Vietnam Öğrenci Vizesi

Vietnam Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri

Vietnam öğrenci vizesi veya diğer bilinen adıyla staj vizesi, Vietnam’da bulunan bir eğitim kurumunda eğitim almak veya staj yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilere verilen vizedir.

Vietnam öğrenci vizesi danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Vietnam Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Vietnam öğrenci vizesine aşağıda sıralanan prosedür takip edilerek başvurulmaktadır.

 • Vietnam'da bir eğitim kurumuna kayıt yaptırılır.
 • Vietnam'daki eğitim kurumundan onay yazışması alınır.
 • Vietnam Büyükelçiliğinden öğrenci vizesi alınır.

Vietnam Okul Kaydı İşlemleri

Vietnam okul kaydı işlemleri, bir üniversite ve eğitim programı seçimi yapıldıktan sonra, gerekli belgelerin beyan edilmesi ile tamamlanır. Lisans programına katılacak kişiler için lise diploması veya lisansüstü programlara katılacak kişiler için lisans veya lisansüstü diploması, özgeçmiş, temiz adli sicil kaydı, İngilizce veya Vietnamca dil yeterlilik belgeleri ve finansal kaynakları gösteren belgeler sunularak okul kaydı işlemleri tamamlanabilirken, bazi okullar farklı ek belgeler de talep edebilmektedir. Okullara kayıt yaptırırken kayıt sürecinin kontrol edilmesi önerilir.

Okul kaydını tamamlayan kişiler, Vietnam öğrenci vizesi başvurusu için kayıt belgesinin ve eğitim ücretinin ödendiğini gösteren belgenin kopyasının sunulması gerekmektedir.

Vietnam Öğrenci Vizesi için Onay Yazışması

Vietnam öğrenci vizesi için onay yazışmasının bir kopyası, eğitim kurumunun Uluslararası Ofisi ile iletişime geçilerek Vietnam Göçmenlik Bürosundan alınabilir. Onay yazışması ile birlikte vize başvuru formu, pasaport, vize harç ödeme dekontu ve diğer destekleyici belgeler öğrenci vizesi başvurusunda sunulur; ayrıca Vietnam’da kalınması planlanan sürenin de belgeler ile beyan edilmesi gerekir.

Vietnam Öğrenci Vizesini Teslim Alma

Vietnam öğrenci vizesi onay yazışması ve gerekli diğer belgelerin fotoğraflarının Vietnam Büyükelçiliğine gönderilmesi ile alınabilmektedir.

Başvuru sahiplerinin pasaportlarını Ankara Vietnam Büyükelçiliği vize birimine kargolaması ve vize ücretini ödemesi gerekmektedir.

Vietnam Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vietnam öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı vize başvuru formu
 • Pasaport ve pasaportun kişisel bilgilerini içeren sayfasının fotokopisi
 • Eğitim kurumundan alınan kabul mektubu
 • Vietnam vize onay yazısı
 • 1 adet fotoğraf
 • Uçak biletlerinin orijinali ve fotokopisi
 • Son 6 aya ait banka hesap dökümünün orijinali ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Eğitim sertifikalarının orijinalleri ve fotokopileri

Turist Olarak Vietnam'a Gidip Öğrenci Vizesi Alınabilir Mi?

Turist olarak Vietnam’a giden kişilerin, Vietnam’da bulundukları sürede bir eğitim programına kayıt olmaları halinde, öğrenci vizesi almaları mümkündür.

Bir okula kayıt yaptıran yabancı uyruklu kişiler, Vietnam turistik vize ile ülkeye giriş yapmış olsa bile Vietnam Göçmenlik Bürosuna vizenin öğrenci vizesi olarak değiştirilmesi için başvurabilir. Bu başvurularda kayıt yaptırılan okul, başvuru sahibinin sponsoru olarak kabul edilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: