slovenya çalışma vizesi başvuru

Slovenya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Başvuru Süreci 2024

Slovenya çalışma vizesi, Slovenya’da bulunan bir şirket bir işte çalışacak ya da staj yapacak kişilerin başvuru gerçekleştirmesi gereken vize türüdür. Kişiler Slovenya çalışma vizesi başvurusu gerçekleştirebilmek için Sloven bir işveren tarafından işe kabul edilmiş ve bir davet mektubu almış olmalılardır.

Slovenya Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovenya çalışma vizesine başvurmak için gerekli evraklar, başvuru yapılacak Slovenya çalışma vizesi ve izni türüne göre farklılık göstermektedir.

Aşağıda Slovenya çalışma vizesine başvurmak için gerekli olan genel evraklar listelenmiştir:

 • Geçerli bir pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Slovenya vizesi fotoğrafı: 1 adet, 35 mm en ve 45 mm boya sahip, arka fonu beyaz olan ve 6 aydan eski olmayan bir fotoğraf olmalıdır.
 • Slovenya çalışma vize ücreti ödeme dekontu: Vize başvuru harcının ödendiğine dair dekont bulunmalıdır.
 • Garanti belgesi: Slovenya’da bulunan belediye tarafından gönderilen, başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir garanti belgesi olmalıdır.
 • Davet mektubu: Slovenya’da bulunan işveren tarafından Slovenya Büyükelçiliği’ne hitaben düzenlenmiş olmalıdır.
 • Eğer Slovenya’ya satış için gidiliyorsa: Slovenya’da satılacak ürünün, hizmetin Slovenya kanunlarına göre yasal olduğunu gösteren belgeler
 • Çiftçiler için; çiftçilik belgesi başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Slovenya’da ikamet edilecek süre boyunca yaşam masraflarının karşılanabileceğini gösteren finansal kanıtlar sunulmalıdır.
 • Slovenya seyahat sağlık sigortası belgeleri: Başvuru sahibinin en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası bulunmalıdır.

Slovenya Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Slovenya çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir:

 • Serbest meslek sahipleri ve Slovenya’da istihdam edilecek çalışanlar için Slovenya çalışma vizesi
 • Yabancı uyruklular için eğitim veren kişiler için çalışma vizesi
 • Mevsimlik işçiler için çalışma vizesi
 • Başka bir ülkenin Slovenya’daki dış temsilciliklerinde görevlendirilen kişiler için çalışma vizesi
 • AB mavi kart sahipleri için çalışma vizesi
 • Slovenya’da şirket kuracak kişiler için çalışma vizesi
 • Slovenya staj vizesi

Slovenya çalışma izni başvurusu yapmak için öncelikle Slovenya kısa süreli (C tipi) çalışma vizesi veya uzun süreli (D tipi) çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Slovenya Kısa Süreli (C Tipi) Çalışma Vizesi Nedir?

Slovenya kısa süreli C tipi çalışma vizesi bulunmamaktadır, Slovenya çalışma vizesi almak için D tipi Slovenya vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Slovenya Uzun Süreli (D Tipi) Çalışma Vizesi Nedir?

Slovenya uzun süreli (D tipi) çalışma vizesi, Slovenya’da 180 gün içerisinde 90 günden fazla ikamet edecek ve çalışacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Kişiler, Slovenya D tipi vize kapsamında çalışma vizesi başvurusu gerçekleştirmeden önce Sloven bir işveren ile iş sözleşmesi imzalamış olmalılardır.

Slovenya uzun süreli çalışma vizesi için sabıka kaydı, iş sözleşmesi, Sloven işveren tarafından düzenlenen davet mektubu belgeleri ile Slovenya Konsolosluklarına başvuru gerçekleştirilmelidir. Bir D tipi uzun süreli çalışma vizesi kapsamında Slovenya’ya giriş yapan kişiler, Slovenya çalışma ve oturum izni başvurusunda bulunmalıdır.

Slovenya D tipi çalışma vizesi sahipleri, çalışma izni başvurusunu Türkiye’de bulunan Slovenya Konsolosluğu veya Slovenya Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirebilir. Tüm uzun süreli Slovenya vize başvuruları doğrudan ilgili Slovenya dış temsilciliğine yapılabilmektedir.

Tercihe bağlı olarak Sloven işveren Türk çalışan adına Slovenya’da direkt olarak Slovenya çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Slovenya Çalışma İzni için Çalışma Vizesi Önemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geçerli bir Slovenya çalışma çıkarabilmeleri için öncelikle Slovenya çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Sloven bir işveren ile iş sözleşmesi imzalayarak ülkeye davet edilen çalışanlar, çalışma ve oturum izni başvurularında önceliklidir. Slovenya D tipi vizesi kapsamında Slovenya topraklarında ikamet eden kişiler için Slovenya çalışma izni almak oldukça kolaydır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: