Slovenya Vize Ücreti

Slovenya Vize Ücreti ve 2024 Başvuru Masrafları

Slovenya, Schengen Antlaşması'na taraf bir ülkedir ve bu nedenle Slovenya'ya yapılacak olan 90 günden kısa süreli seyahatler için alınması gereken Schengen vizesinin ücreti antlaşmaya taraf devletler tarafından ortak karar ile belirlenmektedir.

Uzun süreli (D tipi) Slovenya vizesi başvuru ücreti, Slovenya Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenir. Slovenya vize başvuru işlemleri için ödenmesi gereken ücret euro cinsinden belirlenmektedir ve bu nedenle döviz kuruna bağlı olarak ücretlerde değişiklik görülebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan başvurularda Slovenya vize işlemleri için ücretler; talep edilen vize türü ve alınacak hizmet tipine göre değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya Vize Harcı Ne Kadardır?

Slovenya vize harcı; başvuruda bulunulan vizenin kısa süreli (Schengen, C tipi) ya da uzun süreli (ulusal, D tipi) vize olmasına, başvuru sahibinin yaşına ve başvuru sahibinin hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Slovenya Schengen Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Slovenya Schengen vize harç ücreti; yetişkin başvuru sahipleri için 80 euro, 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 40 euro ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

2024 yılında yapılacak Slovenya kısa süreli (C tipi) vize başvurularında; biyometri işlemleri, randevu alma, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmetlerinin tümü 180 euro tutmaktadır.

Slovenya Ulusal Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Aile birleşimi, çalışma ya da eğitim gibi amaçlarla alınan Slovenya ulusal vize için vize ücreti 77 eurodur.

2024 yılında başvuru yapılan Slovenya ulusal vizelerinde gerekli olan; randevu alma, dilekçe doldurma, seyahat sağlık sigortası, vize danışmanlığı, form doldurma ve biyometri işlemlerinin ücretleri dahil olmak üzere tüm vize başvuru masrafları ortalama 225 euro tutar.

Slovenya Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Slovenya vize ücretinin ödenmesi gereken yer, başvuruda bulunulan vize türüne ve başvuru işlemlerinin hangi ilden yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kısa süreli (C tipi) Slovenya vizesi başvurularında vize ücreti; ilgili Slovenya dış temsilciliği tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global'e ya da İstanbul'dan yapılan başvurularda As Visa'ya ödenebilir.

Uzun süreli (D tipi) Slovenya vizesi başvuruları yalnızca Slovenya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir ve bu nedenle vize ücretinin büyükelçiliğin vize birimine ödenmesi gerekir.

Slovenya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Slovenya vize ücreti, vize randevusu sırasında nakit ve tam olarak Euro cinsinden ödenir. Slovenya vize harcı ödeme işlemleri için euro dışındaki para birimleri ve kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Kimler Slovenya Vize Ücretinden Muaftır?

Slovenya vize ücretinden; 6 yaşın altındaki çocuklar, eğitim temelli amaçlarla Slovenya’ya seyahat etmek isteyen öğrenciler ve eşlik eden öğretmenler, 28 Eylül 2005 tarih ve 2005/761/EC sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Tavsiye Kararında tanımlandığı gibi bilimsel araştırma amacıyla seyahat eden üçüncü ülke vatandaşı araştırmacılar; seminer, konferans, spor, kültür ya da eğitim temelli etkinliklere katılım amacıyla Slovenya’ya seyahat etmek isteyen 25 yaş ve altı kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri, diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ya da İsviçre vatandaşlarının aile bireyleri muaf tutulmaktadır.

Slovenya Vizesi Başvuru Masrafları Ne Kadardır?

Slovenya vizesi başvuru masrafları yalnızca vize harç ücretinden ibaret değildir. Vize başvurularında ilgili ülke tarafından öngörülen gerekliliklere bağlı olarak noter ve çeviri masrafları meydana gelebilmektedir.

Kısa süreli (C tipi) Slovenya vize başvurularının aracı vize başvuru merkezlerine yapılması gerekir ve ilgili aracı kurumlar vize ücretine ek olarak başvuru sahiplerinden servis hizmet bedeli talep etmektedir.

Kısa süreli (C tipi) Slovenya vizesi başvuruları için VFS Global'in servis bedeli 22 euro ve As Visa'nın servis bedeli 25 euro olarak belirlenmiştir.

Uzun süreli (D tipi) Slovenya vizesi başvuruları doğrudan Slovenya Ankara Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır ve büyükelçilik tarafından herhangi bir servis bedeli talep edilmemektedir.

Slovenya Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Slovenya vizesi danışmanlık ücreti, akredite acente Vizem.net aracılığıyla yapılacak başvurular için kişinin başvuruda bulunduğu vize türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan Slovenya vize danışmanlık hizmeti kapsamında; kısa süreli (C tipi) vize başvuru ücreti 40 eurodur ve uzun süreli (D tipi) vize başvuru ücreti ise başvurulan vize türüne bağlı olarak 70 euro ile 160 euro arasında değişiklik gösterir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: