Bosna Hersek'te Ev Fiyatları

Bosna Hersek Ev Fiyatları, Kiraları ve Yatırım Fırsatları

Bosna’da kiralık daire ve satılık dairelere ait ortalama fiyatlar dünya listesine bakıldığında pek çok ülkeye göre daha uygundur. Bosna Hersek evleri, globalproperty 2021 verilerine göre dünyanın en uygun kira ve satın alım fiyatına sahip 2+1 evleri olarak kabul edilmektedir.

Bosna Hersek’te en pahalı evlerin bulunduğu şehirler başlıca; Saraybosna, Mostar, Travnik, Tuzla ve Bihac olarak, Bosna Hersek’te en ucuz evlerin yer aldığı şehirler başlıca; Banja Luka, Cazin, Zenica, Neum, Velika Kladusa ve Jajce olarak sıralanabilmektedir.

Bosna Hersek ev fiyatlarına ilişkin tablo aşağıda belirtilmiştir.

Oda sayısı ve ŞehirEv fiyatı
Saraybosna (2+1 şehir içi, 85 m²)115.000 Bosna Hersek Markı
Saraybosna (3+1 şehir içi, 133 m²)189.000 Bosna Hersek Markı
Vratnik (3+1 şehir içi, 182 m²)110.000 Bosna Hersek Markı
Velika Kladusa (3+1 şehir içi, 141 m²)95.000 Bosna Hersek Markı

Bosna Hersekte yer alan bir daireye ait kira ve satış bedeli belirlenirken; dairenin bulunduğu şehir, arsa değeri, yapım maliyeti, kiraya verilmesi halinde getirisi, aynı konumdaki konutların satış fiyatları, dairenin bulunduğu kat, dairenin bulunduğu binanın yaşı, dairenin metrekaresi dikkate alınmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşlarının Bosna’da ev satın alma işlemleri esnasında, Bosna Hersek oturum izni başvurusunda bulunduklarını ispatlamaları gerekmektedir.

Bosna Hersek’te Aylık Ev Kiraları Ne Kadardır?

Bosna Hersek şehirlere göre ortalama ev kiraları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Şehir1+1 daire kirası3+1 daire kirası
Saraybosna700 Bosna Hersek Markı1200 Bosna Hersek Markı
Mostar640 Bosna Hersek Markı800 Bosna Hersek Markı
Travnik590 Bosna Hersek Markı640 Bosna Hersek Markı
Tuzla560 Bosna Hersek Markı610 Bosna Hersek Markı
Bihac480 Bosna Hersek Markı540 Bosna Hersek Markı
Banja440 Bosna Hersek Markı510 Bosna Hersek Markı
Luka400 Bosna Hersek Markı490 Bosna Hersek Markı
Cazin400 Bosna Hersek Markı475 Bosna Hersek Markı
Velika Kladusa350 Bosna Hersek Markı400 Bosna Hersek Markı
Jajce330 Bosna Hersek Markı390 Bosna Hersek Markı

Bosna kiralık ev sahibinden ya da emlakçılar yolu ile satılmaktadır. Bosna Hersek sahibinden kiralık daire fiyatları dairenin sahip olduğu oda sayısı, bulunduğu kat ve bulunduğu şehir gibi etkenlere göre değişim göstermektedir.

Bosna Hersek’te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Bosna Hersek şehirlere göre ortalama ev kiraları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

ŞehirM² fiyatı
Saraybosna1.390 Bosna Hersek Markı
Mostar1200 Bosna Hersek Markı
Travnik1110 Bosna Hersek Markı
Tuzla1065,40 Bosna Hersek Markı
Bihac998 Bosna Hersek Markı
Banja904,55 Bosna Hersek Markı
Luka870,90 Bosna Hersek Markı
Cazin740 Bosna Hersek Markı
Velika Kladusa665 Bosna Hersek Markı
Jajce558,90 Bosna Hersek Markı
Gornji Vakuf369,88 Bosna Hersek Markı

Bosna satılık daire fiyatları, dairenin konumuna, metrekare ölçümüne ve bulunduğu kata göre değişiklik gösterebilmektedir. Bosna Hersek’te yer alan daireler ortalama metrekare başına 400- 750 Bosna Hersek Markı ile alıcı bulmaktadır.

Bosna Hersek’te En Çok Ev Talebi Olan Şehirler Hangileridir?

Bosna Hersek’te en çok ev talebi olan şehirlere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Saraybosna
 • Mostar
 • Travnik
 • Tuzla
 • Bihac
 • Donji Vakuf
 • Foča
 • Vitez
 • Goražde
 • Gornji Vakuf
 • Gračanica
 • Zepce
 • Srebrenica
 • Teslić
 • Tešanj
 • Gradačac
 • Ilidža
 • Modriča
 • Mostar

Bosna Hersek Saraybosna Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Saraybosna’daki Bosna satılık daireleri, Bosna Hersek’in başkenti olduğundan diğer Bosna Hersek şehirlerinde yer alan dairelere kıyasla daha pahalı satış fiyatlarına sahiptir. Bosna’da sahibinden satılık daireler, Bosna Hersek’in her geçen yıl gelişmesi ve daha iyi bir konum kazanması nedeniyle yükselmektedir.

Saraybosna’da ortalama bir dairenin fiyatı 2021 yılında 115.000 Bosna Hersek Markı olarak kaydedilmiştir. Berlin’de m² fiyatı 6,501.00 Euro, Roma’da m² fiyatı 6,837.59 Euro olan evler düşünüldüğünde, Bosna Hersek Saraybosna’da ev fiyatları, diğer Avrupa Birliği ülkelerine ait başkentlere kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Bosna Hersek Saraybosna Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Bosna’da kiralık ev ortalama aylık 400- 650 Bosna Hersek Markı olarak bilinmektedir. Saraybosna’da yer alan bir dairenin fiyatı ise ortalama 700- 1200 Bosna Hersek Markı arasında değişiklik göstermektedir. Saraybosna’da yer alan kiralık evlerin fiyatı 2021 yılı ile 2015 yılı kıyaslandığında yaklaşık %14 yükselmiştir.

Bosna Hersek kiralık daire fiyatları Saraybosna’da diğer şehirlerine göre pahalı olsa da Avrupa Başkentlerinden Parist’te 1+1 kiralık evlerin 1,193.85 Euro ve Amsterdam’da 1+1 kiralık evlerin 1,577.78 Euro olduğu düşünüldüğünde ucuzdur.

Bosna Hersek’te Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Bosna Hersek’te ev satın alarak Bosna Hersek vatandaşlığı elde edilmemektedir.

Bosna Hersek’te vatandaşlık almak isteyenlerin Bosna Hersek Vatandaşlık Kanunu uyarınca 5 kategoride başvurma hakkı vardır. Bosna Hersek Hükümeti tarafından belirlenen Bosna Hersek vatandaşlık şartları için uygun bulunan kişiler Bosna Hersek’te bulunan resmi kurumlara müracaat edebilmektedir.

Bosna Hersek’te Ev Alana Oturma İzni Veriliyor Mu?

Bosna Hersek’te ev satın alan kişilere geçici oturma izni belirli koşullar ile tanınmaktadır. Ancak Bosna Hersek daimi oturma izni için belirli şartlar bulunmaktadır.

Bosna Hersek’ten ev satın alan kişiler azami 90 gün süre ile oturma izni başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Bosna Hersek hükümeti tarafından süresiz Bosna Hersek Oturma izni sahibi olmak isteyen kişilerin ev satın almak dışında karşılaması gereken şartlar; Bosna Hersek’in resmi dillerinden biri olan Boşnakça, Sırpça ya da Hırvatça’ya asgari düzeyde hakim olmak, vatandaşı olunan ülkede ya da Bosna Hersek’te sabıkalı olmamak, Bosna Hersek’te 5 sene geçici ikamet izni ile kesintisiz oturmak ve Bosna Hersek hükümeti tarafından uygun görülen bir kalma yerine sahip olmak olarak sıralanbilmektedir.

Bosna Hersek’te Gayrimenkul Almak için Şartlar Nelerdir?

Bosna Hersek hükümeti, Bosna Hersek’te bulunan gayrimenkullerin satın alınması için bazı şartlar koşmaktadır. Bu şartlar başlıca; gayrimenkulu satın alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, gayrimenkulu satın alacak kişinin ulusal ya da uluslararası suç işlememiş olması, sahip olunan taşınmaz mal sınırları içerisinde bir konutun yer aldığının Bosna Hersek hükümetine kanıtlanması, gayrimenkul satın alacak kişinin ikamet izni belgesi ya da ikamet izni başvurusu yaptığını gösteren bir belge olarak sıralanabilmektedir.

Bosna Hersek hükümeti tarafından belirlenen şartları karşılayan kişilerin; Bosna Hersek’te yer gayrimenkullerin tapu kayıt belgesi ve sözleşmeleri ile alınan mülke ait satış sözleşmesi gibi belgelere sahip olması gerekmektedir.

Bosna Hersek’te Satılık Emlak İlanları Nerede Yayınlanır?

Bosna Hersek’te satılık evler için emlak ilanlarının yayınlandığı web siteler aşağıda listelenmiştir.

 • https://www.casamundo.com/
 • https://www.srbija-nekretnine.org/
 • https://www.indomio.ba/en
 • https://www.sant.ba/houses-for-sale
 • https://en.arkadia.com/
 • https://therealestatecroatia.com/
 • https://www.area.ba/

Bosna Hersek’te ev satın almak ya da kiralık daire Bosna Hersek bulmak isteyen vatandaşlar arama motoruna Bosna satılık ev ya da günlük kiralık ev Bosna Hersek yazdıkları takdirde uluslararası ve Bosna’ya ait ulusal pek çok siteden ev görme imkanı bulmaktadırlar.

Bosna Hersek’teki Türkler Nerede Yaşar?

Bosna Hersek’te pek çok Türk ya da Türk kökenli aile ikamet etmektedir. Bosna Hersek hükümetinin sunduğu imkanlardan yararlanan ve yaşamlarını Bosna Hersek’te devam ettiren Türk aileler Bosna Hersek’te yer alan farklı bölge ve şehirlerde ikamet etmektedirler.

Bosna’da Türk ya da Türk kökenli ailelerin ikamet ettiği şehirler; Mostar, Banja Luka, Trebinje, Bihac, Neum, Travnik, Medjugorje, Tuzla, Srebrenitsa ve Prijedor olarak sıralanabilmektedir. En çok Türk ya da Türk kökenli ailenin yaşadığı şehir ise başkent Saraybosna olarak bilinmektedir. Toplumun büyük bir bölümünü oluşturan yerli Bosna Hersek nüfusu aksine Türk ve Türk kökenli Bosnalı vatandaşlar kırsal kesimlerde değil sanayi ve iş imkanlarının geliştiği yüksek prestijli şehirlerde ikamet etmektedirler.

Bosna Hersek’te Ev Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Bosna Hersek’ten ev almak isteyen yabancı vatandaşların, Bosna’da ev alacakları süreçte takip etmeleri gereken işlem ve prosedürleri yerinde izlemeleri için vize sahibi olmaları beklenmektedir.

Bosna Hersek’ten ev alacak vatandaşların, Bosna’ya gitmeden önce vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bosna hükümeti tarafından Bosna Hersek vizesi türleri içerisinde, ev satın alacak vatandaştan alması beklenen vize türü 90 gün süre ile Bosna Hersek’te ikamet etmeye imkan tanıyan kısa süreli oturma izni vizesi olarak bilinmektedir. Bosna Hersek’te ev alacak vatandaşlar, kısa süreli Bosna Hersek oturma izni vizesi ile azami 90 gün içerisinde ev satın alma ve ikamet izni gibi işlemlerini halletme imkanı bulmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: