Finlandiya Transit Vizesi

Finlandiya Transit Vizesi Başvuru Süreci 2023

Finlandiya turistik vizesi Finlandiya’yı turist olarak gezmek için alınması gereken vize türüdür.

Finlandiya transit vizesi, seyahat etmek isteyen kişiye Schengen bölgesi üzerinden transit geçiş yapması için izin vermektedir. Finlandiya transit vizesi olan yolcuların uçuşlar arasında yapılan duraklamalarda havaalanının transit bölümlerinde konaklamalara izin verilmektedir fakat yolcular havaalanının transit bölümünün dışına çıkamamaktadır.

Finlandiya Transit Vize İstiyor Mu?

Finlandiya, havaalanının transit bölgesinden ayrılmamak koşulu ile Türkiye vatandaşlarına transit vizesi uygulamamaktadır. Finlandiya transit vizesinden muaf olmak için, kişinin Finlandiya üzerinden aktarma yapılacak ülkeye giriş vizesine sahip olması gerekmektedir.

Helsinki’de Aktarma Yaparken Finlandiya Vizesi Gerekli Midir?

Evet, Helsinki’den aktarma yapılırken Finlandiya vizesine sahip olmak gereklidir. Türk yolcular, havaalanının transit bölgesinden ayrılmadığı sürece Finlandiya transit vizesine gerek duymamaktadır fakat Schengen vizesi alan Türk yolcuları havalimanından çıkarak şehri ziyaret edilebilmektedir.

Finlandiya’da 90 günü aşmayan kısa seyahetler için Schengen vizesi, üç aydan daha uzun seyahatler için oturma veya çalışma izni alınması gerekmektedir: Finlandiya Schengen bölgesinde yer almaktadır ve Finlandiya turist vizesi Schengen vize kategorisindedir.

Finlandiya Transit Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Finlandiya transit vizesi sadece bir Schengen ülkesine yolculuk yapılacaksa alınır. Gidilecek yer iki veya daha fazla Schengen ülkesi ise, ülkelere ait Schengen vizesi alınması gerekmektedir.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan vatandaşı olmayan yolcuların, Finlandiya transit vizesine sahip olması gerekmektedir.

Finlandiya Transit Vizesi Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya Transit Vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Bir adet biyometrik fotoğraf
 • Vize harcı dekontu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat amacını gösteren evraklar
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname
 • Yabancılar için ikamet belgesi

Finlandiya Transit Vizesine Nasıl Başvurulur?

Finlandiya transit vize başvurusunda bulunmak için, Finlandiya’dan aktarma yapılacak ülkenin ve Finlandiya’ya uçak biletinin alınması ya da uçak bileti rezervasyonu yapılması gerekmektedir. Uçak bileti alındıktan sonra, Finlandiya transit vizesine Finlandiya Ankara Büyükelçiliğinden veya Finlandiya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden randevu alınmakta ve pasaport, biyometrik fotoğraf gibi evraklar hazırlanmaktadır. Randevu günü gelene kadar, Finlandiya transit vizesi başvuru formu online olarak doldurulmakta ve çıktısı alınmaktadır. Randevu günü geldiğinde başvuru yapılacak vize merkezine gidilerek gerekli evraklar sunulmalı ve Finlandiya transit vize ücreti ödenmelidir.

Finlandiya Transit Vizesi Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Finlandiya transit vizesi için başvuruları seyahatten en az 15 en fazla 6 ay öncesinden yapılabilmektedir. Finlandiya transit vizesi için gerekli belgeler; Finlandiya transit vizesi başvuru formu, iki adet güncel fotoğraf, geçerli pasaport, seyahat biletleri, vizenin ödendiğine dair dekont gerekmektedir, Finlandiya transit vizesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak verildiğinde süreç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır, vizeninin başvuru sonuçlarına Finlandiya Konsolosluğunun internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Finlandiya Transit Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Finlandiya transit vizesi alınması halinde sahip olunabilecek haklar ve sahip olunamayacak haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya transit vizesi ile sadece havaalanının transit bölümünde beklenilmektedir.
 • Finlandiya transit vizesi ile Finlandiya’da ikamet edilmemektedir.
 • Finlandiya transit vizesi kapsamında havaalanının başka bölümlerine geçilememektedir. Kişinin aktarmalı bir uçuşu varsa ve aktarılacak nokta için transit vizesi yoksa uçuşa alınamaz ve havacılık kurallarına göre ceza alıp sınır dışı edilir.

Finlandiya Transit Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya vize başvuru ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Transit vizesi harç bedeli: 80 EUR
 • Turistik vizesi harç bedeli: 80 EUR
 • Ticari vize harç bedeli: 80 EUR
 • Ziyaret vizesi harç bedeli: 80 EUR
 • Kültürel vize için harç bedeli: 80 EUR
 • 6- 11 yaş arası için harç bedeli: 40 EUR

Konsolosluk işlemleri için ekstra ücret uygulanabilmektedir, vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Finlandiya Transit Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Finlandiya vize başvuruları red ile sonuçlandığında itiraz edilebilmektedir.

Finlandiya vize başvurusunda eksik veya hatalı beyan edilen belgelerin tamamlanarak red talebininin yeniden değerlendirilmesi için Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ve Finlandiya Konsolosluğuna başvurulabilmektedir. İtiraz talebi oluşturulmadan önce başvurunun reddine sebep olan hatalı veya eksik belgelerin doldurulması tavsiye edilmektedir. Ret ile sonuçlanan vize başvurularınının itiraz talebi 30 gün içerisinde oluşturulmalıdır.

Finlandiya Transit Vizesi Sınır Kontrolünde Yanınızda Bulunması Gereken Evraklar Nelerdir?

Finlandiya transit vizesi için sınır kontrolünde yanınızda bulunması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Mevcut kimlik belgesi
 • Transfer yapılacak uçuşun bileti

Finlandiya Transit Vizesi Benzer Diğer Finlandiya Vize Türleri Nelerdir?

Finlandiya transit vize dışında diğer Finlandiya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: