slovenya transit vizesi

Slovenya Transit Vize Nedir, 2024'te Nasıl Başvurulur?

Transit vize, bir ülkeye ulaşmak için geçiş yapılacak ülkeden alınması gereken vize türüdür. Transit vize, vizenin alındığı ülkede ikamet izni vermez. Transit vize, ilgili ülkenin havaalanları ve limanlarına giriş yapma olanağı, veya karayolu üzerinden geçiş hakkı sağlar.

Slovenya transit vize, ulaşılmak istenen ülkeye, Slovenya üzerinden geçiş izni sağlayan vize türüdür. Slovenya’daki bir uluslararası havalimanından transit geçiş yapılacaksa, Slovenya transit vizesi gerekmektedir. Slovenya transit vizesine başvuru yapılmadan önce yolcunun pasaportunda Slovenya üzerinden gidilecek ülkenin ilgili vizesi bulunmalıdır.

Slovenya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Slovenya’da uçuşlar arasındaki boşluktan dolayı 24 saatten fazla süre Slovenya sınırları içerisinde bulunacak yolcular için Slovenya transit vizesi gerekmektedir. Slovenya’da başka bir ülkeye aktarma amacıyla 24 saatten daha az süre kalacak yolcular için Slovenya transit vizesi gerekmemektedir.

Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saat olarak sınırlandırılmıştır.

Slovenya Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Slovenya Türkiye’den transit vize istememektedir. Türkiye’den kalkan uçuşlarda Slovenya aktarması varsa Slovenya transit vizesine gerek kalmadan aktarma yapılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti (T.C) pasaportu hamilleri Slovenya’daki uluslararası bir havaalanında 12 saate kadar başka bir ülkeye aktarma amacıyla Slovenya transit vizesi gerekmeden kalabilmektedir.

Slovenya Transit Vizesi Muafiyeti Nasıl Olur?

Aşağıdaki durumlarda Slovenya transit vizesi gerekliliğinden muaf olunan durumlar belirtilmiştir.

 • Diplomatik (siyah) pasaport sahibi olmak
 • Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) veya İsviçre vatandaşının aile üyesi olmak
 • Avrupa Birliği üye devleti veya Avrupa Ekonomik Alanı, Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilmiş geçerli bir vizeye sahip olmak
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Bölgesi Üye Devleti, Andorra Prensliği, Kanada, Japonya, San Marino Cumhuriyeti veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilmiş geçerli bir oturma iznine sahip olmak
 • Uluslararası Sivil Havacılık Şikago Sözleşmesine taraf olan bir devletin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesinin Slovenya transit vize almasına gerek yoktur.

Slovenya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Slovenya transit vize başvuru formu
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınan, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, vize etiket basımı için en az 2 boş sayfası olan.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 35mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde, arka fonu beyaz biyotmetrik ölçülerde olmalıdır.
 • Slovenya transit vize talep dilekçesi: Seyahat tarihlerini, seyahat planını, yolculuğun amacı ve masrafların kimin veya hangi kurum tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Uçak rezervasyonu: Vize sahibinin adına düzenlenmiş olup, gerekli vize evraklarında bulunan bilgileri desteklemelidir.
 • Slovenya’dan transit geçerek gidilecek ülkeye ait ikamet izni veya ülkeye giriş vizesi veya giriş izni veren dokümanlar
 • T.C kimlik kartı fotokopisi

Slovenya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya transit vizesine başvurmak için verilen sırayla aşağıda listelenen adımları izlenir:

 • Slovenya transit vizesi başvuru formu doldurulur.
 • Slovenya transit vizesi için gerekli belgeler toplanır.
 • Slovenya transit vizesi gerekli belgeleri teslim etmek için yetkili vize başvuru merkezinden randevu alınır.
 • Yetkili vize başvuru merkezi VFS Global kurumuna Slovenya transit vizesi için gerekli belgeler ve pasaport teslim edilir.
 • Slovenya vize başvuru merkezi VFS Global kurumu adına ücret ve harçlar ödenir, makbuz alınır Slovenya transit vize başvuru dosyasına teslim edilir.
 • Slovenya transit vize başvurusunun Slovenya’ya seyahatten en az 15 gün önce yapılması önerilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Slovenya transit vize ücreti 80 € ‘dur. Slovenya transit vize ücreti yanında 25 € aracı kurum hizmet bedeli de ödenmelidir.

Slovenya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Slovenya transit vize başvurusu ortalama 8 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Slovenya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Slovenya transit vizesi, 24 saat boyunca ve yalnızca bir Slovenya havaalanının uluslararası transit alanında geçerlidir.

Slovenya transit vize ile izin verilmeyen faaliyetler aşağıda listelenmiştir.

 • Slovenya’da ikamet etmek
 • Slovenya’da maaşlı ya da maaşsız bir işte çalışmak
 • Slovenya’da eğitim görmek
 • Slovenya’da oturum iznine başvurmak

Slovenya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Slovenya transit vize için destekleyici belgeler Slovenya transit vize başvurusunu güçlendirmektedir ve Slovenya Devleti’ne Slovenya’da sadece transit amaçla bulunacağınızı kanıtlamaktadır.

Slovenya transit vize için destekleyici belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Yolculuğun son varış noktasına kadar devamlılığını kanıtlar belge: Son varış yeri için bir uçak bileti veya varsa vize
 • Slovenya Cumhuriyeti topraklarına girmeme niyetiyle ilgili belgeler ve bilgiler

Çocuklar için Slovenya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçük çocuklar için Slovenya vizesi başvurularında eğer çocuk ebeveyni olmadan seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından verilen muvafakatname gerekmektedir.

Slovenya transit vizesine, çocukları için başvuracak her iki ebeveyn de kendi pasaport veya kimlik kartlarının birer fotokopisini Slovenya Büyükelçiliğine sunmalıdır.

Çocuklar için Slovenya Transit Vize başvuru sürecinde aşağıdaki belgeler temin edilmelidir.

 • Doğum belgesinin kopyası
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük bireyin tek başına seyahatinde ebeveynlerinin her ikisinin de imzasının bulunduğu noter onaylı belge sunulmalıdır. Ayrıca çocuk, ebeveynlerinden yalnızca biri ile seyahat edecekse diğer ebeveyn tarafından imzalanmış orijinal bir muvafakat mektubu yazılmış olmalıdır.
 • Ölüm belgesi : Yalnızca bir ebeveyni hayatta olan 18 yaş altındaki Bulgaristan transit vize başvurusu sahipleri için vefat eden ebeveynin ölüm belgesi başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Ebeveynlerin pasaport ve kimlik fotokopileri : Slovenya’ya yalnız seyahat edecek olan 18 yaş altındaki bireylerin çocuklar için Slovenya transit vize başvurusunda, belgeler arasına ebeveynlerin pasaport ve kimlik fotokopileri eklenmelidir.

Dönüşte yine Slovenya üzerinden aktarma yapılacaksa dönüş biletleri de başvuru esnasında beyan edilmelidir. Ebeveynler tarafından Slovenya transit vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin çocuk adına hazırlanarak vize başvuru merkezine teslim edilmesiyle Çocuklar için Slovenya vizesi başvurusu tamamlanır.

Slovenya Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Slovenya transit vize reddi kararına karşı Slovenya Büyükelçiliğine temyize gidilebilir. Slovenya Büyükelçiliği tarafından verilen Slovenya vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri standart bir form ile bildirilir.

Slovenya transit vize ret bildiriminde ret kararının nedenleri ve temyiz için son başvuru tarihi yer almaktadır. Slovenya transit vize reddi kararına karşı bir başvuruda bulunmadan önce, Slovenya transit vizesi reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapılması ve eksik belgelerin tamamlanması tavsiye edilmektedir.

Temyiz edilecek Slovenya transit vizesi Slovenya Büyükelçiliğine hitaben neden karara itiraz edildiğine dair yazılmış bir dilekçe, yeniden düzenlenmiş belgeler ve Slovenya vize reddinin bulunduğu pasaport ile birlikte Slovenya Büyükelçiliği’ne iletilmelidir.

Slovenya transit vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez. Slovenya transit vize ücreti, Slovenya vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: