Finlandiya Vize Reddi

Finlandiya Vize Reddi Nedir, Ret Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Finlandiya Krallığı Schengen Anlaşması’na taraf ülkelerden biridir ve 2024 yılında Türk vatandaşları tarafından yapılan Finlandiya Schengen vizesi başvurularında ret oranları artış göstermektedir.

Vizem.net Finlandiya vize reddi almış kişilerin itiraz süreçleri ve yeni başvurularında danışmanlık hizmeti sağlayan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Finlandiya Vize Ret Oranları Nasıldır?

Finlandiya vize ret oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılFinlandiya Vize Başvuru SayısıVize Ret Kararı SayısıFinlandiya Vize Ret Kararı Oranı
20211.506431%30,22
2020910361%39,45
20193.676853%23,20
20184.014928%23,12
20174.212473%11

Finlandiya vize net oranları son 5 sene içerisinde %10’lar seviyesinden %30’lara yükselmiştir; en yüksek vize ret oranı %39,45 ile 2020 yılında görülmüştür.

Finlandiya için yapılan vize başvurularının olumlu sonuçlanmasında; başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması ve başvuru sürecinin doğru yürütülmesi büyük önem taşımaktadır, bu nedenle yapılacak vize başvurularında danışmanlık hizmeti alınması tavsiye edilmektedir.

Finlandiya vize başvurusu reddedilen kişiler, vize reddine itiraz edebilmekte ya da tekrar başvuru yapabilmektedir.

Finlandiya Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Finlandiya vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli veya onaylı bir pasaport sunulmaması
  • Finlandiya’da kalış amacını ve koşullarını destekleyen yeterli kanıt sunulmaması
  • Finlandiya’da kalınacak süre boyunca gereken maddi yeterliliğin kanıtlanamaması
  • Seyahat bitiminden sonra ikamet edilen ülkeye geri dönülemeyecek veya üçüncü bir ülkeye gidilemeyecek olması
  • Finlandiya vizesinin sona ermesinin ardından Schengen bölgesinden ayrılmak için geçerli sebeplerin olduğuna dair kanıtların sunulmaması
  • Finlandiya’ya veya başka bir Schengen ülkesine giriş yasağının bulunması
  • Başvuru sahibinin Finlandiya veya Schengen ülkesine üye devletlerin kamu düzeni, iç güvenliği veya uluslararası ilişkileri için bir tehlike olarak kabul edilmesi

Finlandiya’nın da dahil olduğu Schengen ülkeleri vize reddi bildirimlerinde ortak bir form kullanmaktadır, bu kapsamda vize reddine gerekçe olarak 16 madde tanımlanmaktadır. Finlandiya vize başvurularında en sık 2., 3. ve 13. maddeler vize ret kararına gerekçe olarak gösterilmektedir.

Finlandiya Vize Reddi 2. Madde Nedir?

Planlanan kalışın amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmadığı durumlarda, Finlandiya vizesi için 2. maddeden ret kararı verilmektedir. 2. madde; Schengen bölgesinde seyahat etme ve kalma amacını destekleyen belgelerin sağlanamadığı durumları kapsamaktadır.

Finlandiya vize başvurularında 2. maddeden ret verilmemesi için; eksiksiz uçuş ve konaklama rezervasyonları ve maddi yeterlilik kanıtına ek olarak Schengen bölgesinde kalınacak süre boyunca yapılması planlanan tüm etkinlikler ve günlük planlar sunulmalıdır. 2. maddeden vize reddi alınan durumlarda, vize reddi itiraz mektubunda seyahat amacının ve programının detaylı bir şekilde açıklanması ve belgeler ile desteklenmesi ile vize reddi itiraz başvurusu yapılmalıdır.

Finlandiya Vize Reddi 3. Madde Nedir?

Finlandiya vize başvurularında; planlanan kalış süresi veya ikamet ülkesine ya da üçüncü bir ülkeye transit geçiş için başvuru sahibinin yeterli maddi kaynağa sahip olduğuna dair kanıt sunulamaması durumunda 3. maddeden ret verilmektedir. 3. madde, herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek için banka hesabında yeterli para olduğunun kanıtlanamadığı durumları kapsamaktadır.

3. maddeden vize reddi almamak için; son 3 aya ait banka onaylı ve yeterli geçim kaynağına sahip olunduğuna dair hesap dökümü sunulmalıdır. Vize itiraz mektubu ile birlikte eski miktarın büyükelçiliğe yeterli gelmemiş olma ihtimaline karşı ekstra para eklenmiş mevcut hesap dökümleri ile birlikte vize itiraz başvurusu yapılmalıdır.

Finlandiya Vize Reddi 13. Madde Nedir?

Vizenin sona ermesinden önce, başvuru sahibinin Finlandiya topraklarını terk etme niyetine dair şüphe duyulması durumunda vize başvurusuna 13. maddeden ret kararı verilmektedir.

13. maddeden vize reddi almamak için; eş, çocuk gibi aile bağları, düzenli iş sahibi olunduğuna ya da eğitime devam edildiğini kanıtlayan ve geri dönüleceğine dair güvence veren belgeler sunulmalıdır. Vize reddine itiraz mektubu ile birlikte evlilik cüzdanı, öğrenci belgesi veya iş sözleşmesi gibi belgeler eklenerek itiraz başvurusu yapılmalıdır.

Finlandiya Vizesinin Reddedildiği Nasıl Öğrenilir?

Finlandiya vize başvurusu reddi, kararı açıklayan resmi bir mektup ile bildirilmektedir. Vize ret kararına itiraz etmek için sınırlı bir süre bulunmaktadır; ret nedeni, nasıl itiraz edileceği ve itiraz mektubunun gönderileceği adres ret kararı mektubunda belirtilmektedir.

Finlandiya'dan Vize Reddi Alınması Halinde Ne Yapılabilir?

Finlandiya’dan vize reddinin alınması halinde başvurunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla itiraz başvuru yapılabilir, Helsinki İdare Mahkemesine itiraz davası açılabilir veya yeniden vize başvurusu yapılabilmektedir.

Finlandiya Vize Reddine İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Finlandiya vize reddine itiraz; vize başvurusuna ait ret kararının alınmasından itibaren 30 gün içerisinde, Fince veya İsveççe dillerinde yazılmış Dışişleri Bakanlığı’ndan kararın gözden geçirilmesini talep eden itiraz mektubunun Finlandiya Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmesiyle yapılmaktadır.

Vize reddine itiraz talebi işlem ücreti 170 eurodur, itiraz talebinin işleme konulması için ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Finlandiya Vize Reddine İtiraz Davası Nasıl Açılır?

Finlandiya vize reddine itiraz davası talebi Finlandiya Ankara Büyükelçiliği veya bakanlık üzerinden Helsinki İdare Mahkemesine sunulmaktadır. Temyiz başvurusu, itiraz talebine ait ret kararının alınmasından itibaren 30 gün içerisinde, Fince veya İsveççe dillerinde yazılı olarak yapılmalıdır. Temyiz işlemleri için İdare Mahkemesi ücreti 260 eurodur.

AB vatandaşları ve onların aile üyelerinin, serbest dolaşımı kapsamındaki vize konularında başvuru sahibi İdare Mahkemesine, önceden idari inceleme talebinde bulunmadan başvurulabilir.

Finlandiya Vize Reddi Aldıktan Sonra İkinci Başvuru Nasıl Yapılır?

Finlandiya vize başvurusu reddedilen kişiler herhangi bir bekleme süresi olmadan, ikinci vize başvurusunda bulunabilmektedir. Yeni vize başvurusu yapılmadan önce, vize reddine neden olan gerekçelerin incelenmesi, eksikliklerin giderilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Vize reddi aldıktan sonra ikinci vize başvurusu yapacak kişilerin Finlandiya danışmanlık hizmeti alması önerilmektedir. Daha önce vize reddi almış ve Vizem.net üzerinden yapılan yeni Finlandiya vizesi başvuruları için öncelikle ilk başvurunun reddedilme sebebi değerlendirilmekte, ret nedenlerinin ortadan kaldırılabilirliği ve vize şartlarının sağlandığı durumlar için yeni başvuru vize uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: