Saraybosna Vize İşlemleri

2023'te Saraybosna Vize İşlemleri: Saraybosna'ya Vize Var Mı?

Saraybosna’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri turistik seyahatlerinde vizeye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da çalışma ya da eğitim amaçlı uzun süreli kalacak olan Türk vatandaşlarının Bosna Hersek Konsolosluğuna vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Saraybosna’ya Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Hayır, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen umuma mahsus, hususi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri ziyaretlerinde vize gerekli değildir. Saraybosna’da eğitim veya çalışma amaçlı uzun süreli kalacak Türk vatandaşlarının D tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli ticaret ya da iş yapmak amacıyla Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunacak Türk vatandaşlarının Ankara’da bulunan Bosna Hersek Büyükelçiliği veya Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Saraybosna’ya Trenle Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Saraybosna’ya İstanbul’dan tren ile gitmek isteyen kişilerin takip edebileceği iki ana rota bulunmakta olup İstanbul’dan başlayan birinci rotada sırasıyla Bulgaristan ve Sırbistan’ı diğerinde ise sırasıyla Bulgaristan, Sırbistan ve Hırvatistan’ı geçerek Saraybosna’ya varılmaktadır. Saraybosna’ya tren ile gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Bulgaristan vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Saraybosna’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri ziyaretlerinde vize gerekli olmamakla birlikte tren yolculuğu sırasında geçilmesi gereken Bulgaristan, Sırbistan ve Hırvatistan farklı vize zorunlulukları öngörmektedir. Sırbistan ve Hırvatistan, Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri ziyaretlerinde vize talep etmezken Bulgaristan topraklarında bulunacak Türk vatandaşları, Schengen vizesi ya da çok girişli Romanya vizesine sahip değillerse ziyaret amaçlarına uygun Bulgaristan vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Saraybosna’ya Arabayla Giderken Vize Var Mıdır?

Saraybosna’ya Türkiye’den araba ile gitmek için biri Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden; diğeri ise Yunanistan, Arnavutluk ve Karadağ üzerinden geçen başlıca iki güzergah bulunmaktadır. Saraybosna’ya araba ile gitmek isteyen Türk vatandaşlarının oluşturacakları rotaya göre Bulgaristan ya da Yunanistan vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Saraybosna’ya Türkiye’den araba ile gitmek için geçilmesi gereken ülkeler arasından Sırbistan, Arnavutluk ve Karadağ; umumi, hususi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri ziyaretlerinde vize talep etmemektedir. Saraybosna’ya arabayla giderken Yunanistan topraklarından geçecek olan Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları; Bulgaristan topraklarından geçecek Türk vatandaşlarının ise Schengen vizesi ya da çok girişli Romanya vizesi hamili olmamaları durumunda Bulgaristan Konsolosluğuna vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Saraybosna Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Bosna Hersek ve Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti bulunduğundan her iki ülkenin vatandaşları da diğer ülkeye gerçekleştirecekleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinden vizeden muaftırlar. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan transit geçiş yapacak umumi, hususi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri ziyaretlerinde vize gerekli değildir.

Türkiye Bosna Hersek’ten Vize İstiyor Mu?

Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen resmi ya da umuma mahsus pasaport hamili Bosna Hersek vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Türkiye’ye gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bosna Hersek ve Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti bulunduğundan Türkiye, Bosna Hersek vatandaşlarından vize istememektedir.

Saraybosna Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Saraybosna vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport (En az iki boş sayfası olması gerekmektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf (Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 3.5 cm genişliğinde 4.5 cm uzunluğunda ve beyaz fonda çekilmiş olması zorunlu olan iki adet fotoğraf gerekmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Saraybosna vizesi başvuru formu
 • Vize talep dilekçe
 • Davetiye mektubu (Belirli vize türlerinde gerekmektedir.)
 • Uçak biletleri
 • Otel rezervasyon belgeleri
 • Finansal yeterlilik kanıtı (Hesap özeti veya maaş bordrosu sunulabilmektedir.)
 • Banka hesap dökümü
 • Şirket bilgileri (Ticari vizeye başvuracak kişilerin şirketlerine ait ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi belgeleri sunmaları gerekmektedir.)
 • Saraybosna sağlık sigortası
 • Saraybosna vize harcının ödendiğine dair dekont

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Saraybosna Vize Şartları Nelerdir?

Saraybosna’da eğitim, çalışma ya da ticari amaçlı uzun süre kalacak olan Türk vatandaşlarının seyahatlerinde ve vize başvurularında sorun yaşamamak için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Saraybosna vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusu için gerekli evraklar eksiksiz tamamlanmalıdır.
 • Vize başvurusu, Bosna Hersek Konsolosluğuna bizzat ya da yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapılmalıdır.
 • Başvurusu sahibinin pasaportunun başvuru tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Bosna Hersek ticari vize başvurusu yapacak kişilerin sorun yaşamamak için randevularını seyahat tarihinden en az 1 ay önceye almaları uygundur.
 • Resmi ve özel günlere dikkat edilerek vize süreci yürütülmelidir.

Saraybosna Vizesi Almak Zor Mudur?

Saraybosna vizesi almak için gerekli olan pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru formu, uçak ve otel rezervasyon bilgileri ve banka hesap özetleri gibi evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanması durumunda Türk vatandaşlarının Saraybosna vizesi alması zor değildir.

Saraybosna Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Saraybosna vize randevuları ikamet edilen ilin bağlı olduğu yetkili Bosna Hersek Konsolosluğundan alınmalıdır. Ankara’da Bosna Hersek Büyükelçiliği ya da İstanbul’da Bosna Hersek Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Bosna Hersek vize başvurusu yapacak kişilerin randevularını seyahat tarihinden 1 ay önceye almaları, olası aksaklıkları ortadan kaldırmaktadır.

Saraybosna Vize Ücreti Ne Kadardır?

Saraybosna vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Saraybosna Vize HizmetleriÜcret
Saraybosna Vize Harcı35 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Toplam130 EUR

Saraybosna Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Bosna Hersek, Covid-19 önlemleri kapsamında Türkiye’den gelen yolculara karantina ya da aşı zorunluluğu getirmemek ile birlikte sağlık durumlarına ilişkin bir takım bilgi ve belge talep etmektedir.

Bosna Hersek tarafından alınan Covid-19 önlemleri kapsamında Saraybosna’ya gelen yolcular; varış itibarı ile 0-48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi, antikor testi ya da girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına veya hastalığın son 14 gün ile 6 ay içinde geçirildiğine dair kanıt ibraz etmelidirler ve uçak içerisinde dağıtılan olan sağlık bilgi formunu doldurulmalıdırlar.

Bosna Hersek vatandaşları ve onların eşleri ile çocukları, 0-7 yaş arasındaki yolcular, son uçuş noktası Bosna Hersek olan görevli uçuş ekipleri, Bosna Hersek’te görevli diplomatik pasaport sahibi ve konsolosluk personelleri, acil olarak Bosna Hersek’te görev alacak Sivil Koruma Hizmetleri çalışanları, NATO ve diğer devletlerin askeri kuvvetleri, devlet başkanları ile geliş ve gidişleri yetkili merci tarafından ilan edilen heyet üyeleri, transit olarak yaşadığı ülkeye devam edecek ülke vatandaşları veya oturum sahipleri Bosna Hersek’e girişte PCR testi veya antikor testi ibraz etmek zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bosna Hersek’in Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’den gelen yolculara uyguladığı önlemlere ilişkin güncel bilgi için vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir.

Saraybosna’ya Vize Kaç Günde Çıkar?

Saraybosna’ya gerçekleştirilecek uzun süreli seyahatler için Bosna Hersek Konsolosluğuna yapılan vize başvuruları 6 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. İlk defa Bosna Hersek vize başvurusu yapan kişilerin tekrar görüşmeye çağrılması olağan olup bu durumda vize başvurusunun değerlendirilme süresi uzamaktadır. Konsolosluğun yoğunluğu ve tatil günleri de başvuru süresinin uzamasına neden olabilmektedir.

Saraybosna Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Saraybosna vize başvurusunun değerlendirilme süresinin hangi koşullara bağlı olduğu aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru evraklarının eksiksiz ve kurallara uygun şekilde sunulması
 • Vize başvurusunun bizzat ya da yetkili vize merkezleri aracılığı ile Bosna Hersek Konsolosluğuna yapılması
 • Başvuru sürecinde resmi ve özel günlere dikkat edilmesi
 • Vize başvurusu randevusunun seyahat tarihinden en az 1 ay önceye alınması
 • Pasaportunun başvuru tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi olması

Saraybosna’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Evet, Saraybosna’ya gitmek isteyen resmi ya da umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere gerçekleştirecekleri turistik seyahatlerinde vizeye ihtiyaçları bulunmamaktadır.

Saraybosna’ya vizesiz gidilebilecek durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile turistik seyahatler
 • 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile transit geçişler

Saraybosna Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da eğitim, çalışma ya da ticari amaçlı uzun süre kalacak olan Türk vatandaşlarının vize işlemleri için yetkili Bosna Hersek diplomatik misyonları ile konsolosluk birimleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği
 • Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu

Bosna Hersek Konsolosluğu bizzat ya da yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapılan Bosna Hersek vize başvurularını kabul edilmektedir. Vizemnet 2019-2020 yılları arasında Bosna Hersek vize başvurularında %99,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: