Slovakya Transit Vizesi

Slovakya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Schengen bölgesi transit vizesi, Schengen bölgesine girmek ve sonrasında havaalanından çıkmadan aktarma yapmak amacıyla uçak değiştirmek için kullanılan kısa süreli vize türüdür.

Slovakya havaalanı transit vizesi, Slovakya dışında 3. bir ülkeye seyahat eden yolcuların Slovakya’daki bir havaalanında uçuş aktarması yapması için alınması gereken vize türüdür. Slovakya transit vize, nihai varış ülkesine gitmek için yapılacak uluslararası aktarmalarda, yolcuların havaalanında kalması ve beklemesini sağlamaktadır. Aktarma yapılacak uçuş için bekleme süresi 1 geceden fazla olsa bile havaalanından çıkışlara izin verilmemektedir.

Slovakya’daki havaalanlarında birden fazla aktarma yapılacak ise Slovakya havaalanı transit vizesi kullanılamamaktadır. Birden fazla aktarma yapacak yolcuların kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Slovakya’da bulunan bir havaalanında uçuş aktarması yapmak için genel olarak bir vize talep edilmemektedir. Bazı kategorideki ülke vatandaşları, uluslararası aktarma yapılacak havaalanından çıkmasalar dahi geçerli bir Schengen transit vizesi talep edilebilmektedir. Slovakya A tipi transit vizesi, sahibine yalnızca uluslararası transit bölgesinde bulunan havaalanında aktarmalı geçiş yapma yetkisi vermektedir.

Slovakya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Slovakya çoğu ülkeden transit vize istememekte, sadece belli başlı ülkeler ve belli kişiler için transit vize şart koşulmaktadır. Schengen bölgesinde birden fazla havaalanından aktarma yapacak olan yolcular ile Slovakya’da bulunan havaalanından dışarı çıkmak isteyen yolcuların 90 günü aşmayan C tipi kısa süreli Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Slovakya Transit Vize İstiyor Mu?

Slovakya, bazı ülkelerden A tipi transit vize talep edebilmektedir ancak Türkiye bu ülkeler arasında bulunmamaktadır.

Slovakya’da birden fazla havaalanından aktarma yapacak olan yolcular ile Slovakya’da bulunan havaalanından dışarı çıkmak ve Slovakya’da konaklamak isteyen yolcuların C tipi kısa süreli Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

Slovakya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovakya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya transit vize formu: Doğru ve eksiksiz olarak online doldurulduktan sonra çıktısı alınan ve ıslak imzalı standart kısa süreli vize başvuru formu transit vize başvurusu için doldurulmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Son üç ay içinde çekilmiş ve biyometrik fotoğraf özelliklerine uygun olan 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde 2 adet güncel fotoğraf başvuru formuna eklenmelidir.
 • Geçerli pasaport: En az iki boş sayfası bulunan ve on yıldan eski olmayan geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Seyahat sigortası poliçesi: En az 30.000 EUR değerinde olan ve herhangi bir tıbbi acil durumda yapılacak masrafları karşılayacak sigorta poliçesi gerekmektedir.
 • Ödenen vize ücreti dekontu: Tüm kısa süreli vizelerde geçerli olan 80 EUR tutarındaki vize ücretinin ödenmiş olması ve ödemeyi kanıtlayan dekont başvuru belgelerinin içine dahil edilmelidir.

Slovakya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Slovakya transit vize talep ettiği ülkelerden, nihai varış noktasına devam eden yolculuklar gibi bazı durumlarda destekleyici belgeler talep etmektedir. Slovakya transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Mevcut pasaportun ve önceki pasaportların tam bir kopyası
 • Üçüncü bir ülkeye devam eden yolcular için seyahati kanıtlayan dönüş uçak bileti rezervasyonu
 • Vizeye ihtiyaç duyulması halinde, seyahat edilen hedef ülke tarafından verilen vizenin ispatı

Slovakya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Transit vize başvurusu yapacak kişiler, öncelikle aktarma yapacakları ülkeden transit vize talep edilip edilmediğini kontrol etmelidir. Transit vizenin gerekli olması halinde; Slovakya’nın vize işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesinden online olarak doldurulan başvuru formunun, çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır. 80 Euro olan transit vize ücretinin Slovakya dış temsilciliklerine ödenmesi gerekmektedir. Gerekli diğer evrakları temin ettikten sonra, havaalanının bulunduğu ülkenin; dış temsilciliklerine ya da ülkenin vize teslimi için dışarıdan hizmet aldığı üçüncü bir kurum olan yetkili vize merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovakya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Slovakya transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Slovakya transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri15 EUR
Seyahat sağlık sigortası10 EUR
Toplam130 EUR

Slovakya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Slovakya transit vize başvuruları yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Özel ve olağanüstü durumlarda bu süre 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Slovakya transit vize başvurularının en az 15 gün önce yapılması gerekmektedir. Slovakya transit vize başvuruları, seyahatten 3 aydan fazla bir süre öncesinde yapılamamaktadır.

Slovakya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Transit vize sahiplerinin izinleri sınırlandırılmıştır. Transit vize sahipleri, bulundukları ülkenin havaalanından dışarı çıkamaz ve havaalanı dışında konaklama yapamaz. Transit vize sadece bir defaya mahsus aktarma yapılmasını sağlamaktadır. Bir yolculuk sırasında birden fazla yapılacak aktarmalarda, yolcular C tipi kısa süreli Schengen vizesi almalıdır.

Slovakya Transit Vizesine Benzer Diğer Slovakya Vize Türleri Nelerdir?

Slovakya transit vizesine benzer diğer Slovakya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya Ziyaretçi Vizesi
 • Slovakya Turist Vizesi
 • Slovakya İş Kurma Vizesi
 • Slovakya Çalışma Vizesi
 • Slovakya Öğrenci Vizesi
 • Slovakya İkamet Vizesi
 • Slovakya Aile Birleşimi Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: