Güney Kıbrıs Vizesi

Güney Kıbrıs Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

vizem.net/guney-kibris

Güney Kıbrıs vizesi, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına girmek isteyen yabancı uyruklulara kısa (90 güne kadar) veya uzun süreli (bir yıla kadar) olarak verilen bir giriş iznidir. Kıbrıs vizeleri ulusal vize politikası uyarınca, vize sahibine yalnızca ülke topraklarına girme hakkı vermektedir. Kıbrıs'a seyahat etmeyi planlayan yabancı uyruklu kişilerin vizeye ihtiyaç duyup duymadıklarını, ihtiyaç varsa nereye ve nasıl başvuracaklarını en yakın Kıbrıs dış temsilciliğinden öğrenmeleri mümkündür.

Güney Kıbrıs vizesi, 2022 yılı itibariyle ülkenin turizm konusunda toparlanmaya gitmesi ve popülerleşmesi ile sıklıkla araştırılan bir vize olmuştur. Kıbrıs, 2022’nin yalnızca Nisan ayında 289.335 gelen turist sayısı ile 2021'deki aynı zamandan 251.109 daha fazla turist girişi almıştır. 2022 Nisan ayında Güney Kıbrıs’a gelen ve turizm sektörünün kâr etmesini sağlayan turistlerin %40,1’ini İngiltere vatandaşları, % 8,3’ünü Alman vatandaşları, %7,7’sini İsrail vatandaşları, %6’sını Yunanistan vatandaşları ve son olarak %5,2’sini Polonya vatandaşları oluşturmuştur.

Güney Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Güney Kıbrıs; umuma mahsus pasaport, diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamillerinden seyahatleri için vize istemektedir.

Güney Kıbrıs Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Evet, hususi (yeşil) pasaport hamillerinin Güney Kıbrıs’a seyahat etmek için vize almaları gerekmektedir. Kıbrıs için vize almayan yeşil pasaport sahipleri, ülkeye giriş yapamamaktadır.

Schengen Vizesi ile Güney Kıbrıs'a Gidilebilir Mi?

Schengen vizesi ile Güney Kıbrıs’a gidilebilmektedir. Geçerli bir çift veya çok girişli Schengen vizesine sahip bireylerin, Bulgar, Hırvat ve Romanya ulusal vizesine sahip bireylerin ve Schengen üyesi devletler veya Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya ülkeleri tarafından verilmiş oturma izni sahibi bireylerin; Schengen vizesi ile Kıbrıs Rum Kesimi için 180 günlük bir periyod içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler gerçekleştirmesi mümkündür.

Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının Güney Kıbrıs seyahatleri için vize işlemlerini yapmaları zorunludur.

Güney Kıbrıs Vizesi Türleri Nelerdir?

Güney Kıbrıs için yürürlükte olan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Uzun süreli Kıbrıs vizesi: D tipi uzun süreli vize yabancı uyruklu kişilere bir yıla kadar Kıbrıs Cumhuriyetinde kalma hakkı sağlamaktadır. Kıbrıs çalışma ve Kıbrıs öğrenci vizesi uzun süreli olarak verilebilen vizelerdendir.
 • Kısa süreli Kıbrıs vizesi: Yabancı uyruklu kişilere göçmenlik dışındaki nedenlerle 6 ay içinde en fazla 90 gün süreyle Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına girme hakkı sağlar.
 • Kıbrıs transit vizesi: Uluslararası bir uçuş esnasında yabancı uyruklu bir bireyin, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına fiilen girmeden Kıbrıs havaalanlarının uluslararası transit bölgesinden geçiş hakkını sağlar.
 • Kapıda Kıbrıs vizesi: Kısa süreli konaklama ve A tipi vizelerde kişilere, istisnai olarak sadece acil durumlarda ve Nüfus ve Göç İdaresi Müdürünün onayı ile Kıbrıs Cumhuriyetindeki yasal giriş limanlarına vardıklarında verilebilmektedir.

Kıbrıs'a Vize Nereden Alınır?

Güney Kıbrıs’a gitme amacıyla vize almayı düşünen Türk vatandaşlarının, Türkiye’de Güney Kıbrıs’ın diplomatik misyonunun bulunmaması sebebiyle başvurularını Atina'da bulunan Güney Kıbrıs Büyükelçiliğinden yapması gerekmektedir.

Güney Kıbrıs Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kıbrıs vize başvurusu, başvuracak kişi tarafından şahsen Atina'daki Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılarak alınabilmektedir.

Başvurunun şahsi olarak yapılması gerekliliğinden dolayı, Güney Kıbrıs vize başvurusu yapacak kişilerin Atina’daki Büyükelçilikten hizmet alabilmesi için, eğer Atina’da bulunabilmelerini sağlayan mevcut bir vizeleri ya da giriş hakları yoksa Yunanistan vize başvurusu da yapmaları gerekmektedir.

Güney Kıbrıs Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güney Kıbrıs vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvurusu yapan bireyin geçerli durumda olan pasaportunun bir fotokopisi gereklidir.
 • İşveren yazısı: Vize başvurusu yapan bireyin Türkiye’deki işvereninden alınan dilekçe sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: Kıbrıs'ta bulunan ve başvuru sahibini ülkeye davet eden kişiden, seyahat amacını da içeren bir davet mektubu alınmalıdır.
 • “Davet Sorumluluğunun Kabulü” belgesi: Kıbrıs'ta onay vermeye yetkisi olan bir görevli tarafından imzalanmış ve onaylanmış belge sunulmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Kıbrıs'a gidiş/geliş uçak biletleri sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Ön ödemeli otel rezervasyonu veya diğer konaklama detayları paylaşılmalıdır. Vize başvurusu sahibi eğer Kıbrıs'ta ikamet eden bir kişi tarafından ağırlanacaksa ev sahibinin; imzalı ve onaylı sorumluluk kabulü belgesi, pasaport fotokopisi, Kıbrıs vatandaşı değilse oturma izninin fotokopisi ve çalışma belgesi sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Vize başvurusu yapan kişiye ait güncel banka hesap dökümü gereklidir.
 • Fotoğraf: Vize başvuru formuna bir adet eklenmelidir.
 • Vize harcı: Kıbrıs vize harcı ödenmeli ve dekontu beyan edilmelidir.
 • Banka teminatı: Kıbrıs’ta bulunan davet eden kişiden alınır; tasdikli olması ve Nüfus ve Göç İdaresine teslim edildikten sonra Büyükelçiliğe gönderilmelidir.

Güney Kıbrıs Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Güney Kıbrıs vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından İngilizce dilinde ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formda, Güney Kıbrıs vize başvuru sahibinin fotoğrafının bulunması, kimlik bilgileri ve ek olarak seyahat tarihi ve amacı gibi bilgilerin de eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gereklidir.

Güney Kıbrıs vize başvuru formu görseli aşağıda paylaşılmıştır.

Güney Kıbrıs Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Güney Kıbrıs Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kıbrıs Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Güney Kıbrıs vizesi için sağlık sigortası zorunlu değildir; fakat Yunanistan vizesi için sağlık sigortası yaptırılması gereklidir. Güney Kıbrıs’a yapılan seyahat esnasında meydana gelebilecek beklenmedik olaylara karşı önlem olarak seyahat sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Güney Kıbrıs ve Yunanistan vizelerinin başvurularında seyahat sigortası hizmeti en uygun fiyata sunulmaktadır.

Bilgi ve danışmanlık için: 0850 241 1868

Kıbrıs Vize Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kıbrıs vize türlerine göre Kıbrıs vize fiyatları değişmektedir.

Kıbrıs Rum Kesimi vize ücreti için 2022 yılı güncel tablosu aşağıda paylaşılmıştır.

Vize TürüBaşvuru Ücreti
Havaalanı transit vizesi15 euro
Kısa süreli vize (1-90 gün)20 euro
Çok girişli vize (5 yıla kadar)60 euro
Kapıda vize20 euro
Vize uzatma30 euro
Uzun süreli vize60 euro

Güney Kıbrıs Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kıbrıs vizesi en az 5 ile 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır, ancak özel sebeplere bağlı işlem süresi uzayabilmektedir. Gecikme yaşanmaması adına planlanan seyahatten bir süre önce ve üç aydan daha erken olmayacak şekilde vize başvurusu yapılması önerilir.

Güney Kıbrıs Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Güney Kıbrıs vizesinin kapsadığı süre vize türüne göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli Kıbrıs vizesi 180 gün içerisinde 90 günlük süre için verilirken, uzun süreli Kıbrıs vizesi en fazla 1 yıl için verilebilmektedir.

Güney Kıbrıs Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net, Kıbrıs'a seyahat etmeyi planlayan kişilerin Yunanistan vizesi başvurularında, belgelerinin hazırlanmasından pasaport teslimi gibi her türlü vize başvuru işlemi için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezi üzerinden vize danışmanlığı alınması mümkündür.

Vize danışmanlık ücreti; kısa süreli vizeler için ortalama 55 dolar, uzun süreli vizeler için 85 ile 165 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan kişilerin merkezimize en çok sorduğu sorular ve bu soruların cevapları aşağıda paylaşılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs için umuma mahsus pasaport hamilleri 90 güne kadar ziyaretleri için vizeden muaf olduğu gibi, diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri de Kuzey Kıbrıs’a vizesiz seyahat edebilmektedir. Türk vatandaşlarının, KKTC’ye geçerli kimlik belgeleri ile giriş yapması mümkündür. 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle eski tip nüfus cüzdanları ile seyahat uygulaması sona ermiştir ve KKTC’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının yeni nesil Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olmaları gereklidir.

Pasaportunda KKTC Damgası Bulunan Kişiler Güney Kıbrıs Vizesi Alabilir Mi?

Hayır, pasaportunda KKTC giriş-çıkış damgası bulunan kişilere Güney Kıbrıs vizesi verilmemektedir.

Güney Kıbrıs Ekspres Vize Veriyor Mu?

Güney Kıbrıs ekspres vize vermemektedir; ülkenin ekspres vize programı bulunmamaktadır.

Güney Kıbrıs ve diğer ülke seyahatlerinde, Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda gerekli evrakın kontrolü ve hazırlanmasından başlayarak tüm başvuru ve takip süreci vize uzmanları tarafından izlenmekte ve kontrol edilmekte olduğundan vize için bekleme süresi asgari düzeye indirilmektedir ve mümkün olan en kısa sürede vize alınmaktadır.

Kıbrıs'ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Kıbrısa vizesiz giren ülkelerin vatandaşları sahip oldukları pasaport türüne göre vizesiz seyahat hakkına sahip olabilmektedir.

Kıbrıs’ı diplomatik pasaportları ile vizesiz olarak ziyaret edebilen ülkeler; Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ ve Katar’dır.

Vatandaşları diplomatik ve hizmet pasaportları ile Kıbrıs’a vizesiz giren ülkeler; Ermenistan, Çin, Kosta Rika, Gürcistan, İran, Ürdün, Kazakistan, Moğolistan, Moldova, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Seyşeller ve Ukrayna’dır.

Kore Cumhuriyeti diplomatik ve umuma mahsus pasaport hamilleri Güney Kıbrıs’ı vizesiz ziyaret edebilmektedir.

Mısır, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Suriye ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin vatandaşları Kıbrıs’a hususi, diplomatik ve hizmet pasaportları ile vizesiz girebilmektedir.

Vatandaşları arasından diplomatik, resmi ve hizmet pasaportu sahiplerinin Kıbrıs’a vizesiz giriş yapabildiği ülkeler; Kolombiya, Küba, Hindistan, Meksika, Panama, Marşal Adaları, Tuvalu, Kiribati, Peru, Tonga, Palau, St. Lucia, Dominika, Grenada, St. Vincent ve Grenadinler, Vanuatu, Samoa ve Trinidad ve Tobago’dur.

Güney Kıbrıs Türk Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, seyahat edecekleri lokasyona ulaşım için Güney Kıbrıs’tan transit geçiş yapacak Türk vatandaşlarının A tipi havaalanı transit vizesi almaları gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: