Ukrayna Dil Okulları

Ukrayna Dil Okulları ve Ukrayna'da Dil Eğitimi

Ukrayna’da dil eğitimi diğer birçok Doğu Avrupa ülkesine göre daha gelişmiştir. Ukrayna’nın çok uluslu ve çok dilli bir ülke olması Ukrayna’da dil eğitimi konseptinin gelişmiş olmasının kültürel sebeplerinden birisidir.

Ukrayna’nın %67.5’si resmi dil olan Ukraynaca konuşurken %29.6’sı Rusça konuşmaktadır. Ukrayna’da birçok Slav dili; Tatarca, Kıpçak Türkçesi gibi birçok Türk dili de ikinci dil olarak bilinen diller arasındadır.

Ukrayna okulları yabancı dil eğitimini 1. sınıftan itibaren zorunlu tutar. Ukrayna’da yabancı dil eğitimine verilen önem, Ukrayna dil okulları için avantaj olmuş ve Ukrayna dil okullarının diğer milletler tarafından da tercih edilmesini sağlamıştır.

Ukrayna dil kursu ve eğitimi, Ukrayna dil okulları aracılığı ile alınabilmektedir. Ukrayna dil okulları sayıca fazla ve çok çeşitlidir. Ukrayna’da yabancı dil eğitiminin gelişmiş olması ve dil okullarının eğitim kalitesi Ukrayna dil okulları için tercih sebebi olmuş, böylece Ukrayna’da dil eğitimi alanının büyümesini sağlamıştır. Ukrayna dil okulu fiyatları Avrupa ortalamasının altındadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ukrayna Dil Eğitimi ve Okulları Fiyatları Nedir?

Ukrayna dil okulu fiyatları 2021 yılında ortalama olarak haftalık 1500-2500₺ aralığındadır. Ukrayna dil okulu fiyatları eğitim süresine göre değişiklik göstermektedir.

Ukrayna dil okullarında, 2021 yılı için haftalık ücreti 1,776₺ olan bir kursa, 1 yıllık kayıt yapıldığında toplamda 58,263₺ olarak fiyatlandırılmaktadır.

Ukrayna İngilizce dil okulları ve Ukrayna Rusça dil okulları fiyatlandırma olarak benzerlik göstermektedir. Ukrayna dil okulları arasında, konaklama hizmeti sunulan dil okulları da bulunmaktadır.

Haftalık kurs ücreti 1600₺ olan bir Ukrayna dil okulunun haftalık ücreti konaklama hizmeti de dahil edildiğinde haftalık toplam masraf 2000-2200₺ olabilmektedir. Hem konaklama hem de dil öğrenimi imkanını aynı anda sunan Ukrayna dil okulları maliyet, zaman ve öğrenim açısından öğrenciye avantaj sağlamaktadır. Ukrayna avrupa ülkeleri arasında dil eğitimi için bütçe dostu ülkelerden biridir.

Ukrayna’da Dil Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Ukrayna’da dil eğitimi süresi katılım sağlanan programa göre değişiklik göstermekle beraber programlar genelde 4 haftadan başlar ve konaklama dahil dil eğitim programlarında süreç 52 haftaya kadar uzanmaktadır fakat 1-2 haftalık programlar da mevcuttur.

Ukrayna’da dil eğitimi için en çok tercih şehirler Kiev, Sumi, Odessa, Harkov ve Lviv’dir. Ukrayna’da en çok öğretilen diller İngilizce ve Rusçadır. Ukrayna’da İngilizce ve Rusça eğitiminde benzer fiyatlandırma yapılmaktadır.

Rusça, İngilizce, Fransızca ve diğer dillerde eğitim veren birçok Ukrayna dil okulu da bulunmaktadır. Ukrayna’da Rus eğitmenlerden oluşan kadrolarla Rusça eğitim veren dil okulları oldukça yaygındır.

Ukrayna’da Hangi Şehirlerde Dil Eğitimi Alınabilir?

Ukrayna’da dil eğitimi veren okulların en yaygın olduğu şehirler Kiev ve Odessa’dır. Ukrayna’da çoğu gelişmiş şehirde dil okulu bulunmaktadır.

Ukrayna’da aşağıda verilen şehirlerde dil eğitimi alınabilmektedir.

 • Kiev
 • Odessa
 • Sumi
 • Harkov
 • Lviv

Ukrayna’da Hangi Diller için Eğitim Alınabilir?

Ukrayna’da dil eğitiminde en yaygın iki dil Rusça ve İngilizce’dir. Ukrayna’da ayrıca Almanca ve Fransızca dil eğitimi veren dil okulları da bulunmaktadır. Ukrayna’da Ukraynaca eğitimi veren dil okulları yabancı öğrenciler tarafından rağbet görmektedir.

Ukrayna’da dil eğitimi alınabilecek diller aşağıda listelenmiştir.

 • Rusça
 • İngilizce
 • Almanca
 • Fransızca
 • Ukraynaca

Ukrayna’da En İyi Dil Okulları Hangileridir?

Ukrayna’da en iyi dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • LAE Center (Ukraynaca, Rusça, İngilizce ve Almanca dillerinde eğitim vermektedir.)
 • International House Kiev (Ukraynaca, Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir.)
 • Odessa Language Study Center (Rusça dilinde eğitim vermektedir.
 • American English Center (İngilizce dilinde eğitim vermektedir.)
 • German Center (Almanca dilinde eğitim vermektedir.)
 • NOVAMOVA (Rusça ve Ukraynaca dillerinde eğitim vermektedir.)
 • Kiev International Language Center (İngilizce dilinde eğitim vermektedir.)
 • Institut Français of Ukraine (Fransızca dilinde eğitim vermektedir.)

Ukrayna İngilizce dil okulları arasında 2020 yılında en iyi Ukrayna’da ingilizce dil okulu LAE Center seçilmiştir.

Dil eğitiminde gelişmiş bir ülke olan Ukrayna, İngilizce dil okulları ve Rusça dil okulları başta olmak üzere birçok iyi dil okulunu barındırır. Ukrayna’da en iyi dil okulları verdikleri eğitimin kalitesi ve donanımlı öğretmenleriyle Ukrayna’da ve Avrupa’da tanınan ve tercih edilen dil okulları haline gelmiştir.

Ukrayna’da Dil Okullarının Avantajları Nedir?

Ukrayna’da dil okullarının avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Düşük dil okulu ücretleri: Ukrayna dil okulları diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha bütçe dostudur. Daha düşük maliyetli dil eğitimi ve Ukrayna’nın ulaşım, yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarda diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olması Ukrayna dil okullarının avantajlarından ve tercih sebeplerinden biridir.
 • Farklı dillerde eğitim imkanı: Ukrayna’da birçok farklı dilde eğitim veren çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Ukrayna Dil okullarının öğretilen diller, fiyatlandırma, konum ve diğer hizmetlerde bol seçenek sunması daha büyük bir kitle tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Farklı taleplere cevap veren Ukrayna dil okulları, Ukrayna’nın dil eğitiminde tercih edilen ülkelerden biri olmasının başlıca sebeplerindendir.
 • Gelişmiş dil eğitimi: Ukrayna’da dil eğitimi kavramına önem verilmektedir ve dil eğitiminin gelişmesine ELP(European Language Portfolio) gibi kuruluşlar katkıda bulunmuştur. Ukrayna’da dil okullarına verilen önem sektörün büyümesini ve çeşitliliğin artmasını sağlamıştır.
 • Dil öğrenirken Ukrayna’da yaşama imkanı: Hem yeni bir dil öğrenmek hem de yeni bir ülke görmek isteyen insanlar dil eğitimi için Ukrayna’yı sıkça tercih etmektedir. Ukrayna’da bazı dil okulları tatil-dil öğrenimi konseptine sahiptir, Dil öğrenimi ve Konaklama hizmetleri veren Ukrayna dil okulları öğrencilerine dil öğrenirken aynı zamanda tatil yapma fırsatı sunar.

Ukrayna’da dil okullarının, avantajları diğer birçok Balkan ve Avrupa ülkesine göre daha fazladır. Ukrayna dil okulları sahip olduğu avantajlar nedeniyle dil eğitiminde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir.

Ukrayna’da Yabancı Dil Kursları Neden Popülerdir?

Ukrayna’da yabancı dil kursları diğer Avrupa ülkelerine göre ucuz olduğu için yurtdışında dil eğitimi almak isteyen adaylar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Ukrayna’da dil eğitimine olan yüksek talep zamanla Ukrayna’da dil eğitiminin gelişmesine ve Ukrayna dil okullarının popülerleşmesine neden olmuştur. Ukrayna dil okulları her yıl başta Avrupa, Balkan ülkeleri ve Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinden öğrencilere dil eğitimi vermektedir.

Ukrayna’da Dil Eğitimi Vizesi Nasıl Alınır?

Ukrayna Dil Eğitimi Vizesi için izlenecek adımlar aşağıdadır.

 1. Ukrayna dil okullarına kayıt yaptırılarak kabul belgesi alınır
 2. Ukrayna dil eğitimi vizesi için gerekli evraklar hazırlanır
 3. Ukrayna öğrenci vize başvuru formu doldurulur. Elektronik vize başvurusunu doldurmak ve yazdırmak için online vize başvuru formu ziyaret edilir
 4. Ukrayna Vize Başvuru Merkezini ziyaret edilip ve doldurulmuş olan vize başvuru formu gerekli destekleyici belgeler ile birlikte teslim edilir.
 5. Ukrayna öğrenci vizesi başvuru ücreti ödenir.
 6. Başvuru sonucu beklenir

Ukrayna Express eğitim vizesi işlemleri 1-3 çalışm günü, Ukrayna D tipi eğitim vizesi işlemleri ise 6-9 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.

Ukrayna eğitim vizesi için gereken evraklar aşağıdadır.

 • Ukrayna eğitim vizesi başvuru formu: Ukrayna vize başvuru formu internet adresinden doldurulmuş, kaydedilmiş ve imzalanmış olup çıktı alınmalıdır.
 • 1 adet ukrayna vize fotoğrafı (35x45 boyutunda , renkli, arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı)
 • Pasaportun aslı ve ilk sayfasının fotokopisi: Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olan ve en az 2 boş sayfasi bulunan asıl pasaport sunulmalıdır.
 • İlgili Ukrayna dil okulunun kabul mektubu
 • Ukrayna seyahat sağlık sigortası: Ukrayna’da geçerli en az 30.000 € teminatlı ve tüm seyahat süresini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası eklenmelidir. (orijinal, kaşeli ve imzalı olmalıdır.)
 • Mali yeterlilik belgeleri: Seyahat boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler(Son iki aylık hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü) eklenmelidir (Asgari tutar 1000 USD veya eş değerde başka bir para birimi olmalıdır.)
 • Ukrayna vize harç ödeme dekontu: Garanti Bankası Ukrayna Büyükelçiliği hesabına yatırılmış vize harç bedelinin orijinal dekontu eklenmelidir. (Dekonttan 2 kopya olmalı ve dekontta kişinin adı ve soyadı yazmak zorundadır. )

Eğer başvuru sahibi Türk/Türkmenistan vatandaşı değilse:

 • Türkiye’de geçerli oturum izni kartı ve fotokopisi eklenmelidir.
 • Noter onaylı kira sözleşmesi, adres kaydı ve su/elektrik faturaları eklenmelidir.
 • Uçak bileti rezervasyonları eklenmelidir.

Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçükse:

 • Ebeveynler tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname eklenmelidir.
 • Başvuru formuna velinin onaylı imzası eklenmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ukrayna’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Ukrayna’da eğitim alırken, kısa süreli vize ile ülkeye giriş yapılmış ise vize süresi boyunca çalışmaya izin verilmemektedir.

Ukrayna’da dil eğitimi 90 günden fazla olan öğrenciler, durumu kanıtlayan belgeler ile birlikte oturma iznine başvurabilmektedirler. Ukrayna’da oturma iznine sahip yabancı uyruklu öğrenciler, eğitim süreleri boyunca yarı zamanlı işlerde haftada en fazla 20 saat çalışabilmektedirler.

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri Nedir?

Ukrayna’da öğrenci için konaklama seçenekleri; otel, kiralık daireler, ve Airbnb seçeneklerinden oluşmaktadır. Ukrayna’daki bazı dil okulları konaklama hizmeti de sunmaktadır.

Ukrayna’da otel fiyatları ortalama gecelik 300 TL’den başlar. Otel çeşitliliği olarak en fazla seçenek sunan şehir Kiev’dir Odessa ve Harkov şehirleri Kiev’i takip etmektedir. Odessa, Harkov ve Kiev şehirleri arasında nispeten daha ucuz seçenekler sunan şehir ise Kiev’dir, Kiev’de geceliği 200 TL’den başlayan odalar bulunabilmektedir.

Ukrayna’da daire yapısı Türkiye’den farklıdır, şehir merkezlerindeki apartmanlar genellikle Sovyetler Birliği zamanından kalan eski yapılar olduğundan Türkiye’deki gibi 2+1, 3+1 evlere rastlamak oldukça zordur. Ukrayna’da çoğunlukla tüm daireler temel olarak banyo, yatak odası, mutfak ve koridordan oluşur. Ukrayna’da kiralık dairelerin avantajı ise genellikle eşyalı olmalarıdır. Ukrayna’da evlerin elektrik, su, internet gibi giderleri aylık ortalama 100-150 TL civarındadır.

Ukrayna’da şehirlere göre ortalama ev kirası fiyatları aşağıda en pahalıdan en ucuza doğru listelenmiştir.

 • Odessa
 • Kiev
 • Lviv
 • Harkov
 • Poltava

Ukrayna’da Airbnb fiyatları genel olarak otel seçeneklerine göre daha fiyat olarak daha uygundur. Ukrayna’da Airbnb fiyatları şehirden şehire farklılık göstermekle beraber ortalama olarak gecelik 100-150 TL’den başlamaktadır. Ukrayna Airbnb ortalama gecelik konaklama ücreti 350 TL’dir.

Ukrayna’da konaklama hizmeti sunan dil okulları ise en uygun seçeneği sunmaktadır. Konaklama hizmeti sunan dil okulları iki farklı konsepte sahiptir; okul bünyesinde yurt şeklinde odaları bulunan dil okulları ve aile yanında konaklama hizmetini Ukrayna devleti ile anlaşmalı olarak sağlayan dil okulları. Ukrayna’da ile evinde konaklama hizmeti sunan dil okulları öğrenciden kalmak istediği aileye dair kriterlerini istemektedir. Ukrayna’da kalınacak aile devlet tarafından denetlenmektedir ve okula en fazla 30 dakika uzaklıkta bir konumda bulunur. Ukrayna dil okulları tarafından sağlanan konaklama ücretleri dil öğrenim paketine dahil olmaktadır.

Ukrayna’da Dil Eğitimi Alırken Yaşam Koşulları Nasıldır?

Ukrayna’da dil eğitimi alırken yaşam koşulları birçok avrupa ülkesine göre çok daha kolaydır. Ukrayna’da öğrenciler genellikle ekonomik olarak problem yaşamazlar çünkü Ukrayna hem para birimi hem de ucuzluk olarak bütçe dostu bir ülkedir. Ukrayna’da okuldan alınan dil eğitim süresi okulun eğitim programına göre değişmektedir. Ukrayna’da günlük ortalama ders süresi 4 saattir. Ukrayna’da dil eğitimi dersleri dışındaki sürede öğrenciler Ukrayna’yı gezip sosyal aktivitelere katılacak zaman bulabilmektedir.

Ukrayna’da yeme-içme, barınma ulaşım ve eğitim gibi temel harcamalar diğer ülkelere göre düşüktür. Dil eğitimi alacak öğrenciler için Ukrayna’da yaşam, her açıdan oldukça uygundur.

Ukrayna’da bir öğrencinin her şey (yeme-içme, barınma, sosyal aktiviteler, ulaşım) dahil ortalama aylık masrafı ortalama 5000 TL civarındadır. Ukrayna’nın para birimi olan Grivna’nın değeri Euro ve Dolar karşısında düşüktür bu sebeple Ukrayna; Kanada, İngiltere ve ABD gibi ülkelere göre çok daha hesaplı bir dil eğitim fırsatı sunmaktadır.

Kiev’e Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Kiev’de dil eğitimi almanın temel avantajı diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha uygun yaşam koşullarına sahip olmasıdır. Kiev, Ukrayna’nın en gelişmiş şehridir ve konaklama, eğitim ve sosyal faaliyet alanlarında birçok seçenek sunmaktadır.

Kiev şehri Ukrayna’da dil eğitiminde, öğrencilerine çeşitli dillerde eğitim sunmaktadır. Rusça ve İngilizce dışındaki dillerde eğitim almak isteyen öğrenciler çoğunlukla Kiev’i tercih etmektedir. Kiev’de dil eğitimi almak için Ukrayna vizesi almak yeterlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: