Vietnam Vizesi

Vietnam Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Vietnam vizesi; turistik, ticari, eğitim, çalışma ve yatırım gibi amaçlarla Vietnam'a seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken resmi seyahat iznidir.

Vietnam vize başvurusu, başvurulacak vize türü fark etmeksizin öncelikle vize onay mektubu (C1 belgesi) alınarak yapılmaktadır.

Vietnam vize başvuru işlemleri için: 0850 241 1868

Vietnam T.C. Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Vietnam, umuma mahsus pasaport hamili türk vatandaşlarından tüm seyahatler için vize talep etmektedir. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahibi kişiler ise 90 güne kadar süreler için yapacakları Vietnam seyahatlerinde vizeden muaftır.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam vizesi alabilmek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

  • Vietnam vize onay mektubu için başvuruda bulunulur.
  • Vietnam vize onay mektubu (C1 belgesi) alınır.
  • Vize sonucu pasaporta işletilir.

Vietnam'ın e-vize uygulaması da bulunmaktadır, ancak T.C. vatandaşları bu uygulama kapsamında yer almamaktadır. Vietnam online vize başvurusunda bulunamayan T.C. vatandaşlarının yukarıda belirtilen vize adımlarını takip ederek vize başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Geçerli bir Amerika vizesi bulunan Türk vatandaşları Vietnam e-vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Vietnam Vizesi C1 Belgesi Başvurusu

Vietnam vize onay mektubu, diğer adıyla C1 belgesi, akredite acenteler üzerinden yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir.

Akredite acenteler üzerinden Vietnam C1 belgesi başvurusu için başvuru sahiplerinin gerekli evrakları ilgili acenteye e-posta yoluyla göndermesi yeterli olmaktadır. Böylelikle seyahat detayları göz önünde bulundurularak Vietnam C1 belgesi başvuruları yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır.

Vietnam C1 belgesi çıktıktan sonra başvuru sahiplerine e-posta yoluyla gönderilmektedir. Akredite acenteler üzerinden Vietnam vize onay mektubu başvuru işlemi hakkında detaylı bilgilere ilgili sayfadan ulaşılabilir.

Vietnam Vizesi Pasaporta Nasıl İşletilir?

Vietnam vizesini pasaporta işletmek için başvuru sahiplerinin iki seçeneği vardır. Vize onay mektubunun alınmasının ardından Vietnam Büyükelçiliğine vize onay mektubunun kopyası ve pasaport kargolanır. İşlem sonrasında başvuru sahibine Vietnam vizesi yapıştırılmış olan pasaportları geri kargolanır. Bu işlem için Büyükelçilik 180 USD talep etmektedir.

Pasaporta Vietnam vizesini işletmek için ikinci yol ise Vietnam'a uluslararası bir havalimanından giriş yapılması durumunda sınırda bu işlemin yaptırılmasıdır. Bu işlem için başvuru sahiplerinin 25 USD ödemesi gerekmektedir. Uluslararası Vietnam Havalimanlarında vizenin pasaporta işletilmesi uygulaması Vietnam kapıda vize uygulaması olarak da adlandırılmakta olup, bu işlem sadece hava yolu ile yapılan seyahatler için uygundur. Başka bir ülkeden kara yolu ile Vietnam'a giriş yapacak kişilerin vizelerini sınırda pasaportlarına işletme imkanı bulunmamaktadır.

Vietnam Vizesi için Gerekli Belgeler

Vietnam vizesi için gerekli belgeler listesi pek çok ülkenin aksine uzun değildir. Başvuru sahiplerinin istenen kriterlere uygun Vietnam vize evraklarını hazırlaması ve ibraz etmesi gerekmektedir. Vietnam vizesi için gerekli evraklar listesine ve uygunluk kriterlerine ilgili sayfadan ulaşılabilmektedir.

Vietnam Vize İşlemleri için Randevu Alınır Mı?

Hayır, Vietnam vize başvurularında evrak teslimi e-posta yoluyla yapılmakta olup, başvuru sahiplerinin parmak izi bilgileri alınmamaktadır. Bu nedenle de Vietnam vize başvurularında randevu alınmamaktadır.

Vietnam Vize Başvuru Ücreti

Vietnam vize başvuru ücreti; vizenin pasaporta yapıştırılması aşamasında talep edilmektedir. Bu işlemin Ankara Vietnam Büyükelçiliğinde yapılması durumunda 180 USD, uluslararası Vietnam havalimanlarında yapılması durumunda ise vize ücreti 25 USD ile 135 USD arasında değişiklik göstermektedir.

Başvurulan vizenin süresine ve giriş-çıkış sayısına göre Vietnam vize ücreti hakkında detaylı bilgilere ilgili sayfa üzerinden ulaşılabilmektedir.

Vietnam Vize Başvurusu İşlem Süresi

Vietnam vize başvurusu işlem süresi, vizenin Büyükelçililkten alındığı hallerde, Büyükelçiliğin özel uygulaması doğrultusunda belirlenir.

Vizenin varışta alınması halinde vize onay mektubunun işlem süresi ise 2 ile 4 iş günü arasında sürmektedir; bu süre başvuru yapılan aracı şirkete göre değişmektedir.

Vietnam Vize Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Vietnam vizesi geçerlilik süresi; tek girişli vizeler için 1 ay veya 3 ay, çok girişli vizeler için ise 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olabilmektedir.

Vize geçerlilik süreleri seyahat amacına göre belirlenir. Vietnam turistik vize genellikle tek girişli olarak verilirken, Vietnam ticari vizesi 1 yıl için çok girişli olarak verilebilir.

Vietnam Vizesi Almak Zor Mudur?

Vietnam vizesi, başvuru sahiplerinin onay mektubu alamaması veya güvenilir olmayan kurumlar aracılığıyla C1 belgesi başvurusunda bulunulması nedeniyle reddedilmektedir. Ancak diğer ülkelerin aksine hazırlanması gereken evrak sayısının az olması, evrakların e-posta yoluyla iletilmesi ve biyometri işlemlerinin yapılmaması nedeniyle başvuru süreci kolay ilerlemektedir.

Vietnam vize şartlarının sağlanması, gerekli evrakların eksiksiz ve kurallara uygun olarak hazırlanması, başvuru sahibinin seyahati için yeterli finansal kaynaklara sahip olması ve seyahat bitiminde ülkesine döneceğini ispatlaması halinde, Vietnam vizesi almak zor değildir.

Vietnam Vize Danışmanlık Hizmeti

Vietnam vize danışmanlık hizmeti, Türkiye’de faaliyette bulunan TÜRSAB’a kayıtlı akredite acentelerden alınabilir.

Vietnam vize başvuruları için yetkilendirilen herhangi bir aracı kurum bulunmamaktadır; bu nedenle aracı kurum vize merkezlerinin adını kullanarak Vietnam vize onay mektubu hizmeti veya sağlık sigortası satmak isteyen kişi veya internet sayfalarına itibar edilmemesi gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: