Vietnam Transit Vize

Vietnam Transit Vize Gerekliliği ve Başvuru İşlemleri

Vietnam’da bulunan uluslararası havalimanından uçuş aktarması yapacak olan ve aktarma süresi içerisinde havalimanının transit alanını terk etmeyi planlayan kişilerin, Vietnam transit vizesi alması gereklidir. Aktarma süresi içerisinde Vietnam’daki havalimanını terk etmeyecek kişilerin transit vize almalarına gerek yoktur.

Vietnam Üzerinden Başka Bir Ülkeye Aktarma Yapma Şartları

Vietnam üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapmak için kişilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olması ve üçüncü bir ülkeye yapacağı seyahat için uygun bileti almış olması gereklidir.

Seyahat edeceği üçüncü ülke başvuru sahibinden vize talep ediyor ise Vietnam vize politikası uyarınca başvuru sahibinin o ülke için geçerli bir vizeye sahip olması da zorunludur.

Vietnam Transit Vize İstiyor Mu?

Vietnam, aktarma yapılacak olan havalimanının transit uçuş bölgesinden ayrılmayacak ve aynı zamanda Vietnam’da bulunma süresi 24 saati geçmeyecek olan kişilerden transit vize istememektedir. Her iki şartı da sağlamayan, yani kalış süresi 24 saati aşan veya bir gerekçe ile havalimanının transit bölgesinden ayrılacak olan kişilerin ise Vietnam transit vizesi almaları gereklidir.

Vietnam Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vietnam transit vize başvurusu için ilk olarak Vietnam vize onay mektubu almak için akredite vize danışmanlık şirketlerine ya da turizm acentelerine başvuru yapılır.

Vietnam vize onay mektubu olarak da bilinen Vietnam vizesi için C1 belgesi alınması halinde, vize de alınmış olur ve transit vizenin pasaporta işletilmesi gerekir. Vizeyi pasaporta işletmek için Büyükelçiliğe veya uluslararası bir Vietnam havalimanındaki memura başvurulur.

Transit vizesini pasaportuna işleten başvuru sahipleri, Vietnam aktarmaları seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: