Bosna Hersek Vize İşlemleri

Bosna Hersek Vize İşlemleri: Saraybosna Vize Başvurusu ve Takibi

Bosna Hersek vize işlemleri her ülke için farklı vize politikası ile düzenlenmiştir. Türkiye vatandaşları turistik amaçla kısa süreli Bosna Hersek ziyaretlerinde vizeden muaf iken çalışma veya eğitim amaçlı uzun süreli Bosna Hersek’te bulunmak için Bosna Hersek vizesine sahip olmalıdır.

Bosna Hersek uzun süreli D tipi vize başvurusu için pasaport ve vize başvuru formu dışında başvuru amacına göre farklılık gösteren belgeleri hazırlayarak Bosna Hersek Konsolosluğuna başvuruda bulunmalıdır.

Bosna Hersek için Vize Gerekli Midir?

Bosna Hersek’e gidebilmek için vize almak gerekmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşları belli şartlarda vize almadan Bosna Hersek’e gidebilmektedir. Umuma mahsus (bordo), diplomatik (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bosna Hersek’te 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla bulunabilmek için Bosna Hersek Cumhuriyeti vizesinden muaftırlar.

Turistik amaçla kısa süre Bosna Hersek’i ziyaret etmenin dışında farklı amaçlarla uzun süre Bosna Hersek’te bulunmak isteyen Türkiye vatandaşları Bosna Hersek vizesine başvuruda bulunmalıdır.

Saraybosna için Vize Gerekli Midir?

Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Turistik amaçla 180 gün içerisinde 90 gün Saraybosna’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşları pasaport türü farketmeksizin vizesiz olarak Saraybosna ziyaretlerini gerçekleştirmektedir.

Ancak çalışma ve eğitim gibi amaçlarla Saraybosna’da 90 günden fazla olmak üzere uzun süreli gitmek isteyen Türkiye vatandaşları Bosna Hersek D tipi vizesini almalıdır.

Bosna Hersek Vize Politikası Nasıldır?

Bosna Hersek ziyaretleri ait olunan ülke vatandaşlığına bağlı olarak vizeye tabi veya vizeden muaf olarak gerçekleşmektedir. Sonuç olarak, Bosna Hersek Vize Uygulaması her ülke için farklılık göstermektedir.

D tipi vize aldıktan sonra gerekli belgeleri Bosna Hersek sınır görevlerine ibraz edemeyen Türkiye vatandaşları, Avrupa Birliği ile 2010’da imzalanan Vize Liberalizasyonu Anlaşması sebebiyle Bosna Hersek’e alınmamaktadır.

Bosna Hersek E Vize Uygulaması Nedir?

Bosna Hersek için e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: