Abhazya’da Yaşam Şartları ve İş İmkanları

Abhazya’da Yaşam Şartları ve İş İmkanları

Abhazya Cumhuriyeti, Kuzeybatı Kafkasya’da Karadeniz’in kuzey kıyı şeridinde yüz ölçümü 8600 kilometre kare olan, 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiş tarihi ve doğal güzelleri bulunan güzide bir ülkedir. Özellikle anavatana dönme kararı aşamasında olan ve Türkiye’de bulunan Abhaz göçmenler için Abhazya yaşam şartları ve buradaki iş imkanları sıklıkla sorgulanmaktadır.

Ülke Konumu ve Kısa Tarihi

Yüz ölçümünün büyük bir kısmı (ki bu da %75 yaklaşık) dağlardan oluşmaktadır. Nüfus yoğunluğu kıyı kesimlerde daha fazla olan ülkede, sırtını Kafkas Dağlarına yasladığı için iklim genel olarak ılımandır. Güney Osetya, Nikaragua, Venezuela, Nauru ve Rusya Abhazya Cumhuriyeti’ni tanımış ülkelerin başlarında gelmektedir. 1993’te sonlanan savaşın ardından, Gürcistan devletinden 1994 yılında ayrılması dolayısı ile Gürcistan hükümeti ile problemler yaşamaya başlamıştır. Bundan dolayı T.C vatandaşları için ülkeye girişler genel olarak Rusya sınır kapısından yapılmaktadır.

Gürcistan tarafından yapılan girişlerde(Abhazya’yı Gürcistan’a bağlayan sınır kapısı İnguri) bir takım problemler yaşanmaktadır. Adını, bugün ki topraklarında yaşayan Abhazlardan alan ülkenin başkenti Sohum’dur. Bölgede bir çok dil kullanılmaktadır ve para birimi Rus rublesidir.

Abhazya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Abhazya’nın yaşam standartları günden güne iyiye gitmektedir. Ancak genç nüfusun işsizlik ile yüz yüze olduğu gerçeğini es geçmemek gerekir. Bu sebeple genç nüfusun büyük kısmı ülkelerinden ayrılarak Rusya, Avrupa ve Türkiye gibi ülkelerde çalışmaya gitmektedir.

Ülkenin en büyük probleminin demografi olduğu belirtilmiş ve Abhaz nüfusunun azlığına dikkat çekilmiştir. Sovyet dönemindeki üretim ekonomisi modelini terk eden Abhazya, tüketim ekonomisi modeline geçmiş ve bunun sonuçları olarak da iş ve istihdam açısından büyük sıkıntılar geçmektedir.

Abhazya Geçim Kaynakları

Abhazya tam bir turizm cennetidir. Doğal güzellikleri sayesinde birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Halkın geçimi ve yaşam standartları da gelen turist sayısı ile her geçen gün iyileşme göstermektedir.

Tkuarçal bölgesinde ise dünyanın en iyi kömür rezervlerinden bir tanesi bulunmaktadır. Bunun yanında mermer kaynakları da oldukça zengindir. Bölgede bulunan ağaçların çeşitliliği sayesinde ağaç ürünleri sektöründe de kendini gösteren Abhazya ormanların koruma altına alınması ile birlikte bu sektörde düşüşe geçmiştir. Genel olarak geçimini bu işlerden sağlayan halkın yaşam şartları da bu sektörler ile doğru orantılı bir şekilde azalıp artmaktadır.

Abhazya'ya Nasıl Gidilir

Abhazya’ya Nasıl Gidilir?

T.C vatandaşları Abhazya’ya gitmek için öncelikle vize almalıdır. Abhazya’ya uçakla ulaşmak için, Abhazya sınırından yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Adler hava alanına bilet almak en kısa güzergah olacaktır. Hava alanından kontrol noktasına ulaşım ise özel organize otobüslerle veya taksilerle sağlanmaktadır.

Abhazya’ya trenle ulaşım başkent Sohum’a bağlı olan Moskova ve St. Petersburg tren hatları ile gerçekleşmektedir. Diğer şehirlerde veya diğer ülkelerde yaşayanlar için başka bir seçenek bulunmamaktadır. Trenle gitmenin avantajlarından temeli ise sınır kontrolünün rahat ve hızlı bir şekilde büyük bir kuyruk oluşmadan yapılmasıdır.

Abhazya’ya deniz yolu ile ulaşım ise Trabzon-Soçi arasında çalışan yolcu gemileri sayesinde olmaktadır. Gemi yolculuğu ile Trabzon-Soçi arası 12 saat sürmektedir. Gemi ile Soçi’ye vardıktan sonra gerekli prosedürlerin yapılmasının ardından taksi veya toplu taşıma araçları ile 35-40 dakika içerisinde Abhazya-Psou sınır kapısına ulaşılabilir.

Abhazya Ev Fiyatları

Abhazya’da ev fiyatları Türkiye’de ülkemizde olduğu gibi pahalıdır. Ev sahibi olmanın zor olduğu bir ülkedir. Başkent Sohum pahalılık konusunda ilk sıradadır. Kiraların da genel olarak ortalama veya yüksek fiyat bandında gezdiği görülmektedir.

Türkiye’den turist olarak gidecek olan kişiler için konaklama, eğlence ve gezi için harcanan tutar, Türkiye ile kıyaslandığında tatmin edici tutarlar olacaktır. Döneme göre değişen konaklama fiyatları genel de ekim aylarında ucuzlamaktadır.

Abhazya Ucuz Mudur?

Abhazya’da çarşı ve pazarlarda satılan mal ve verilen hizmetlerin fiyatları genel seviyenin çok üzerindedir. Ülke vatandaşlarının asgari tutarları, emekli maaşları ve asgari geçim indeksleri baz alınınca bölge halkının bu fiyatlar karşısında alım gücünün pek olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Abhazya’nın para birimi değeri düşük olduğu için T.C vatandaşları için konaklama, eğlenme ve gezme aktivitelerinin nispeten uygun olduğu bilinmektedir. Turistlerin genel olarak fiyatlardan memnun olduğu ve fiyat performans açısından gayet mutlu bir tatil geçirdikleri gözlemlenmektedir.

Abhazya’da Ne İş Yapılır?

Abhazya’da ne iş yapılır sorusuna cevap vermenin en kolay yolu ülkenin gelir sağladığı alanlara bakmaktır. Turizm cenneti olan Abhazya’da deneyimli olan kişiler için özellikle turizm sektöründe rahatlıkla iş bulunabilir.

Tercümanlık, turistik gezi şirketi, konaklama ve otel hizmetleri gibi alanlarda yer bulunabilecek bir ülkedir. Bunların yanı sıra mermer kaynaklarının zenginliğini ve kalitesini göz önünde bulundurularak girişimcilik adına burada mermer sektörüne girilebilir. Aynı unsur kömür madenciliği içinde geçerlidir.

Turizm ile öne çıkan Abhazya’da otellerde iş bulma imkanı da olasıdır. Lakin yapılan birkaç araştırma da hazır işler yerine Abhazya’da kendi işini kuran insanların daha fazla memnun olduğu bilinmektedir.

Yatırımcı olarak kendi işinizi kurmanız turizm sektöründe çalışmanıza göre daha olası gözükmektedir. Ülkedeki genç kısmın işsizliğinin fazla olmasından dolayı belirli alanlar doygunluğa ulaşmıştır. Bu yüzden Abhazya’da ne iş yapılır sorusuna en güzel cevap kendi işinizin patronu olmaktır.

Abhazya Araba Fiyatları

Abhazya’da Araba Fiyatları

Ülkemizde de sıklıkla dile getirilen Gürcistan’daki araba fiyatlarının şaşırtıcı ucuzluğu söz konusudur. Abhazya’da da araba fiyatları Gürcistan’daki gibi ucuz fiyatlardadır. Türkiye’ye kıyasla 2. El araba fiyatlarının ucuzluğu 3’te 1 fiyatına kadar bulunabilmektedir.

Abhazya İş İmkanları

Abhazya iş imkanları kısıtlı bir ülkedir. Yukarıda da belirtildiği gibi genç nüfusun en büyük problemi işsizlik konusudur. Yapılan araştırmalara göre Abhazya’da iş aramak yerine kendi iş yerinizi açarak daha fazla para kazanıldığı gözlemlenmiştir. Ülkeye yeni bir sektörde yatırım yapmak veya verilen bir hizmetin üzerine koyarak daha iyi bir hizmet verecek yatırımlar ve iş yerleri açmak para kazanmayı daha kolay hale getirmektedir.

Abhazya Cumhuriyeti Vergi Oranları

Abhazya Cumhuriyeti vergilendirme bakımından burada iş yapacaklar için Türkiye’ye göre daha avantajlıdır.Abhazya Cumhuriyeti vergi sistemi liberal vergilendirme sistemine dayanır. Şahısların gelir vergisi %10, iş faaliyetleri üzerinden kazanılan vergiler ise %15’tir.

İşletmelerin, kuruluşların ve yabacı tüzel kişilerin net karının %18’i vergilendirilmektedir. Özel vergilendirmeye tabi alanlar ise aşağıda verilmiştir.

  • Bankacılık %25
  • Sigortacılık %20
  • Aracılık işlemleri %25

Abhazya’da KDV oranı %10’dur. Orman, metal ve inşaat malzemeleri haricindeki ürünlerin ihracatı özel ve katma değer vergilerinden muaftır.

Abhazya Ekonomisi ve Kültürü

Abhazya ekonomisinin büyük kısmını turizm gelirleri oluşturur. Ülkeyi genellikle Rus ve Türk turistler ziyaret etmektedir. 2014 yılında yapılan bir ankete göre 1.6 milyon Rus turist Abhazya’yı ziyaret etmiştir. Bunun yanı sıra ülke de tarım faaliyetleri de gelişmiştir.

Ülkede sosyoekonomik açıdan bölgeler arası denge ve düzen henüz sağlanamamış olsa da Rusya Hükümeti ülkeyi bu konuda desteklemektedir.

Abhazya kültürüne baktığımız zaman ise gelenekçi ve muhafazakar bir toplum görürüz. Bu sebeple ülkeye gittiğiniz zaman giyim kuşam tarzınıza göre bazı kesimler tarafından saygı göremeyebilirsiniz. Açık kıyafetler bazı kesimlerde insanlar tarafından pek hoş karşılanmaz.

Ülkenin bulunduğu siyasi durum hakkında konuşurken de dikkatli olmak gerekmektedir. Edebiyata önem veren bir ülke olan Abhazya, yazarları Fazıl İskender ve şairleri Bagrat Shinkuba ile gurur duymaktadırlar. Ülkede futbol fazlaca sevilmekte ve amatör bir futbol ligi de bulunmaktadır. Henüz uluslararası hiçbir futbol birliğine üye değillerdir.

Abhazya Mutfağı

Abhazya’da tarım ve sığır besiciliği yaygın olduğu için bu durum Abhazya mutfağına da yansımıştır. Abhazya mutfağının en tipik yemeği mısır ürünleridir. Haşlayıp, üzerine yağ gezdirdikleri ‘’mamaliga’’ hemen her yemeğin yanında servis edilmektedir. Mısır ekmeğinin de çokça tüketildiği Abhazya’da peynir ve yoğurtta vazgeçilmezler arasındadır. Kümes hayvanlarını da mutfaklarında çokça kullanan Abhaz halkı çorbalarında tavuk suyunu kullanmaktadır.

Mevsimine göre bezelye ve cevizi yemeklerinde kullanan Abhazya halkının çokça tükettiği yemeklerden bir diğeri ise ‘’achapa’’ adını verdikleri salatadır. Ülkede bal da fazlaca sevilmektedir ve Atshadzyua adını verdikleri ballı geleneksel içeceklerinin her türlü hastalığa şifa olduğuna inanırlar.

Şarap üretiminin de geliştiği görülen Abhazya’da hemen hemen her çiftçi kendi şarabını üretmektedir. Bouquet of Abkhazia, Psou, Lykhny, Apsny ve Anacopi Abhazya’nın yerel şarap markalarındandır. Ülkenin bir diğer geleneksel içeceği ise üzümden yaptıkları votka olan ‘’chacha’’dır.

Abhazya Festivalleri

Abhazya Cumhuriyeti’nde yerel festivaller ağırlık göstermektedir. Ulusal kültürün korunması, sürdürülmesi ve tanıtılmasının amaçlandığı festivallerin bir diğer amacı ise genç nesillere de bu kültür bilincini aşılamak ve aktarmaktır. Her sene mart ayında ülkenin başkenti Sohum’da Halk Müziği Orkestraları Ulusal Festivali düzenlenmektedir.

Sovyet dönemiyle birlikte satrancında kültürlerine girmesi sebebi ile Uluslararası Satranç Festivali Abhazya’nın bir diğer önemli festivalidir. Abhazya’nın başkentinde düzenlenen bu festivali Rusya devleti de desteklemektedir.

Paylaş: