Ukrayna Oturum İzni

Ukrayna Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da kalıcı oturum izni alabilmek için; ilgili kişinin Ukrayna’da çalışma izni sahibi olmak, Ukrayna’da 100,000 Euro yatırım yapmak, 1. veya 2. dereceden Ukrayna vatandaşı akrabası olmak, Ukrayna’da mülteci olarak 3 yıl yaşamış olmak veya iltica etmiş olmak, Ukrayna’da 2 yıldan uzun süredir evli olduğu Ukrayna vatandaşı eşi olmak, Ukrayna ekonomisinin ihtiyacı olan kalifiye uzman veya işçi olmak, Ukrayna’da bilim ve kültür alanında çalışmayı amaçlamak, özelliklerinden en az birini sağlaması gereklidir.

Ukrayna oturum izni, Ukrayna’da 90 günden uzun süre bulunacak Ukrayna vatandaşı olmayan kişilerin başvurması gereken izin türüdür. Ukrayna’da, geçerliliği 3 yıla kadar süren geçici oturum izni alınabilir.

Ukrayna oturum izni almak isteyen bireylerin Ukrayna’ya D tipi vize ile giriş yapmış olması gerekmektedir.

Ukrayna’da Oturma İzni Almayı Gerektiren Süreçler Nelerdir?

Ukrayna’da oturma izni almak için gerekli süreçler aşağıda listelenmiştir.

 • Ukrayna aile birleşimi kapsamıyla oturma izni
 • Ukrayna yatırım kapsamında oturma izni
 • Ukrayna eğitim kapsamında oturma izni
 • Ukrayna çalışma kapsamında oturma izni
 • Ukrayna evlilik kapsamında oturma izni

Ukrayna Eğitim Görmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da eğitim görmek için oturma izni, Ukrayna’da 90 günden uzun eğitime katılacak bireylere verilebilmektedir. Ukrayna’da üniversite veya dil eğitimi alacak kişiler için oturma izni almak mümkündür. Ukrayna’da eğitim için verilen oturma izni geçicidir ancak eğitim süresince uzatılabilir.

Ukrayna’da eğitim görmek için oturma izni almak isteyen kişilerin uzun süreli D tipi vizeye sahip olmaları gerekmektedir.

Ukrayna’da eğitim görmek için yapılan oturma izni başvuruları, yapıldıktan sonraki 15 takvim günü içerisinde sonuçlanmaktadır ve bu süreç içerisinde başvuran Ukrayna’da olmalıdır. Ukrayna’da oturma izni başvurularının şahsen yapılması gerekmektedir.

Ukrayna’da alınabilecek eğitim seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ukrayna’da Lisans Eğitimi
 • Ukrayna’da Yüksek Lisans Eğitimi
 • Ukrayna’da Dil Eğitimi

Ukrayna Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna lisans eğitimi için oturum izni, Ukrayna’da bir üniversitede başvurusunu yapmış ve kabul almış öğrencilere verilmektedir.

Ukrayna’da bulunan bir lisans programına kabul edilmiş öğrenciler gerekli belgeler ile göçmenlik bürosuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Ukrayna lisans eğitimi için oturum izni için gerekli olan üniversiteye verilen ödemenin kanıtı olan ödeme makbuzu ve başvuru formu, başvuru yapacak bireyin yanında bulunmalıdır. Ukrayna Üniversiteleri ortalama lisans eğitim fiyatları 2500 Dolar ile 5800 Dolar arasındadır.

Ukrayna lisans eğitimi için oturum izni başvurusu yapacak öğrencilerin göçmenlik bürosuna giderken yanlarında bulundurması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerliliği olan pasaport
 • Ukrayna uzun süreli D tipi vize
 • 6 adet 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip fotoğraf
 • Üniversiteye yapılan başvuru belgesi
 • Üniversiteye ödeme yapıldığına dair ödeme makbuzu
 • Kişisel verilerin olduğu pasaport sayfalarının noter tasdikli çevirisi

Ukrayna Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna yüksek lisans eğitimi için oturum izni, Ukrayna üniversitelerine yüksek lisans programları için başvurusu kabul edilmiş öğrencilere verilmektedir.

Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi için kabul görmüş öğrenciler gerekli belgeleri yanlarında bulunmalıdır. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi için oturum izni başvurusu şahsen yapılmalıdır. Ukrayna lisans eğitimi için oturum izni için başvuru yapmak isteyen öğrenciler, D tipi vizeyle ülkeye giriş yapmış olmalıdır ve başvuru yaptıktan işlem sonuçlanana kadar Ukrayna’dan ayrılmamalıdır.

Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi için oturum izni başvurusu yapmak isteyen bireylerin en yakın göçmenlik bürosuna gitmeleri gerekmektedir.

Ukrayna yüksek lisans eğitimi için oturum izni başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin yanlarında bulundurması gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Geçerli bir pasaport
 • Ukrayna D tipi vize
 • Mat kağıt üzerine 6 adet 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip fotoğraf
 • Üniversite başvuru belgesi
 • Üniversite ödeme makbuzu
 • Pasaportun kişisel bilgiler bölümünün Ukraynaca noter onaylı çevirisi

Ukrayna’da Dil Okulu için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da dil okulu için oturma izni, Ukrayna’da 90 günden daha uzun süreli dil eğitimi almak isteyen ve bunun için üniversitelerden veya okullardan kabul görmüş öğrenciler tarafından başvurulan izin türüdür.

Ukrayna’daki en büyük dil okulları Kiev, Odessa, Kharkiv’de bulunmaktadır. Ukrayna’da dil okulu için oturma izni almadan önce, Ukrayna Dil Okulları ve Fiyatları üzerine araştırma yapılması tavsiye edilmektedir.

Ukrayna’da dil okulu için oturma iznine başvurmak isteyen kişilerin, ülkeye D tipi vize ile giriş yapmış olmaları ve başvuru sonuçlanana kadar ülkeden ayrılmamaları gerekmektedir. Ukrayna dil okulu için oturum iznine başvurular şahsen yapılmaktadır.

Ukrayna dil okulu oturum izni için gereken belgeler aşağıda sırasıyla verilmiştir.

 • Ukrayna dil okulu ödeme belgesi
 • Kişisel verilerin olduğu pasaport sayfalarının noter tasdikli çevirisi
 • 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip 6 adet fotoğraf (mat kağıt üzerinde)
 • Geçerli pasaport
 • Ukrayna D tipi vize

Ukrayna’da İş Bulmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da iş bulmak amacıyla oturma izni almak için, öncelikle işveren kurumdan davet mektubu gerekmektedir. Ukrayna’da çalışmak için oturma izni almak isteyen kişilerin öncelikle çalışma izni sahibi olması gerekmektedir. Ukrayna’da çalışma izni için verilen en uzun süre 3 yıldır ancak bu süre kişi tarafından uzatılabilir. Ukrayna çalışma izni için başvurulduktan sonra işlemin sonuçlanma süresi 10 iş günüdür.

Ukrayna’da iş bulmak için oturma izni için öncelikle bir çalışma izni ve önceden anlaşılmış bir işveren gerekmektedir. Ukrayna’da çalışmaya gelmeden önce kişiye uygun Ukrayna İş Olanakları üzerine internet üzerinden araştırma yapılması tavsiye edilmektedir.

Ukrayna çalışma izni aldıktan sonra, Ukrayna’da 90 güne kadar çalışılabilmektedir. Ukrayna’da 90 gün üzerinde çalışmak isteyen bireylerin oturma izni başvurusu yapması gerekmektedir. Ukrayna oturum izni almak isteyen kişilerin D tipi vize ile ülkeye giriş yapması gerekmektedir.

Ukrayna oturum izni başvurusu yapmak için en yakın göçmenlik bürosuna çalışma izni ve diğer gerekli belgeler ile başvurulabilmektedir.

Ukrayna’da Staj için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da staj için oturma izni, Ukrayna’da 90 günden uzun süre staj yapmak isteyen kişilerin başvurusu üzerine verilmektedir.

Ukrayna staj için oturum izni isteyen kişiler D tipi vize ile ülkeye giriş yaptıkları takdirde geçici oturma iznine başvuru yapabilmektedirler. Ukrayna’da alınan geçici oturma izni gerekli durumlarda uzatılabilmektedir.

Ukrayna oturum izni için bireyler, gerekli belgeler ile başvurularını en yakın göçmenlik ofisine yapabilmektedir. Ukrayna oturum izni başvurusundan sonra işlem sonuçlanana kadar Ukrayna sınırları içinde bulunma zorunluluğu vardır.

Ukrayna’da İş Kurmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna yatırımcılara, iş kurmak isteyenlere ve girişimcilere fırsatlar sağlamaktadır. Ukrayna’da yatırım yapan veya iş kuran kişilere Ukrayna oturum izni sağlamaktadır.

Ukrayna’da yatırım yaparak oturum izni hakkı kazanmak isteyen kişiler, 100,000 Euro değerinde bir yatırım ile Ukrayna oturum iznine sahip olabilmektedirler.

Ukrayna’da iş kurmak isteyenler ise limited şirket (LLC) kurma aracılığı ile Ukrayna oturum izni hakkına sahip olabilmektedirler. Ukrayna’da limited şirket kurup oturma izni hakkına sahip olabilmek için öncelikle çalışma izni başvurusu yapmak gerekmektedir.

Ukrayna’da iş kurmak veya yatırım yapmak için en elverişli alanlar; yenilenebilir enerji, tarım, imalat, savunma sanayi, toptan ticaret, sağlık hizmeti, eğitim, bilgi teknolojileri ve telekom sektörleridir.

Ukrayna oturum izni için iş kurmak isteyenlerin D tipi vize ile ülkeye girip, başvurularını en yakın göçmenlik bürosuna yapmaları beklenmektedir.

Ukrayna’da Ev Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da ev alarak oturma iznine sahip olmanın bir yolu bulunmamaktadır.

Ukrayna 100.000 Euro gibi bir yatırımla iş sahiplerine ve yatırımcılara oturma izni sağlarken, bu miktar gayrimenkul alımlarında geçerli olmamaktadır. Ukrayna’da ev alarak yatırım yapmanın yabancı uluslu kişilere Ukrayna göç izni ve Ukrayna oturum izni sağlamamaktadır.

Ukrayna’da oturum izni almak isteyenlerin gayrimenkul dışında yatırımlara yönelmesi gerekmektedir. Ukrayna’da ev sahibi olmak isteyenlerin halihazırda oturum izni olması zorunludur. Ukrayna’da Yaşam koşulları açısından diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha ucuzdur.

Ukrayna’da Evlilik Yaparak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da evlilik yaparak oturma izni almak isteyen kişilerin Ukrayna vatandaşı olan bir birey ile evli olmaları gerekmektedir. Ukrayna’nın, Ukrayna vatandaşı olmayan kişiye oturum izni hakkı tanıması için kişinin, Ukrayna vatandaşı eşiyle 2 yıl Ukrayna sınırları içerisinde evli kalması gerekmektedir.

Ukrayna’nın evlilik yoluyla oturum izni tanıması için evliliğin Ukrayna yasaları altında gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Ukrayna’da evliliğin nerede gerçekleştiği oturum iznine etki etmemektedir.

Ukrayna’da, Ukrayna vatandaşı ile evlilik yaparak alınan oturma izni süresizdir.

Ukrayna oturum iznine evlilik yoluyla başvuracak kişiler en yakın göçmenlik ofisine gerekli belgeler ile giderek başvurularını yapabilmektedirler.

Ukrayna’da Uzun Süreli Oturum İzni Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Ukrayna oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Ukrayna’ya kültür veya bilim alanında çalışmak amacıyla gelmiş olmak
 • Ukrayna ekonomisine 100.000 Euro veya daha fazla yatırım yapmış olmak
 • Ukrayna vatandaşının yakın akrabası olmak
 • Ukrayna’da bir göçmenin ebeveyni, eşi veya çocukları(reşit yaş altında) olmak
 • Ukrayna’da göçmen, iltica etmiş veya insan kaçakçılığı kurbanı olmak(3 yıl Ukrayna toprakları içerisinde olmak şartıyla).

Ukrayna’da Uzun Süreli Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ukrayna oturum izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport ve Ukrayna D tipi vize
 • Kişinin pasaportunun noter onaylı çevirisi
 • Ukrayna’da geçerli sağlık sigortası
 • Ukrayna süresiz oturum izni için teyit belgesi
 • Başvuran kişinin 2 adet fotoğrafı
 • Ukrayna vergi kimlik numarası

Ukrayna’da Oturma İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Ukrayna’da oturum izni sahibi kişiye başka ülkelere vizesiz girme hakkı tanınmamaktadır. Ukrayna’da oturma izni olan kişilerin başka ülkelere seyahatindeki özgürlüklerin veya kısıtlamaların belirleyicisi kişinin kendi pasaportu olacaktır.

Ukrayna Oturma İzni Alındıktan Sonra Re-Entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ukrayna’da oturum izni aldıktan sonra yeniden giriş vizesi gerekmemektedir.

Ukrayna Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Ukrayna göçmenlik başvuru şartları kontenjan sınırlamaları altında aşağıda listelenmiştir.

 • Göçleri Ukrayna’nın çıkarına olacak kültür ve bilim alanında çalışan kişiler olmak;
 • Ukrayna ekonomisine katkısı olacak yetenekli uzman ve işçi olmak;
 • Ukrayna ekonomisine 100.000 Euro ve üzerinde yatırım yapmak;
 • Ukrayna vatandaşı 1. veya 2. dereceden akrabası olmak;
 • Önceden Ukrayna vatandaşı olmak;
 • Göçmen eşi, ebeveyni veya reşit olmayan çocuğu olmak;
 • İnsan kaçakçılığı kurbanı olan bir kişi olmak;
 • Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde 3 yıldan fazla hizmet vermek.

Ukrayna göçmenlik başvuru şartları kontenjan sınırlamaları dışındaki şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Ukrayna vatandaşı birisi ile 2 yıldan uzun süredir evli olmak;
 • Ukraynalı bir vatandaşın vasisi olmak veya Ukraynalı bir vatandaşın vesayeti altında olmak;
 • Coğrafi kökeni nedeniyle Ukrayna vatandaşlığı hakkı olmak;
 • Göçü, Ukrayna’nın ulusal çıkarına olacak bir kişi olmak.
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: