Abhazya Pasaportu

Abhazya Pasaportu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Abhazya pasaportu, Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlarının uluslararası seyahat etmesi ve ülke içerisinde yasal bir kimlik kartı olması amaçları ile kullanılmaktadır. Abhazya pasaportu üretilmeden önce ülkede Sovyetler Birliği pasaportu kullanılmıştır.

Abhazya pasaportu yalnızca Abhazya’yı tanıyan ülkeler için geçerlidir. Abhazya vatandaşlarının Abhazya’yı tanımayan ülkelere seyahat edebilmesi için farklı bir pasaport kullanmaları gerekmektedir.

Abhazya Pasaportu Nasıldır?

Abhazya pasaportunun kapağı koyu yeşil rengindedir. Pasaportun ön kapağında ülke ismi, ülke arması, Rusça ve Abhazca pasaport kelimesi yazılı bulunmaktadır.

Abhazya pasaportu görseli aşağıda verilmiştir.

Abhazya Pasaportu
Abhazya Pasaportu

Abhazya Pasaportu Ne Zaman Kullanılmaya Başlamıştır?

Abhazya pasaportu kullanılmadan önce ülkede Sovyet pasaportu kullanılmış; ancak Sovyet pasaportlarının süresi dolacağından dolayı yeni bir pasaporta ihtiyaç duyulmuştur. 2000 yılının Mayıs ayında Abhazya Adalet Bakanı Batal Tabagua, sipariş verilen yeni pasaportların Rusya tarafından iptal edildiğini duyurmuştur. 2003 yılında Türk bir matbaaya tekrar Abhazya pasaportlarının siparişi verilmiştir; bu pasaportlara ise sevkiyat esnasında Gürcistan otoriteleri tarafından el konulmuştur. 2004 yılında yapılacak seçimlerden önce dağıtılması planlanan pasaportların ikinci sevkiyatı da hatalı baskı olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzinba tarafından iptal edilmiştir. Ancak Sergei Bagapş, Abhazya Cumhurbaşkanı seçildikten sonra hatalara rağmen baskıların boşa gitmemesi adına, 2006 yılında Abhazya pasaportlarının dağıtımını başlatmış ve kullanıma sunmuştur.

Abhazya Pasaportunun Geçerli Olduğu Ülkeler Hangileridir?

Abhazya pasaportunun geçerli olduğu ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya
  • Venezuela
  • Nikaragua
  • Nauru
  • Suriye

Abhazya Vatandaşları Abhazya’yı Tanımayan Ülkelere Nasıl Gidebilir?

Abhazya vatandaşları Abhazya’yı tanımayan ülkelere gitmek için, gidecekleri ülkenin tanıdığı bir ülke pasaportuna sahip olmalıdır. Abhazya vatandaşlarının çoğunluğunda Rus pasaportu bulunmaktadır ve Abhazya vatandaşları uluslararası seyahatler için genelde Rus pasaportunu kullanmaktadır.

Abhazya vatandaşlarının çifte vatandaş olma imkanı vardır. Abhazya vatandaşlığı bulunan kişiler, diğeri Rus vatandaşlığı olmak koşulu ile çifte vatandaş olabilmektedir.

Türk Pasaportu ile Abhazya’ya Gidilebilir Mi?

Türk pasaportu ile Abhazya’ya gitmek mümkündür. Ancak Türk vatandaşlarının Abhazya’ya gidebilmeleri için Abhazya vizesi almaları gerekmektedir. Tüm Türk pasaport türleri Abhazya için vizeye tabi tutulmaktadır.

Abhazya’ya seyahat için vize almak gerekmektedir; Abhazya vize başvurusu yapmak için Abhazya Dış İşleri Bakanlığına ait site ziyaret edilebilmektedir.

Türk Vatandaşlarının Abhazya Seyahati için Abhazya Vizesi Yeterli Midir?

Türk vatandaşlarının Abhazya’ya seyahat edebilmeleri için Abhazya vizesi almaları yeterli olmamaktadır. Abhazya ve Gürcistan’ın aralarındaki siyasi gerilimden dolayı Abhazya’ya Gürcistan üzerinden geçiş yapılırken sorun yaşanabilmektedir. Abhazya’ya hava yolu ile Rusya üzerinden gidilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Abhazya’ya Rusya üzerinden geçilmesi durumunda en az çift girişli Rusya vizesi almak da gerekmektedir.

Abhazya’ya gitmek için en mantıklı yöntem Rusya üzerinden geçmektir; bu nedenle Abhazya vizesi dışında Rusya vize başvurusu da yapılmalı ve çift girişli vize alındıktan sonra Abhazya’ya seyahat gerçekleştirilmelidir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: