Angola E-Vize Uygulaması

Angola E-Vize (ETA) Uygulaması Olan Ülkeler

Angola Göç ve Yabancılar Dairesi Mart 2018'den itibaren 61 ülkeden gelen turistlere varışta e-vize vermeye başlamıştır. Yalnızca turistik amaçlı seyahatler için e-vize verilmektedir.

E-vize uygulamasında basit ve online bir ön kayıt aşaması vardır. Elektronik Angola vize başvurusu gönderilip kabul edildikten sonra, başvuru sahibine bir e-makbuz verilir; makbuzun çıktısının alınması ve Angola’ya varışta göçmenlik görevlilerine gösterilmesi gerekmektedir.

Kimler Angola E-Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Angola e-vizesine; Avusturya, Şili, Gine-Bissau, Lüksemburg, Portekiz, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin, Macaristan, Lesotho, Romanya, Birleşik Krallık, Arjantin, Küba, İzlanda, Madagaskar, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Danimarka, Hindistan, Malavi, Slovakya, Uruguay, Belçika, Estonya, Endonezya, Malta, Slovenya, Vatikan, Bulgaristan, Esvatini, İsrail, Monako, İspanya, Venezuela, Brezilya, Ekvator Ginesi, İrlanda, Fas, İsveç, Hırvatistan, Finlandiya, İtalya, Hollanda, São Tomé ve Príncipe, Kıbrıs, Fransa, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Letonya, Norveç, İsviçre, Kanada, Yunanistan, Litvanya, Polonya ve Doğu Timor ülkelerinin vatandaşları başvurabilmektedir.

Türk Vatandaşları Angola E-Vize Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Türk vatandaşları, Türkiye’de Angola dış temsilciliği bulunduğu için e-vize başvurusu yapamamaktadır. Türk vatandaşları, Angola Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapabilirken, yukarıda verilen ülkelerden birini vatandaşı olan Türkiye’de ikamet eden kişilerin Angola için e-vizeye başvurma hakları bulunmaktadır.

Angola E-Vize Başvuru Şartları

Angola e-vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 ay geçerli bir seyahat belgesine sahip olmak
 • Reşit olmak veya reşit olunmamışsa anne ve babanın, yasal temsilcinin veya velayet yetkisini kullanan kişinin açık iznini almış olmak
 • İstenmeyen kişileri içeren ulusal listeye dahil edilmemiş olmak
 • Kamu düzeni veya ulusal güvenlik için tehlike oluşturmamak
 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tüm tıbbi gereklilikleri sağlamak

E-vize, yalnızca turistik amaçla yapılacak seyahatlerde; Luanda Uluslararası Havalimanı, Mukanda Havalimanı, Calai sınır karakolu, Katuitui sınır karakolu, Luau sınır karakolu, Mucusso sınır karakolu, Massabi sınır karakolu ve Santa Clara sınır karakolu üzerinden yapılacak girişler için alınabilmektedir.

Angola E-Vize Başvuru Adımları

Angola e-vize adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın.
 2. Angola Göç ve Yabancılar Dairesi'nin vize başvuru portalına giriş yapın.
 3. Ana sayfada soldaki menüden "APPLY FOR VISA" seçeneğini seçin.
Angola E-Vize Başvuru Adımları 1
Angola E-Vize Başvuru Adımları 1
 • Açılan sayfadan tekrar "APPLY FOR VISA" seçeneğini seçin
Angola E-Vize Başvuru Adımları 2
Angola E-Vize Başvuru Adımları 2
 • Angola'ya giriş yapacağınız havalimanını seçin ve doğrulamayı tamamlayın.
Angola E-Vize Başvuru Adımları 3
Angola E-Vize Başvuru Adımları 3
 • Başvuru şart ve koşullarını kabul ederek devam edin.
Angola E-Vize Başvuru Adımları 4
Angola E-Vize Başvuru Adımları 4
 • Bilgilendirme yazılarının olduğu sayfalardaki yönergeleri takip edin.
 • Açılan formu doğru bilgiler ile eksiksiz şekilde doldurun.
Angola E-Vize Başvuru Adımları 5
Angola E-Vize Başvuru Adımları 5
 • Başvuru evraklarınızı sisteme yükleyin ve başvurunuzu tamamlayın.

Başvuru tamamlandıktan sonra 4-8 iş günü içinde değerlendirilmekte ve sonuç başvuru sahibine e-mail ile bildirilmektedir. Vize başvurusunun onaylandığına dair e-mail alan başvuru sahipleri tekrar Angola Göç ve Yabancılar Dairesi vize başvuru portalına giriş yaparak e-vizesinin çıktısını almalı ve başvuru esnasında beyan ettiği evrakların asılları ile birlikte Angola'ya giriş yaparken ibraz etmek üzere hazırlamalıdır.

Angola E-Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Angola e-vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Beyaz arka plana sahip güncel biyometrik fotoğraf
 • Sarıhumma aşısı yapıldığını gösterir uluslararası aşı sertifikası
 • Gidiş ve dönüş ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat süresinin tamamını kapsayan konaklama rezervasyonu
 • Angola'da kalınacak her bir gün için 200 USD teminat

Vize Belgeleri İçin Uygunluk Kriterleri

Vize belgeleri, dış temsilcilik talepleri doğrultusunda belirlenen katı kurallara uygun olarak görsellerin yüklenmesi ile beyan edilir. Belge görselleri başvuru portalına taranıp, bilgisayara aktarıldıktan sonra yüklenir.

Vize belgeleri taranırken, tüm taramaların gri tonlamalı yapılması,renkli veya siyah beyaz olmaması, tarama çözünürlüğü minimum 100 dpi ve maksimum 150 dpi olması, tüm tarama boyutlarının standart A4 olması ve görsellerin JPEG veya TIFF formatında kaydedilmesi gerekmektedir. İş sözleşmeleri veya çok sayfalı davet mektupları gibi bazı belgeler çok sayfalı olduğundan, sayfaları birlikte taramak ve TIFF formatında tek bir dosya olarak kaydetmek önemlidir.

Pasaportun fotoğraf ve bilgi içeren sayfasının bir görseli, maksimum dosya boyutu 70 KB olmak üzere JPEG formatında portala yüklenmelidir. Vize fotoğrafı ise 381-571 piksel genişlik ve 496 - 744 piksel yükseklik boyutlarında, maksimum 200 KB dosya boyutunda olmak üzere JPEG formatında sunulmalıdır.

Tüm gerekli vize belgeleri, tarandıktan sonra bilgisayara veya bir mobil diske kaydedilmeli ve tek tek başvuru portalına yüklenmelidir. Belgelerin doğru biçim ve boyutta olup olmadığını kontrol etmek için doğrulama işlemi yapılır ve önizleme ekranından yüklenen tüm belgeler görüntülenir. Hatalı veya kötü taranmış belgelerin bu aşamada düzeltilmesi gerekmektedir.

Angola E-Vize Başvuru Ücreti

Angola e-vize ücreti, 120 USD’dir ve Angola’ya varışta göçmenlik memuruna tercihen nakit olarak veya Visa ya da MasterCard ile ödenir.

Angola E-Vize Geçerlilik ve Kalış Süresi

Angola e-vize, veriliş tarihinden itibaren 60 gün süreyle bir veya daha fazla giriş için geçerli olacak şekilde verilir ve Angola'da 30 güne kadar kalmanıza izin verir. Eşit bir süre için bir kez uzatılması mümkündür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: