Slovakya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Slovakya Vize İşlemleri için Pasaport Süresi ve Diğer Kriterler

Slovakya vizesine başvuran kişilerin Slovakya tarafından kabul edilen, üzerine vize işlenebilir durumda ve geçerliliği bulunan bir pasaport ibraz etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahibinin kullandığı pasaportun asgari geçerlilik süresi ve koşullarının uygun olması Slovakya vize şartları arasında yer almaktadır.

Slovakya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Slovakya Vizesi için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Slovakya vizesi için pasaport palanlanın Slovakya’dan dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olmalı, son 10 yıl içerisinde verilmiş olmalı ve en az 2 boş sayfa barındırmalıdır.

Pasaport yıpranmamış ve sıvı ile temas etmemiş olmalıdır.

Yabancı Pasaport İle Slovakya Vizesi için Türkiye'den Başvuru

Türkiye’de kanunlara uygun bir şekilde ikamet eden yabancılar, Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiklerini kanıtlayan en az 6 ay geçerli oturum izni ile Slovakya vizesine başvurabilmektedir.

Slovakya Vize İşlemleri için Pasaportun Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Evet, Slovakya vize işlemleri için pasaport teslim edilmelidir. Slovakya vize başvuruları, Slovakya Ankara Büyükelçiliği, Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu veya yetkili vize başvuru merkezi olarak kabul edilen VFS Global tarafından kabul edilmektedir.

Slovakya vizesi başvuru sahiplerinin pasaportlarını ikamet adreslerine göre başvuru yapacakları dış temsilciliğe veya VFS Global ofislerinden birine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Slovakya Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Slovakya vizesi işlemlerinde pasaportun aslının ve fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın ve son 3 yıl içinde verilen vize ve damgaların bulunduğu tüm sayfaların Slovakya vizesine başvurulan pasaport fotokopisinde yer alması gerekmektedir.

Slovakya vizesine başvuran kişiye seyahatte eşlik eden bir başka kişinin olması durumunda diğer kişinin pasaport fotokopisinin de başvuruya eklenmesi gerekmektedir.

Slovakya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Slovakya vizesi başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaport, pasaport teslim saatlerinde yetkili vize başvuru merkezinden veya dış temsilcilikten alınabilmektedir.

VFS Global'den Slovakya vizesi için başvuru yapan başvuru sahipleri pasaportlarını temsilcileri tarafından teslim aldırabilmekte veya tercihe bağlı olarak belirttikleri adrese kargolanması için kurye hizmeti satın alabilmektedirler. VFS Global'in pasaport teslimi için kurye hizmeti 10 euroya tekabül etmektedir.

Akredite acente Vizem.net danışmanlığının alındığı Slovakya vize başvurularında başvuru sahibinin ibraz ettiği pasaportu almak için tekrar vize merkezine gitmesine gerek kalmadan pasaport adrese gönderilmektedir.

Kısa Süreli Pasaport İle Başvuru Slovakya Vize Reddine Neden Olur Mu?

Genelfe 1 yıllık kısa süreli düzenlenmiş pasaport ile yapılan Slovakya vize başvurularında vize reddine daha sık rastlanmaktadır.

Slovakya vizesi için yapılan başvurularda pasaportun asgari süre şartını sağlaması gerekmektedir. 2022 yılında artış gösteren Slovakya vize reddi oranlarının %20’sinden fazlası hatalı evrak sunumundan kaynaklanmaktadır.

Slovakya vizesi başvurularında genel pasaport şartlarının sağlanması ve başvuru sahibinin sunduğu pasaport süresinin mümkün olduğunca uzun olması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: