Abhazya'da Yaşam

Abhazya'da Yaşam Tarzı ve Şartları Nasıldır?

1994 yılında Gürcistan’dan ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti, geçmişte yaşadığı savaşlar ve hala etkileri devam eden siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik açıdan gelişmemiştir. Abhazya iş, istihdam, yaşam standartları ve yaşam kalitesi açısından dünyadaki çoğu ülkeden geri kalmış durumdadır. Abhazya’nın günümüzde çoğu ülke tarafından tanınmıyor olması, nüfusun az olması ve ülkedeki genç nüfusun genellikle yakın komşu ülkelere göç etmesi nedeniyle ülke ekonomisi gelişme göstermezken, ülkedeki yaşam şartları durağan kalmaya devam etmektedir.

Abhazya’da Hangi Dil Konuşulur

Abhazya’nın resmi dili Abhazca’dır ve Abhazya Cumhuriyeti’nin 2011 yılında yaptığı nüfus sayımında, nüfusun %50,8’inin Abhazca’yı ana dili olarak konuştuğu gözlemlenmiştir. Abhazya’da kullanılan diğer diller Rusça ve Gürcüce’dir. Rusça, Abhazca gibi, devlet dairelerinde resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Abhazya’nın İklimi Nasıldır?

Abhazya’da ılıman iklim görülmektedir ve ülkenin kuzey kıyılarında yer alan Kafkas Dağları, Abhazya’yı soğuk kuzey rüzgarlarından korumaktadır.

Kıyı şeritlerinde Abhazya iklim şartları, subtropikal özelliklere sahiptir ve bölgenin sıcaklığı, yıllık ortalama 15 derece civarındadır. Abhazya’da sıcaklık, yaz aylarında ortalama 22 derece, kış aylarında ise ortalama 5 derecedir.

Abhazya’da Mimari Yapılar Nasıldır?

Abhazya terk edilmiş yapıları ile ünlü bir ülkedir ve Abhazya’nın Karadeniz sahilinde Rus İmparatorluğu döneminden kalma sayısız bina bulunmaktadır. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra, Abhazya özerk bir cumhuriyet haline gelerek tecrit edilmiştir; subtropikal bitki örtüsü, etkileyici Abhazya mimarisini bozmaya başlamıştır ve Abhazya geneline bitkilerle kaplı harabeler hakim olmuştur. Abhazya tarihine bağlı olarak Abhazya mimarisinde büyük ölçüde Sovyet etkileri görülmektedir.

Abhazya’daki En Ünlü Mimari Yapılar Hangileridir?

Abhazya’daki en ünlü mimari yapılar Terkedilmiş Sanatoryum Gruziya, Çanba Abhazya Devlet Dram Tiyatrosu, Psirtskha Tren İstasyonu, Sohum Katedrali, Kolonad, Shervashidze Sarayı ve Stalin’in köşküdür.

Abhazya’daki ünlü mimari yapılarda Sovyet etkisi gözlemlenmektedir ve bu mimari Stalinist Mimari yada Sosyalist Klasisizm olarak bilinmektedir. Stalinist mimarisi aşırılıktan uzak, solgun renklerin, Gotik ve Rus barok üslubunun yoğunlaştığı yapılardır.

Abhazya’da Terkedilmiş Sanatoryum Gruziya’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Sanatoryum Gruziya - Abhazya
Sanatoryum Gruziya - Abhazya

Abhazya Yaşam Şartları Nasıldır?

Abhazya’da yaşam şartları oldukça kısıtlıdır ve ülkedeki yüksek işsizlik oranı, zayıf eğitim sistemi, siyasi sebepler ve düşük ülke ekonomisi yaşam standartlarını geriye çekmektedir.

Abhazya Cumhuriyeti dünyadaki birçok ülke tarafından tanınmadığı için ülkelere dair endekslerde yer almamaktadır ancak ülkenin 32 puan olan yaşam kalitesi, dünyada yaşanabilecek ülkeler listesi ile kıyaslandığında, listede yer alan 197 ülkeden 141. sıraya denk geldiği gözlemlenmektedir.

Abhazya’da Çalışma ve İş İmkanları Nasıldır?

Abhazya’da çalışma ve iş imkanları konusunda kısıtlı olanaklar olup, halkın %70’inin işsiz olduğu tahmin edilmektedir ve genç nüfusun en büyük problemi işsizliktir.

Abhazya’da iş imkanları genellikle inşaat, hizmet, tarım ve turizm sektörlerinde yoğunlaşmaktadır.

Abhazya’nın Ekonomik Yapısı Nasıldır?

Abhazya ekonomisi, Rusya ekonomisi ile büyük ölçüde bütünleşmiştir ve Abhazya para birimi olarak Rus rublesini kullanmaktadır. 2011 yılında Abhazya’nın devlet bütçesinin yaklaşık olarak yarısı Rusya’dan gelen yardım parasıyla finanse edilmiştir.

Abhazya’nın en önemli ekonomik kaynakları tarım, turizm ve ulaşım sektörüdür. 2012 yılında Devlet Gümrük Komitesi tarafından yayınlanan istatistiklere göre Abhazya’da ithalatın 6.748, ihracatın ise 1.48 milyar RUB olduğu ve bu durumun Abhazya ekonomisi için yaklaşık 4.6 milyar RUB ticaret açığına yol açtığı bildirilmiştir.

Abhazya’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Abhazya’da yaşam masrafları bir kişi için aylık ortalama 564 Dolar olarak hesaplanmıştır. Abhazya’da aylık kira ve fatura masrafı ortalama 317 dolar, ulaşım masrafları 11.50 dolar, mutfak masrafları ise ortalama 156 Dolar tutmaktadır.

Abhazya dünyanın en ucuz ülkeleri arasında, ilk %19’luk dilimde yer almaktadır ancak ülkedeki alım gücü nedeniyle Abhazya halkı için yaşam maliyetleri, 260 Dolar olan ortalama maaşın yaklaşık 2 katına denk gelmektedir.

Abhazya’da Ev Kiraları Nasıldır?

Abhazya’da ev kiraları yaşanılan şehre, konutun büyüklüğüne, bina yaşına ve şehir merkezine uzaklığına göre değişiklik göstermektedir.

Abhazya şehir merkezinde bulunan 1 yatak odalı dairenin kirası aylık ortalama 202 dolar, 3 yatak odalı dairenin kirası ise aylık ortalama 220 Dolar olarak hesaplanmıştır.

Abhazya Market Fiyatları Nasıldır?

Abhazya’da market fiyatları bir kişi için aylık ortalama 156 Dolar tutmaktadır. Abhazya’da 4 kişilik bir ailenin aylık market maliyeti ortalama 427 Dolar tutmaktadır.

Abhazya’da 1 litre süt 0.96 dolar, ekmek 0.32 dolar, 12’li yumurta 1.17 dolar, 1 kg peynir 2.58 dolar, 1 kg tavuk 2.23 dolar, 1 kg kırmızı et 3.22 dolardır ve 1 kg sebze- meyve ise ortalama 0.50 Dolar ile 2 Dolar arasındadır.

Abhazya’da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Abhazya’da ulaşım maliyetleri aylık ulaşım bileti alındığında, tek gidiş biletlere göre aylık 1 Dolar daha ucuzdur. Abhazya’da tek gidiş biletler 0.19 dolar, aylık biletler ise 10.50 Dolar tutmaktadır.

Abhazya’da taksi ücretleri 8 kilometre başına ortalama 2.18 dolar, kişisel araç sahipleri için benzin fiyatları litre başına ortalama 0.84 Dolar tutmaktadır.

Abhazya Eğitim Sistemi Nasıldır?

Abhazya’da eğitim, 20. yüzyılın başlarında modernleşmeye başlamıştır ve öncesinde ülke genelinde dini okullarda eğitim verilmiştir. Resmi istatistiksel verilere göre Abhazya’nın tüm büyük şehir merkezlerinde birkaç tane kolej bulunmaktadır ancak öğrencilere mesleki eğitim veren kolejlerin çoğu başkent Sohum’da yer almaktadır. Abhazya’daki kolejler yılda 1.000 ile 1.300 öğrenciye, yaklaşık 20 farklı uzmanlık alanında eğitim vermektedir.

Abhazya’da tek bir üniversite bulunmaktadır. 42 bölümden ve 8 fakülteden oluşan Abhazya Devlet Üniversitesi, 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 3.300 öğrenciye eğitim vermektedir.

Başkent Sohum’da bulunan Abhazya Devlet Üniversitesi’ne ait görsel aşağıda verilmiştir.

Abhazya Devlet Üniversitesi
Abhazya Devlet Üniversitesi

Abhazya’da İnanılan Dinler Hangileridir?

Abhazya’da inanılan dinler nüfusun %60’ında Ortodoks Hristiyanlık, %16’sında Sünni İslam, %8’inda Abhaz Neopaganizm olarak görülmektedir. Abhazya’da nüfusun %2’si diğer dinlere inanırken, %8’i hiçbir dine mensup olmayan ve %6’sı ise belirsiz olarak hesaplanmıştır.

Abhazya nüfusunun %60’ı Ortodoks Hristiyandır ve Ortodoks Hristiyanlık ülkenin geleneksel Abhaz dini ve ülke genelinde en çok inanılan baskın dinidir.

Abhazya’da Toplum Yapısı Nasıldır?

2011 yılında yapılan nüfus sayımına göre Abhazya’nın toplam nüfusu 240.705 kişi olarak hesaplanmıştır. Abhazya etnik nüfusu, 1992- 1993 Savaşı’ndan sonra büyük ölçüde değişmeye başlamıştır ve ülke nüfusunu ağırlıklı olarak Abhazlar ve geri kalanını azınlık halinde olan Gürcüler, çoğunlukla Megreller, Ermeniler ve Ruslar oluşturmaktadır.

Abhazya’nın toplumsal yapısını, 2011 nüfus sayımından sonraki verilere göre %50.71’ini Abhazlar, %17.93’ünü Gürcüler, %17.39’unu Ermeniler, %9.17’sini Ruslar oluşturmaktadır.

Abhazya’da Gece Hayatı Nasıldır?

Abhazya’da gece hayatı turizme büyük ölçüde katkı sağlamaktadır ve Abhazya turistler için aktif bir gece hayatı, eğlence ve sosyalleşme yönelik zengin içerikler sunmaktadır. Abhazya’da çeşitli eğlence aktiviteleri, konser etkinlikleri ve gece kulüpleri bir bölgede sınırlı kalmayıp sokaklara, meydanlara, plajlara, kamp ve yüzme havuzlarına kadar yayılmaktadır. Abhazya’da en çok tercih edilen eğlence mekanı Kavkazskaya Plennitsa ve De Cuba’dır.

Sohum Gece Hayatı Nasıldır?

Sohum’da en popüler eğlence mekanları Taverna Khait’dır.

Gece hayatının en aktif noktası, Abhazya başkenti Sohum’da her yaşa hitap eden bar, pub, club ve kumarhane gibi eğlence mekanları bulunmaktadır.

Abhazya’nın Eşcinsellere Karşı Tutumu Nasıldır?

Abhazya’nın eşcinsellere karşı tutumu 1991 yılına kadar cezai yaptırım uygulamak olmuştur.

1933 yılından 1991 yılına kadar Abhazya’da erkek eşcinselliğinin tespit edildiği durumlarda 5 yıla kadar hapis cezası uygulanmıştır ancak günümüzde Abhazya’da LGBT bireyler için herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Abhazya’da Kürtaj Serbest Midir?

Hayır, Abhazya’da kürtaj serbest değildir. Abhazya, bariz bir çabayla Gürcistan nüfusunu artırmak için kürtajı yasaklamıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: