Slovakya Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Slovakya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovakya vizesi, Slovakya seyahatlerinde umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları için gereklidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Slovakya seyahatinde vizeye ihtiyaç duymamaktadır.

Slovakya vize başvurusu için gerekli Slovakya vize evrakları; talep edilen Slovakya vize türü, seyahat amacı ve Slovakya vize başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi Slovakya vizesi başvurusunun en önemli aşamalarından biridir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan Slovakya vizesi başvurularında dilekçe yazımı, yeminli tercüme, noter onayı ve seyahat sigortası işlemleri dahil olmak üzere tüm Slovakya vize türleri için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovakya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovakya vize başvurusu için gerekli vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 adet boş sayfaya sahip olan ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış başvuru sahibine ait pasaportun talep edilen Slovakya vizesinin sona erme tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Eğer varsa önceki pasaportlar da Slovakya vizesi için gerekli evraklar arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde İngilizce ya da Türkçe olacak şekilde doldurulmalıdır ve diğer seyahat evraklarının destekleyecek şekilde doldurulduğuna emin olunmalıdır. Slovakya vize başvuru formu doldurulduktan sonra nüshası alınmalı ve ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğindeki düz beyaz arka plana sahip biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu olacak şekilde e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip, Slovakya ve diğer tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının tüm Slovakya vizesi süresince geçerli olması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücretinin ödendiğine dair vize harç dekontu evraklar arasına eklenmelidir. Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenen ücretin iade edilmeyeceği unutulmamalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama siteleri üzerinden alınmış rezervasyon belgeleri ile, bir davet ile gidiliyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri gibi belgelerle konaklama durumu kanıtlanmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Slovakya’ya uçak ile seyahat edilecekse gidiş-dönüş uçak rezervasyonları, planlanan Slovakya seyahati ile uyumlu tarihli olmalıdır. Kişisel araç ile gidilecek ise aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına seyahatini sağlayan yeşil sigorta, şoföre ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren başvuru sahibine ait son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ve dökümü sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli maaş bordrosu sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi başvuru sahibine ait ek gelir belgeleri sunulmalıdır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masraflarını başvuru sahibinin 1. dereceden akrabası gibi bir sponsor karşılıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri gibi finansal belgeler sunulmalıdır.
 • Çalışma ve meslek durumuna göre gerekli belgeler: Slovakya vize başvuru sahibinin mesleki durumuna göre ve çalışıp çalışmamasına göre işyeri faaliyet belgesi, işverenden alınan izin dilekçesi gibi çeşitli evraklar sunulması gerekebilmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli evraklar: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlardan kaynaklanıyor olması durumunda sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi çeşitli evraklar sunmak gerekebilmektedir.

Slovakya Schengen vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna göre sunulması gereken destekleyici belgelere ait tüm detaylara aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Çalışanlar için Slovakya Vize Belgeleri Nelerdir?

Çalışanlar için Slovakya vizesi için gerekli evraklari aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 adet boş sayfası bulunan ve son 10 yıl içerisinde alınmış başvuru sahibine ait pasaportun Slovakya vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Eğer varsa önceki pasaportlar da gerekli belgeler arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru biçimde İngilizce ya da Türkçe olacak şekilde doldurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formu doldurulduktan sonra nüshası alınmalı ve ıslak imzalı şekilde imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğindeki düz beyaz arka plana sahip ve son 6 aya ait biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu şekilde sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan ve tüm Slovakya vizesi süresince geçerli olan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücretinin ödemesine ait vize harç dekontu gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama siteleri üzerinden alınmış konaklama rezervasyonları ya da bir davet ile gidiliyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri gibi belgelerle Slovakya’da konaklama durumu kanıtlanmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Slovakya’ya seyahat uçak ile gerçekleştirilecekse gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile ulaşım kanıtlanmalıdır ve uçak rezervasyonlarının planlanan Slovakya seyahati ile uyumlu tarihlere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Otomobil ile gidilecek ise aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına seyahatini sağlayan yeşil sigorta, araç sahibine ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibine ait son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ve dökümü, seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair kanıt olarak sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli maaş bordrosu gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira geliri, ek hesap dökümü gibi Slovakya vize başvuru sahibine ait ek gelir belgeleri gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masraflarını bir sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri sunulmalıdır.
 • Seyahat amacına göre gerekli belgeler: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlarla tercih edilmesinden dolayı gerekli belgeler; sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi farklı olabilmektedir.
 • İş sözleşmesi: Çalışan kişinin çalıştığı kurumun ibaresi bulunan iş sözleşmesi sunularak Slovakya seyahatinin bitiminde ülkesine geri döneceği kanıtlanabilmektedir.
 • İşverenden alınan izin belgesi: Çalışan kişinin Slovakya seyahati süresince izinli olduğu, işveren tarafından yazılan bir dilekçe ile sunulabilmektedir. İşverenin adı soyadı, imzası, izinli olunan tarihler ve dilekçenin yazıldığı tarihe de yer verilmelidir.
 • SGK hizmet dökümü: SGK ya da e-devlet üzerinden alınabilen SGK hizmet dökümü, detaylı sigorta geçmişini göstermektedir. Ek olarak SGK destek primi ödemeleri de sunulmalıdır. Sunulan tüm SGK evraklarının QR barkodlu olması gerekmektedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Çalışılan şirketten işe giriş bildirgesinin nüshası alınarak sunulmalıdır. Belgenin QR barkodlu olması gerekmektedir.

Şirket Sahipleri için Gerekli Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Şirket sahipleri için Slovakya vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve 2 adet boş sayfaya sahip pasaportun Slovakya vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Başvuru sahibi eski pasaportlara sahipse belgeler arasına eski pasaportlar da eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe olacak şekilde doldurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formu doldurulduktan sonra nüshası alınmalı ve ıslak imzalı şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğindeki biyometrik fotoğrafın düz beyaz arka plana sahip olması ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu şekilde e-devlet üzerinden alınarak sunulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortasının Slovakya vizesini kapsaması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücretinin ödendiğine dair vize harç dekontu sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Konaklama rezervasyonları otel, airbnb ve daire kiralama siteleri üzerinden ayarlanmış rezervasyonlar sunularak ya da bir davet ile sonucu Slovakya’ya gidiliyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri ile konaklama durumu gösterilebilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Slovakya seyahati ile uyumlu tarihlere sahip gidiş-dönüş uçakrezervasyonları ile uçak ile ulaşım durumu kanıtlanabilmektedir. Başvuru sahibi otomobil ile seyahat etmeyi planlıyorsa aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına çıkabileceğine dair yeşil sigortası, araç sahibine ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya vize başvuru sahibinin banka hesap cüzdanı ve son 3 aya ait dökümü, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılanabileceğine kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait son 3 aylık maaş bordrosu imzalı ve kaşeli olacak şekilde sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Ek gelir belgeleri; araç ruhsatı, tapu, kira geliri ve ek hesap dökümü gibi belgelerle kanıtlanabilmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Birinci dereceden akraba gibi bir sponsor tarafından Slovakya seyahat masrafları karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi, sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri; sponsorun Slovakya seyahati masraflarını karşılayabileceğine kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli belgeler: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlarla tercih edilmesinden dolayı gerekli belgeler; sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi farklılık gösterebilmektedir.
 • İşletme ruhsatı kopyası: İşverenin sahip olduğu işyerine ait işletme ruhsatının ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren güncel tarihli olarak nüshası sunulmalıdır.
 • İşyeri faaliyet belgesi: Şirketin bağlı olduğu ticaret odasından alınan son 6 aya ait olan işyeri faaliyet belgesinin nüshası sunulmalıdır.
 • Ticaret sicil gazetesi nüshası: Firma ünvanı ve başvuru sahibinin kurucu ya da ortak olduğu bilgisinin yer aldığı ticari sicil gazetesinin nüshası sunulmalıdır.
 • İmza sirküleri: İmza sirküsü yetkisi olan tüm şirket ortaklarının belgelerinin nüshaları sunulmalıdır.
 • Vergi levhası: İşyerine ait vergi levhasının nüshası sunulmalıdır.

Çiftçiler için Gerekli Slovakya Vizesi Evrakları Nelerdir?

Çiftçiler için gerekli Slovakya vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Slovakya vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gereken başvuru sahibine ait pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve 2 adet boş sayfaya sahip olması gerekmektedir. Eski pasaportlar mevcutsa belgeler arasına eski pasaportlar da eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup nüshası alınmalı ve ıslak imzalı şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Slovakya vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe olacak şekilde doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik ölçülerine sahip olması gereken biyometrik fotoğraf, düz beyaz arka plan üzerinde çekilmiş olmalıdır ve fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden tam tekmil nüfus kayıt örneği QR kodlu olacak şekilde alınarak sunulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Talep edilen Slovakya vizesinin süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücreti ödendiğinde alınan vize harç dekontu Slovakya vizesi için gerekli belgeler içerisinde sunulmalıdır. Slovakya vize başvurusu reddedilirse ödenmiş vize ücreti iade edilmemektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ve daire kiralama siteleri üzerinden ayarlanmış konaklama rezervasyonları ya da bir davet ile gidiliyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri ile Slovakya’da konaklama durumu ispatlanabilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile uçak ile ulaşım sağlanacağı kanıtlanabilmektedir. Uçak rezervasyonlarının planlanan Slovakya seyahati ile uyumlu tarihlere sahip olması başvuru belgelerinin uyumlu olması için önem arz etmektedir. Otomobil ile seyahat edilecek ise aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yeşil sigortası, araç sahibine ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya vize başvuru sahibine ait banka hesap cüzdanı ve dökümünün son 3 aya ait geçmişi, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılanabileceğine kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait maaş bordrosunun son 3 aylık geçmişi, imzalı ve kaşeli olacak şekilde sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Ek gelir belgeleri; araç ruhsatı, tapu, kira geliri ve ek hesap dökümü gibi belgelerle sunulabilmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları, birinci dereceden akraba gibi bir sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri; sponsorun Slovakya seyahati masraflarını karşılayabileceğine dair kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli belgeler: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı gerekliliklerle yapılıyor olması sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi farklı evraklar sunulmasını gerektirmektedir.
 • Çiftçi belgesi: Başvuru sahibinin bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi sunulmalıdır.

Memurlar için Slovakya Vizesi Evrakları Nelerdir?

Memurlar için Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Talep edilen Slovakya vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gereken başvuru sahibine ait pasaportun 2 adet boş sayfasının bulunması ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Eski pasaportlar var ise Slovakya vizesi için gerekli belgeler arasına eski pasaportlar da eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ardından nüshası alınarak ıslak imzalı şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Slovakya vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 aya ait, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklikte olan biyometrik fotoğraf, düz beyaz zemin üzerinde çekilmiş olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği QR kodlu şekilde sunulmalıdır, tam tekmil nüfus kayıt örneğine e-devlet üzerinden ulaşılabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip,Slovakya vizesinin süresini içeren ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize harcı ödenmesi sonucunda edinilen vize harç dekontu sunulmalıdır. Slovakya vize başvurusu reddedilirse ödenmiş vize harcı bedeli iade edilmemektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonu, kiralık daire kontratı gibi yaptırılmış konaklama rezervasyonları ya da bir davet sonucu seyahat gerçekleştiriliyorsa davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri ile konaklama kanıtı sunulabilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile seyahat tarihleri uyumlu olan ulaşım belgeleri sunulabilmektedir. Kişisel araç ile seyahat edilecek ise aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına çıkmasını sağlayan yeşil sigorta, araç sahibine ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya vize başvuru sahibine ait banka hesap cüzdanı ve son 3 aylık dökümü başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılanabileceğine dair mali kanıt olarak sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait son 3 aylık maaş bordrosu imzalı ve kaşeli olacak şekilde başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, kira geliri, tapu ve ek hesap dökümü gibi evraklarla ek gelir belgeleri sunularak başvuru sahibinin mali durumunun Slovakya seyahati için elverişli olduğu kanıtlanmaktadır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları, bir sponsor tarafından karşılanacaksa noter onaylı sponsor dilekçesi, sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri sunularak sponsorun Slovakya seyahati masraflarını karşılayabilecek yeterlilikte olduğu kanıtlanabilmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli belgeler: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı sebepler sonucunda tercih ediliyor olması sponsor dilekçesi, sağlık raporu, sabıka kaydı gibi farklı evraklar sunulmasını gerektirmektedir.
 • Devlet kurumundan alınan izin belgesi: Çalışan kişinin Slovakya seyahati süresince izinli olduğunu gösteren izin belgesi sunulmalıdır.

Öğrenciler için Gerekli Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Öğrenciler için gerekli Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun Slovakya vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması gerekmekte ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportun boş 2 adet sayfaya sahip olması gerekmekte ve eğer eski pasaportlar varsa eski pasaportlar da başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde İngilizce ya da Türkçe olacak şekilde doldurularak nüshası alınmalıdır. Başvuru sahibinin formu ıslak imzalı bir şekilde imzalaması gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklar için doldurulan Slovakya vize başvuru formunun anne ve baba tarafından imzalanarak sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik ve 45 mm yüksek ölçülerinde olan ve son 6 aya ait olan biyometrik fotoğraf, düz beyaz arka plan üzerinde çekilmiş olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği QR kodlu olacak şekilde e-devlet üzerinden alınarak sunulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Slovakya vizesinin süresini içeren ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının en az 30.000 Euro teminata sahip olması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize harcı ödendiğinde alınan vize harç dekontu evraklar arasında sunulmalıdır. Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenmiş vize ücreti iade edilmemektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ve daire kiralama siteleri üzerinden yaptırılmış konaklama rezervasyonları ya da bir davet ile seyahat gerçekleştiriliyorsa davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri ile Slovakya’da konaklama durumu ispatlanabilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Seyahat tarihleri ile uyumlu olan gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile ulaşım durumu kanıtlanabilmektedir. Otomobil ile seyahat gerçekleştirilecek ise şoför tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, araca ait yeşil sigorta, araç sahibine ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya vize başvuru sahibine ait banka hesap cüzdanı ve banka hesap dökümünün son 3 aya ait dökümü sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait maaş bordrosunun imzalı ve kaşeli olacak şekilde son 3 aya ait dökümü sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, kira geliri, tapu ve ek hesap dökümü gibi belgelerle Slovakya seyahati planlayan kişinin maddi yeterliliğe sahip olduğu kanıtlanabilmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları, bir sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi, sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri gerekmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli belgeler: Slovakya seyahatine iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlarla çıkılıyor olması sponsor dilekçesi, sağlık raporu, sabıka kaydı gibi farklı evraklar sunulmasını gerektirebilmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Eğitim görülen eğitim kurumundan alınan kaşeli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi sunulmalıdır.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan çocuklar için anne ve babadan noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkarılmış muvafakatnamenin aslı ve fotokopisi sunulmalıdır.

Emekliler için Slovakya Vizesi Belgeleri Nelerdir?

Emekliler için gerekli Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 2 adet boş sayfaya sahip ve vize bitiş tarihinden 3 ay daha geçerliliğe sahip olması gereken pasaportun son 10 yıla ait olması gerekmektedir. Başvuru sahibi eski pasaportlara sahipse eski pasaportlar da başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde İngilizce ya da Türkçe dilinde doldurulmalıdır ve doldurulduktan sonra nüshası alınıp ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliği ölçülerindeki düz beyaz arka plana sahip biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu olacak şekilde e-devlet üzerinden nüshası alınmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip, Slovakya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının Slovakya vizesi süresince geçerli olması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücretinin ödemesine ait vize harç dekontu evraklar arasına eklenmelidir. Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenen vize ücretinin iade edilmeyeceği unutulmamalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama siteleri üzerinden alınmış rezervasyon bilgileri kullanılarak ya da bir davet ile Slovakya’ya gidiliyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri gibi belgelerle konaklama durumu kanıtlanabilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Slovakya’ya uçak ile seyahat edilecekse gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile planlanan Slovakya seyahatinin tarihleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Otomobil ile seyahat edilecekse aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına seyahatini sağlayan yeşil sigorta, şoföre ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya seyahat masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılanabileceğini gösteren başvuru sahibine ait, son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ve dökümünün sunulması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Slovakya vize başvuru sahibine ait son 3 aylık maaş bordrosunun imzalı ve kaşeli olacak şekilde sunulması gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi başvuru sahibine ait ek gelir belgeleri sunularak Slovakya seyahatini karşılayabilecek yeterlilikte olduğu kanıtlanabilmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları başvuru sahibinin 1. dereceden akrabası gibi bir sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri gibi finansal belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli evraklar: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlarla yapılıyor olması durumunda sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi çeşitlilik gösteren evrakların sunulması gerekebilmektedir.
 • Emeklilik beyanı: Son 6 aylık emeklilik beyanı sunulmalıdır. Emekli maaşını kanıtlayan banka hesap özeti ya da emekli cüzdanı da sunulabilmektedir.

Ev Hanımları ve Çalışmayanlar için Slovakya Vize Belgeleri Nelerdir?

Ev hanımları ve çalışmayanlar için Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 2 adet boş sayfaya sahip ve vize bitiş tarihinden 3 ay daha geçerliliğe sahip pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Eğer eski pasaportlar varsa eski pasaportlar da belgeler arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmalı, nüshası alınmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe doldurulmasına dikkat edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğe ve 45 mm yüksekliğe sahip biyometrik fotoğrafın düz beyaz arka plana sahip olması ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu olacak şekilde e-devlet üzerinden alınıp belgeler arasına eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı Slovakya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortasının Slovakya seyahati süresince geçerli olması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücreti ödendiğinde alınan dekont sunulmalıdır. Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda vize ücreti iade edilmemektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonu ya da kira kontratı ile konaklama durumu kanıtlanabilmektedir. Eğer bir yakının yanına gidiliyorsa davet eden kişiye ait davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri gibi belgelerle konaklama durumu gösterilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: Slovakya’ya ulaşım durumu uçak ile seyahat edilecekse gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ile otomobil ile seyahat edilecekse aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, yeşil sigorta, şoföre ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri ile kanıtlanabilmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Slovakya seyahat masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılanabileceğini gösteren banka hesap cüzdanı ve son 3 aya ait dökümü sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri evraklarla başvuru sahibine ait ek gelirler varsa kanıtlanmalıdır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri gibi finansal belgeler sunularak sponsorun Slovakya seyahatini karşılayabilecek mali yeterliliği olduğu kanıtlanabilmektedir.
 • Seyahat amacına göre gerekli evraklar: Slovakya seyahatinin gerçekleştirilme amacına göre gerekli evraklar sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi değişiklik gösterebilmektedir.
 • Sponsorun eş olması durumunda gerekli evraklar: Eşin işvereninden alınan 3 aydan eski olmayan çalışan eşin şirketteki pozisyonu, işe başlama tarihi gibi bilgileri içeren istihdam teyidi yazısı; çalışan eşe ait geçerli pasaport, başvuru sahibinin evli olduğunu gösteren resmi evlilik cüzdanı ve başvuru sahibinin eşinin Slovakya seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair beyanname sunulmalıdır.

18 Yaşından Küçükler için Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaşından küçükler için gerekli Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Slovakya vize süresinin bitiminden 3 ay daha geçerli olan pasaportun 2 adet boş sayfası bulunmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Eski pasaportlar da Slovakya başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Slovakya vize başvuru formu: Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru biçimde Türkçe ya da İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır ve nüshası alınıp her iki ebeveyn tarafından ıslak imzalı şekilde imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Düz beyaz arka plana sahip olan ve 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğindeki başvuru sahibine ait biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil nüfus kayıt örneği, QR kodlu olacak şekilde e-devlet üzerinden alınıp sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip, tüm Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortasının Slovakya vizesi süresi bitimine kadar geçerli olması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Slovakya vize ücreti ödemesini gösteren vize harç dekontu sunulmalıdır. Slovakya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenen vize ücretinin iade edilememektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama siteleri üzerinden alınmış rezervasyon bilgileri ile ya da bir davetiye ile seyahat planlanıyorsa davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport fotokopileri sunulmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ya da araç ile seyahat ediliyorsa aracı kullanan kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, aracın yurt dışına seyahatini sağlayan yeşil sigorta, şoföre ait uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri sunulmalıdır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Slovakya seyahat masrafları başvuru sahibinin bir yakını tarafından karşılanıyorsa noter onaylı sponsor dilekçesi ve sponsora ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri sunulmalıdır.
 • Seyahat amacına göre gerekli evraklar: Slovakya seyahatinin iş, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlarla yapılıyor olması durumlarında gerekli belgeler sponsor dilekçesi, sağlık raporu gibi çeşitlilik gösterebilmektedir.
 • Doğum belgesi: Reşit olmayan başvuru sahiplerinin doğum belgeleri sunulmalıdır.
 • Aile mahkemesi kararı: Çocuğun velayeti tek bir ebeveynde ise aile mahkemesi kararı sunulmalıdır.
 • Ebeveyn kimlik ve pasaport kopyaları: Her iki ebeveyne ait kimlik ve pasaportun tasdikli nüshaları belgeler arasına eklenmelidir.
 • Muvafakatname : Reşit olmayan birey yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyni tarafından imzalanmış noter tasdikli ebeveyn izni sunulmalıdır. Kişi, tek bir ebeveyni ile seyahat edecek ise seyahatte bulunmayacak ebeveyn tarafından muvafakatname verilmesi gerekmektedir.

Slovakya Vize Başvuru Evrakları Nasıl Hazırlanır?

Slovakya vize başvuru evrakları hazırlanırken evrakların güncel ve yıpranmamış olması, doğru bilgiler içermesi, dış temsilciliklerin belirlediği kriterleri eksiksiz şekilde karşılaması vize başvurusunda oldukça önemlidir. Slovakya vize işlemleri için başvuru evraklarının birbirleriyle ve seyahat tarihleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Vize talep dilekçesi, işveren izin belgesi gibi belgelerin tercüme edilmesi gerekebilmektedir.

Vizem.net Slovakya vizesi danışmanlık hizmetleri gerekli evrakların kontrolü ile tüm yeminli tercüme ve noter onayı işlemlerini kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovakya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Slovakya vizesi başvuru formu standart Schengen başvuru formudur. Slovakya vizesi başvuru formunda başvuru sahibine ait kişisel bilgiler ve seyahat ile alakalı bilgiler doldurulmaktadır. Slovakya Konsolosluğu vize başvuru formu dijital ortamda doldurulacağı gibi nüshası alınıp elle, mavi tükenmez kalemle de doldurulabilmektedir. Başvuru formunu doldurma işlemi bittikten sonra çıktı alınmadıysa çıktı alınıp mavi tükenmez kalemle başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Slovakya vizesi başvuru formuna ait görsele aşağıda yer verilmiştir.

Slovakya Vizesi Başvuru Formu
Slovakya Vizesi Başvuru Formu

Slovakya Vizesi için Davetiye Örneği Nasıldır?

Slovakya vizesi için davetiye Slovakya’da ziyaret edilecek kişiden alınan orijinal Slovak noter onaylı belgedir. Davetiyede davet edilen kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, pasaport numarası gibi kişisel bilgilerine yer verilmelidir, aynı zamanda kalış amacı, seyahat süresi, kimlerin davet edileceği gibi seyahat detayları da ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır. Konaklanacak yerin adresi, konaklama sorumlusuna ait bilgiler, konaklama masraflarını karşılayan kişi ya da kuruma ait bilgilere Slovakya vizesi davetiye mektubunda yer verilmelidir.

Davet eden kişinin banka beyanı ile birlikte Slovak vatandaşı ise pasaport ve kimliğinin nüshaları da belgeler arasına eklenmelidir. Davet eden kişinin üçüncü ülke vatandaşı olması durumunda oturma izni ve pasaport fotokopileri sunulmalıdır. Slovakya’ya seyahat planlamak isteyen kişiler Slovakya’da bir yakınları bulunuyorsa Slovakya aile ziyareti vizesi ile seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Slovakya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Slovakya vize fotoğraf ölçülerinin 45 mm yükseklikte ve 35 mm genişlikte olması gerekmektedir. Beyaz düz arka plana sahip olması gereken Slovakya vize fotoğrafı son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olmalıdır.

Slovakya Vize Fotoğrafı Görseli
Slovakya Vize Fotoğrafı Görseli

Slovakya vize fotoğrafı örnek görseli aşağıda verilmiştir.

Slovakya Vize Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Slovakya vize sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminata sahip ve tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır. Slovakya vizesi süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasının tıbbi nedenlerle ülkeye geri dönüş, acil tıbbi müdahale ve acil hastane tedavisi veya ölümle bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek tüm masrafları kapsaması gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihinden en geç bir gün önce başlayıp seyahat bitiminden en erken bir gün sonra sona ermesi gerekmektedir. Orijinal imzalı ve kaşeli ya da QR kodlu Slovakya seyahat sağlık sigortası temin etmek gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: