Angola'ya Gitmek için Gerekli Belgeler

Angola'ya Gitmek için Gerekli Belgeler ve Seyahat Rehberi

Angola Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, seyahat amaçlarına uygun olan bir vizeye sahip olmalıdır. Vize dışında Angola’ya girebilmek için tifo, sarıhumma gibi bulaşıcı hastalıklar için alınan önlemleri gösteren ve Angola’daki kalış şartlarına dair farklı belgelerin de beyan edilmesi gereklidir.

Türk vatandaşlarının Angola seyahatleri için gerekli tüm güncel bilgilere Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde "Güncel Duyurular" başlığından ve Ankara Angola Büyükelçiliğinin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Angola'ya Giriş İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Angola’ya girmek için aşağıdaki gerekli belgeleri ibraz etmelisiniz.

  • Hasarsız ve geçerli bir pasaport
  • Yetkili Angola dış temsilcilikleri tarafından düzenlenen geçerli bir Angola vizesi
  • Sarıhumma aşısı olunduğunu gösteren aşı belgesi
  • Seyahat için yeterli miktarda para
  • Yurt dışı çıkış pulu

Angola Seyahati İçin Pasaport ve Vize

(Paraphrase)

Angola seyahati için yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş, herhangi bir hasarı bulunmayan, son 10 yıl içinde alınmış ve üzerinde Angola vize etiketi bulunan bir pasaporta sahip olunması zorunludur.

Türkiye’de ikamet eden kişiler, seyahatleri öncesinde Angola Ankara Büyükelçiliğine Angola vizesi için başvurmalıdır.

Angola vize görseli aşağıda verilmiştir.

Angola vize görseli
Angola vize görseli

Sarıhumma Aşı Sertifikası

Sarıhumma aşı sertifikası, tüm Türk vatandaşlarının seyahatten 10 gün önce sarıhumma aşısı yaptırmış olduğunu göstermektedir. Uluslararası aşı sertifikası, seyahat boyunca yanınızda bulunmalıdır.

Angola Seyahati İçin Gereken Minimum Para Miktarı

Angola seyahati için gereken minimum para, Angola topraklarında kalınan her gün için minimum 300 USD'dir.

Angola'ya seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları seyahat süresince her bir gün için 300 USD teminat içeren banka hesap özeti ibraz etmelidir. Banka hesap özeti vize başvurularında da talep edilmekte olup Angola vizesi için banka hesap özeti ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Angola Seyahati İçin Yurt Dışı Çıkış Pulu

Angola seyahatleri için yurt dışı çıkış pulu, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkacak tüm Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkış harcı bedelinin ödenmesi ile alınmaktadır. Yurt dışı çıkış harcı 2023 yılında 150 TL bedelin ödenmesi ile havalimanlarından veya bankalardan alabilirsiniz.

Angola'ya Girişte COVID-19 Aşısı ve Test Zorunluluğu

Başka bir ülkeden Angola'ya girişlerinizde, seyahatinizden 48 saat önce tamamlanmış bir aşı sertifikası ve negatif bir COVID-19 PCR testi sonucunun sunulması zorunludur. Bazı hava yolları, tamamen aşılanan kişilerin, kalkıştan 24 saat önce yaptıkları antijen testini de kabul etmektedir. Test ve aşı zorunluluğunuz için seyahat edeceğiniz hava yolu şirketine veya seyahat acentenize danışabilirsiniz.

Hava veya deniz yoluyla seyahat eden 12 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan kişi, Angola'ya girmek veya Angola'dan seyahat etmek için kalkıştan 72 saat önce yaptırılmış bir negatif COVID-19 PCR testi sonucunu sunmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Angola seyahatleri hakkında en sık aldığımız sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Angola'ya Gitmeden Önce İçin Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Hayır, Angola vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu değildir.

Her ne kadar zorunluluk olmasa da, Angola’ya seyahat edecekseniz, meydana gelebilecek her türlü kaza, hastalık ve diğer beklenmedik durumlara karşı önlem almak amacıyla, Angola seyahat sağlık sigortası yaptırmanız önerilmektedir.

Angola Seyahatinde Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Angola Seyahatinde Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?
Angola Seyahatinde Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Angola seyahatinizde hükümete ait binaların yakınında kamera, dürbün, GPS cihazı veya harita gibi eşyaları kullanmamaya ve yetkililerin dikkatini çekmemesi adına sokaklarda fotoğraf çekmemeye dikkat etmelisiniz.

Angola’da uyuşturucu satın almak ve kaçakçılık yapmak suçtur; bu suçlardan biri ile yakalanmanız halinde ağır cezalar alabilirsiniz. Angola’da cezaevlerinin koşullarının oldukça kötü olduğunu unutmamalısınız.

Luanda Havaalanı’na varıldığında sarhoş olduğu tespit edilen kişilerin girişleri reddedilebileceği gibi, gözaltına alınmaları veya sınır dışı edilmeleri de mümkündür.

2019 yılından beri Angola’da cinsel yönelim dolayısıyla ayrımcılık yasaklanmış olsa da, eşcinselliğe karşı toplumun hoşgörüsünün fazla olmadığının bilinmesi gerekir.

Angola seyahatiniz boyunca pasaportunuz ve kimlik belgelerinizin aslı ile kopyaları, yanınızda bulunmalıdır. Sorulması halinde bu belgelere sahip değilseniz, 15.000 Angola Kwanzası ceza ödemeniz gerekecektir.

Angola'ya seyahat etmeden önce Angola ve Angolalılar hakkında genel bilgiye sahip olunması avantaj sağlayacaktır. Detaylı bilgi için "Angola'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler" başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Angola’ya Türkiye’den Direk Uçuş Var Mıdır?

Türkiye’den Angola’nın başkenti Luanda’ya THY’nin aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Pegasus hava yollarının 2023 yılı itibariyle Angola’ya uçuşu bulunmamaktadır. Skyscanner üzerinden diğer uçuş şirketleri ve rotalar incelenebilir.

Angola Güvenli Midir?

Angola’nın güvenli bir ülke olduğu söylenemez.

Angola’da başta başkent Luanda'da olmak üzere, bir kısmı şiddet sebepli çok yüksek seviyede suç görülür. Cep telefonu ve diğer küçük değerli eşyaları çalmak üzere sıklıkla gasp ve silahlı soygunlara, ülkenin birçok alanında herhangi bir saatte rastlanabilmektedir; yabancılar özellikle hedef olarak görülmektedir. Angola’da bankalardan para çekerken dikkatli olmalısınız, gece veya gündüz çok sayıda kişi silahlı soygunlara maruz kalmış ve sonucu ölüme kadar ulaşan soygun vakaları dahil yaşanmıştır. Sivil halkın büyük çoğunluğunun silahlı olduğu bilinmektedir.

Angola’da özellikle gece saatlerinde yalnız seyahat etmemelisiniz. Popüler gece hayatı mekanları dahil olmak üzere birçok özel alanda da gece saatlerinde tecavüz olaylarına rastlanılabilmektedir. Başkent Luanda’da geceleri tek başınıza yürümekten de kaçınmalısınız.

Halka açık alanlarda değerli eşyalar veya takılar taşımamalı, kalabalık yerlerde para saymamalı ve kalabalık bölgelerden uzak durmalısınız.

Şehir merkezlerinde yavaş giden araçlarla yapılan hırsızlıklar yaygındır; sokakta veya trafikteyken cep telefonlarınızı ve diğer değerli eşyalarınızı kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca araba kullanırken kenara çekmenizi isteyenler konusunda dikkatli olmalısınız; bu bir araba hırsızlığı ya da genel soygun taktiği olabilmektedir.

Angola seyahatlerinizde mümkünse değerli eşyalarınızı ve nakit paranızı otelin kasasına koymalısınız. Pasaport ve kimlik gibi belgelerinizin de kopyaları mutlaka güvenli bir yerde yedeklemelisiniz.

Angola'da Olağandışı Bir Durum İle Karşılaşırsam Ne Yapmalıyım?

Angola’da olağandışı bir durum ile karşılaşmanız halinde 7 gün 24 saat hizmet veren +90 312 292 29 29 numaralı Konsolosluk Çağrı Merkezine veya WhatsApp üzerinden +90 312 292 29 29 numaraya ulaşabilirsiniz.

Acil durumlarınızda Konsolosluk Çağrı Merkezi size gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeyi yapacaktır; takip gereken hallerde ise çağrı merkezi tarafından durumunuz en yakın dış temsilcilik olan Türkiye Luanda Büyükelçiliği ve Bakanlık ilgili birimlerine bildirilecektir. İlgili ve yetkili birimler sizin için derhal devreye girecek ve sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: