Bosna Hersek Vizesi için Pasaport Özellikleri

Bosna Hersek Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Vizeye başvuracak kişiler Bosna Hersek tarafından kabul edilen ve üstüne vize işlenebilir durumda olan geçerli bir pasaport ibraz etmek zorundadır.

Bosna Hersek vize başvurusunda bulunmak için kullanılacak pasaportun asgari geçerlilik süresi gibi birtakım geçerlilik şartlarını sağlaması da Bosna Hersek vize şartları arasında bulunmaktadır.

Bosna hersek vize başvurusu için: 0850 241 1868

Bosna Hersek Vizesi için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Bosna Hersek vizesi için gereken pasaportun hasar görmemiş ve değiştirilmemiş olması, sahte olmaması, numaralandırılmış tüm sayfaları içermesi, içindeki yazılı bilgilerin düzgün ve net olması, verilerin silindiğine dair herhangi bir iz veya leke olmaması, seyahat belgesindeki fotoğrafın belge sahibinin görüntüsünü gerçekçi bir şekilde göstermesi ve olası değişiklikler söz konusu olduğunda bu değişikliklerin yetkili kurum tarafından yapılmış olup mühür ve imza ile doğrulanmış olması gerekmektedir.

Bosna Hersek vizesi için başvuru sahibinin pasaportunun geçerli olarak kabul edilmesi için yetkili bir kurum tarafından düzenlenmiş olması, başvuru sahibinin pasaportu veren ülkeye geri dönmek için veya üçüncü bir ülkeye girmek için izni olması ve pasaportun geçerlilik tarihinden itibaren en az üç ay daha uzun olması gerekmektedir.

Transit geçiş olması durumunda, pasaportun varış ülkesi veya Bosna Hersek’ten ilk giriş yapılan ülke için geçerli olması ve gerekirse pasaport sahibinin o ülke için vizeye sahip olması gerekmektedir.

Bosna Hersek vizesi için başvuruda bulunan kişinin seyahat belgelerinin geçerli olup olmadığı, vize başvurusu için sunulan ek belgelerin eksiksiz ve gerçek olduğu ve vize verilmesinde yasal engeller olup olmadığı bir DKP BiH (Bosna Hersek dış temsilciliği) tarafından kontrol edilmekte uygun olmayan pasaportlar için vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Türkiye'den Yabancı Ülke Pasaportu İle Bosna Vizesi Alınabilir Mi?

Türkiye’den yabancı ülke pasaportu ile Bosna Hersek vizesine başvurmak mümkündür ancak bu durumda başvuru sahibi en az 3 ay daha geçerli bir T.C oturma izni ile başvuru yapmalıdır.

Bosna Hersek Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Bosna Hersek vizesi için gereken pasaport ve vize içeren sayfaların fotokopisi başvuru sahibi tarafından şahsen teslim edilmelidir.

Bosna Hersek vizesi için geçerli koşulları sağlayan pasaportun fotoğraf, kişisel bilgiler ve pasaportun düzenlenme ve geçerlilik tarihlerinin bulunduğu sayfaların ve pasaportta başka vize veya damga varsa bunların olduğu sayfaların fotokopisinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Bosna Hersek vizesi için olan pasaport fotokopisinde tüm oturma izinleri ve üçüncü bir ülkeye giriş yasağına dair bir not varsa bunların da bulunması gerekmektedir.

Bosna Hersek Vize Başvurusunda Pasaportun Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Hayır, Bosna Hersek vize başvurusunda pasaportun teslim edilmesine gerek yoktur.

İş yoğunluğuna bağlı olarak Bosna Hersek vizesi değerlendirmesi 1-2 gün gibi kısa bir sürede sonuçlanabileceği bir dönemde başvuru yapılmış ise konsolosluk çalışanları başvuru sahibine pasaportlarını bırakabileceğini belirtebilmektedir ancak normal şartlarda bırakılmasına gerek yoktur.

Bosna Hersek vizesi başvuru sahibi, başvuru sonuçlandıktan sonra pasaportu ile Bosna Hersek İstanbul Büyükelçiliği’ne giderek vizesini işletebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: