Finlandiya Çalışma İzni

Finlandiya Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Finlandiya çalışma izni Finlandiya’da çalışmak isteyen yabancılara verilen bir izin türüdür. Finlandiya çalışma izni farklı şekillerde alınabilmektedir. Finlandiya’da çalışmak için öncelikle çalışmak isteyen kişinin Finlandiya oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Finlandiya oturum iznine başvurmadan önce Finlandiya’da bir iş bulmak gerekmektedir.

Finlandiya’da aile bağlarına dayanarak ya da herhangi başka bir gerekçeyle oturum izni alınmış ise çalışmak için ayrıca izin almaya gerek yoktur.

Finlandiya çalışma izni mevsimlik ve kalıcı olmak üzere iki farklı şekilde alınabilmektedir. Finlandiya mevsimlik çalışma izni kısa süreli ve bazı meslek grupları için geçerli iken Finlandiya kalıcı çalışma izni dokuz ay ile dört yıl arasında uzun süre geçerlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Finlandiya Çalışma İzin Türleri Nelerdir?

Finlandiya’da çalışmak için çalışma iznine sahip olunması gerekmektedir. Finlandiya çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya kısa süreli (mevsimlik) çalışma izni
 • Finlandiya uzun süreli (kalıcı) çalışma izni

Finlandiya Mevsimlik Çalışma İzni Nedir?

Finlandiya’ya mevsimlik çalışma izni Finlandiya’da en fazla 9 ay kadar süreyle bitki yetiştirme, ormancılık işi veya festival çalışması gibi bir işte çalışmak veya staj yapmak için alınması gereken kısa süreli bir izin türüdür.

Finlandiya Mevsimlik Çalışma İzninin Süresi Ne Kadardır?

Finlandiya mevsimlik çalışma iznine sahip vatandaşlar 9 ay süre ile Finlandiya’da mevsimlik işlerde çalışma hakkına sahiptir.

Tarım ve turizm alanlarında belirli mevsimlerde yapılacak işler dışında 9 aydan uzun süreli olarak Finlandiya’da çalışmak isteyen kişiler Finlandiya oturum başvurusu ve çalışma izni başvurusu yapmalıdır.

Finlandiya Mevsimlik Çalışma İzni Hangi Sektörlerde Geçerlidir?

Finlandiya’da mevsimlik işçilik, tarım ve turizm alanlarında belirli mevsimlerde yapılan işleri ifade etmektedir. Finlandiya’da mevsimlik çalışmanın azami süresi dokuz aydır.

Mevsimlik İşçiler Yasası’nın uygulandığı mevsimlik çalışma türleri arasında tarım ve bahçe işleri, ormancılık ve turizm sektöründeki işler yer almaktadır.

Finlandiya Mevsimlik Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da çalışılacak süreye bağlı olarak çalışma izni başvuruları değişiklik göstermektedir.

Finlandiya’ya üç aydan daha kısa bir süre için çalışmaya gidecek vatandaşlar Finlandiya Büyükelçiliğine mevsimlik çalışma vizesi için başvurmalı iken üç aydan fazla bir süre için Finlandiya’ya çalışmaya gidecek vatandaşlar ise mevsimlik çalışma oturma izni için Finlandiya Göçmenlik Dairesine başvurmalıdır. Ayrıca Finlandiya’da mevsimlik çalışma izni almak isteyen kişiler Finlandiya’da kalış süresi farketmeksizin Enter Finland hizmetini kullanarak online başvuruda bulunabilmektedir.

Adaylar gerekli belgeler ile kendi çalışma izinlerine uygun başvuru seçeneğini seçerek, gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvurularını tamamlayabilmektedir.

Finlandiya Uzun Süreli Çalışma İzni Nedir?

Finlandiya’da kalıcı çalışmak isteyen kişiler Finlandiya uzun süreli çalışma iznine sahip olmalıdır. Oturma iznine sahip olmayan kişilerin çalışma izni belli istisnalar dışında bulunmamaktadır.

Çalışmaya dayalı oturma izni başvuran kişinin iş ilişkisi süresince en az dokuz ay en fazla dört yıl süreyle verilmektedir. Çalışmaya devam edilmesi durumunda oturma izni süresinin dolması durumunda Finlandiya Göçmenlik Ofisine uzatılmış izin başvurusunda bulunulmalıdır.

Finlandiya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da çalışabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Finlandiya oturum izni ve çalışma iznine sahip olmalıdır. Finlandiya’da çalışmak isteyen Türkiye vatandaşlarının öncelikle Finlandiya’da çalışmak için bir iş bulmaları gerekmektedir. Finlandiya’da bir iş bulunduktan sonra oturum izni başvurusunda bulunarak gerekli belgeleri Finlandiya dış temsilciliğine teslim etmek gerekmektedir. Başvuru formu, fotoğraf ve parmak izi gibi kişisel bilgilerin yanı sıra ödenmesi gereken ücretlerin makbuzları da Finlandiya temsilciliğine teslim edilmelidir.

Finlandiya’ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Finlandiya’ya çalışmak için gitmek isteyen bir kişinin oturma iznine sahip olması gerekmektedir. Finlandiya oturum izni verilmeden önce Finlandiya’da çalışılacak işin bulunmuş şartı aranmaktadır. Finlandiya’da iş bulunduktan sonra oturum izni başvurusunda bulunulmalıdır.

Finlandiya oturum izni için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Enter Finland hizmeti kullanılarak veya randevu alarak Finlandiya temsilciliğine giderek oturum izni başvurusunda bulunmak.
 • Finlandiya oturum izni için kimlik bilgileri kanıtlamak ve gerekli belgeleri hazırlayarak Finlandiya temsilciliğine teslim etmek.
 • Finlandiya oturum izni başvuru ücretini ödemek.
 • Entry Finland hizmetindeki hesabı ek açıklamalar veya belgeler istenebilecek olması sebebiyle sürekli kontrol etmek.

Finlandiya Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Finlandiya’da çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya’da bir işe sahip olmak
 • Finlandiya oturum iznine sahip olmak
 • Başvuru için gerekli belgelere sahip olmak

Finlandiya Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Finlandiya’da çalışma izni almak için başvuru sürecinde gereken evraklar aşağıdaki listelenmiştir.

 • Finlandiya’da çalışılacak iş için sözleşme
 • Geçerli bir pasaport ve pasaport fotoğrafı
 • Finlandiya oturma izni
 • Finlandiya seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro geçerli)

Bazı durumlarda, belgelere ek olarak mülakat talep edilebilmektedir.

Finlandiya’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Finlandiya’da çalışmak isteyen kişiler ilk olarak Finlandiya’da oturum izni ve bir işe sahip olması gerekmektedir.

Mevsimlik ve kalıcı olmak üzere iki farklı Finlandiya Çalışma Vizesi alınabilmektedir. Finlandiya uzun süreli çalışma vizesi dokuz ay ile dört yıl arasında uzun süre geçerlidir. Finlandiya mevsimlik çalışma vizesi kısa süreli ve bazı meslek grupları için geçerlidir.

Finlandiya’da çalışmak için oturum izni online başvuru ücreti 6.975 TL iken, evrakları elden teslim başvuru ücreti 4.950 Türk lirasıdır. Finladiya’da çalışmak için oturum izni başvuru ücretinin yanında VFS hizmet ücreti 757 Türk lirasıdır.

Finlandiya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya’da çalışma izni başvurusu için kimlik bilgilerini kanıtlamak ve pasaport, oturum izni, iş sözleşmesi ve sağlık sigortası gibi gerekli evrakları tamamlayarak Finlandiya temsilciliğine başvuru yapılmalıdır. Finlandiya çalışma izni için başvurusu için gerek görülürse ek açıklama ve ek evraklar talep edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Finlandiya’da Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Finlandiya’da çalışmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Düşük çalışma saatleri
 • Yüksek maaş
 • Sosyal güvenlik katkıları
 • Esnek izin günleri

Finlandiya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Finlandiya’daki güvenli ortam, iyi çalışma koşulları ve yüksek istihdam güvencesi; Finlandiya’ya birçok insanın çalışmaya gitme sebepleridir. Ayrıca Finlandiya çalışma ortamı oldukça eşitlikçi ve adaletlidir. Finlandiya’da birçok iş bulunmasına rağmen hemşire, yazılım mühendisi ve okul öncesi öğretmenleri gibi meslekler aranan eleman niteliğindedir.

Finlandiya’da Çalışma Saatleri ve Koşulları Nasıldır?

Finlandiya’da çalışma saatleri haftada 40 saattir ve fazla mesai ek ücrete tabidir.

Çalışanlar, bir işveren ile en az bir yıl çalıştıktan sonra yılda 24-36 gün ücretli izin hakkına sahip ve yılda 12 gün resmi tatil vardır.

Finlandiya’da belirli bir asgari ücret yoktur. Finlandiya asgari ücret ve diğer istihdam koşullarını toplu düzenlemeler belirlemektedir; bazı işverenler yemek ve ikamet gibi faydalar sağlayacak kadar yardımcı olmaktadır. İşveren sorumluluğunda olan sektör için evrensel olarak bağlayıcı bir iş sözleşmesi bulunmamakla birlikte, Finlandiya’da işverenin adil sayılan maaşları ödemesi gerekmektedir.

Finlandiya’da Nasıl İş Bulunur?

Finlandiya’da iş ilanları iş arama web siteleri, kuruluşların kendi web siteleri ve gazetelerde yayınlanmaktadır.

Başvuru sırasında güncel özgeçmişin yazılmış olması gerekmektedir. Finlandiya iş başvurusundan sonra başvuran kişi bir iş görüşmesine veya bir yetenek sınavına davet edilmektedir. Finlandiya iş ilanları iş arama web siteleri üzerinden bulunabilir.

Finlandiya iş ilanlarının bulunduğu web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Monster Finland
 • Tiptopjob Finland
 • paikat.te-palvelut.fi
 • www.valtiolle.fi

Finlandiya İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya iş başvurusunda bulunmak için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Özgeçmiş hazırlamak
 • Linkedin ve kariyer web siteleri gibi çeşitli yollarla iş başvurusunda bulunmak
 • İş görüşmesine veya yetenek sınavına katılmak
 • İş başvurusu sonucunu beklemek

Finlandiya’de Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Finlandiya’da çalışmak veya girişimci olmak isteyen kişilerin Finlandiya’da oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Oturma izni olmadan Finlandiya’da çalışan kişiler para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: