18 Yaşın Altındakiler için Slovakya Vizesi

18 Yaş Altı Çocuklar için Slovakya Vize Başvurusu

Slovak Cumhuriyeti'nin vize rejimi gereği, vize başvuru sahibinin yaşından bağımsız olarak bordo pasaport sahibi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Reşit olmayan vize başvuru sahiplerinin Slovakya vizesi başvuru süreçleri ebeveynleri tarafından yürütülmektedir. Slovakya vizesinin verilmesi için istenen kriterlere uygun muvafakatname ve sponsorluk belgelerininin hazırlanması büyük önem taşımaktadır.

Slovakya vize başvurusu: 0850 241 1868

18 Yaşından Küçüklerin Slovakya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Reşit olmayan kişiler Slovakya vize başvurularını kendileri yapamadıkları için, kişinin ebeveyni ya da vekalet sahibi üçüncü bir kişi tarafından yapılmaktadır.

Anne ve babası boşanmış çocukların Slovakya vize başvuruları velayet sahibi ebeveyn tarafından velayet kararı sunularak yapılabilir.

Reşit Olmayanlar için Slovakya Vize Evrakları Nelerdir?

Reşit olmayanlar için Slovakya vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

  • Muvafakatname: 18 yaşını doldurmamış olan Slovakya vizesi başvuru sahibi kişilerin her iki ebeveyn ile birlikte seyahat etmemesi durumunda ibraz etmesi gereken izin belgesidir.
  • Sponsorluk belgeleri: Slovakya vize başvurusunda bulunan reşit olmayan kişinin vize sponsor dilekçesi ve sponsorun gelir durumunu gösteren evraklar ibraz etmesi gereklidir.
  • Velayet kararı: Reşit olmayan Slovakya vize başvurusu sahibinin anne ve babası boşanmış ise kişinin velayeti durumunu gösteren ve noter tarafından onaylanmış mahkeme kararı belgesi sunulmalıdır.
  • Ölüm belgesi: 18 yaşından küçük olan başvuru sahibinin anne veya babasının vefat etmiş olması durumunda, ebeveyne ait ölüm belgesi vize başvurusu için sunulmalıdır.

Reşit olmayan kişilerin vize başvurusu sırasında diğer başvuru evrakları ile birlikte kendilerine ait geçerli bir pasaport ve kişinin ebeveyni tarafından doldurulup imzalanmış olan başvuru formu sunması gerekmektedir.

Slovakya Vize Başvurusu için Muvafakatname

Muvafakatname, 18 yaşını doldurmamış olan çocukların yanlarında ebeveynleri ya da yasal vasileri bulunmadan tek başına veya üçüncü bir kişi ile yurt dışına seyahat edecek olmaları durumunda hazırlanan ve vize başvurusu sırasında sunulması gerekli olan bir evraktır.

Slovakya vize başvurusu için sunulan muvafakatname, ebeveynlerin, reşit olmayan kişinin seyahatine izin verdiğini göstermektedir. Slovakya vizesi için muvafakatname; ebeveynlerin boşanmış olması, vefat etmesi, yurt dışında yaşaması gibi durumlara göre farklı şekillerde hazırlanmış olmalıdır.

Reşit Olmayanların Slovakya Vize Randevusuna Gitmesi Gerekir Mi?

Reşit olmayan kişilerin, yanlarında ebeveynleri ya da vize aracı kurumun personeli olmayan bir yetişkin ile Slovakya vize randevusuna gitmesi gerekmektedir.

Slovakya Vizesi Almak için Çocuklardan Parmak İzi Alınır Mı?

Slovakya vizesi için 0 ile 12 yaş aralığındaki çocuklardan parmak izi alınmaz; 12 ile 18 yaş aralığındaki çocukların ise Slovakya vize başvuruları sırasında parmak izi vermesi zorunludur.

Yaş ve Meslek Durumuna Göre Diğer Slovakya Vizeleri Nelerdir?

Yaş ve meslek durumuna göre diğer Slovakya vizeleri aşağıdaki listede belirtilmiştir.

  • Öğrenciler için Slovakya vizesi
  • Çalışmayanlar için Slovakya vizesi
  • Çalışanlar için Slovakya vizesi
  • Emekliler için Slovakya vizesi
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: