slovenya vizesi ve başvuru ücretleri

Slovenya Vizesi: Slovenya Vize Başvurusu ve Ücreti

Slovenya Cumhuriyeti, Slovenya’yı ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize sistemine tabi tutmaktadır. Slovenya vize başvuruları, Slovenya dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği aracı kurum olan VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

Slovenya Cumhuriyeti, kişilerin seyahat sebeplerine göre farklı vize türleri sunmaktadır. Slovenya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat nedenlerine uygun olan vize türüne başvuru gerçekleştirmelidir.

Aşağıda vize türleri ve Slovenya vize ücreti tablosu 2021 yılı güncel fiyatları ile verilmiştir:

SLOVENYA VİZE TİPİVİZE ÜCRETİ
Slovenya Turistik Vize80 EURO
Slovenya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi80 EURO
Slovenya Ticari Vize80 EURO
Slovenya Şoför Vizesi80 EURO
Slovenya Kültürel, Sportif Etkinlik Vizesi80 EURO
Bilimsel araştırma yapmak amacıyla ziyarette bulunan üçüncü ülkelerden araştırmacılar için vize80 EURO
Slovenya vatandaşlarının akrabaları için gerçekleştirilen vize başvuruları80 EURO
AB Vize Kolaylaştırma Anlaşmaları uyarınca; Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, BIH, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Belarus, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları için düşük vize ücreti35 EURO
Slovenya Öğrenci VizesiÜcretsiz
Eşi AB veya AET aile üyesi olup Slovenya’da oturumu bulunan kişiler100 EUR

Slovenya Cumhuriyeti genel vize başvuru ücretleri 80 Euro olarak belirlenmiştir. Slovenya vizesinde, AB vize kolaylaştırma anlaşmalı ülkelerin vatandaşları için 35 Euro düşük vize ücreti uygulanmaktadır.

Slovenya Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Slovenya, Bordo pasaport (Umuma mahsus) hamili Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşlarından vize istemektedir. Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport hamili T.C vatandaşlarından 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar vizesiz Slovenya’ya seyahat düzenleyebilmektedir.

Slovenya Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya Cumhuriyeti vize türleri aşağıda verilmiştir.

 1. Slovenya Kültürel, Sportif Etkinlik Vizesi: Kültürel, bilimsel ve spor etkinlikleri kapsamında Slovenya’yı ziyaret edecek yabancı uyruklu vatandaşlar için alınması gereken vize türüdür. Slovenya kültürel ya da sportif etkinlik vizesi başvuru sahiplerinin katılacakları etkinliklerin belgelerini ibraz etmeleri gerekir.
 2. Slovenya Öğrenci Vizesi: Yabancı uyruklu öğrencilerin Slovenya’da maksimum 3 aylık eğitimlere katılmasına olanak tanıyan vize türüdür.
 3. Slovenya Şoför Vizesi: Slovenya’ya yolcu veya yük taşıyacak şoförlerin alması gereken vize türüdür.
 4. Slovenya Transit Vizesi: Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali ve Sri Lanka ülkelerinin vatandaşları, Slovenya üzerinden başka bir ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatlerde Slovenya transit vize başvurusu gerçekleştirmek zorundadır.
 5. Slovenya Turist Vizesi: Slovenya Turistik vize, yabancı uyruklu kişilerin Slovenya’ya gerçekleştirecekleri kısa süreli ziyaretler için düzenlenmektedir. Slovenya turist vizesi, seyahat acentesi ile Slovenya turuna katılmak veya masrafların karşılanması koşulu ile Slovenya’ya turistik gezi düzenlemek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için düzenlenir.
 6. Slovenya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Slovenya’da ikamet eden aile üyelerini veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişiler başvuru yapabilir. Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibinin Slovenya’da bulunan aile üyesinden veya arkadaşından bir davet mektubu almış olması gerekmektedir.
 7. Slovenya Ticari Vizesi: Slovenya’da iş toplantısı, seminer ya da fuar gibi iş ile alakalı etkinliklere katılacak kişiler Slovenya ticari vize başvurusu gerçekleştirmelidir.

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi

Slovenya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi, Slovenya’da 90 günden kısa süreli kültürel ve sportif etkinliklere katılacak kişilerin başvuru gerçekleştirmesi gereken vize türüdür. 90 günden uzun süreli faaliyetlere katılacak kişilerin D tipi uzun süreli Ulusal Slovenya vizesi başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kişiler, Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusu gerçekleştirmeden önce, Slovenya’da etkinliği düzenleyen kişiler tarafından yazılmış bir davet mektubu veya etkinlik biletini almış olmalıdır.

Sanat veya spor amaçlı Slovenya’yı ziyaret edecek başvuru sahipleri 4 haftadan uzun süre ülkede ikamet etmeleri gereken durumlarda Slovenya otoritelerince verilmiş izin belgesine sahip olmalılardır.

Slovenya’da düzenlenen kültürel ve sportif etkinliklerin sahipleri tarafından kişinin Slovenya’ya davet edildiğini kanıtlayan bir mektup olmalıdır. Slovenya kültürel, sportif ve etkinlik vizesi başvuru dosyasının eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmış olması, vizenin değerlendirilme ve sonuçlanma süresini kısaltmaktadır.

Vizem.net ile yapılan Slovenya vizesi başvurularında gerekli bütün belgeler uzman danışmanlar tarafından eksiksiz bir şekilde bir araya getirilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya Öğrenci Vizesi

Slovenya öğrenci vizesi, yabancı uyruklu öğrencilerin Slovenya’da maksimum 90 güne kadar eğitim almalarına imkan sağlayan vize türüdür. Slovenya’da 3 aydan uzun süreli eğitim programlarına katılacak öğrencilerin uzun dönemli D tipi vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Slovenya, Schengen topluluğu üye ülkelerinden biridir. Slovenya öğrenci vizesi, Schengen öğrenci vizesi olarak da bilinmektedir. Slovenya Cumhuriyeti, Slovenya öğrenci vizesi kapsamında eğitim görmek amacıyla ülkeye seyahat eden öğrencileri vize ücretinden muaf tutmaktadır.

Slovenya öğrenci vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişiler 18 yaşını doldurmamış ise her iki ebeveyni tarafından imzalanmış olan muvafakatname belgesi başvuru dosyasında yer almak zorundadır.

Slovenya öğrenci vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin Slovenya’da bulunan bir eğitim kurumundan onay ve davet mektubu almış olmaları gerekmektedir.

Slovenya öğrenci vizesi başvuru sahipleri, Slovenya’da eğitim görecekleri süre boyunca yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olduklarını kanıtlamalaıdır. Slovenya’da eğitim görecek olan öğrencinin eğitim masraflarının kim tarafından karşılanacağının bilgileri Slovenya öğrenci vize başvurusu esnasında belirtilmelidir.

Slovenya Erasmus Vizesi

Slovenya erasmus vizesi, uzun dönemli slovenya vize tipi olup, eğitim süresince Slovenya'ya eğitim görmeye ve oturum hakkı kazanmaya olanak sağlar.

Slovenya Şoför Vizesi

Slovenya Şoför Vizesi, Schengen bölgesine seyahat edecek, yolcu veya yük taşıyacak şoförler için düzenlenmektedir. Ticari amaç ile, özel araçla veya tırla Slovenya’ya seyahat edecek kişiler Slovenya şoför vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir. 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar Slovenya şoför vizesi ile Slovenya’da kalmak mümkündür.

Aşağıda Slovenya şoför vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin karşılaması gereken şartlar sıralanmıştır:

 • Slovenya’da ziyaret edilecek firma tarafından yazılmış bir davet mektubu almak
 • Taşıt kayıt ve izin yazısına sahip olmak
 • Taşıt kayıt numarasının belirtildiği, güncel bir CMR belgesine sahip olmak
 • D tipi ehliyete sahip olmak

Slovenya Transit Vize

Slovenya Transit Vize, A tipi vize kategorisinde yer almaktadır. Kısa dönemli C tipi ve uzun dönemli D tipi Slovenya vizesi sahipleri ile AB ve AEA üye ülkeleri vatandaşları, Slovenya Transit Vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Slovenya Transit Vize, Slovenya üzerinden başka bir üçüncü ülkeye seyahat gerçekleştirecek yabancı uyruklu vatandaşlar için düzenlenmektedir. Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali ve Sri Lanka ülkelerinin vatandaşları başka bir ülkeye Slovenya üzerinden gerçekleştirecekleri seyahatlerde Slovenya transit vize başvurusu gerçekleştirmek zorundalardır.

Slovenya transit vizesi maksimum 6 aylık düzenlenir ve Slovenya’ya 1 veya 2 defa giriş yapmaya izin vermektedir.

Slovenya üzerinden başka bir ülkeye seyahat etmek amacıyla Slovenya transit vize başvurusu gerçekleştirecek kişilerin, seyahat edecekleri ülkeye yasal giriş izinlerinin bulunduğuna dair kanıtlar sunmaları gerekir. Slovenya transit vizesi başvuru sahipleri, seyahat edecekleri ülkenin vizesine sahip olmalıdırlar.

Slovenya Turist Vizesi

Slovenya turist vizesi, 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar Slovenya’ya turistik geziler ve seyahatler düzenleme imkanı sağlayan vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Slovenya’ya gerçekleştirecekleri turistik geziler ve turlar için Slovenya turist vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Slovenya vize işlemleri, Slovenya dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de Ankara, İzmir, İstanbul, Gaziantep, Antalya ve Bursa olmak üzere toplamda 6 adet yetkilendirilmiş Slovenya turist vizesi başvuru merkezi bulunmaktadır. Slovenya turist vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin gerekli evrakları bir araya getirerek vize başvuru merkezine teslim etmeleri gerekir.

Aşağıda Slovenya Turist Vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin karşılaması gereken şartlar listelenmiştir:

 • Slovenya turist vizesi başvuru sahibi Slovenya gezisi boyunca bütün yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olmalıdır.
 • Kişiler Slovenya turist vizesi süreleri sonunda Slovenya’yı terk etme niyetine sahip olmalıdır.
 • Slovenya turist vizesi kapsamında Slovenya’da yasal olarak suç sayılan faaliyetlerde bulunma niyetine sahip olunmamalıdır.

Slovenya Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Slovenya aile, arkadaş ziyareti vizesi, Slovenya’da ikamet eden aile üyelerini, akrabalarını veya arkadaşlarını 90 günden kısa süreli ziyaret etmek isteyen kişiler için düzenlenmektedir. Kişilerin Slovenya aile, arkadaş ziyareti vizesi süresi sonunda Slovenya’yı terk etmeleri gerekir.

Slovenya Cumhuriyeti’ne Slovenya aile, arkadaş ziyareti vizesi, kapsamında seyahat gerçekleştirecek kişilerin vize başvurularında aile ve akrabalık bağlarını kanıtlayıcı belgeler sunmaları gerekir. Slovenya aile, arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahipleri, Slovenya’da ikamet edecekleri süre boyunca bütün yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olmalıdır.

Slovenya Cumhuriyeti, aile ve arkadaş ziyaretleri kapsamında kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırmasını zorunlu kılmıştır. Slovenya Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurularından önce en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmış olmalıdır.

18 yaş altındaki başvuru sahiplerinin her iki ebeveyni tarafından imzalanmış muvafakatname belgesi beyan etmesi zorunludur.

Slovenya Ticari Vize

Slovenya ticari vize, Slovenya’ya ticari amaçlarla seyahat edecek kişiler için düzenlenmektedir. Türkiye’de çalıştıkları şirketlerin Slovenya’daki şirketlerle düzenlenen faaliyetlerine, fuarlarına, seminerlerine katılacak kişiler Slovenya ticari vize başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Slovenya’da etkinliği düzenleyen firma tarafından başvuru sahibine bir davet mektubu gönderilmiş olması gerekir. Sonrasında Slovenya ticari vize başvurusu yapılmalıdır.

Aşağıda Slovenya ticari vize başvuruları için gerekli şartlar listelenmiştir:

 • Slovenya ticari vize davetiyesine sahip olmak
 • Slovenya ticari vize süresi sonunda Slovenya’yı terk etme niyetine sahip olmak
 • Slovenya’da ikamet edilecek süre boyunca her türlü yaşam masrafını karşılayabilecek mali yeterliliğe sahip olmak
 • Slovenya’da ticari vize kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik dışında faaliyetlere katılmamak

Slovenya Cumhuriyeti Vize Kategorileri Nelerdir?

Slovenya vize kategorileri aşağıda listelenmiştir.

 • Slovenya A tipi vize: Havalimanı transit geçiş vize kategorisidir.
 • Slovenya B tipi vize: Karayolu transit geçiş vize kategorisidir
 • Slovenya C tipi vize: Turistik, aile - arkadaş ziyareti, fuar, amaçlı ziyaretler için alınması gereken vize kategorisidir.
 • Slovenya D tipi vize: Uzun süreli (90 günden fazla) konaklamalar ve Slovenya oturum izni başvuruları için alınması gereken vize kategorisidir.

Slovenya A Tipi Vize Nedir?

Slovenya A tipi vizesi havaalanı transit vizedir. Slovenya üzerinden 3. bir ülkeye gidecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Slovenya B Tipi Vize Nedir?

Slovenya B tipi vizesi Slovenya’dan geçerek Schengen dışı bir ülkeye karayolu üzerinden gitmek için düzenlenen transit vize türüdür.

Slovenya C Tipi Vize Nedir?

Slovenya C tipi vize 180 günlük periyotta 90 güne kadar Slovenya’da kalmaya olanak sağlayan Schengen vizesidir.

Slovenya C tipi vizeler başvuru sahiplerine ülkeyi ziyaret amaçlarına göre tek girişli, çift girişli ya da çoklu giriş vizesi olarak verilmektedir.

Slovenya turistik vizesi C tipi vize kapsamındadır. Slovenya’ya ziyaret gerçekleştirecek Bordo pasaport (umuma mahsus) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Slovenya C tipi vize almakla yükümlüdür.

Slovenya C Tipi Vize Hangi Durumlarda Verilir?

Slovenya C tipi vizesi Slovenya’ya düzenlenecek kısa süreli seyahatler için düzenlenmektedir. Ziyaret, turistik gezi, tur katılımı veya fuar ziyareti amacı ile planlanan seyahatler için C tipi Slovenya Schengen vizesi verilir.

Slovenya D Tipi Vize Nedir?

“Slovenya D tipi vize nedir?” sorusu Slovenya vize araştırmaları yapan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 180 gün içerisinde 90 günden fazla Slovenya’da ikamet edecek kişiler Slovenya D tipi vize başvurusu gerçekleştirmelidir.

Slovenya D Tipi Vize Hangi Durumlarda Verilir?

Slovenya D tipi vize, Slovenya’da okuyacak, çalışacak ya da uzun süreli ikamet edecek kişiler için düzenlenmektedir.

Slovenya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya vize başvurusu, Slovenya’nın Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen VFS Global aracı kurumu üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 1. Slovenya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, ilk etapta Slovenya vize başvuru formunu doldurmalıdır. Slovenya vize başvuru formunda yer alan kişisel bilgiler, iletişim-adres bilgileri, seyahat planı bilgileri hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 2. Slovenya vize başvuru formunu dolduran başvuru sahipleri, Slovenya vize başvurusu için gerekli evrakların listesini kontrol etmeli ve belgelerini bir araya getirmelidir.
 3. Seyahat amacına yönelik talep edilen gerekli evrakları bir araya getiren başvuru sahipleri Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep ve İzmir vize başvuru merkezlerinden kendilerine en yakın olan merkeze evrakların teslimini sağlamalıdır.
 4. Slovenya vizesi için gerekli evrakların vize başvuru merkezine teslim edilmesinin ardından başvuru merkezi vize belgelerini Slovenya Konsolosluklarına iletmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Slovenya vize başvurularında randevu, form ve dilekçe doldurulması deneyimli danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Slovenya vize başvurusunun onaylanmasını takip eden iş günü pasaport başvuru sahibinin tekrar gelmesine gerek kalmaksızın Vizem.net saha ekibi tarafından alınarak başvuru sahibine gönderilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nedir?

Slovenya vize başvurusu için gerekli belgeler, Slovenya dış temsilcilikleri tarafından belirlenen belgelerdir.

Slovenya vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport: vize bitiş tarihinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalı, 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Slovenya vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişlik 45 mm yükseklik ölçülerinde Slovenya vizesi fotoğrafı olmalıdır.
 • Slovenya vize harç ücreti ödeme dekontu: Başvuru sahibinin 80 Euro olan vize ücretini ödediğine dair dekont bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası belgeleri: Tüm seyahat süresini kapsayan, 30000 € teminat tutarında ve Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Kişilerin Slovenya’ya nasıl seyahat edeceklerinin bilgilerini içeren ulaşım dokümanları, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları dosyada yer almalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Başvuru sahibinin Slovenya’da ikamet edeceği süre boyunca kalacağı yerin bilgileri dosyada yer almalıdır. Otel rezervasyonu günleri, gidiş-dönüş uçak bileti bilgileri ile uyumlu olmalıdır.
 • Seyahat programı: Başka bir Schengen ülkesinden Slovenya’ya geçiş yapacak kişiler için detaylı seyahat programı belgeleri sunulmalıdır.
 • Muvafakatname: 18 yaş altındaki başvuru sahipleri için her iki ebeveyn tarafından imzalanmış muvafakatname bulunmalıdır.
 • Maaş bordroları: Başvuru sahibi çalışıyor ise son 3 aylık maaş bordrosu dosyada yer almalıdır. Kişinin Slovenya’da ikamet edeceği süre boyunca her türlü yaşam masrafını karşılayabilecek fona sahip olduğu kanıtlanmalıdır.
 • Şirket sahipleri için vergi levhaları, ticari sicil gazetesi, meslek odası sicil kaydı, Bağkur dökümü ve şirketin antetli kağıdına seyahat detaylarını açıklayacak şekilde yazılmış bir mektup başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Çalışan kişilerin vize başvuru dosyasında işveren tarafından yazılan izin belgesi ve SGK işe giriş belgesi yer almalıdır.
 • Çiftçiler için ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanlarının bulunduğuna dair belgeler başvuru dosyasında olmalıdır.
 • Emekliler için güncel bir SGK emeklilik belgesi ve son 3 aylık banka hesap dökümleri başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Çalışmayan başvuru sahipleri geçimini sağlayan kişinin bilgilerini vize başvuru dosyasında bulundurmalıdır.
 • Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Kişilerin Slovenya seyahatleri boyunca tüm masrafları karşılayabilecek fona ya da sponsora sahip olduklarını kanıtlayacak belgeler sunulmalıdır.
 • Yabancı uyruklu kişiler için ikamet belgesi: T.C. vatandaşı olmadan T.C. sınırları içerisinde başvuru gerçekleştiren kişilerin Türkiye’de oturum iznine sahip olduklarının kanıtı dosyada yer almalıdır.

Slovenya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Slovenya vizesi için fotoğraf ölçüsü 3,5 cm genişlik 4,5 cm yükseklik ölçülerinde olmalıdır. Slovenya vizesi için fotoğrafın başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ve beyaz arka fonda, rötuşsuz, baş kısmı 3 cm uzunluğunda olacak şekilde biyometrik ölçütlerle çekilmiş olması istenmektedir

Slovenya Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Slovenya öğrenci vizesi 180 gün içerisinde maksimum 90 günlük eğitimlere katılıma izin verir. Slovenya’da 180 gün içerisinde 90 gün ikamet ederek eğitimini tamamlayamayan kişilerin öğrenci vizesi uzatma işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Slovenya’da vize uzatma işlemleri Dışişleri Bakanlığına bağlı göçmenlik bürolarına yapılmalıdır. Slovenya öğrenci vizesi uzatma başvurusu için kişiler Dışişleri Bakanlığı’na başvuru gerçekleştirmelidir. Slovenya öğrenci vizesi uzatma başvurusu, vize süresi dolmadan önce yapılmalıdır. Slovenya öğrenci vizesi süresi dolduktan sonra yapılan uzatma başvuruları kabul edilmemektedir. Öğrenciler, Dışişleri Bakanlığı’na yapacakları öğrenci vizesi uzatma başvurusunda Slovenya’da neden daha fazla kalmaları gerektiğini destekleyen belgeler sunmalılardır. Slovenya öğrenci vize uzatma başvurusu sonucunda kişilere eğitim süreleri boyunca vize ve ikamet izni sağlanır.

Slovenya Vize Şartları Nelerdir?

Slovenya vize şartları aşağıda listelenmiştir:

 • 18 yaşından büyük olmak (18 yaşında küçükler için veliler tarafından imzalanmış muvafakatname)
 • Slovenya’da ikamet edilecek süre boyunca yaşam masraflarını karşılayabilecek durumda olmak
 • Vize süresi sonunda Slovenya’yı terk etme niyetine sahip olmak
 • Slovenya’da ikamet edilecek süre boyunca suç sayılan yasaklı faaliyetlere karışmamak
 • Vize türüne bağlı olarak Slovenya’dan bir davet mektubu almış olmak

Slovenya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

“Slovenya vize reddine nasıl itiraz edilir?” sorusu, Slovenya vizesi reddi ile karşılaşan başvuru sahipleri tarafından oldukça fazla sorulmaktadır. Slovenya Cumhuriyeti, Yabancılar Yasası Madde 29 uyarınca vize reddi durumlarında kişilere itiraz etme hakkı tanımaktadır.

Slovenya vizesinin sonuçlanması ile ret kararı Slovenya Konsolosluğu tarafından kişilere bir mektup ile bildirilmektedir. Slovenya vize reddi mektubunda, ret sebepleri açıkça yer alır ve temyiz için kişilerin başvuru gerçekleştirebilecekleri son tarih bulunur.

Kişiler ilgili Slovenya dış temsilciliğine verilen tarihe kadar temyiz başvurusunda bulunabilir. Slovenya vizesi reddi kararlarında kişilere herhangi bir başvuru ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Temyiz taleplerinde kişilerin 153 Euro inceleme bedeli ödemesi gerekir ve temyiz süresi boyunca kişiler yeni bir Slovenya vizesi başvurusu gerçekleştiremezler.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için Slovenya Vizesi Nasıl Alınır?

0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için Slovenya çocuk vizesi, ebeveynleri tarafından alınmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların Slovenya vizesi başvuruları ebeveynleri tarafından gerçekleştirilir.

0-6 yaş arası çocuklar için gerçekleştirilecek Slovenya vizesi başvurularında;

 • Ebeveynlerin düzenli gelir kayıtları,
 • Ebeveynler tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname belgeleri bildirilmelidir.

0-6 yaş arasındaki çocuklar için gerçekleştirilen başvurularda ebeveynler çocuk ile birlikte Slovenya Slovenya vize başvuru merkezinde bizzat bulunmalıdır. Slovenya Cumhuriyeti 0-6 yaş grubundaki çocuklar için vize başvuru ücreti talep etmemektedir.

Slovenya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Vizem.net ile gerçekleştirilen başvurularda Slovenya vize danışmanlık ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetC tipi vizelerD tipi vizeler
Form Dilekçe20 EUR20 EUR
Randevu5 EUR5 EUR
Acente Hizmeti45 EUR90 EUR
Toplam70 EUR115 EUR

Slovenya’ya Vize Almak Zor Mu?

Slovenya’ya vize almak, gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde bir araya getirilerek uygun dilekçe ile başvurulması durumunda zor değildir. Slovenya vize başvurularında, Slovenya dış temsilcilikleri tarafından talep edilen belgelerin istenilen şekilde hazırlanması vizenin olumsuz sonuçlanmasının önüne geçmektedir.

Slovenya vize başvurularında belgelerin eksikliği ya da yanlışlığı gibi durumlar vize reddine sebep olmaktadır.

Vizem.net ile gerçekleştirilen Slovenya vizesi başvurularında bütün belgeler başvuru sahibi adına kontrol edilerek düzenlenir. Vizem.net ile Slovenya vize başvurusu yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0850 241 1868

Schengen Vizesi Slovenya’yı Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi Slovenya’yı ziyaret etmek için geçerlidir. Slovenya’nın Schengen topluluğuna üyeliği nedeniyle Slovenya vizesi bir Schengen vizesidir.

Slovenya, Schengen bölgesi topluluğuna üye olan 26 ülkeden biridir. Schengen ülkelerinden birinin multi özellikli vizesine sahip kişiler, vize alınan ülkeye giriş yaptıktan sonra 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar başka bir Schengen ülkesinde ikamet etme hakkına sahiptir. Schengen bölgesinde serbest dolaşıma dahil olabilmek için Slovenya Schengen vizesi gereklidir.

Schengen vizesi ile Slovenya’yı ziyaret eden kişiler 6 ay içerisinde 3 aya kadar Slovenya’da ikamet edebilmektedir.

Slovenya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (Hususi) pasaport, Türkiye Cumhuriyeti’nde devlet dairelerinde çalışan memurlara ve aile üyelerine verilen pasaporttur. Slovenya Cumhuriyeti, 180 gün içerisinde 90 güne kadar düzenlenecek seyahatlerde yeşil pasaport hamillerini vize sisteminden muaf tutmaktadır.

Slovenya, yeşil pasaport hamillerinin vizesiz bir şekilde 90 gün boyunca ülkeyi ziyaret etmesine izin vermektedir.

Slovenya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Slovenya’nın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Angola
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Butan
 • Çad
 • Cape Verde
 • Cezayir
 • Cibuti
 • Çin
 • Doğu Timor
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Ekvator Ginesi
 • Endonezya
 • Eritre
 • Ermenistan
 • Etiyopya
 • Fas
 • Fiji
 • Fildişi Sahili
 • Filipinler
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Güney Afrika
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Irak
 • İran
 • Jamaika
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Katar
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kırgızistan
 • Komorlar
 • Kongo
 • Kongo DR
 • Kosova
 • Küba
 • Kuveyt
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Laos
 • Lesoto
 • Liberya
 • Libya
 • Lübnan
 • Madagaskar
 • Malawi
 • Maldivler
 • Mali
 • Mısır
 • Moğolistan
 • Moritanya
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nepal
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Pakistan
 • Papua Yeni Gine
 • Ruanda
 • Rusya
 • São Tomé ve Principe
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Suriye
 • Suudi Arabistan
 • Svaziland
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Tonga
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Uganda
 • Umman
 • Ürdün
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Slovenya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Slovenya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • ABD
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei
 • Doğu Timor
 • Dominika
 • El Salvador
 • Grenada
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İngiltere
 • İsrail
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kiribati
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Kuzey Makedonya
 • Makao
 • Malezya
 • Marshall Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Monako
 • Nikaragua
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Romanya
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Seyşeller
 • Şili
 • Singapur
 • Sırbistan
 • Solomon Adaları
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda

Slovenya Vizesi ile Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Multi özellikli Slovenya vizesi ile Schengen topluluğuna dahil olan AB ülkelerine gidilmektedir.

Geçerli bir Slovenya vizesine sahip Türk vatandaşları, Schengen bölgesine üye olan AB ülkelerinde 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar ikamet etme hakkına sahiptir.

Slovenya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Slovenya vizesi, Schengen vize özelliği taşır. Schengen vizesi sahipleri, Schengen topluluğuna üye ülkeler arasında dolaşım hakkına sahiptir.

Aşağıda Slovenya vizesi ile gidilebilecek ülkeler sıralanmıştır.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lichtenstein
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Yunanistan

Slovenya’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Slovenya’ya vize almak ortalama 8 iş günü sürmektedir. Slovenya vize başvuruları evrak hazırlama süreci dahil otlama 10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Slovenya Vize Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Slovenya vize başvuru süreci, başvuru sahibinin Slovenya vizesi başvuru formunu doldurması ile başlamaktadır. Slovenya vize başvuru formunun doldurulmasının ardından kişiler Slovenya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen aracı kurumu web sitesinde bulunan gerekli belgeleri bir araya getirmelidirler.

Slovenya vizesi için gerekli evrakları bir araya getiren başvuru sahipleri kendilerine en yakın şehirde bulunan vize başvuru merkezine giderek evrakların beyanını sağlamalıdır.

Slovenya vizesi içim gerekli evrak beyanın ardından vize başvuru merkezleri vize dosyalarını Slovenya elçiliklerine ve konsoloslukların iletir. Slovenya Konsoloslukları vize başvurularını değerlendirmeye aldıktan sonraki 10 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Kişiler Slovenya vize sonuçlarını pasaportlarını vize başvuru merkezinden teslim almaya giderek öğrenir. Slovenya vize takibi Konsolosluk tarafından herhangi bir mail yada mesaj yolu ile yapılmaz. Ret kararı ile sonuçlanan vize başvurularında, Slovenya Konsolosluğu tarafından başvuru sahibine ret sebeplerini açıklayan bir mektup gönderilmektedir. Slovenya Konsolosluğu’nun başvuru sahibine göndermiş olduğu ret mektubunda kişilerin itiraz etmek için ne kadar süreleri olduğu da bildirilmektedir.

Slovenya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Slovenya vize muafiyetleri için geçerli durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • AB/Schengen Bölgesi ülkelerinden birinde iş sözleşmesi bulunan işçiler
 • Diplomatik pasaport hamilleri
 • Slovenya hava limanlarından 12 saat içerisinde Slovenya üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapan kişiler
 • Görevini yerine getirmek üzere Slovenya’ya giriş yapan kurtarma görevlileri, sağlık hizmetlileri, polis ve itfaiye teşkilatı üyeleri
 • Acil kişisel sebepler ile sınırı geçen ve 24 saat içerisinde Slovenya’yı terk eden kişiler
 • Slovenya ordusu veya polis teşkilatı personeli olarak yurtdışında görev yapan kişiler
Paylaş: