Slovakya D Tipi Vize

Slovakya D Tipi Vize Nedir?

Slovakya D tipi vize, Slovakya Cumhuriyeti tarafından 90 günden fazla Slovakya’da kalmak isteyen kişiler için verilen uzun süreli vize türüdür. Slovakya D tipi vize kişiye maksimum bir yıl süreyle verilmektedir.

Slovakya D tipi vize; Slovakya’da oturma izni alınabilmesi için Slovakya ulusal vizesinin gerekli olduğu durumlarda, Slovakya’da bir dil okulunda dil eğitimi alınması durumunda, Slovakya’nın uluslararası anlaşmalar kapsamındaki taahhütlerinin yerine getirilmesi durumlarında ya da kişinin Slovakya uzun süreli D tipi vize almasının Slovak Cumhuriyeti’nin yararına olduğu durumlarda verilmektedir.

Slovakya Uzun Süreli (D Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

Ziyaret amacına göre Slovakya D tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir

 • Slovakya dil okulu vizesi: Slovakya dil okulu vizesi, en az 90 günlük bir dil eğitim programı için 15 yaşından büyük olup Slovakya’da haftada en az 25 ders görülen bir dil okulunda dil eğitimine kabul edilmiş öğrencilerin başvurması gereken uzun süreli vize türüdür.
 • Slovakya uluslararası anlaşma yükümlülük vizesi: Slovakya uluslararası anlaşma yükümlülük vizesi, başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ile Slovakya Cumhuriyeti arasında uluslararası anlaşma bulunması durumunda başvurulması gereken uzun süreli vize türüdür.
 • Slovakya aile birleşimi vizesi: Slovakya aile birleşimi vizesi, iltica veya iştirak koruması verilen bir yabancının aile üyesi olunması durumunda başvurulması gereken uzun süreli vize türüdür.
 • Slovakya çalışma vizesi: Slovakya çalışma vizesi, Slovakya’nın yararına bir iş sürdürmesi için kabul almış kişilerin başvurması gereken uzun süreli vize türüdür.

Slovakya D Tipi Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Slovakya D tipi vize, hamiline Slovakya’da maksimum 1 yıl olarak barınma hakkı tanımaktadır. Slovakya D tipi vize hamillerine diğer Schengen üyelerini ziyaret hakkı tanımaktadır. Slovakya D tipi vize hamillerinin diğer Schengen ülkelerini ziyaret ettiği süreler Slovakya’da ikamet edilen süreden çok olmamalıdır. Diğer Schengen ülkelerinde kalınacak süre Slovakya’da kalınacak süreden fazla ise, ilk giriş yapılan ülkenin Slovakya olması gerekmektedir.

Slovakya D tipi vize türlerine göre sahip olunan haklar değişiklik göstermektedir. Slovakya’da oturma izni alınabilmesi için verilen D tipi vize 90 günlük bir süre ile sınırlandırılmıştır. Slovakya D tipi vizenin dil eğitimi için verildiği durumlarda, vizenin verildiği akademik yılın 31 temmuzuna kadar Slovakya’da barınılabilmektedir.

Slovakya D Tipi Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya ulusal vize başvuru formu: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için; Slovakya ulusal vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup imzalanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin reşit olmadığı durumlarda, başvuru sahibinin yasal vasisinin kimlik belgesinin bir kopyasının başvuru dosyasına eklenmesi ve başvuru formu yasal vasi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Slovakya biyometrik vize fotoğrafı: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için 3 cm genişlik 3.5 cm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için; sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, müracaat tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş sayfası bulundurması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için planlanan konaklamanın amacını ve koşullarını gösteren davet mektubu, ödül mektubu, barındırma sözleşmesi gibi belgelerin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için, kişinin sahip olduğu sağlık sigortasının seyahat süresinin tamamında geçerli olması, en az 30.000 EUR tutarındaki masrafları karşılaması ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • Slovakya konaklama kanıtı: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için, kişinin kalacağı yeri belirtmesi durumunda; ödül mektubu, barındırma sözleşmesi, kişinin davet edenin yanında bulunması durumunda davet mektubu, otelde veya pansiyonda kalınması durumunda rezervasyon kanıtı belgelerin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Slovakya D tipi vize başvurusunda bulunmak için, kişinin serbestçe dönüştürülebilir bir para biriminde nakit, seyahat çekleri, başvuru sahibinin önceki 6- 12 ay içinde düzenli bir gelire (maaş, emeklilik) sahip olduğunu doğrulayan banka hesap ekstresi, dönüştürülebilir bir para biriminde fonları koruyan diğer belgeler gibi finansal yeterlilik kanıtının sunulması gerekmektedir.

Slovakya D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Slovakya D tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetleriÜcretler
Slovakya D tipi vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri32 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam202 EUR

Slovakya D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovakya D tipi vize başvurusu yapmak için Slovakya Başkonsolosluğuna, Slovakya Büyükelçiliği’ne ve VFS Global’den randevu alınarak yapılabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan Slovakya D tipi vize başvurularında, randevu alımı ve başvuru formu doldurma gibi hizmetler başvuru sahibinin adına vizem.net ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Slovakya D tipi vize başvuru randevusu alındıktan sonra randevu günü gelene kadar gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Randevu günü geldiğinde randevu alınan Slovakya Başkonsolosluğu, Slovakya Büyükelçiliği ya da VFS Global merkezi ziyaret edilerek gerekli belgeleri teslim edilmelidir. Yapılan başvuru sonuçlandığında kişi pasaportunu teslim almak için ilgili kurumu ziyaret etmelidir.

Slovakya Ulusal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya ulusal vizesi başvurusu yapılmadan en erken 3 ay en geç 15 gün önce pasaport, davet mektubu gibi gerekli belgeler hazırlanarak başvuru yapılmalıdır.

Slovakya D tipi (uzun süreli) vize başvuruları ortalama 30 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Slovakya ulusal vize sonuçları VFS Global üzerinden kişinin soyadıyla birlikte vize başvuru merkezi tarafından verilen faturada bulunan referans numarası girilerek sorgulanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: