarih ve kültürünü sevenlerin girişimiyle atılmıştır. Abhazya Devlet Müzesi’nin resmi açılışı 17 Mayıs 1917’de yapılmıştır. Abhazya halkının tarihsel ve kültürel gelişiminde önemli katkısı olan Abhazya Devlet Müzesi, Sohum’un doğusunda Sohum Botanik Bahçesi’nin yanında yer almaktadır.

Sohum Griffin Çeşmesi Nerededir?

Sohum Griffin Çeşmesi
Sohum Griffin Çeşmesi

Sohum Griffin Çeşmesi Sohum’da, Karadeniz kıyısına yakın bir konumda yer almaktadır. Heykeller ve fıskiyelerden oluşan Sohum Griffin Çeşmesi, görsel güzelliği nedeniyle ziyaret edilmekte ve fotoğraf çekimleri için ilgi görmektedir.

Sohum’un Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Sohum’un meşhur yemekleri aşağıda listelenmiştir.

Azelila salatası Abkhazura Ajika Cornmeal Polenta Walnut Lobio Abkhazian Chudu Abkhazian Chicken Roasted on Skewer Akuteicarsh Mutton Soup with Beans Akuakuar

Yukarıda sıralanan Abhazya yemekleri, Sohum’da yerel lezzetleri denemek isteyenlerin tercih edebileceği en meşhur yerel yemekler arasındadır.

Abhazya Sohum’a Nasıl Gidilir?

Abhazya Sohum’a hem kara yolu hem hava yolu ulaşımı ile gidilebilmektedir. Abhazya’ya gideceklerin, Abhazya ve Gürcistan arasındaki siyasi gerilimden dolayı kara yolu geçişlerinde problem yaşama ihtimali olduğu için hava yolu ulaşımı ile Rusya üzerinden gitmesi tavsiye edilmektedir. Sohum’a gitmek isteyen kişiler, Rusya’dan uçak ile Sohum Dranda Havalimanı’na ulaşabilmektedir.

Abhazya’ya gitmek isteyen T.C. vatandaşlarının çift girişli Rusya vizesi ve ayrıca seyahat amaçlarına uygun Abhazya vizesi almaları gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: