Ukrayna Vize Başvuru Formu

Ukrayna Vize Başvuru Formu Doldurma Rehberi 2023

Ukrayna vize başvuru formu, kısa veya uzun süreli tüm Ukrayna vize başvurularında sunulması zorunlu bir belgedir; başvuruyu yapan kişiye ait kişisel bilgileri ve seyahat detayları ile amacına dair bilgileri içerir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 güne kadar yapacakları Ukrayna seyahatlerinde vize uygulamasından muaftır; 90 günden uzun süreli seyahatler için ise uzun süreli vize başvuru formu doldurularak Ukrayne vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Ukrayna Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Ukrayna vize formu https://visa.mfa.gov.ua/ adresinden online olarak doldurulmalı ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Başvuru sahibi https://visa.mfa.gov.ua/ adresine girip başvuru formuna ulaştıktan sonra ilk olarak başvurunun nereden yapılacağı, kişinin hangi ülkenin vatandaşı olduğu ve başvurunun yapılacağı vize türü hakkında gerekli seçimleri yapmalıdır; girilen bilgiler doğrultusunda, kişinin vize muafiyeti bulunmuyorsa sistem kişiyi başvurunun yapılacağı ekrana yönlendirmektedir.

Sistemin yönlendirdiği sayfada, kişinin daha önceden açılmış bir hesabı bulunuyorsa giriş yapılmalı ya da yeni bir hesap oluşturmalıdır.

Giriş yapıldıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan yeşil renkteki “Fill the application form” butonundan başvuru formunun olduğu sayfaya devam edilebilir. Kişi başvuru formunun olduğu sayfaya geldiğinde istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir?

Ukrayna vize başvuru formu toplam 35 maddeden oluşur ve 6 ana başlığa ayrılmıştır.

İlk başlıkta 1. ve 9. maddeler arasında başvuruyu yapan kişinin genel bilgileri istenmektedir. Kişi, isim soyisim gibi kişisel bilgilerin dışında vatandaşlık bilgilerini doldurmalı ve istenilen ölçü ve kriterlere uygun şekilde fotoğraf eklemelidir.

Kişiye ait genel bilgilerin istendiği 1. başlığa ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir?
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir?
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 2
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 2

Başvuru formunun devamında ikinci ana başlık olarak 10. ile 15. maddeler arasında başvuru sahibinin kimliğini doğrulamak üzere bilgiler ve belgeler istenir; bu aşamada sahip olunan pasaporta dair bilgiler verilmelidir.

İkinci ana başlık olan kimlik doğrulama aşamasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 3
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 3

Üçüncü ana başlıkta 16. ile 18. maddeler arasında ise kişiye ait iletişim ve ikamet bilgileri istenmektedir; bu aşamada, başka bir ülkeye ait vatandaşlık varsa belirtilmeli ve diğer ülke vatandaşlığına dair istenilen bilgiler girilmelidir.

Üçüncü ana başlık olan ikamet ve iletişim bilgileri kısmına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 4
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 4

Dördüncü ana başlıkta 19. ve 20. maddelerde, kişi varsa çalıştığı yer ve işi ile alakalı bilgileri vermelidir. Kişi öğrenci ise ilgili kısmı eğitim aldığı kuruma ait bilgiler ile doldurmalıdır.

Çalışan bilgilerinin istendiği dördüncü kısma ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 5
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 5

Beşinci ana başlıktaki 21. ve 34. maddeler, kişinin seyahat bilgileri ile alakalıdır. Başvuruyu yapan kişi planlanan seyahat ile ilgili detaylara ilişkin bilgiler vermelidir. Kişinin daha önce Ukrayna vizesi alıp almadığı, Ukrayna’ya giriş sayısı ve Ukrayna’yı transit olarak kullanıp kullanmayacağı gibi detaylı bilgileri ilgili kısımda paylaşmalıdır.

Vize başvuru formunun seyahat bilgileri ile ilgili 5. kısmına ait görseller aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 6
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 6
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 7
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 7

Başvuru formunun 35. maddeden oluşan altıncı ve son aşaması, başvuru formunun tamamen doldurulduğunun kontrol edildiği ve başvurunun kaydedildiği aşamadır.

Başvuru formunun son aşamasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 8
Ukrayna Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgilerin Verilmesi İstenir 8

Başvuru sahibi son aşamaya kadar tüm kısımları Latin alfabesine ait harflerle ve “ü, ö, ı, ç, ğ, ş” gibi Türkçe harfleri kullanmadan doldurmuş olmalı ve formu kaydetmeden önce tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu kontrol etmelidir.

Ukrayna Vize Formu Hangi Dillerde Doldurulabilir?

Ukrayna vize formu Arapça, Çince, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Ukraynaca ve Rusça olarak doldurulabilir.

Ukrayna Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

Evet, Ukrayna vize başvuru formuna fotoğraf eklenir. Online vize başvuru formunun ilk ana başlığında fotoğraf yükleme alanı bulunmaktadır.

Ukrayna vize başvuru formuna eklenecek olan fotoğraf, son altı ay içerisinde çekilmiş ve kişinin yüzünün net bir şekilde gözüktüğü ve fotoğrafın %70-80’ini kapladığı şekilde olmalıdır. Ukrayna vize fotoğrafı üzerinde oynama yapılmamış olmalıdır.

Ukrayna Vize Formu Elle Doldurulabilir Mi?

Hayır, Ukrayna vize formu kağıt üzerinde doldurulamaz. Başvuru formu sadece online olarak https://visa.mfa.gov.ua adresi üzerinden doldurulabilir.

Ukrayna Vize Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Ukrayna vize formu doğru bilgiler ile ve eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra tüm sayfalarının çıktısı alınmalıdır. Çıktısı alınan başvuru formu kişinin kendisi tarafından veya kişi 18 yaşının altında ise her iki ebeveyni ya da yasal vasisi tarafından ıslak imza ile imzalanmalıdır.

Kişinin başvuru formunu doldurup gerekli tüm evrakları hazırladıktan sonra konsolosluk ya da vize başvuru merkezinden vize başvurusu için randevu oluşturması ve gerekli evrakları randevu günü ve saatinde teslim etmesi gerekmektedir.

Ukrayna Vize Başvurusu için Form Doldurma Hizmeti Nereden Alınır?

Ukrayna vize başvurusu için form doldurma hizmeti aracı kurum VFS Global başvuru merkezlerinden veya Vizem.net üzerinden alınabilir.

Aracı kurumda form doldurma servis bedeli, vize harcı ve başvuru hizmet bedelinden ayrı olarak, online randevu alma esnasında 40 TL olarak alınır.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda Ukrayna vize danışmanlık hizmeti kapsamında tüm vize türleri için başvuru formu, uzman ülke danışmanı tarafından doldurulmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: