Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi

Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bosna Hersek aile birleşim vizesi Bosna Hersek’te ikamet eden ve üyeleri Bosna Hersek vatandaşı olan bir ailenin birinci dereceden üyesi olan veya Bosna Hersek’te kalıcı ya da 18 aydan daha uzun bir süreyi kapsayan oturum iznine sahip bir ailenin birinci dereceden üyesi olan kişilerin Bosna Hersek’te yaşamasına olanak sağlayan vize türüdür.

Bosna Hersek aile birleşim vizesine başvuru yapabilmek için; Bosna Hersek Vize başvurusu yapacak olan kişinin Bosna Hersek vatandaşı olan ya da Bosna Hersek’te oturum iznine sahip olan bir ailenin ferdi olduğunu gösteren belgeler, başvuru yapacak kişiye ait adli sicil kaydı belgesi, başvuru yapacak olan kişinin Bosna Hersek aile birleşim vizesi ile beraber ikamet etmek istediği aileye ait Bosna Hersek oturum izni ya da Bosna Hersek vatandaşlık belgesi toplandıktan ve başvuru yapacak olan kişinin ya da sponsorunun Bosna Hersek’teki süre boyunca geçinebileceği finansal yeterliliğe sahip olduğu kanıtlandıktan sonra Bosna Hersek Büyükelçiliği ya da Bosna Hersek Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılabilmektedir.

Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi
Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi

Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bosna Hersek aile birleşim vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yapacak olan partnerlerin evlilik cüzdanı olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişinin beraber yaşamak istediği aile üyelerinin veya partnerinin Bosna Hersek vatandaşı olması ya da en az 18 aylık bir süre için Bosna Hersek oturum iznine sahip olması gerekmektedir.(Geçici oturum izni olan aileler için en az 18 ay oturum izni istenmektedir.)
 • Başvuru yapacak olan kişinin beraber yaşamak istediği ailenin 1. dereceden ferdi olması gerekmektedir.

Bosna Hersek Aile Birleşimi Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Bosna Hersek aile birleşim vizesi başvurusunda teslim edilecek tüm evraklar yeminli tercümanlar tarafından Bosna Hersek’te resmi kullanımda olan dillerden birine çevrilmiş olmalıdır.

Bosna Hersek aile birleşim vizesi başvurusu için istenen evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu eklenmelidir.
 • 150 KM (Bosna Hersek markı) idari ücret ödenmeli ve makbuzu eklenmelidir.
 • 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğinde güncel vesikalık fotoğraf eklenmelidir.
 • Başvuru yapılan oturum izni süresinin bitişi tarihinden sonra 3 ay geçerliliğe sahip pasaportun fotokopisi eklenmelidir. (Kişisel bilgileri içeren sayfaları içermelidir.)
 • Başvuru yapacak olan kişiye ait kimlik fotokopisi eklenmelidir.
 • Başvuru yapacak olan kişiye ya da sponsora ait finansal gelirleri gösteren banka dekontu ve benzeri resmi belgelerle beraber, başvuru yapacak olan kişi tarafından imzalanmış ve belediye ya da noter tarafından onaylanmış, başvuru yapan kişinin ya da sponsorun Bosna Hersek’te oluşabilecek tüm yaşam masraflarını karşılamakla yükümlü olduğunu beyan eden beyanname eklenmelidir.
 • Başvuru yapacak olan partnerlere ait evlilik cüzdanı eklenmelidir. (Evlilik cüzdanı uluslararası geçerliliğe sahip ya da yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olmalıdır ve son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.)
 • Bosna Hersek oturum izni ya da vatandaşlığına sahip partnere ait pullu pasaport seyahat sayfalarının kopyaları eklenmelidir.
 • Partnerlere ait ortak hanede yaşama beyanı eklenmelidir.
 • Başvuru yapacak olan kişiye ve partnerine ait Bosna Hersek’te geçerli olan ve oturum süresini kapsayan sağlık sigortası eklenmelidir.

Bosna Hersek Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bosna Hersek aile birleşim vize başvurusu için başvuru yapacak olan kişinin yapacağı başvuru türüne göre istenen evraklar ile birlikte Bosna Hersek Büyükelçiliği ya da Bosna Hersek Başkonsolosluğuna şahsen başvurması gerekmektedir. Bosna Hersek aile birleşim vize başvurusu için öncelikle başvuru yapacak kişinin güncel ve vize bitiş süresinden sonraki 3 ayı kapsayan bir pasaporta sahip olması, eğer pasaport şartları karşılanmıyorsa Emniyet Müdürlüğünden yeni bir pasaport çıkarılması gerekmektedir. Başvuruda istenen tüm belgeler resmi olmalıdır ve finansal yeterliliği gösteren belgeler ilgili bankalardan, geçerli sağlık sigortası Bosna Hersek’te geçerliliği olan sigorta şirketlerinden ve aile ilişkilerini gösteren belgeler Nüfus Müdürlüklerinden temin edilmelidir. Bosna Hersek aile birleşimi vize başvurusunda teslim edilecek olan tüm belgeler resmi ve geçerli olmalıdır. Bosna Hersek aile birleşimi vize başvurusunda teslim edilecek olan belgeler, Bosna Hersek’te resmi kullanımda olan dillerden birine yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmiş olmalıdır.

Gerekli tüm evraklar toplandıktan sonra, şahsen Bosna Hersek Büyükelçiliği ya da Bosna Hersek Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bosna Hersek Aile Birleşim Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Bosna Hersek aile birleşim vizesi başvuru süreci ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru esnasında eksik ya da formata uymayan belgeler teslim edilmesi durumunda başvuru süreci uzayabilmektedir.

Bosna Hersek aile birleşim vizesi başvuru sonucu, başvuru yapılan vize başvuru merkezi tarafından adaylara bildirilmektedir.

Bosna Hersek Aile Birleşim Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Bosna Hersek aile birleşim vizesi sahibi bireyler Bosna Hersek’te yasal olarak ikamet etme, istenen şartlar karşılandıktan sonra izin verilen koşullarda çalışma, Bosna Hersek’te Bosna Hersek hükümeti tarafından belirlenen süreyi geçirdikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunma, Bosna Hersek’te eğitim alma ve Bosna Hersek sınırları içerisinde seyahat etme hakkına sahip olmaktadırlar. Bosna Hersek aile birleşim vizesine sahip bireyler Bosna Hersek’te şirket kurma, hizmet verme, yasal olmayan eylemlere katılma ve Bosna Hersek hükümeti göçmen yasasında belirtilen yasaklı davranışlarda bulunma hakkına sahip olmamaktadırlar.

Bosna Hersek Aile Birleşim Vizesine Benzer Diğer Bosna Hersek Vize Türleri Nelerdir?

Bosna Hersek aile birleşim vizesine benzer diğer Bosna Hersek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bosna Hersek Öğrenci Vizesi
 • Bosna Hersek Çalışma Vizesi
 • Bosna Hersek İş Kurma Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: