Finlandiya Vize Başvuru Formu

Finlandiya Vize Formu Doldurma Rehberi

Finlandiya vize başvuru formu, Finlandiya için yapılacak vize başvurularında vize başvuru sahibi tarafından doldurulması ve ibraz edilmesi zorunlu olan önemli bir evraktır.

Finlandiya vize başvurusunun olumlu yönde sonuçlanması için vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması önem arz etmektedir. Finlandiya vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerin diğer Finlandiya vizesi i̇çin gerekli evrakları ile çelişmemesi gerekmektedir.

Finlandiya vize başvuru formu, online olarak ya da çıktısı alınarak kağıt üzerinde elle doldurulabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Finlandiya vizesi başvurularında, vize formu başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından doldurulmaktadır.

Finlandiya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Finlandiya Vize Başvuru Formu Online Nasıl Doldurulur?

Online Finlandiya vize başvuru formunun doldurulma yöntemi, başvuru yapılacak Finlandiya vizesi türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Kısa süreli (C tipi) Finlandiya vizesi başvuruları için finlandvisa.fi adresi üzerinden ve uzun süreli (D tipi) Finlandiya vizesi başvuruları için enterfinland.fi/eServices üzerinden vize başvuru formu online olarak doldurulabilir.

Finlandiya Schengen Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?

Finlandiya Schengen vize formu online olarak finlandvisa.fi adresi üzerinden doldurulur. Schengen Finlandiya vizesi başvuru formu doldurma işlemleri için öncelikle vize başvuru sahiplerinin finlandvisa.fi adresi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir.

İlgili site üzerinden hesap oluşturma işlemleri için öncelikle “create account” tuşuna tıklanması gerekir.

Finlandiya Schengen Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?
Finlandiya Schengen Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?

Finlandvisa.fi adresi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturma bölümünde; mail adresi ve şifre bilgileri girilerek başvuru sahibi adına hesap açılabilir.

Finlandiya Schengen Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 2
Finlandiya Schengen Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 2

Finlandiya vizesi başvuru sahibi adına yeni açılan kullanıcı hesabına giriş yapılmasının ardından vize başvuru formu doldurma işlemleri İngilizce ya da Rusça dillerinden birinde yapılabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak vize başvuruları için Finlandiya vize başvuru formunun İngilizce doldurulması gerekmekle birlikte, başvuru sahiplerine kolaylık sağlamak için açıklamaların içlerinde Türkçenin de bulunduğu pek çok dilde çeviriye yer verilmiştir. Vize başvuru sahipleri, online başvuru esnasında yan ekranda açılan rehber ile Türkçe talimatlardan yararlanarak Finlandiya vize başvuru formunu doldurabilir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?

Finlandiya ulusal vize formu online olarak enterfinland.fi/eServices adresi üzerinden doldurulur. Uzun süreli (D tipi) Finlandiya vize başvuru formu doldurma işlemleri için öncelikle ilgili internet sitesi üzerinden başvuru kategorisinin; mevsimsel işçilik, oturma izni, Brexit, Fin vatandaşlığı ve uzun süreli oturma izni gibi seçenekler arasından seçilmesi gerekir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur?

Uzun süreli Finlandiya vizesine ilk kez başvuru yapacak kişilerin “first residence permit” seçeneğini seçmeleri gerekir. İlgili seçeneğin tercih edilmesinin ardından açılan sayfada oturum izni türleri yer almaktadır ve bu türler içerisinden başvuru sahibinin amacına uygun olanını seçmesi gerekir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 2
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 2

Ulusal Finlandiya vizesi için başvuru sahibinin seyahat amacına uygun olan oturma izni türünün seçilmesinin ardından bu seçimle açılan sayfada da oturum izni türünün varsa alt türlerinden yine uygun olanın belirlenmesi gerekir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 3
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 3

Finlandiya vizesi için alt tür belirlendikten sonra yanda bulunan “apply now” butonuna tıklayarak açılan sayfanın en altından “create a user account” seçeneği seçilmesi gerekir. Daha önceden sistem üzerinde kullanıcı hesabı olan başvuru sahipleri yeni hesap oluşturmak yerine “log in” seçeneğinden mevcut hesaplarına giriş yapabilir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 4
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 4

Finlandiya ulusal vize başvuru formu doldurma sistemi üzerinde kullanıcı hesabı olmayan kişiler için “create a user account” seçeneğine tıklandığında açılan sayfada; suomi.fi ya da eIDAS ile doğrulama yaparak hesap oluşturmak ya da email ile hesap oluşturmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. İlgili sistem üzerinden suomi.fi ya da eIDAS ile doğrulama yapmak için gerekli kriterleri karşılamayan kişilerin email ile hesap oluşturması gerekir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 5
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 5

Email ile hesap oluşturmak Finlandiya vizesi başvuru sahipleri; isim, soyisim, doğum tarihi, telefon numarası, mail adresi ve şifre gibi bilgileri girerek kullanıcı hesabı oluşturabilir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 6
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 6

Finlandiya vizesi başvuru sahibinin kullanıcı hesabına giriş yapılmasının ardından açılan sayfada yer alan menüde “new application” seçeneğinin seçilmesi ve bu bölümde seyahat amacına uygun vize türü ve varsa vize alt türü tercihlerinin yapılması gerekir.

Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 7
Finlandiya Ulusal Vize Formu Online Olarak Nasıl Doldurulur 7

Finlandiya ulusal vize türü ve vize alt türü tercihlerinin yapılmasının ardından açılan sayfada en altta yer alan “go to form” butonuna tıklanması ile vize başvuru formu doldurma işlemlerine başlanabilir.

Finlandiya Vize Başvuru Formu Kağıt Üzerinde Nasıl Doldurulur?

Finlandiya vize başvurularında online başvuru seçeneğinin yanı sıra kağıt üzerinden başvuru da mümkün olmaktadır.

Kağıt üzerinden Finlandiya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin kısa süreli (C tipi) Finlandiya vizesi için gereken VFS Global Finlandiya başvuru formunu, Finlandiya'nın Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak vize başvurularında yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezi VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden temin etmeleri gerekir.

Uzun süreli (D tipi) Finlandiya vizesi için Finlandiya vize başvuru formu örneği, Finlandiya Göçmenlik Servisi kurumunun resmi internet sitesi migri.fi/en/home üzerinden edinilebilir. Finlandiya vize başvuru formunun öncelikle bilgisayara indirilerek .pdf formatında küçük harflerle ve İngilizce dilinde eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanması gerekir.

Finlandiya Vize Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

Finlandiya vize formunda; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, medeni durumu, pasaport bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, başvuruda bulunulan vizeye dair bilgiler, seyahat planı, Finlandiya’ya seyahat amacı, biyometrik işlemlere dair bilgiler, finansal yeterlilik durumuna dair bilgiler ve kişinin sponsoruna dair bilgiler istenir.

Finlandiya vize başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Finlandiya Vize Formunda Hangi Bilgiler İstenir?
Finlandiya Vize Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

Finlandiya Vize Başvuru Formu Nereye Verilmelidir?

Finlandiya vize başvuru formu ve gerekli olan diğer belgeler, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak olan Finlandiya vize başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global’e teslim edilmelidir.

Finlandiya vize başvuru formu doldurma işlemlerini tamamlayan kişilerin ilgili vize başvuru merkezi üzerinden biyometri bilgilerini vermek üzere vize randevusu almaları gerekir. Aracı kurum VFS Global üzerinden randevu alan başvuru sahiplerine mail yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Finlandiya vize başvuru işlemlerinin aile ya da grup olarak yapıldığı durumlarda, Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen her bir birey için ayrı vize randevusu alınması gerekir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: