Finlandiya Çalışma Vizesi

Finlandiya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Finlandiya çalışma vizesi, Finlandiya’ya iş nedeniyle gidecek kişiler için gerekli vize türüdür. Finlandiya’da çalışmak için, kişinin Finlandiya oturum izni alması gerekmektedir.

Finlandiya’da çalışmak için; Finlandiya işçi vizesi, Finlandiya’da serbest meslek için oturum izni ya da Finlandiya’da çalışan kişi için oturum izni türlerinden birine sahip olunması gerekmektedir. Finlandiya işçi vizesi, kişinin Finlandiya’da 90 gün kalmasına ve konferanslara, seminerlere katılmasına izin vermektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için sağlanması gereken koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için kişinin ülkesinde herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için iş konusunda anlaşma yapılmış olması gerekmektedir.
 • Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için Finlandiya Konsolosluğu tarafından istenilen gerekli evrakları sağlamış olması gerekmektedir.
 • Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için kişinin nitelikli pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Finlandiya’da çalışma vizesine başvurmak için kişinin, Göç Yasası koşullarına uyumluluk sağlaması gerekmektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Biyometrik fotoğraf: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaportun bulundurulması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, kişinin vatandaşı olduğu ülkeye ait nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisinin başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Finlandiya vize başvuru formu: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, finlandvisa.fi sitesinden doldurulacak online başvuru formunun çıktısının alınması gerekmektedir.
 • Dilekçe: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, kişinin Finlandiya’da kalma sebebini açıklayan dilekçenin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Çalışma izni: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, çalışma iznini gösteren onaylı belge ya da çalışma belgesine uygun olan bir uluslararası belgenin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, kişinin vatandaşı olduğu ülkeye ait sabıka kaydının başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Şirket bilgileri: Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, Finlandiya’da çalışmak için anlaşılan şirkete ait bilgilerin ve maaş onayı belgesinin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Finlandiya çalışma vizesi, Finlandiya’da 90 gün kalmanıza izin vermektedir ve çalışmak için tek başına yeterli değildir.

Finlandiya’da çalışmak için Finlandiya istihdama dayalı oturma izni alınması gerekmektedir. Finlandiya istihdama dayalı oturma izni, kişiye iş sözleşmesi süresince ülkede oturma ve çalışma hakkı sağlamaktadır.

Finlandiya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya’ya çalışmak için giden kişinin ülkeye girmeden önce Finlandiya çalışma vizesi oturum iznine başvuru yapması gerekmektedir. Finlandiya çalışma vizesi oturum izni alınması için, Finlandiya’da bir iş ile anlaşma sağlanmış olması gerekmektedir.

Finlandiya’ya çalışmak için giden kişi, Finlandiya çalışma vizesi oturum iznine başvurmadan önce Finlandiya Göçmenlik Servisi’nin sitesinden çalışacağı iş türüne uygun hangi tür çalışma vizesine başvurması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

Finlandiya çalışma vizesine başvurmak için, enterfinland.fi/eservices adresinden online izin başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Finlandiya çalışma vizesi online izin başvurusu yapıldıktan sonra kişinin başvuru belgesinin orijinalini 3 ay içinde Finlandiya Diplomatik Temsilciliklerine sunması gerekmektedir. Finlandiya oturum iznine başvurusunda, enterfinland.fi adresindeki üyeliğin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Finlandiya’da çalışmak için alınacak Finlandiya oturum izni başvurusu belgelerinde işveren tarafından doldurulup imzalanacak TEM054 formunun bulundurulması gerekmektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesine Benzer Diğer Finlandiya Vize Türleri Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesine benzer diğer Finlandiya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: