Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi: Slovakya Vize Başvurusu ve Takip İşlemleri

Slovakya vizesi, Slovakya’yı turistik, eğitim veya iş amaçlı seyahat etmek için alınması gereken vize türüdür.

Slovakya vizesi başvuruları, Slovakya Cumhuriyeti Konsolosluklarından, Büyükelçiliğinden veya vize başvuru merkezlerinden randevusu alınarak ve gerekli evrakları teslim ederek yapılmaktadır.

2021 yılı Slovakya vize ücreti tablosu aşağıda verilmiştir.

Slovakya Vize Ücreti Tablosu 2021
VizeÜcret
Slovakya Vize Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri25 EUR
Aracı Kurum Hizmeti35 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası12 EUR
Toplam172 EUR

Slovakya Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Umuma mahsus (bordo) Türk pasaport sahipleri, Slovakya’ya yapacakları seyahatleri için Slovakya vizesi almakla yükümlüdürler ancak diplomatik, (siyah) hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Slovakya’ya yapacakları en fazla 90 gün olacak seyahatlerinde ve Slovakya’ya resmi olarak atanmış olmaları durumunda vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Slovakya Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Slovakya için alınabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya turist vizesi: Hamiline Slovakya’da 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde turistik faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayan vize türüdür.
 • Slovakya aile ve arkadaş ziyaret vizesi: Yabancı uyruklu vatandaşların sınırlı bir süre için Slovakya’da yasal yollardan ikamet etmekte olan arkadaşlarını ve aile üyelerini ziyaret etmelerine olanak sağlayan vize türüdür.
 • Slovakya ticari vize: Yabancı uyruklu vatandaşların Slovakya’da ticari faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayan vize türüdür.
 • Slovakya kültür ve spor etkinlikleri vizesi: Yabancı uyruklu vatandaşların sınırlı bir süre boyunca Slovakya’da düzenlenecek olan kültürel ve sportif etkinliklere katılmasına imkan sağlayan vize türüdür.
 • Slovak vatandaşın aile bireyi (eş-çocuk) vizesi: Yabancı uyruklu vatandaşların, Slovakya’da ikamet etmekte olan eş ve çocuklarını ziyaret etmesine olanak sağlayan vize türüdür.
 • Slovakya öğrenim veya eğitim ve araştırma vizesi: Yabancı uyruklu vatandaşların en fazla 90 gün olacak şekilde Slovakya’da eğitim almaları ve seminerlere katılmasına olanak sağlayan vize türüdür.
 • Schengen bölgesi tır şoförü vizesi: Yabancı uyruklu tır şoförlerinin Slovakya’da ve diğer Schengen ülkelerinde ticari faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlayan vize türüdür.

Slovakya C Tipi Vize Nedir?

Slovakya C tipi vize, 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde Slovakya’da ikamet edilmesine olanak sağlayan kısa süreli vize türüdür.

Slovakya C tipi vizesi; turistik,ticari,kısa süreli eğitim,dil eğitimi veya aile ve arkadaş ziyareti şeklinde alınabilmektedir.

Slovakya C tipi vizesi seyahat amacına göre üç farklı şekilde düzenlenmektedir. Tekli giriş; Slovakya ve Schengen ülkelerine, en fazla 90 gün olacak şekilde bir defa girilmesine müsaade eder ve Schengen bölgesinden çıkış yapıldığında vize geçerliliğini yitirir.

Slovakya Çift girişli vize; Slovakya’ya ve Schengen bölgesine, en fazla 90 gün olacak şekilde iki defa girilmesine müsaade eder ve ikinci defa çıkış yapıldığında vize geçerliliğini yitirir.

Çoklu girişli; Slovakya vizesi Slovakya’ya, sınırsız girilip çıkılmasına müsaade eder. 180 günlük süre bittiğinde veya Slovakya’da 90 gün geçirildiğinde vize geçerliliğini yitirir.

Slovakya Turist Vizesi

Slovakya turist vizesi, Slovakya’ya düzenlenecek 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreli turistik amaçlı seyahatler için alınması gereken Slovakya vizesidir. Slovakya turist vizesi kısa süreli vizesi (C tipi) kategorisindedir.

Slovakya turist vizesi sadece turistik amaçlarla kullanılmaktadır.Turistik Slovakya vizesi Schengen vize özelliklerine sahiptir.

Slovakya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Slovakya kültürel ve sportif etkinlik vizesi; Slovakya’da gerçekleşecek olan kültürel ve sportif etkinliklere katılmak için başvurulması gereken Slovakya kısa süresi vizesi türüdür.

Slovakya kültürel ve sportif etkinlik vizesi (C tipi) Schengen vize kategorileri içinde yer almaktadır. Slovakya’da gerçekleşecek olan etkinliklere katılmak amacıyla alınan Slovakya vizesi; hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Slovakya sınırları dahilinde ikamet etme hakkı tanır. Slovakya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu için kişinin adına düzenlenmiş davetiye, bilet veya katılım belgesi bulunması gerekir.

Slovakya Transit Vize

Slovakya transit vize; 3. bir ülkeye seyahat ederken, Slovakya havaalanlarından veya limanlarından aktarma yapabilmek için alınması gereken vize türüdür. Slovakya transit vizesi, bir ülkeye seyahat ederken Slovakya havaalanlarını veya otoyolunu kullanması gereken yolcuların alması gereken vize türüdür.

Slovakya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, yabancı ülkelerdeki vatandaşların sınırlı bir süre için Slovakya’daki aile veya arkadaşlarının ziyaret edebilmesi için verilen vize türüdür. Aile ziyareti vizesi yalnızca 1. derece aile üyelerini kapsar. Ziyaret edilecek kişinin aile üyesi olması durumunda, durumu kanıtlayan belgeler gerekmektedir.

Slovakya aile ve arkadaş ziyareti kısa süreli C tipi vize kategorisine girmektedir. C tipi Slovakya vizesi alan kişilerin 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca Slovakya’da kalmasına müsaade edilmektedir.

Slovakya İş Vizesi

Slovakya iş vizesi, Slovakya’yı 90 günden kısa süre boyunca iş görüşmeleri ve toplantı amacıyla ziyaret edecek kişilerin alması gereken kısa süreli (C tipi) vizedir.

Slovakya iş vizesine sahip bir iş insanı, Slovakya’da iş toplantılarına katılmak, iş ile alakalı seminer, fuar ve konferanslara katılmak gibi etkinlikler gerçekleştirilebilmektedir. Slovakya İş İmkanları, Slovakya iş vizesine sahip kişiler tarafından yakından takip edilmektedir.

Slovakya ticari vizesi sahiplerinin de diğer Slovakya vize sahiplerinde olduğu gibi tüm Schengen üye ülkelerini 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde ziyaret etmek hakları bulunmaktadır.

Slovakya D tipi Vize Nedir?

Slovakya D tipi vize, Slovakya’da 90 günden 1 yıla kadar, eğitim görmek, çalışmak, aile ziyareti, iş gezileri veya bilimsel araştırmalara katılmak için alınması gereken uzun süreli Slovakya vize türüdür.

Slovakya D tipi vize, seyahat amacına göre tekli veya çoklu giriş olarak düzenlenmektedir.

Slovakya Öğrenci Vizesi

Slovakya öğrenci vizesi, Slovakya’da üniversite eğitimi görmek için alınması gereken vize türüdür. Slovakya öğrenci vizesini almak için öncelikle, vize adayının uygun departmana sahip Slovakya üniversitelerinden kabul mektubu alması gerekmektedir.

Slovakya öğrenci vizesi, eğitim almak için Slovakya’yı tercih eden öğrencilere lisans,yüksek lisans, lisansüstü eğitim ve dil eğitimi alanlarında Slovakya’da öğrenim görme oturum hakkı sunan, eğitim durumu çeşidi ve gerekliliklerine göre öğrenciler tarafından eğitim kurumlarından sağlanacak eğitimin devamı beyanıyla geçerliliği uzatılabilen Slovakya vizesi türüdür.

Slovakya Erasmus Vizesi

Slovakya Erasmus vizesi, Slovakya üniversiteleri ile denkliği olan Türkiye üniversitelerinde okuyan öğrenciler için alınması gereken Slovakya D tipi öğrenci vizesidir.

Slovakya Erasmus Vizesi, 90 günden 1 yıla kadar Slovakya’da ikamet hakkı tanımaktadır.

Slovakya Çalışma Vizesi

Slovakya çalışma vizesi, Slovakya’da çalışmak isteyen, AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşı olmayan yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken uzun süreli (D tipi) Slovakya vizesidir.

Slovakya Çalışma Vizesi, hamiline 90 günden fazla süre boyunca Slovakya’da ikamet etme ve çalışma imkanı sağlayan uzun süreli bir vize türüdür.

Slovakya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovakya uzun süreli (D tipi) vize başvuruları, Slovakya dış temsilcilikleri (Slovakya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği) aracılığı ile yapılmaktadır.

Slovakya uzun süreli (D tipi) vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Seyahat amacına uygun olan vize türü belirlenir.
 2. Gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanır.
 3. Slovakya İstanbul Başkonsolosluğundan veya Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınır.
 4. Randevu gününde vize merkezine gidilerek başvuru formu doldurulur ve belgelerle birlikte teslim edilir. Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.

Slovakya kısa süreli (C tipi) vize başvuruları, Slovakya vizesi resmi aracı kurumu olan VFS Global ve akredite acenteler aracılığı ile yapılmaktadır.

Slovakya kısa süreli (C tipi) vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Slovakya vizesi için gerekli olan evraklar, destekleyici belgeler hazırlanır ve Slovakya vizesi başvuru formu doldurulur.
 2. Slovakya vizesi resmi aracı kurumu olan VFS Global aracı vize kurumundan başvuru randevusu alınır.
 3. Randevu tarihinde vize başvuru merkezine gidilir.
 4. Başvuru ücreti ödenir ve makbuzu, gerekli belgeler ile birlikte teslim edilir..

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovakya Vize Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Slovakya vize randevuları; Slovakya dış temsilcilikleri veya Slovakya vizesi resmi aracı kurumu olan VFS Global üzerinden veya vizem.net dnışmanlığında alınabilir.

Slovakya vizesi resmi aracı kurumu olan VFS Global üzerinden başvuru randevusu almak için öncelikle, ‘’visa.vfsglobal.com/tur/en/svk/login’’ internet sitesine gidilir ve giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘’Yeni Rezervasyon Başlat’’ sekmesine girilerek uygun vize merkezi ve vize türü seçilir. İstenilen bilgiler doldurulduktan sonra uygun olan bir tarih seçilir ve randevu alma işlemi tamamlanmış olur.

Slovakya dış temsilciliklerinden randevu almak için telefon numaraları veya mail adresleri kullanılabilmektedir.

Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Slovakya vize başvurusu için gerekli olan belgeler kişinin başvurduğu vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya vize başvuru formu: Dikkatli bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir
 • Slovakya vize fotoğrafı: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, 6 aydan eski olmayan bir adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir
 • Slovakya seyahat sağlık sigortası: Slovakya’da planlanan kalış süresini kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının alınmış olması gerekmektedir
 • Konaklama kanıtı belgeler: Slovakya’da konaklanacak yerin kanıtı belgeler gerekmektedir.
 • Ulaşım kanıtı: Ulaşımın sağlanacağı uçak veya diğer araçlar için alınmış biletin rezervasyon belgesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Son 3 aylık banka hesap özeti veya maaş bordrosu gibi belgeler sunulabilmektedir.

Slovakya vizesine başvuracak adayın durumu ve vize türüne göre ek belgeler talep edilebilmektedir.

Slovakya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Slovakya vize başvuru formu doldurulurken isim, soyisim, doğum yeri ve tarihi gibi kişisel bilgilerin yanı sıra; meslek, vatandaşlı, ve iletişim bilgileri de istenmektedir. Slovakya vize başvuru formu eksiksiz doldurulup boş alan bırakılmamalıdır. Başvuru formunda eksik veya yanlış bilgi vermek, vize başvurusunun reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Slovakya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Slovakya vizesi biyometrik fotoğraf ölçüleri, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik halinde olmalıdır.

Slovakya vizesi için fotoğraf; 6 aydan eski olmamalıdır, normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır ve adayın yüzü fotoğrafın merkezinde olmalıdır.

Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altına kadar (saçlar dahil) 30 mm olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır.

Güneş gözlüğü takılmamalıdır. Dini sebeplerden ötürü takılan başörtüsü hariç, başvuranın başı açık olmalıdır. Gözlük takılması durumunda: camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapatmamalıdır.

Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır

Slovakya Konsolosluğu, listelenen özelliklere uygun olmayan fotoğrafları kabul etmemektedir.

Slovakya Vize İşlemleri Kaç Günde Tamamlanır?

Slovakya vize işlemleri ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovakya vize işlemleri, başvurunun ayrıntılı olarak incelenmesi gereken durumlarda 45 iş günü kadar sürebilmektedir.

Slovakya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda, red kararına itiraz edilmesi mümkündür.

Slovakya vizesi başvuru red kararına itiraz işlemleri, red kararından sonraki 15 gün içerisinde Slovakya dış temsilciliklerine Slovakça dilekçe yazarak yapılmaktadır. Dilekçenin Slovakça yazılmaması durumunda, itiraz dilekçesi resmi yollardan ve usulüne uygun olarak Slovakçaya çevrilmelidir.

Slovakya vizesi red kararına itiraz ederken; tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde ibraz edildiğine ve doğru vize türüne başvurulduğuna emin olunmalıdır. İtiraz mektubu; kişisel bilgileri, red sebebini, red tarihini ve başvurunun neden reddedilmemesi gerektiğini içermelidir.

Slovakya vizesi red kararına itiraz işlem ücreti 30 Euro’dur ve itirazın haklı bulunması durumunda itiraz ücretinin iadesi yapılmaktadır.

Slovakya Vizesi Almak Kolay Mı?

Slovakya vizesi almak gerekli evrakları kurallara uygun bir şekilde hazırlayıp başvurulması halinde kolaydır.

Schengen Vizesi Slovakya’yı Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesine üye 26 devletten herhangi birine seyahat edenlerin, 90 güne kadar belirlenen ülkede kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir.

Slovakya Schengen ülke birliği içerisindedir ve Schengen vizesi Slovakya’yı ziyaret etmek için geçerlidir.

Slovakya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece devlet memurlarının ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüdür.

Slovakya vizesi başvurularında bulunacak olan yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Slovakya vizesinden 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinden muaftırlar.

Slovakya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Slovakya’nın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Bangladeş
 • Burkina Faso
 • Comoros
 • Gabon
 • Guinea-Bissau
 • İran
 • Lübnan
 • Maldivler
 • Moritanya
 • Mozambik
 • Nepal
 • Somali
 • Togo
 • Zambiya
 • Zimbabve
 • Afganistan
 • Aland Adaları
 • Cezayir
 • Amerikan Samoası
 • Anguilla
 • Antarktika
 • Aruba
 • Bermuda
 • Butan
 • Bonaire
 • Britanya Hint Okyanusu Toprakları
 • Britanya Virjin Adaları
 • Burundi
 • Kamerun
 • Cayman Adaları
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Christmas Adaları
 • Cocos Adaları
 • Kongo
 • Cook Adaları
 • Küba
 • Curaçao
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Falkland Adaları
 • Faroe Adaları
 • Fransız Guyanası
 • Fransız Polinezyası
 • Gambiya
 • Gana
 • Grönland
 • Guadeloupe
 • Gine
 • Guyana
 • Irak
 • Man Adası
 • Jersey
 • Liberya
 • Libya
 • Mali
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Norfolk Adası
 • Pitcairn Adaları
 • Reunion
 • Sudan
 • Yemen
 • Suriye Arap Cumhuriyeti

Slovakya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Slovakya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya
 • Kanada
 • İsrail
 • Japonya
 • Yeni Zelanda
 • Kore Cumhuriyeti
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Almanya
 • Hırvatistan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Slovakya Vizesi ile Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Slovakya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidilebilir.

Slovakya Schengen üye ülkelerden biridir. Slovakya vizesi hamili, başka bir Schengen üye ülkesine giriş yapmayı düşünmesi halinde giriş yapması gereken ilk ülke Slovakya olmalıdır.

Slovakya vizesi hamili; Slovakya harici bir Schengen ülkesine giriş yapması halinde, ilgili ülkede 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün kalabilmektedir.

Slovakya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Slovakya vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Yunanistan
 • Slovakya
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Monako
 • Romanya
 • San Marino
 • Vatikan

Slovakya Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Slovakya vizesi başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovakya vizesi başvuruları, gerekli evrakları toplama süreci de göz önüne alınarak, planlanan seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır.

Slovakya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Resmi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Slovakya’ya gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır

Visa Waiver programı, 60 ülke arasında geçerli olan bir vize muafiyet programıdır. Bu programa dahil ülkeler Schengen bölgesi içerisinde 90 güne kadar serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: