Angola Vize Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Angola ya da resmi adı ile Angola Cumhuriyeti'ne seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının öncesinde seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir.

Angola'nın vize rejimine göre vizeler kalış süresi, seyahat amacı, giriş sayısı ve başvuru yöntemi gibi kriterlere göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kalış Süresine Göre Angola Vize Türleri Nelerdir?

Kalış Süresine Göre Angola Vize Türleri Nelerdir?
Kalış Süresine Göre Angola Vize Türleri Nelerdir?

Kalış süresi bakımından farklı Angola vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Transit Angola vizesi
  • Kısa süreli Angola vizesi
  • Uzun süreli Angola vizesi

Transit Angola Vizesi

Transit Angola vizesi, nihai varış ülkesine ulaşmak için Angola topraklarından aktarma yapması gereken yabancı ülke vatandaşlara verilir.

Veriliş tarihinden itibaren 60 gün içinde kullanılması gereken transit Angola vizesi, Angola'da 5 güne kadar kalınmasına izin verir. Bir veya iki kez giriş hakkı veren transit vize yenilenememektedir.

Kısa Süreli Angola Vizesi

Kısa süreli Angola vizesi, vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarına Angola'ya yapacakları geçici ve kısa süreli seyahatleri için verilen vize türüdür. Hamiline, giriş tarihinden itibaren en fazla üç aylık bir süre için Angola topraklarında kalma hakkı vermektedir.

Kısa süreli Angola vizesi; turistik Angola vizesi ve ticari Angola vizesi olmak üzere seyahat amacına göre iki türe ayrılmaktadır. Turist vizesi; tatil, gezi, aile veya arkadaş ziyareti ya da kültürel veya sportif etkinliklere katılım için Angola'ya seyahat edecek kişilerin; ticari vize ise iş toplantısı, kongre, fuar veya seminer gibi iş ile alakalı etkinliklere katılmak için Angola'ya seyahat edecek kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize türüdür.

Uzun Süreli Angola Vizesi

Uzun süreli Angola vizesi, yabancıların Angola'ya yerleşmek için alması gereken vize türüdür. Eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi farklı amaçlar için farklı sürelerde düzenlenmektedir.

Uzun süreli Angola vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Giriş Sayısına Göre Angola Vize Türleri Nelerdir?

(Paraphrase)

Angola'nın vize rejimine göre vizeler hamiline tanıdıkları giriş hakkına göre tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki türe ayrılmaktadır.

Tek girişli Angola vizesi, geçerlilik süresi içinde hamiline yalnızca bir kez Angola'ya giriş yapma hakkı vermektedir. Tek girişli vize ile Angola'ya bir kez giriş yapıldıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı Angola'dan çıkış yapılması halinde tekrar giriş yapabilmek için yeniden vize alınması gerekmektedir.

Çok girişli Angola vizesi, geçerlilik süresi içinde hamiline birden fazla kez Angola'ya giriş yapma hakkı veren vize türüdür. Çoklu giriş vizesi ya da multi vize olarak da bilinmektedir.

Başvuru Yöntemine Göre Angola Vize Türleri Nelerdir?

Başvuru yöntemine göre Angola vizeleri, doğrudan dış temsilciliklerden yapılması gereken başvurular ve internet üzerinden online olarak yapılabilecek başvurular olarak iki türe ayrılır.

Angola’ya seyahat etmek için vize alması gereken tüm yabancı ülke vatandaşlarının, ülkelerinde bulunan Angola dış temsilciliklerinden başvuru yapması gereklidir. Türkiye’de ikamet eden kişiler için vize başvuruları Ankara Angola Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

20 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan kararname ile kural olarak dış temsilcilikten başvuru yapılması zorunlu olsa da, vize başvurularının internet üzerinden elektronik olarak yapılmasına imkan tanınmıştır.

Güncel olarak sadece turistik amaçlı seyahatler için elektronik Angola vizesi başvurusu yapılabilmektedir ve bu vizeye dair detaylı bilgi Angola e-vize makalesinde verilmiştir.

Yanlış Angola Vize Türü İçin Başvuru Yapılması

Yanlış Angola vize türüne, yani seyahat amacınız veya planlı kalış sürenize uymayan bir Angola vize türüne başvuru yapmanız halinde vize başvurunuz reddedilmektedir.

Hatalı bir vize türü için başvuru yapmanız, zaman kaybına ve başvuru ücretiniz iade edilmediği için maddi bir kayba sebep olmaktadır; bu nedenle başvurunuzdan önce doğru vize türünü tespit etmeniz önemlidir.

Vizenin Düzenlenme Amacına Aykırı Kullanılması

Vizenin düzenlenme amacına aykırı olarak kullanılması, Angola'ya giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarının sahip oldukları vizenin düzenlenme amacına uygun hareket etme yükümlülüğüne aykırılık oluşturmaktadır ve ülkeye belli bir amaçla girişine izin verilen kişilerin bu amacı ihlal etmemeleri gerekir. Örneğin turistik amaçlarla vize alan kişilerin, bu vize ile Angola’da çalışmaları mümkün değildir.

Angola'nın vize politikasına göre, vizenizin düzenlenme amacına aykırı olarak kullanılması halinde, vize ihlali yaptığınız kabul edilmekte ve tarafınıza yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: