Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi nasıl alınır

Slovenya Kısa Süreli Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Süreci 2024

Slovenya kısa süreli kültürel sportif etkinlik vizesi yabancı ülke vatandaşlarına kültürel faaliyetler için 90 günden daha kısa süreliğine Slovenya’da bulunma imkanı sunan vize türüdür.

Slovenya C tipi kısa süreli kültürel sportif etkinlik vizesi, kültürel veya sportif etkinlikler amacıyla Slovenya’yı ziyaret etmek için alınmaktadır.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 1. Slovenya kültürel ya da sportif etkinlik vizesi başvuru formu
 2. Pasaport: vize bitiş tarihinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalı, 10 yıldan eski olmamalı ve 2 boş sayfa bulunmalı
 3. 2 adet biyometrik Fotoğraf; son 3 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlikte 45 mm yükseklikte ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir.
 4. Önceki vizelerin olduğu pasaport sayfalarının fotokopisi
 5. Slovenya kültürel ya da sportif etkinlik vize harç ücreti ödeme dekontu: Başvuru sahibinin 80 Euro olan vize ücretini ödediğine dair dekont bulunmalıdır.
 6. Seyahat sağlık sigortası belgeleri: Tüm seyahat süresini kapsayan, 30000 € teminat tutarında ve Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 7. Uçak bileti rezervasyonu: Kişilerin Slovenya’ya nasıl seyahat edeceklerinin bilgilerini içeren ulaşım dokümanları, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları dosyada yer almalıdır.
 8. Slovenya vize talep mektubu: Kültürel veya sportif amaçla Slovenya ziyareti sebebinin yazılı olduğu ve kalınan süre boyunca ne yapılacağı açıklanan mektup.
 9. Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Kişilerin Slovenya seyahatleri boyunca tüm masrafları karşılayabilecek fona ya da sponsora sahip olduklarını kanıtlayacak belgeler sunulmalıdır.
 10. Davet mektubu: Schengen bölgesinde bulunan kurum veya kişi tarafından yazılması gerekmektedir.
 11. Otel rezervasyonu: Başvuru sahibinin Slovenya’da ikamet edeceği süre boyunca kalacağı yerin bilgileri dosyada yer almalıdır. Otel rezervasyonu günleri, gidiş-dönüş uçak bileti bilgileri ile uyumlu olmalıdır.
 12. Muvafakatname: 18 yaş altındaki başvuru sahipleri için her iki ebeveyn tarafından imzalanmış muvafakatname bulunmalıdır.
 13. Seyahat programı: Başka bir Schengen ülkesinden Slovenya’ya geçiş yapacak kişiler için detaylı seyahat programı belgeleri sunulmalıdır.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi için Başvuru Mektubu Nedir?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvuru mektubu Slovenya vizesine başvurma sebebini açıklayan, seyahat ve kişisel bilgilerin yer aldığı vize talep dilekçesi mektubudur.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvuru mektubunda isim, soyisim ve Türkiye’deki adres, e-posta adresi ve telefon numarası yazılması gerekmektedir. Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvuru mektubunda dahil olunacak etkinlik detayları ve düzenleyen kurumun ismi, etkinliğe katılacak kişinin sebebi, Slovenya’da bulunacak tarihlerin belirtilmesi gerekmektedir.

Slovenya kültürel etkinlik ve sportif etkinlik başvuru mektubu etkinlik için kayıtlı olunduğunu gösteren belge ile varsa kayıt ücretlerinin ödendiğine dair dekontu içermelidir.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi için davet mektubu, Slovenya’da düzenlenecek etkinlik katılımcılarının Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusunda beyan edilmesi gereken zorunlu dokümandır.

Slovenya’daki etkinliğe davet edecek kişinin ya da davet eden kurumdaki yetkilinin Slovenya oturum izni ya da Slovenya vatandaşlık hakkı var ise Slovenya’da bulunduğu bölgeye ait belediye onaylı davet mektubu gönderebilmektedir.

Slovenya etkinlik vizesi için davet mektubu etkinliğin içeriğini, düzenleyicilerin kimliğini, etkinliğin hangi tarihler arasında düzenleneceğine, etkinliğin kim tarafından finanse edildiğine dair detayları barındırmalıdır.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvurusu için Kültürel Sportif Etkinlik Düzenleyici Mektubu Nedir?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusu için kültürel sportif etkinlik düzenleyici mektubu, düzenlenen organizasyon hakkındaki detayları ve katılımcıların bilgileri hakkında Slovakya elçiliklerine ya da konsolosluklarına hitaben yazılan mektuptur.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusunda düzenlenen etkinliğin ne olduğunun ve Slovenya’daki hangi kurumun düzenlediğinin, Slovenya’da düzenlenen etkinliğe kayıtlı olunduğuna dair onay ve varsa kayıt ücretlerinin ödendiğini gösteren dekont belgelerinin belirtilmesi gerekmektedir.

Slovenya’daki kültürel ya da sportif etkinliğin organizatörü Slovenya kültürel sportif etkinlik amaçlı seyahat maliyetinin bir kısmını ya da tamamını ödeyecek ise ödeyeceği harcamaları mektupta belirtmesi gerekmektedir.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi için Konaklama Planı Nasıl Yapılır?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi için konaklama planı, Slovenya’da bulunulacak süre boyunca konaklanacak mekanların ayrıntılı bir listesini oluşturarak yapılır. Slovenya’daki otel, pansiyon, misafir evleri, AirBnB rezervasyon dökümleri (Konaklanacak tarihler belirtilmeli) yer almalıdır.

Bir veya birden fazla ev sahibinin yanında konaklanacak ise her birinden Slovenya elçiliği ya da konsolosluklarına hitaben aşağıdaki maddeleri içeren bir mektup yazılmalıdır:

Ev sahibinin tam adı,
Ev sahibinin Slovenya’daki evinin açık adresi,
Ev sahibi tarafından, evine konaklamak için davet edildiğinize dair doğrulama,
Ev sahibi ile birlikte kalınacak tarih aralığı,
Ev sahibi eğer ziyaretinizin masraflarını karşılayacaksa yeterli fona sahip olduğunun belgesi.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesine planlanan seyahatten en az 20 gün önce başvurulması gerekmektedir.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu formu doldurulur ve Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar toplanır.
 2. Slovenya Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınır.
 3. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu için gerekli evraklarla birlikte randevu tarihinde en yakın Slovenya vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemleri yapılır ve gerekli evraklar teslim edilir ve Slovenya kültürel sportif etkinlik vize ücreti ödenir.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvuru adımları sonrası vize onayı alınır. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize onayı ardından başvuru sahibi tekrar aracı kuruma giderek Slovenya vizesi bulunan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu alabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Slovenya vize başvurularında randevu, form ve dilekçe doldurulması deneyimli danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Slovenya vize başvurusunun onaylanmasını takip eden iş günü pasaport başvuru sahibinin tekrar gelmesine gerek kalmaksızın Vizem.net saha ekibi tarafından alınarak başvuru sahibine gönderilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

18 Yaşından Küçükler için Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçükler için Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesine, 18 yaşından küçük çocuk adına, yasal vasilerinin başvurması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusu için gerekli evrak ve dosyalarına ek olarak, 18 yaşında küçük çocuğun ebeveynleri tarafından hazırlanmış noter onaylı muvafakatname de eklenmelidir.

18 yaşından küçükler için Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusu 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvuru formu doldurulur.
 2. Slovenya Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınır;
 3. Ebeveyn ve 18 yaşından küçük çocuk gerekli evraklarla birlikte randevu tarihinde en yakın vize başvuru merkezine giderek evraklar beyan edilir. 18 yaşından küçük çocuklar için Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu tamamlanır.

Yalnızca yasal vasiler çocuklar için Slovenya vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

3. Ülke vatandaşı80 Euro
6-12 Yaşlarındaki çocuklar40 Euro
AB Vize Kolaylaştırma Anlaşmalarına Uyan ülkeler35 Euro

AB Vize Kolaylaştırma Anlaşmalarına uyan ülkeleri; Ermenistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Rusya, Belarus, Ukrayna, Sırbistan, Azerbeycan, BIH, Moldova, Gürcistan

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusu; vize başvuru belgelerinin, başvuru merkezine ulaşmasından sonraki 10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurunuzun onaylanması halinde tekrar başvuru merkezine gidilerek pasaport teslim alınır.

Vizem.net danışmanlığında 2016 – 2020 yılları arasında yapılan Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvuruları ortalama 7 iş günü içerisine sonuçlanmıştır.

Slovenya Kültür Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Slovenya kültür vizesi ile elde edilen haklar aşağıda verilmiştir.

 • Slovenya’da etkinliklere katılma
 • Slovenya’da bulunan aile veya arkadaşlarını ziyaret etme
 • Turistik amaçlı Slovenya’da bulunma.
 • Slovenya içerisinde sınırsız seyahat etme
 • Ücret karşılığı veya gönüllü olarak Slovenya’da herhangi bir işte çalışmaya hak sağlamaz
 • Slovenya Devleti tarafından fonlanan herhangi bir hizmetten yararlanmaya hak sağlamaz

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi Slovenya C tipi vize grubuna dahil olup hamiline 180 günlük periyod içinde en fazla 90 güne kadar Slovenya’da konaklama hakkı tanır.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesine Benzer Diğer Slovenya Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi kısa süreli C tipi vize türüdür. Slovenya C tipi vize kategorisinde bulunan diğer vize türleri ile Slovenya kültürel etkinlik vizesi ile benzerlik göstermektedir.

Slovenya C tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir:

 1. Slovenya turistik vize
 2. Slovenya şoför vizesi
 3. Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: